Prijava

Mene baš zanima taj period istorije, a u školama su nas o tome učili čisto da otaljaju taj deo nastavnog programa. Ima li neki stručnjak odavde da nešto napiše, pošto mi Dereta nije baš nešto ubedljiv sa svojim izlaganjima?

E da stvarno, odlično. I ja baš slabo nešto znam taj period. Ako neko zna onako nešto više neka napiše. Ispratiću sa zanimanjem.

Ух а мене мрзи лоло, па није то баш мали посао.

Ja se sećam one priče kako su bili nindže, ono sakrije je se u jezero i uzme trsku i diše preko nje, valjda bežali od Ilira..I imaju oni gotivni bogovi

Хаха, ево таман спремам испит из наше средњевековне историје.... Ај пробаћу наредних дана да окачим нешто, мада има и на Јутубу документарна емисија баш о том периоду историје, мислим да ју је РТС био пуштао....

Ne, ne može! Ne bi verovao, ali nije bilo Srbije tada, ponekad ih je bilo posle, ali ne uvek, i ne na istom mestu. Istorija o Srbiji se ne može pisati, esej možda. Sve i da hoćeš, kako da pronađeš istoriju Srba pre vremena kada im je vlast tražila da se izjašnjavaju "nacionalno" u dokumentima!?

ma bili su oni kneževi Duklje i Raške... Radislav, Vlastislav i ekipa...

Деретић је био будала, толико.
Историја се темељи искљичиво на писаним изворима а он 90% својих изјава темељио на неким топонимима који немају везе са мозгом. Оних 10% је измишљао, лупетао, искривљавао податке. Не треба пуно мозга да се закључи да он то радио због пара. Једним великим делом. Оним другим делом је то радио зато што је острашћен српством, а кад си острашћен онда не размишљаш баш најрационалније.
Ја бих највише волео да је све то истина али није. Довољно је рећи да када би то све било истина, аутоматски би све земље нашег окружења морале да пишу изнова своју историју јер би се оно што Дерета тврди косило са свих њиховим историјским чињеницама, подацима а и здравим разумом.

И не треба ти нека памет да закључиш да је Деретић морон, лоло контам да су и цигани испод Газеле то завалили.

Sve i da hoćeš, kako da pronađeš istoriju Srba pre vremena kada im je vlast tražila da se izjašnjavaju "nacionalno" u dokumentima!?

Никако. Националност и народност није исто. Национална свест и национализам уопште званично почињу француском буржоаском револуцијом а процват доживљавају кроз 19 и 20 век.
Да скратим.
Едгар Давидс је Холанђанин по националности. Име можда папире, носи холандско име и игра за холандску репрез. Међутим, он са холандском традицијом, културом кроз историју итд нема никакве везе.
Али је зато по народности је тамо неки Нигеријац или шта ти ја знам који већ Африканац, ђе су му ђедови били и чију крв носи.
Краће од овога не могу објаснити.

Da, lepo je Čerčil govorio da su Srbi narod koji pati od viška istorije. Tako se esej može započeti. :)
Nego, mene buni šta ih povezuje, Srbe. Da li je to činjenica da su oni pravoslavni koji govore srpskim jezikom ili ljudi koji govore srpskim jezikom a pravoslavne su vere; da li aspiracija da se ujedine u jednu državu; da li kult kolektivnog pamćenja; da li mitska junaštva ili mitska povlačenja? Biramo tačku vezivanja koja nam se najviše sviđa, po nekom ličnom nacionalnom osećaju pre svega, pa idemo unazad dokle nam mašta dozvoljava. Mislim da se tako piše istorija Srba. Ja bih pisala, ali ne mogu da se odlučim šta da izaberem.

И не треба ти нека памет да закључиш да је Деретић морон, лоло контам да су и цигани испод Газеле то завалили.

Напротив, ових 10% што знају да читају су били одушевљени јер према Деретићу Срби воде неко најдаље порекло баш из Индије. Вероватно зато воле да долазе овде, не могу без братје.

Da li je to činjenica da su oni pravoslavni koji govore srpskim jezikom ili ljudi koji govore srpskim jezikom a pravoslavne su vere;

итд.
Не знам баш, ако се водимо том логиком ни Срби нису одвајкада били православни, ваљда знате сви Словенску митологију и њихове богове.
Не заборавимо да је први српски краљ круну добио од папе.(Стефан Првовенчани тј Првоовенчани-крунисани. Стефан значи круна).

Ја лично мислим да ми са Словенима немамо никакве везе осим што смо лингвистички славизирани, то је ок. Нпр, и Бугари су ако се водимо том логиком Словени, иако генетски првобитни Бугари су били неко шта-ја-знам Монголско-Татарско племе, и језик им је био тада потпуно другачији. Уосталом, имали су испочетка титуле канова итд. Имаш све то на нету. Погледај слике бугарских средњовековних владара, махом су мало косооки итд.
Потежа је ово тема за објаснити у року 5 мин.

Nisam sigurna ali mislim da je to simbol Svetovida, moraću da proverim. On je ujedno i zaštitnik Vidovdana, a ne samo kralj.

A to za Bugare nije tačno. Južni Sloveni su došli sa područja iza Karpata, negde između Varšave i Kijeva.

Јован Деретић ИСТОРИШЕ!
По њему је и Ахил био Србин, а Платонова баба исто Српкиња :) После то преузели ови новопагани, Драган Јовановић о томе писао у НИН, не знам има ли још увек колумну. Али то је глупост обична.
Али, са друге стране, има озбиљних историчара, са озбиљним доказима, да је огроман део наше историје фалсификован, и то управо средњевековна историја, како би нам се ускратиле претензије на неке територије у деветнаестом и почетком двадесетог века.
ја не бих баш да полажем права на те територије, али бих стварно волео да знам праву историју, себе ради.

Деретић је био будала, толико.

Никако, будале су они који верују у то. Деретић је заправо врло паметан, човек зарађује фин новац од продаје магле и боле га уво што прича да смо старији од амеба, што смо пореклом из Кореје (променио је неколико дестинација, не знам која му је сад у моди) и што даје рецензије књигама у којима су неки светски политичари (Кастро нпр.) Срби јер једноставно - лик зарађује....

Да л' је могуће да се нико није сетио мене :(
http://nskv.weebly.com/108910881087108910821077-107610881078107210741077-10761086-10531077108410721114108011151072.html
Није баш сјајно, ал' можеш увек да питаш шта ти није јасно.