Prijava

Eto. Otvori se i ova tema. Pišite koje ste vjere, što ste te a ne neke druge vjere, što je vaša vjera bolja od drugih (znate i sami da jeste, nemo'te mene da lažete)... Taj fazon. Na ovu temu može da postuje svako, pa da vjeruje u ne znam se šta i da je ubijeđen u bilo što. Nemo' samo ko da je reka' da je vjera intimna stvar, jer nije, barem ođe na Balkan nije. Vjernike sa Balkana, bilo koje vjere, jedino ne mo'š u mrkli mrak prepoznat', mada biće i toga vjerujem (i ja sam vjernik, vidite li da vjerujem?), čim se neko dośeti da počne da proizvodi fluorescentna vjeska obilježja.

Ja sam pravoslavac.

Ajmo, jedan se izjasnio, čekamo još vas 13 002.

Ja sam pravoslavac.

Ја сам деист. Верујем да Бог постоји и да нас је све створио, али је одмах дигао руке од свега, па нас само гледа и грицка кокице док се ми јебавамо.
Иначе, не припадам ниједној религији. Где је религија, ту су мржња, злочин и патња.

E Dzimi, to sam i ja uvek bio, samo nisam znao kako se zove.
Fali ti neizmerno.

Нема на чему, Тулуме.
Ево, нешто више о свему томе:
http://en.wikipedia.org/wiki/Deism

Ja sam krstena u pravoslavlje ali ne postujem mnogo obicaje.Postujem samo one obicaje koji mi se dopadaju i to su uglavnom obicaji koje je moja mama donela iz Rumunije.Rumuni jesu pravoslavci,ali postoje par obicaja po kojima se razlikuju od Srba.Crkvu ne postujem puno!Najvise od svega postujem krst,ako mi je dat s ljubavlju i svecu koju zapalim za mrtve jer verujem da ce ih plamen svece ugrejati i osvetliti im put gde god da se nalaze.I verujem samo u Boga kao energiju i kao silu koja je stvorila sve.Kada pricam s nekim ko je druge vere ja ne kazem "MOJ bog je to i to,TVOJ bog je to i to".Ne delim boga na bogove i smatram da je bog isti za sve samo sto se kod drugih naroda drugacije zove.
Ima nekoliko zanimljivosti u vezi mene:
Naime proslog leta sam dobila na poklon katolicki krst donet iz Italije i ta osoba me je zamolila da ga nosim jedno vreme.Nosila sam ga i uopste nisam osetila nikav otpor.Taj krst jos uvek cuvam i okacila sam ga za plakar u mojoj sobi.Ne planiram da ga bacim.

Ne odvajam se od svog krstica koji mi je poklonio najbolji drug da me cuva.Cak i ako obucem dekoltiranu bluzu on tu stoji.:D

Ako sanjam nekog ko je umro da je gladan,ja uvek to kazem mami i onda ona kupi parce mesa da pojedemo za dusu tog coveka da vise ne bude gladan,ako mu je hladno ili je u mraku idem da upalim svecu i tako...

Rokejnđel, ti nisi vjernica, ti si fenomen.

inace jebe mi se za veru

Mislim da ljudi pogresno demistifikuju pojam religije i pojam vere, odnosno imaju sklonost da izjednacavaju ta dva pojma.
Sto je uzasno glupo.

Licno, mislim da je religija paravan za mnoge lose i mnoge dobre stvari u svetu.

Hajde da pocnemo od hriscanstva - "Biblija" - bestseler cija prodaja nikada nece opasti verovatno.
"Post" vrlo zdrava stvar koja pomaze prociscavanju naseg organizma od svih sranja koja unosimo u njega tokom godine :) U zdravom telu, zdrav duh :).

Opet imamo i krstaske ratove, rat protiv terorizma (opet verski rat nazovi)

Dakle i dobro i lose.

Muslimani imaju "Kuran". Takodje veoma prodavana knjiga. :)
Vrlo slicna religija hriscanskoj, samo malo drugaciji marketing. Imaju "Dzihad" koji mnoge gluperde neobrazovane shvataju kao sveti rat u smislu "opasem se eksplozivom i uletim medju raju". Ipak to je samo duhovni rat.
Naravno mase su podlozne raznim manipulacijama, pa se vrlo lako u ime svetog rata budala lako moze nagovoriti da se opase eksplozivom - NUS DEJSTVA religije.

