Prijava

'Начи, ова тема је везана за књижевност, али не у фазону „шта читате тренутно” за шатро интелектуалце да се курче како су прочитали нови роман неког тајландског дисидента фегета, него тема у којој би људи који се разумеју у материју препоручили дела која држе пажњу, без неких просеравања која могу да огаде даље читање, све у свему књиге које би требало прочитати и које би отвариле врата књижевности за нас који живимо у предграђима и похађали смо електротехничке школе.

Ко би да спемује нек спемује ал не овде!

тема у којој би људи који се разумеју у материју

Šta podrazumevaš pod ovim? Pisac-kritičar-filolog-studirao srpsku književnost?

Ма довољно је да је човек нешто у животу прочитао, а да то није рубрика спектакл у Вечерњим новостима. Може и вулканизер да буде.

Lepo čitaj Stivena Kinga, koji priča o teslačenju cavulje od deset godina koja skvirtuje na malog debelog štrebera. Štaš' više od od toga?

Том Холанд: ''Рубикон- Тријумф и трагедија Римске републике''. Моја скромна препорука.

pa vi opet krenuste sa 'koju knjigu trenutno citam'. Dajte neko obrazlozenje.

Gospodar muva, pisac Vilijem Golding, knjiga o klincima čiji avion se sručio na neko ostrvo, i sad oni pokušavaju da prežive. Ljudi kažu da je klasik, meni bila zanimljiva za pročitati, pa eto, preporučujem.

ево да допуним/искористим тему да питам јер има нека књига са скупом неких кратких прича модерног карактера или романа (или аутор који пише тако) да буде нешто у фазону - враћам се са журке са три препичке, завршавам 2 мића коксаре у крају код Пеце Робије и идем на гајбу де ћу горе наведен прах мрљати са сиса прве раванеле и успут циркати Џек из пупка друге док трећу шрафим у други слот? Видојковић и Буковски стоп.

Meni je ova "Kad su cvetale tikve" tako fina knjižica. Odavno sam je procitala, al je pitka Bože sačuvaj.

Mhm, preporučio bih jedan Zolin eksces (odstupanje od njegovog sirovog naturalizma, koe čitao Žerminal il neko takvo hardkor sranje zna o čemu pričam). Knjiga se zove Kod ženskog raja i napisana je kao oda životu, pobedi i kapitalizmu (da, kapitalizmu), i sve to lepo upakovano kako samo Zola ume.

Priča prati mladog i uspešnog bonvivana, direktora robne kuće (kada su tek bile u povoju u parizu i svetu uopšte) koji od vlasnika male radnje ženske odeće onim što mi danas zovemo marketingom bukvalno pravi konzumersku mašinu, koja gazi redom konkurenciju i uništava druge male radnje u korist svoga rasta. I on je genijalan u tome, diviš se njegovoj genijalnosti i taktikama kojima se služi da bi privukao sve te ljude da kupuju u robnim kućama, diviš se njegovom poznavanju potrošačkog uma i ljudskih slabosti, mada znaš koliko bede to uzrokuje drugima. Zato Zola daje drugu stranu priče, mlade, polupismene prodavačice, često pristigle iz provincije, koje postaju deo te kapitalističke mašinerije, naizgled glamurozne (svilena odeća, zajedničke prostorije sa klavirom, knjigama), ali iznutra trula, koja ih zbog bednih plata i uslova rada neminovno primorava na prostituciju.

I taj antagonizam je jebeno neverovatan-ti navijaš za tog žovijalnog skota da pobedi i da izgradi robnu kuću veliku kao što je planirao, ali s druge strane si sjeban zbog tih devojaka koje padaju jedna za drugom i isparavaju u pariskim kaldrmama.

Eto preporuke od jednog laika. Moja omiljena knjiga, tako reči.

Prvo bi čovek trebalo da pročita ispočetka sve ono što su mu davali u srednjoj školi za lektiru, to su sve lepe knjige koje onda ili ne shvatiš, ili preletiš, ili pogledaš film, ili ignorišeš totalno i prepišeš analizu od nekoga. Posle po afinitetima.

Sto godina samoće je nešto što valja pročitati a ne radi se više u školi.
Ne valja da se propuste ni Trejnspoting i Kuća droge, vrlo upečatljivo.
I Autostoperski vodič kroz galaksiju svakako vredi uloženog vremena.

Zola se uči u srednjoj, ako me sećanje služi. Toe jedan od razloga zašto sam ga preporučio. Drugi je taj što su realizam i naturalizam prilično pitki za čitanje, nema tu mnogo mudrovanja i preseravanja.

