Prijava

Džimi, ne možemo ja i ti to da razumijemo, vjeruj mi.

Otpor prema necem stranom...

100 људи - 100 ћуди... :)

Posto sam se ja prvi izjasnio a posle mene ostali, u skoro svakom postu sam se nekako pronasao. Kao sto rekoh ja sam pravoslavac, verujem u Boga, da postoji, da nas je stvorio ali da je od nas digao ruke, valjda ovako rece neko, e tako nekako izgleda moja vera ali sam to tek spoznao u sebi kad je Dzimi to napisao, u Bibliju slabo verujem jer ima dosta nedoumica i nelogicnosti, sto mozete videti u nasim raspravama na ovoj temi http://vukajlija.com/forum/teme/239, gde sam i pre nekoliko sati postavio pitanje pa ko ume nek odgovori. Svece cesto palim mrtvima i slavim slavu.

do dodam, imam i rumunsku brojanicu, koja mi je draga kao i ona iz ostroga jer su mi je poklonoli oni koje volim. isto kao katolička brojanica sa krstićem. dakle, bar meni, bitna je namera i šta meni date stvari znače.

Dakle ako bi imala prijatelja Aboridžanina, i on ti pokloni onaj pljosnati kamen što se nosi u donjoj usni... Svejedno bi ga nosila!? Ili feredžu poklonjenu od strane najbolje prijateljice - muslimanke...
Nadam se da svi shvataju moju poentu... Sve je relativno!
Mislim da na neki način razumem šta je Anģel htela da kaže, i u neku ruku se slažem s' tim...
Ja sa druge strane, ne volim i ne nalazim za shodno da nosim metalne, srebrne ili zlatne krstove... Moji preci su živeli u prirodi, sa prirodom i za prirodu... A krstići od tisovine su mi konstantan podsetnik, ko sam danas, a šta sam pre hiljadu godina bio...

Kad smo vec kod krta,najvise mrzim one krstace 3 sa 1.5 metara sto se kace na zidove u spanskim serijama.I kad je nekome puna kuca krstova,ikona i sve to.Jezim se od toga.Dovoljna je ikona sveca kojeg slavimo,bogorodica,krst i kandilo i nista vise.:D

Ja se razmišljam da istetoviram pentagram ispod desnoga pazuha.

Mesjo,to je gadno!Ti si majstor za gadosti!:D

Medicus,

pa posto su tvoji preci takodje ziveli u pecinama i nosili zivotinjsko krzno na sebi, zasto ti lepo ne kupis sebi bundu,odes u pecinu i prisecas se sta si nekada bio.

Ne postoji nikakav problem u tome sto je devojka prihvatila brojanicu ili krst koji ne pripada nasoj religiji.

Inace, mislis da krst kao simbol ili predmet nije postojao pre hriscanstva? Ili su Isusa ritualno zapalili? Ili nabili na kolac?

Sve i da nije tako i da je nekim cudom krst nastao u trenutku kada je hriscanstvo nastalo, u cemu je problem prihvatiti poklon od nekog, ma iz cije religije proizilazio taj poklon?

Pa cak i da ti spiritualno znaci poklon koji ne pripada tvojoj religiji?
Koliko ja znam Bog nije opisan kao ljubomoran lik koji ce da ti bane na gajbu sa motornom testerom i posalje te u pakao. Rekose mi da je tolerantan.

Svasta ce se cuti ovde i procitati...

Nisam rekla da ja osecam otpor!Ja ne osecam otpor i slazem se sa tobom.Ono sto mi je poklonjeno od srca to cu da cuvam!Ali ova zemlja je na zalost puna polupismenih ljudi koji osecaju otpor prema svemu sto je strano.

edit:Sta ti je sad medicus kriv?:D

Vama treba prosvetljene kroz Svetlonosca.

