Prijava

Јебо матер, најтоплије препоруке су, по мени, књиге Борислава Пекића и Данила Киша. Наша два најбоља писца. Скоро све од њих (мислим да чак "Беснило", можда најлошија Пекићева књига, опет јебе кеву) је за сваку похвалу. Енциклопедија мртвих јебе.

А увек можеш да читаш Русе, за то је свака пичка вонаби начитана чула, па ако кажеш да читаш Достојевског, поп, ето пичке.

Marja Rađevičuvna - "Devajtis". Interesantna knjiga, ne preterano teška i jedina koju preporučujem svakome. Što se tiče pisaca, to su Ladlam, Robins i Kronin, moji omiljeni.

Ја би препоручио од Карл Луис Сафона, све. И од Ремарка.

Prvo bi čovek trebalo da pročita ispočetka sve ono što su mu davali u srednjoj školi za lektiru, to su sve lepe knjige koje onda ili ne shvatiš, ili preletiš, ili pogledaš film, ili ignorišeš totalno i prepišeš analizu od nekoga. Posle po afinitetima.

Lepo zbori Grujan. Ja dodajem Hesea i Hemingveja.

Андрић је основа. Добро би било читати и Црњанског и Дучића. Што се тиче странаца незаобилазни су Достојевски, Толстој, Пушкин и Гогољ, а додао бих и Хемингвеја и Коеља.

Па рецимо "Деца са станице код З-о-о-лолололололололололо...

Па јбг, може се почети окле ко оће... свако ће да пронађе нешто занимљиво макар и у извиканим срањима и у 1000 страна вербалне дијареје у руским класицима ако га то занима, тако да ша те боле курац, кренеш азбучно/абецедно редом од свих живих писаца које постоје и завршиш шчитањем тамо негде у стотој години... и онда умреш, а ништа ниси разумео! Битно да си другима реко да читаш књигама... лололол Шта је знам кренеш рандом вако...

Дулчић - Тозла цара Радована Џићкара
Селим - Мож све...
Михајловић - ...тикве...
Цигањски - Сељобер ---> Село бре ---> Сео бе (мож и појезија његова)
Кићпе - Бешњео
Домановић - све приповетке
Андрић - Екс Понто

Љермонтов - Јунак нашег доба (па после поезија)
Гогољ - Виј (по овоме снимљено "Свето Место"), Мртве Душе
Иљф и Петров (ака Толстојевски, без зајебанције а ми мислили Цеца не чита лололо) - 12 100 лица
Тургењев - Очеви и деца
Џонатан Свифт - Гуливерова Путовања (1-4)
Џон Кенеди Тул - Завера Будала
Кастањеда - Учење Дон Хуана (за једно слово јебач)
Акутагава - Збирка "Бели" / "Широ" на јап. (приче: Мандарине или Магија...) и друге његове приче типа Нос (што је мало покро од Гогоља)

Е да целог Данила Хармса (више је зајебант, него писац али је зато врхунски зајебант)

Орвел - 1984
Џозеф Хелер - Квака 22

појезија:

Жуборски и Дрински ("О-ле воле!" збирка) - они су цари!
Брана Петровић
Дис
Антић
Иван Лалић
Душко Трифуновић

од страни опет овај Љермонтов...
Јесењи
Едгар Алан Пу...
Букварски...

од бајки: Народне бајке Лужичких Срба

ето то је само неки

Хм, Золу сам читао, пар књига од Ремарка и још нешто мало од осталих наведених. Хвала свима који су одговорили на тему, само цепајте.

Е да, ви што препоручујете „Кад су цветале тикве” и осталу лектиру за основну, примите топле поздраве од Јогурта.

Ако ниси прочитао од Ремарка: "Искра живота", то препоручујем.

Ако желиш озбиљну књижевност, онда, Хајнрих Бел: "Мишљења једног кловна"

Erih Fon Deniken - Sećanja na budućnost

Ljudi, čitajte Leonida Andrejeva! Juda Iskariotski, Eleazar, Priča o sedmoro obešenih, drame, Satanin dnevnik, ma šta god nađete. Uvek je dobar, i zapanjujući!

