Језичке недоумице

  1. Hvala, ValdemarU :)
    Ili nešto ovako ;)

    Edit: Hipnos, po novom se odlučiše samo za Z. Logično, naravno.

  2. Ок, претер'о сам.
    Али ово задњи-последњи нећу признати, јер се стварно претвара у тако произвољну употребу језика.

    А шта мислите о "појачавању" тих придева - најзадњи, најпрви, да не кажем тек најомиљенији? Мени то звучи јако непотребно и рогобатно.

  3. најзадњи, најпрви

    Одвратно.

  4. To je užasno, bez dalje polemike o tome. Ko to podržava? Klajn? Ako je tako, da ne pametujem dalje.

  5. Warner von Latinsche, знаш ли који су му аргументи за ово?

  6. Јест', Клајн.

    Zato što ljudi koriste jezik, a ne jezik ljude.

    Врло дискутабилно. :)

  7. Најдруги и најтрећи....

    Јелте, Је л' те?

    Помало, по мало?

    Имао сам још нешто да питам, али сам заборавио...

  8. Али ово задњи-последњи нећу признати, јер се стварно претвара у тако произвољну употребу језика.

    Nije proizvoljna upotreba jezika, već širenje jezičkog značenja. Jezik je živ i razvija se kao živo biće, ne možeš ga saterati u kalupe. Nego je greota što postoje nastavnici srpskog koji ne znaju za različite jezičke mogućnosti, pa stvari koje su pravilne i u duhu jezika proglašavaju za nepravilne, i utuve ti u glavu za ceo život, kao neku dogmu. To je, veruj mi, posledica neznanja nastavnika srpskog.

  9. A sad u duhu vukajlijaškog jezika:

    Nije proizvoljna upotreba jezika, već širenje jezičkog značenja. Jezik je živ i razvija se kao živo biće, ne možeš ga saterati u kalupe. Nego je greota što postoje nastavnici srpskog koji ne znaju za različite jezičke mogućnosti, pa stvari koje su pravilne i u duhu jezika proglašavaju za nepravilne, i utuve ti u glavu za ceo život, kao neku dogmu. To je, veruj mi, posledica neznanja nastavnika srpskog.

    +542

    :))

  10. Warner von Latinsche, знаш ли који су му аргументи за ово?

    Овако каже Клајн у свом "Речнику језичких недоумица": "најпрви, најпоследњи, најзадњи, могу се употребити као појачани облици од први, последњи, задњи"

    Толико.

  11. Валдемаре, одакле ти овај речник и какав је и где може да се скине?

    Taj novi pravopis je jedno obično sranje dabil sranje. Znam da postoji jer mi sin ide u osnovnu ali ja ga lično ne jebem šta god na to imao Džimi da kaže. Presipanje iz šupljeg u prazno i približavanje anglizmima. Mjah. A smejali smo se Kroasanima.
    To bejaše moj osvrt na klajne Klajna i njegova preseravanja. Moje pitanje, ako neko zna je- da li je po Klajnu pravilno POPIŠAO SAM SE ili Pišao sam?

    Туга је што људи попут тебе, који не знају ни матерњи језик како треба, дају себи за право да дискутују о правопису, а и уопште о лингвистици.

    Елем, слажем се са Лули у скоро свему што је написала. Реално, овде је најкомпетентнија за српски језик. :)

  12. Не знам. Искрено, мени српски није матерњи језик. Љољ.

    Валдемаре, одакле ти овај речник и какав је и где може да се скине?

    -||-

  13. Валдемаре, одакле ти овај речник и какав је и где може да се скине?

    Moj otac ga većinom pravio (on je još uvek jedan od urednika Rečnika SANU), ja nekih par knjiga. Sastoji se od 16 knjiga Akademijinog i ostatak do kraja je Matičin. Skenirali, digitalizovali, umrli od prepoznavanja i korektura, al je dobro ispao. Hteli da ga damo Akademiji, da ga prodaju, a nama da daju 20 posto, ali neće metuzalemi. Sad postoji kvaka da mogu da ga dajem džabe, ali ne mogu da ga prodajem. Ako hoćeš, poslaću ti link za skidanje na PVT, i za .net framework 1.1, ako nemaš, ne može bez njega. Instaliraš, pa kad dođeš do šifre, pošalješ mi taj broj, a ja ti pošaljem aktivacioni kod. Oš ti šaljem?