KAKANA
Meni je ova "Kad su cvetale tikve" tako fina knjižica. Odavno sam je procitala, al je pitka Bože sačuvaj.

KAKANA STRUČNJAK!!! Jest da je knjiga onako više za osnovnu školu, ali jedna od najjačih koje sam proočitao... e da, i ''Milioner iz blata'' nije loša, s tim da ja nisam gledao film ni prije, a ni poslije čitanja iste...

Guliverova putovanja i Robinzon Kruso. Deluje smešno, ali kad čitaš u starijem uzrastu, definitivno otkrivaš da knjige ne opisuju samo pustolovine određenih ljudi, nego čitav jedan narod.
Borislav Pekić - Novi Jerusalim (zbirka pripovedaka) i Besnilo. Retko čitam domaće pisce, ali ovaj čovek sabija kako piše.
Za one koji vole da čitaju o nasilju radi samog nasilja i smislu ili besmislu istog - Paklena pomorandža Entonija Bardžisa. Mučno i brutalno delo, ali vredno čitanja.
Dela koja se čitaju u gimnaziji su uvek dobra, ozbiljna štiva kojima možete da se hvalite kad ih pročitate, mada, moje mišljenje je da treba izbegavati takozvane ruske klasike. Ma šta pričali, većini ljudi se smuče kosidbe trave od deset strana i patnja Ane Karenjine. Ja sam navijala da je ubiju i osakate i bace u kontejner, toliko mi je pisac uspeo približiti njenu patnju.
Stao mi mozak više, pošto sam trenutno u fantastici, pa mi ne padaju na pamet drugi naslovi.

KAD SU CVETALE TIKVE - DRAGOSLAV MIHAJLOVIĆ , knjiga je mama,tata i sveti sava.

Može Panteli pomoć veličine mala? Volim tu neku mistiku da čitam što me intrigira tipa fazon podzemne pećine, masonske lože, trostrane piramide, mnogo me to čačne da saznam još, takoreći više. Jel ima tako neko štivo da se zanimam kad sam u karantinu u sobi jednokrevetna polupansion klima satelitska. Hfala ljubim

Evo ja sam imao odlicnog profesora knjizevnosti u srednjoj i on je uvijek davao odlicnu preporuku za knjigu(inace bio je magistar, tema mu je bila Andric tako da je njega najvise preporucivo). Ja sam ti u srednjoj procito dosta knjiga pa imam nekog iskustva.
Ljermontov - Junak naseg doba, knjigu koju ne smijes propustit nije obimna.
Karlo Štajner - 7000 dana u Sibiru, opis Staljinovih logora o covjeku koji je proveo 20 godina u Sibiru, nije teska tematika, ja sam se toliko udubio da sam je procitao za 2 dana.
Aleksandar Dima - Grof Monte Kristo
Albert Camus - Kuga ili Stranac, procitaj obje knjige i vidi genijalnost pisca
Mario Puzo - Zakon cutanja, ako ti se svidio film Kum ovo ce ti se također svidit.
Evo neko je vec Zolu preporucio, uzmi bilo koje njegovo djelo neces se pokajati, kao i Dostojevskog Kockar, Mladac ili Mladic(neki prevode kao Zutokljunac, meni najdraza knjiga), Braca Karamazov, Zlocin i kazna, jednostavno covjek ti otvora oci po meni najbolji pisac koji je ikad hodao na zemlji.
Sa naseg govornog podrucja
Mesa Selimovic - Tvrdjava, Dervis i smrt pokusaj procitati obje knjige i probaj malo ih porediti, vidjet ces genijalnost Mese
Danilo Kis - Grobnica za Borisa Davidovica.
Eto dao sam ti neke prijedloge nadam se da ces pronaci nesto sto te interesuje, iguglaj ove naslove pa vidi otprilike o cemu se radi ali kad citas neko djelo uvijek ga moras tumaciti u skladu sa vremenom u kojem je nastalo i okruzenju to ti je sveto pravilo knjizevnosti.

Pantela10

Može Panteli pomoć veličine mala? Volim tu neku mistiku da čitam što me intrigira tipa fazon podzemne pećine, masonske lože, trostrane piramide, mnogo me to čačne da saznam još, takoreći više. Jel ima tako neko štivo da se zanimam kad sam u karantinu u sobi jednokrevetna polupansion klima satelitska. Hfala ljubim

Хахахахахаха, Пантела оплоди ме!

Пантела је у пар дана постао најбољи зајебантски дупли на сајту. :)