Језичке недоумице

  1. Valdemar

    I još, da li je neko ovde pametan, kako se zove stanovnik Burkine Faso? Burkinjanin Fasung?

    Ахахахаха!

  2. Не браним ја Клајнова решења.

    I još, da li je neko ovde pametan, kako se zove stanovnik Burkine Faso? Burkinjanin Fasung?

    Је л' би било оправдано прављење именице само од прве компоненте?

  3. Jeste, a sta cemo sa Obalom Slonokosti?

  4. Burkinofasoanac? :D

  5. А шта кажете на ово?

    становник Обале Слоноваче - Слоновачообалац :)))))))))))

  6. I još, da li je neko ovde pametan, kako se zove stanovnik Burkine Faso?

    Како глупо питање. Па сваки има своје име. Ево, знам да се један фудбалер из Буркине Фасо зове Ибрахим. А има и један Шарл. Тај игра у Марсеју.

  7. А Тринидад и Тобаго, Антигва и Барбуда и Сејшелска острва?

  8. A Sao Tome i Prinsipe?!

  9. Možda ne treba baš od svega da se pravi naziv. Npr. Savez Sovjetskih Socijalističkih Republika. Najbolje i najnormalnije: stanovnik SSSR-a.

  10. Мене такође занима како се каже становник државе Палау.

  11. ..па ни од сваког града, покрајине, села, долине и слично.
    Слажем се.
    Једно питање. Јесу ли и даље ови из САНУ код слова о, 18. том?

  12. Nisu još izdali 19. tom, ali mislim da je tu negde blizu.

  13. Антигва и Барбуда

    Pošto su mi to omiljena ostrva, znam sigurno da se kaže Antigvobarbuđanin. Barbuđani su napravili ogroman protest pre 2 godine, međutim hegemonija Antigve je ipak nastavljena!

    Палау.

    Palaućanin.

  14. Палау.
    Palaućanin.

    E, sad već palaudiš.

  15. Ovaj, htedoh da pitam, potseti me tema o Marlonu, da li je kod nas dozvoljena upotreba zareza pre veznika "i"?
    Npr:

    blato, đubre, i govna

  16. I bi trebalo d'ide bez zareza.

  17. Иде без, ако ћеш убацивати "и". Можеш да ставиш зарез ако не ставиш "и".

  18. Ide bez zapete, zapetu koristiš kada je umetnuta rečenica koja počinje sa ,,i ''. Pokušavaj da izbegneš zapetu sa ,,i ''.

  19. U izuzetnim situacijama, kada želimo da naglasimo nešto (a ne samo nabrojimo), zarez ispred "I" je dozvoljen. Ali to su zaista izuzeci. U najvećem broju slučajeva, nema zareza isped I.

  20. Može da stoji zarez. U običnom nabrajanju nije preporučivo, ali ako hoćeš da istakneš taj krajnji član niza, onda ide.
    Na primer ne ide ovde:

    Kupi čipsi, pivo i cigare.

    Ali ovde lepo stoji:

    Izgubio je ugled, ponos, čast, i svoju dušu.

Rekli o sajtu

U nedostatku mesta u Vujaklijinom ili kojem drugom rečniku na internetu postoji mnoštvo sajtova, među njima Vukajlija, gde možete da vidite na kakav sve način ljudi vole da razgovaraju na opšte zgražavanje lingvista. Tako da se tamo može videti da ljudi fejsbukuju, fejsbuče, da im je fejs ubagovao. Ili čak poređenje čuvenog prideva „kul”: kul, kulji, najkulji.

Emisija RTS-a "Oko Magazin · 24. Novembar 2009.