Бушидо је објаснио. Драг поклон је драг поклон. А ако ми се из неког разлога свиђа да носим фереџу, носићу је.
Ја иначе не волим крстове јер, барем за мене, представљају нешто одвратно, нешто на чему су људи умирали у најгорим мукама. Да је којим случајем било пиштоља у време Христа и да је исти био стрељан, да ли би људи носили пиштоље око врата?
А? А? А?
:)

Džimi, mislim da bi, i to vođena logikom da sve što je glupo se brzo prima.
Ja nisam krštena i drago mi je zbog toga. Tako ne osećam nikakav pritisak da verujem u nešto što mi je neko nametnuo odmah po rođenju zato što je tako socijalno prihvatljivo. Krstiću se onda kada budem osetila da mi je to potrebno u životu. Isto važi i za moju buduću decu, jednog dana, nek se krste kad to sami odluče. Apsolutno se slažem sa Bushidom da je religija samo način kontrole ljudi, daleko efikasniji način od svetovnih zakona. I naravno, prezirem svaki religijski fanatizam.
U Boga verujem, ili bar u nešto slično Bogu :). Ali ne u Boga kao tvorca sveta, nego kao nekog ko ima onih 10 zapovesti koje bi trebalo svako da poštuje, jer su logične i kompatibilne sa normalnom ljudskom egzistencijom, a najjednostavnije date, da ih svako razume. I u Boga kao neku višu silu koja napravi nekad takav splet događaja ničim drugim objašnjiv.

Euglena, ja bas imam totalno obrnuto verovanje. Verujem da je moguce da postoji ili da je postojao inteligentan stvaratelj, ali verujem da Jahve iz Talmuda/Biblije/Kurana ne postoji niti je ikada postojao. Verujem da je nauka na dobrom putu da pocne da navlaci ljudima vunu preko ociju vise od bilo koje religije.
Verujem da su svete knjige i zapovesti izmislili ljudi, verovatno veoma zli ljudi kojima su trebale u manipulacijske svrhe u to vreme. Neke sulude ideje se brzo prime, za nas najjasniju sliku o tome mozda moze da nacrta relativno nova, ali sve rasprostranjenija Mormonska vera i njen otac Dzozef Smit.
Dakle, izjednacavam Islam, Hriscanstvo i Judeizam sa Naukom, Fasizmom i Komunizmom, s tim sto je propagandni rezim prve tri religije mnogo stariji i ukorenjeniji, pa je stoga sve zajedno mnogo vise zla naneo covecanstvu i jos uvek nanosi, premda i Komunizam se vec dobro ukorenio, dok je Fasizam na svu srecu skoro skroz istrebljen. A Nauka mnoge ljude ubedjuje da slepo veruju u neke stvari, od kojih su mnoge dokazane kao netacne. Tako da, na kraju iz svih takvih vera ispadne dosta dobra i mnogo vise zla.
Verujem, na kraju, da svi znamo sta je ljubav i da svi znamo sta je dobro, a sta je zlo i naopako, iako ovi pojmovi obuhvataju razlicite stvari kod razlicitih ljudi. Ali verujem da ako nesto radimo iskreno, iz ljubavi, sa puno ljubavi, samo dobro moze iz toga da izadje. Verujem da treba da volimo sve oko sebe i to je jedina stvar koju vredi slepo raditi.
Tako da sam radikalni ljubavni fundamentalista-samoubica.
I verujem u muziku, sport i svakodnevnu inhalaciju obilatih kolicina gandza-oksida.

Bušido,
Otkud tebi da su moji preci živeli u pećinama...!?
Naravno da ne postoji problem sa katoličkim krstom, samo bi mi bilo interesantno da vidim, da li bi udovoljila svom prijatelju Aboridžinu ili prijateljici Arapkinji!?
A što se krsta tiče, nemoj u tu temu, vrlo mi je poznata funkcija i značenje raznih krstova i simbola mojih predaka! Znaš li možda šta je kolovrat!?
Bio sam vrlo jasan, nema razloga da izvrćeš moje reči!
A da li je ili nije Bog tolerantan, nije na nama da sudimo, rečeno je mnogo toga! Mene moj deda voli, i ja ga poštujem, a kad preteram u nestašlucima, ne bi mu bio prvi put da me malčice kazni...
Inače, krst je zamenio ribu, kao simbol hrišćanstva, onog trenutka, kada je Car Konstantin, pod tim simbolom pobedio! I tu nema rasprave, tako da te priče šta bi bilo, da je Isus ubijen pištoljem ili giljotinom i sl. ne piju vodu!
Baš me interesuje, kada će ljudi početi da prave razliku između religije i Vere...