Mrsko mi da pišem o čemu se radi u kom delu, lako ih izguglati.
Beovulf, poemu, ne mislim na ono čudo nastalo po scenariju filma.
Frankenštajn, Meri Šeli.
Dikens, Velika očekivanja.
Ime ruže, Umberto Eko.
Ričard 3, Šekspir.
Mol Flanders, Defo. Iskreno, prvi put kad sam pokušala da čitam ovo, smorilo me jer sam bila pod pritiskom da je što pre pročitam. Kasnije sam skontala da je prilično dobra knjiga.
Ako vas zanimaju pesnici, iskopajte engleske romantičare(Šeli, Bajron, Kolridž...). Bili su blago puknuti od glavu od laudanuma, i napisali su neke od najjačih pesama/poema/itd. ikad.

Ja nesam mlogo čitao, ali eto, da reknem - volem Basaru. Ali nisam liberal, da se zna!

a jbg.... pročitaj osnovnu srednjoškolsku lektiru, ako nisi u srednjoj školi, meni su se tu nekako razvili književni ukusi
evo ja npr volim psihološke romane, pomalo mračne, da nisam čitala Kafku to bi teško skontala...
mislim da svako treba početi od toga, a onda tu svi pronađu nekako svoj neki književni put

Od Bruce Paul Dickinson-a bilo koja!

za ulazak u lepi svet knjizevnosti, Danilo Kis, jedan od najboljih svetskih. "Basta, pepeo" omiljena od njega. "Enciklopedija mrtvih", topla preporuka.
"Devet prica" od Selindzera. Skolski primjer kako kako kratka prica treba da izgleda. Mnogo simbola, na svaku rijec, recenicu treba obratiti paznju.
Treba citati Hemingveja, "Starac i more" kao osnova. Zivot, borba, nesavrsenstva i tako dalje. Njegove kratke price, brutalno dobre. "Sunce se ponovo radja", jos jedan roman za preporuku.
Mesa Selimovic i Ivo Andric definitivno, sta god vam padne pod ruku, nasi narodi, preci, njihovi zivoti, dogadjaji, mentalitet... niko to bolje nije odradio od njih dvojice.
"Usta puna zemlje" od Branimira Scepanovica, ljudska priroda, psiha, genijalno djelo.
Pojma nemam sta jos. "Stranac" od Kamija. "Proces" od Kafke, malo vise filozofska djela, ali niko nije sa manje rijeci bolje opisao apsurd.
I pojma nemam sta vise.

Od poezije, mante se Bukovskog, crnjak taj. Jesenjin je nesto najljepse sto je poezija mogla da dozivi. Vladislav Petkovic Dis. Mika Antic. Vitomir Nikolic. Sarl Bodler. Saborci Puskin i Ljermontov... Svaki na svoj nacin.

Од поезије:
Мирко Бањевић: ''Напукло сунце''

Од прозе- Зола, дефинитивно.

Е да, ви што препоручујете „Кад су цветале тикве” и осталу лектиру за основну, примите топле поздраве од Јогурта.

лоло

примите топле поздраве од Јогурта.

Primiš ti topao jogurt umesto pozdrava.

Majstor i Margarita (Mihail Bulgakov) - Lako čitljivo delo, veoma interesantno a ima i dubinu.
Neverovatno dobra knjiga

Majstor i Margarita (Mihail Bulgakov) - Lako čitljivo delo, veoma interesantno a ima i dubinu.

Да је лако читљиво и интересантно дело стоји. Али дубина? Ма хајте, молим вас, то је књига за тинејџ-готик-емо лезбаче њаннабе.

Ја бих препоручио од прозе Камија, Киша (мада је и он помало за девојчице, ал' кул је лик био), наравно - Толстојевски, Маркес, Кундера, Кјеркегор, Хемингвеј, Џојс, Шо, Галсворди и ту још понеки. Од поезије Превер, Лорка, Рилке, Брехт, Мајаковски, Бранко Миљковић, за оне мало бистрије Холдерлин. Ако се сетим још нечега, додаћу.

едит: И Стендал је сјајан.