  14. Елем, слажем се са Лули у скоро свему што је написала. Реално, овде је најкомпетентнија за српски језик. :)

    Realno, Valdemar je ovdje šampion. :)

    Oću i ja to, Valdemare! Ali ništa ne razumijem ovaj posljednji dio. Pardon, zadnji. :)

  15. Moj otac ga većinom pravio (on je još uvek jedan od urednika Rečnika SANU), ja nekih par knjiga. Sastoji se od 16 knjiga Akademijinog i ostatak do kraja je Matičin. Skenirali, digitalizovali, umrli od prepoznavanja i korektura, al je dobro ispao. Hteli da ga damo Akademiji, da ga prodaju, a nama da daju 20 posto, ali neće metuzalemi. Sad postoji kvaka da mogu da ga dajem džabe, ali ne mogu da ga prodajem. Ako hoćeš, poslaću ti link za skidanje na PVT, i za .net framework 1.1, ako nemaš, ne može bez njega. Instaliraš, pa kad dođeš do šifre, pošalješ mi taj broj, a ja ti pošaljem aktivacioni kod. Oš ti šaljem?

    Хоћу наравно, хвала! Али у уторак, сад нисам код куће, па нисам ни на свом компу. Подсетићу те на ПВТ. Човече, што ниси на време рекао ово, типа пре једно 8 месеци? Издавачка кућа за коју радим хонорарно је кренула у израду српско-енглеског речника, па се за израду корпуса користио скениран речник МС (као такав, пун грешака које треба преправити, од прогутаних слова до лошег форматирања), па су програмери имали много мука да то уобличе у текст документ са којим ми можемо даље да баратамо. Да сам знао, повезао бих те с њима, па бисте направили неки дил.

    ЕДИТ: Питаће неко због чега неко није узео од МС речник у дигиталном формату. Одговор је прост - метузалеми неће да сарађују, треба им 4 месеца да одговоре на најобичнији мејл.

  16. Да сам знао, повезао бих те с њима, па бисте направили неки дил.

    Aaaa, ne mogu to da prodajem! Ne da SANU. Ali zato je srpski spelčeker Ras moj (ili ćaletov, ili zajednički, nemam pojma, obojica ga prodajemo). U stvari, evo male reklame, pogledaj sajt, imamo tih rečnika i jezičkih alata itd. Nije davno apdejtovan. Sve ovo kao prodajemo, osim Srpskog elektronskog, koji, ko što rekoh, delimo za dž, pogotovo ako neko kupi neki drugi rečnik. Sad smo napravili i neku verziju elektronskog pravopisnog rečnika, treba mu još malo dorade, ali za beta verziju je dobar...
    EDIT:

    Питаће неко због чега неко није узео од МС речник у дигиталном формату. Одговор је прост - метузалеми неће да сарађују, треба им 4 месеца да одговоре на најобичнији мејл.

    Da, propast, imam iskustvo sa tim. Ali čudno je što oni neće GOTOV posao da uzmu od nas, nego valjda hoće da dobiju pare od države za projekat ispočetka, pa da onda svako dobije deo kolača, gde bi bilo sagrađenih vikendica i tako to. A država im ne da, jer zna da je posao već urađen 95 posto, i tako niko nema koristi... Bem ti i narod i državu.

  17. I ja bih da dobijem taj recnik, ako je moguce. Kacio sam ovde Skokov Etimoloski recnik, a cini mi se i Klajnov recnik jezickih nedoumica, zasluzni sam autor, treba prvi da dobijem!!!!PRVA ZEDJ!

  18. Dotvorimo posebnu temu za Valdemarov (tj. SANU-ov) rječnik? :)
    Mislim da bilo kul, a i više ljudi bi saznalo za njega, a?

  19. I ja bih da dobijem taj recnik, ako je moguce.

    -||-

  20. Lully, ti imas najvece kompetencije i ovlascenja, otvaraj!

Rekli o sajtu

U nedostatku mesta u Vujaklijinom ili kojem drugom rečniku na internetu postoji mnoštvo sajtova, među njima Vukajlija, gde možete da vidite na kakav sve način ljudi vole da razgovaraju na opšte zgražavanje lingvista. Tako da se tamo može videti da ljudi fejsbukuju, fejsbuče, da im je fejs ubagovao. Ili čak poređenje čuvenog prideva „kul”: kul, kulji, najkulji.

Emisija RTS-a "Oko Magazin · 24. Novembar 2009.