Језичке недоумице

  1. То је ок, сасвим логично, него нисам досад (ево опет проблематичног)

    . Dosad je uvek spojeno a može i dosada i do sada.

  2. Скапирала. Захваљујем. :)

  3. Pu, Valdemare, prepisuješ :)

    Slab mi internet, pa ne radim često refresh :)

  4. Kako mi nije logično da je ispravno ''do đavola''...

  5. Ја не бих река' да се пише У СТВАРИ, мислим да је састављено

  6. Odvojeno je, Smare... Kao i sve ovo što je Valdemar napisao... E, sad, to što je ovaj naš pravopis čudo i što se stalno nešto menja, to je druga priča...

  7. Кад се двоумиш, нађи неки синоним за који си сигуран како се пише и нема проблема. :)

  8. Eee, Ljupka, nekad ni sinonim ne pomaže :)

  9. Нисам знао у пм... Ја сам прије писао одвојено и онда сам некако дознао да је спојено... Јебем ли га... Или ми је наставница, или професорица рекла... Немам појма :)

  10. Da li se rečenica posle uvodnog obraćanja u pismu u novom redu nastavlja velikim ili malim početnim slovom?

  11. Ja nikad nisam video da počinje malim. Čudno mi to pitanje.

  12. Verujem ti, Smare, neretko greše i nastavnici srpskog...

    Velikim slovom...

  13. Upao sam u nedoumicu.

    Kako se na ijekavskom kaže (tačnije - piše) PRIMETITI.

    Je li ispravno pisati onako kako se izgovara - PRIMJETITI - ili pak po pravilima - PRIMIJETITI?

    Kod izgovora se ovo I između M i J gubi, ne postoji, ne izgovara se. 'Primjećujem da je otac pijan' ili 'primijećujem da je otac pijan'?

    Moram sebi kupiti pravopis.

  14. Primijetiti, ne može bez tog i.

    On je primijećen.

    Primjećujem to. (ovdje kratko jat)

  15. Slabo ljudi osećaju dužine, pogotovo ovi oko Beograda.

  16. Ovima oko Beograda ijekavski uglavnom i ne treba, tako da ijopet dobro :)

  17. Treba, kad dođe prijemni. Ali i nastavnici srpskog treba da tezgare...

  18. Kad pomenuste dužine, zaista u nekim krajevima Srbije ljudi nemaju osećaja za njih... Evo, recimo, na kolokvijumu iz srpskog u prvoj godini bilo je pitanje da se obeleže akcenti u nekim rečima, sećam se da su bile ''glava'' i ''ruka'' u nominativu, a trebalo je obeležiti akcenat kad su te reči u akuzativu. Kolege iz ovih mojih krajeva, znači, iz Loznice, Šapca, Valjeva i tog zapadnog regiona, dobro su obeležile, dok su ovi ostali uglavnom grešili, jer ne kažu ''glavu'' i ''ruku'' sa dugosilaznim, već ne znam ni ja kako...

  19. Gdje da tezgare, Valdemare? Preko Drine?

Rekli o sajtu

Štek je dobro sakriveno mesto. Varijacija ima bezbroj: recimo štek-ocene su „isključivo dobre ocene koje se čuvaju za ‘ne daj Bože' situacije, odnosno period kada pljušte kečevi“, piše jedna vukajlijašica. Tako će iskusni školarac prećutati roditeljima da je dobio peticu, a to će im saopštiti tek kada dobije i nekog keca – da bi ublažio negativni efekat.

Deutsche Welle · 29. April 2011.