Imaju i ramazan..."bajram se rodi" :)
Ne jedu svinjetinu, prasetinu ...kako bi inace izdrzao organizam one vrucine i suse?:) zar ne?

Da dalje ne davim.
Religija je samo jedan nacin da se kontrolisu narodi.

VERA, to je ono sto svi treba da imamo.
Ja verujem u Boga. Ali ne verujem u ljude koji price o bogu pretvaraju u bajke.

Ovo što je rockangel napisala je stvarno divno.
Ja sam pravoslavni hrišćanin i krštena sam, slavim slavu. Pročitala sam Bibliju, i onda sam odlučila da je zanemarim. ''I đavo može da citira sveto pismo za svoje potrebe.''
Ne volm popove od slučaja Pahomije, i smatram da pravi pastiri izumiru, a banda debelih trutova koja ih zamenjuje nije vredna pomena.
Religiozna sam na svoj način, i imam svoju jedinstvenu percepciju pravoslavlja koja se graniči sa paganizmom.
Retko idem u crkvu, a kada idem, idem za svoj groš, kad osetim potrebu i uvek sama, ne zato što je neki praznik ili da bi me narod video da sam kao neki vernik.
Uvek upalim 3 sveće, za mrtve, za zdravlje i jednu za zaboravljenog čoveka.
Imam verovanja koja prevazilaže pravoslavlje, pa sam možda i neki hibrid pravoslavac/paganin.

Ne poštujem religijske običaje koliko tradiciju, kako onu u porodici, okruženju, tako i tradiciju grada i mislim da je to jedina stvar zbog koje još nismo izgubili svoj nacionalni identitet.
Pravoslavne sam vere, i mislim da je ,,onaj tip koga su pre oko dve hiljade godina prikovali za drvo zbog toga što je rekao da bi bilo sjajno kada bi ljudi, za promenu, počeli da se ponašaju ljubazno prema drugim ljudima" imao dobro ideju.
A i mislim isto kao i moj drug iz Eritreje, koji je isto pravoslavac jelte, da trebamo poštovati, ili bar da se trudimo da poštujemo date zapovesti jer smo sišli sa drveta.

Evo da vas naučim nešto:
Srpska Pravoslavna Vera je jedinstvena u pravoslavlju, po mnogo čemu! To je na neki način 'upgrade' naše Stare Vere, i to je činjenica protiv koje se nema razloga buniti! Zvanična crkva se bori da iskoreni neka obeležja, ali naravno neuspešno!
Tako da rezimiram... Mi (pravoslavni Srbi), verujemo i radimo isto ono što su radili i verovali naši preci hiljadama godina pre nas... Samo što drugačije to zovemo...
Tu je moć našeg pravoslavlja...
Evo par primera
Krsna Slava - Dan posvećen rodonačelniku određene porodice, plemena, loze, kraja, sela isl.
Ikona - ono što popovi zovu idolima
Sv. Ilija (pošto je danas) - Perun
Zadušnice - kult mrtvih
Božić - rođenje Dažboga
Ma neću da vas smara s' tim...
Poenta je... Sve je isto, samo se drugačije zove! Definisaću to jednog dana!
E to je ljudi moja vera... Vera mojih dedova, vera mojih pradedova, vera mojih predaka... I smem sa ponosom reći, da sam deo nebeskog naroda, jer su moji dedovi, unuci Božji, jer su oni, pa i ja, naslednici božanske moći i vlasti, jer je velika misterija, kako mnoštvo Bogova, bude jedno, i kako je jedan Bog, u stvari mnoštvo... A tu je mudrost, Mi smo unuci Božji, nas je mnogo, a zaboravismo, da smo kao i naši Bogovi, kojih je mnogo... U stvri - JEDNO!!!

Ja verujem u Svetlonosca koji je Veliki Arhitekta svih svetova i bori se protiv mraka koji donosi Adonaj.
O obicajima ne bih da pricam...

''Naime proslog leta sam dobila na poklon katolicki krst donet iz Italije i ta osoba me je zamolila da ga nosim jedno vreme.Nosila sam ga i uopste nisam osetila nikav otpor.''

Не разумем. Какав би ОТПОР могла да осетиш? :)

Дакле, какав би ОТПОР могла да осетиш?
Изгледа да залазимо у метафизику.