Prijava

Vidim da nema nikakve slične teme, pa rekoh da počnem, pošto je i folklor deo kulture.
Dakle, kakvo je vaše iskustvo u folkloru, koliko dugo već igrate i odakle ste, tj, Vaše K.U.D.? Kakva su Vaša iskustva sa putovanja sa folklorem i slične stvari.

Nikakva iskustva, ali postujem i podrzavam!

Mislio sam da će biti malo aktivnije tema, ali nema veze.. Ajde, počeću ja..
Igram u slovačkom K.U.D. "Rozmarin" iz Kovačice. Folklorom sam počeo da se bavim od drugog razreda osnovne, tako što sam igrao u školskom folkloru. U sedmom sam počeo da igram i u ovom, gde sam trenutno, amaterskom. Znači, dve godine sam igrao u oba folklora. Sad igram u ovom već petu godinu i super mi je. Što se tiče putovanja, bili smo u Rumuniji i Slovačkoj (dva puta). Putovanja po Srbiji ne računam :)
Nadam se da će biti aktivnija tema nakon ovog.

Igram, tačnije igrala sam u srpskom KUDu 'Dositej', u Stanišiću. Ovo je prvi KUD u našem mestu i u njemu igram od osnivanja, tačnije, već 4,5 godine.
Volim da igram, volim foklor, ali sam zbog nekih nacionalnih sukoba prestala da se bavim njime pre jedno mesec dana.
Budući da i nismo imali neku finansijsku podršku, slabo smo putovali. Bili smo jednom u Makedoniji, a ove godine KUD gostuje u Bosni.
Eto. :)

Igro sam godinu dana al nemojte da pomislite da sam neki gej koi voli to vec sam moro kako bi moje umece u baletu podigao na visi nivo

Игра ми девојка у Шпанцу, јеб'о јој ја матер. Виђам је на курчеву суботу, у Лимбургу месецу.

Igrala 10 godina, ali zbog licnih problema koreografa i osnivaca KUD-a sve se raspalo. Posle je postojala mogucnost prelaska u drugi KUD u gradu, ali mi se nije svidjalo kako ljudi u istom medjusobno komuniciraju.
Nego, to sad sve nije toliko vazno. Zabavnije je da podelimo iskustva o koreografskim postavkama-slicnosti i razlike. Mi smo nase menjali nekoliko puta, tako da me zanima da li se u razlicitim KUD-ovima desava/desavalo isto ili se samo kopira od starijih bez da se neko zapita da li moze drugacije?

Nemam nikakva iskustva, i ne postujem, niti podrzavam!

Zabavnije je da podelimo iskustva o koreografskim postavkama-slicnosti i razlike. Mi smo nase menjali nekoliko puta, tako da me zanima da li se u razlicitim KUD-ovima desava/desavalo isto ili se samo kopira od starijih bez da se neko zapita da li moze drugacije?

Mi imamo samo jednog koreografa - ona je i osnivač KUDa i koreograf i sve živo.
Koreografije je smišljala ona, a mi sami pomalo menjali, nešto dodavali, nešto izbacivali. Imali smo i promašaja, neke su i bile dobre, al' šta znam, to je možda moje subjektivno mišljenje.

BIlo je zanimljivo i lepo dok je trajalo, u svakom slučaju.

hmm... malo diskutabina tema, mada, zato je forum tu.. :) Nego, imamo jednog redovnog koreografa i jednog privremenog koji ponekad dodje i odradi sve kako treba..
Btw, evo, ovo nam je verovatno najbolji snimak koji imam na youtube..
http://www.youtube.com/watch?v=p1-xjeDwHvY
Nego, imamo mi i bolje koreografije, ali nemamo na youtube..
(Ja sam taj lik što je na 3:45 skroz desno (imam dugu kosu)) :)
I da, nije da se kurčim(o) ali, čuo sam od nekoliko ljudi da slovačke igre, tj, koreografije su jedne od najboljih na svetu.. (pogotovo "Myjava") :)

I da, nije da se kurčim(o) ali, čuo sam od nekoliko ljudi da slovačke igre, tj, koreografije su jedne od najboljih na svetu.. (pogotovo "Myjava") :)

Nije da se kurcis, nit ce se vredjamo...Samo to je stvar subjektivnog osecaja za lepo i interesantno. :) A tek sta je najbolje na svetu, pa naravno-svima svoje ;)
Da su jedne od zeznutijih, zbog dosta okretanja, to priznajem. Mada su u istom rangu i igre iz Madjarske ili Rumunije...

Zaboravih, vazno je i o kojim Slovacima pricamo. Da li o onima iz Vojvodine ili onim drugim. Postoje bitne razlike u igrama u zavisnosti od toga ko je gde ziveo/zivi.

Naravno da ima razlike. Ja sam iz južnog Banata (tu nas i nema tako puno). Više "Vojvodjanskih Slovaka" ima u Bačkoj (okolini Bačkog Petrovca). Svakako se razlikuju naše igre od njihovih a samim tim i nošnje. Ali, što se tiče toga u Slovačkoj, postoje igre (a i nošnje) koje su različite totalno. Prelaze iz jedne krajnjosti u drugu.
http://www.youtube.com/watch?v=xNApY19YKAY
Ovo je jedna od (meni) najboljih koreografija (tj, igra) koje sam našao na youtube-u a da je iz Slovačke. Vredi odvojiti 9 minuta da pogledate video. Snimak je malo lošiji, ali kvalitet koreografije će to da nadoknadi. :)

igrala sam folklor od kad znam za sebe pa do fakulteta, deda mi je bio osnivac i koreograf mog drustva KUD Kolovit, cijela porodica mi je igrala folklor i ja namjeravam nastaviti jednog dana, pa makar u veteranima
putovali smo ne mnogo dok sam ja igrala jer situacija nije jos bila kako treba, ali obisla sam cijelu bivsu jugu, grcku, madjarsku... ali danas cujem da moje drustvo putuje svugdje i jako mi je drago zbog toga

Moja karijera se sastoji od jednog časa folklora u drugom razredu, na koji sam otišla zbog drugarice. Na kraju ta drugarica nije ni došla, a ja sam se mnogo uplašila nastavnice jer je bila stroga i mnogo je vikala, tako da je to propalo.

На фолклор иду љаксе који слушају љаксе музику.

http://vukajlija.com/folkloras

brate opet ovi smor FOLKloraši, sto smaraju kako putuju po svetu...

Nikad veceg smora od tog slovackog folklora nisam video... Zanimljivije mi je da gledam svoju babu kako pokusava da ustaje iz fotelje uz uzdahe.

ja mrzim foklor i svi koji se bave time su nenormalni i seljoberi su sa debelim listovim koji smrde.