Ja sam na strani broj "1" upravo tu razliku objasnio.

Pa svi nasi preci su pre mnogo mnogo godina ziveli po pecinama i plasili se sunca, groma itd , osim ako ti slucajno nisi neki izuzetak, pa su ti preci ljubomorno cuvali izume poput tocka, struje, kuce sa fasadama za sebe,pa ih otkrili ljudima poput Tesle i Majstor Ljube(radio mi fasadu na kuci), tek nakon par stotina generacija
;)

A ne razumem zasto ne bi udovoljila svom prijatelju aboridzinu ili prijateljici arapkinji?
Zar ti ne bi?
Odbio bi poklon nekoga kome znacis, samo zatoi sto taj poklon nije po "propisima" tvoje vere i religije?
Ja iskreno druze mislim da seres,bez uvrede, a mislim da znas i sam ;)

Ne verujem u boga niti bilo šta natprirodno. Bog je samo ono što mi još uvek ne znamo, i to je to.
Poštujem crkvu, poštujem običaje, i trudim se da se ponašam u skladu sa tim kako bi trebao da se ponaša hrišćanin pravoslavac. Ne zato što me je strah da ću da idem u pakao, već zato da meni savest bude čista.

Drugim rečima, ne verujem u boga, ali pravoslavac jesam. Veći od mnogih koji se mnooooogo više deklarišu da su hrišćani i vernici.

''Inače, krst je zamenio ribu, kao simbol hrišćanstva, onog trenutka, kada je Car Konstantin, pod tim simbolom pobedio! I tu nema rasprave, tako da te priče šta bi bilo, da je Isus ubijen pištoljem ili giljotinom i sl. ne piju vodu!''

То није релевантно. Ја сам само рекао да не волим крстове из разлога које сам навео, а кад су они постали симбол хришћанства, није битно. Крстови су служили за убијање, и то не као оружје попут мача и пиштоља (које се може користити и у фер борби), већ као справа за мучење, најчешће невиних људи. А да не помињем обожавање распећа међу људима (израженије код католика, него код нас, али има и овде) - људи гледају, љубе и диве се призору разапетог мученика који, прободен стрелама, са трњем на глави, крвари на смрт. То ми је мало дегутантно. После ти исти људи сатанистима називају људе које виде у крвавим спотовима метал бендова, који, у ствари треба да изазову ефекат катарзе. Иронија, зар не? (ово је била мала замена тезе, али морао сам)

Bušido...
Ja sam unuk Božji... Dakle JESAM izuzetak (za razliku, od nekih, koji u sebi ne prepoznaju Božju prirodu).
Gde su moji preci živeli, jako je interesantno pitanje, ali da su znali za točak, elektricitet i fasade - JESU!!!
Džimi...
Ne poznaješ teologiju... A evo ti demanta:
Krst, koji je bio simbol stradanja, patnje, smrti, zla i sl. Isus je POSVETIO, i pretvorio ga u simbol vaskrsenja...
Kolovrat, simbol Sunca, večitog kretanja svega u prirodi, prirodnog ciklusa, dobra i prirode Hitler je uzeo za simbol nacizma, i opoganio ga, tako da je danas simbol svekolikog zla...
Ili ćeš mi reći da nisam u pravu, i da kada vidiš kukasti krst, automatski pomisliš na sreću, mir u svetu i finog čika Hiću, u zagrljaju sa par Jevreja!?
Mislim to je tvoja logika, samo okrenuta protiv tebe...