Koju knjigu trenutno čitaš?

  1. ajde sad lepo tronožac da mi kažeš šta da uzmem da čitam da završim u jednom zamahu. neka filozofija psihologija nešto ali da su rečenice kraće i pitke i da ne moram previše da se mučim a da imam osećaj da sam pročitao nešto do jaja pametno jer drugačije nemogu zavarati mozak da guram. hoću da povratim naviku čitanja a kako drugačije nego čitanjem, uvežbavam se za bibliju i ja XD, mislim te neke zajebanije knjige pošto sa trenutnom koncentracijom ne mogu ni recept za ćufte da pročitam u jednom zadahu a ne stari zavet xD

  2. PROSEČNA SRBENDA, uzmi filozofija vina-bela hamvas.ja retko citam filozofske knjige.jedino filozofiju vina mogu da preporucim.skoro je jos neko preporucivao tu knjigu.pitaj valdemara

  3. Nisam čitao Filozofiju vina, mada mi je na listi odavno, ali čuo sam pozitivne stvari o njoj.

    Za ono što mi se čini da ti tražiš Srbendo, a to je neki lako razumljiv spoj filozofije, religije, sociologije, sa dosta duhovitih opaski, ja ti preporučujem upravo ovo što trenutno čitam, Pravoverje od Čestertona, mislim da će ti se svideti.

    Još neke preporuke:
    Odbrana Sokratova od Platona - Odličan uvod ako se interesuješ za filozofiju, ako već nisi čitao, kratko, lako za čitanje, a ima podosta interesantnih zapažanja. Možeš posle i Državu.

    Sećanja, snovi, razmišljanja - Jung
    Anatomija ljudske destruktivnosti - From
    Ovo ako te baš zanima psihologija, jesu malo duže i nisu baš za čitanje u jednom zamahu, ali nisu ni previše komplikovane za shvatanje, poželjno je da znaš neke osnovne psihološke koncepte.

    Ako te interesuje istorija filozofije, možda ti nije loš izbor Will Durant, jer je lakše razumljiva od ostalog sličnog štiva, mada takve knjige imaju dosta manjkavosti, jer nikad ne mogu biti 100% objektivne, a ovoj najviše zameram zapostavljanje srednjovekovne misli.

    Za to što tražiš uvek je dobar izbor i Dostojevski, mada verovatno to ne moram da napominjem.

  4. jel koristi neko audio knjige?cujem da se pojavilo dosta audio knjiga na srpskom.ja ih ne volim, lose uspomene me vezu za te audio knjige.slusao sam jednu o menadzmentu kad sam bio sa devojkom na moru.lezao sam na plazi sklopljenih ociju i slusao knjigu kad mi je dosadilo skinuo sam slusalice, pogledao i video da devojka nije pored mene.pola sata sam je cekao da se vrati bio sam se zabrinuo.Kad je dosla rekla mi je da je bila da kupi sladoled.Znao sam da laze jer nije kupila i meni.sutradan isto na plazi stavim ja slusalice kao da cu da slusam knjigu ali ne stisnem plej.posle 10 minuta cujem da ona ustaje, pratio sam je pogledom i video da ulazi u javni wc i jedan tip odma za njom.krenuo sam tamo i kad sam usao unutra cuo sam dahtanje.sex je bio u toku.sacekao sam ih ispred da zavrse i onda joj rekao da je sa nama gotovo tip mi se izvinio, reko nemas sta ti meni da se izvinjavas ona je kriva

  5. Trenutno ne čitam

  6. o filozofiju vina mogu da preporucim.skoro je jos neko preporucivao tu knjigu

    Zaista Belu Hamvaša treba čitati, čovek je neverovatan. Ali uglavnom nisu to romani, već eseji, rasprave, filozofski tekstovi. Uglavnom nije beletristika ono što sam ja čitao. Ima roman koji se spremam da čitam, Karneval, ko zna kako će to biti, a odugovlačim, nikako da uzmem. Prvo sam pročitao Istorija i apokalipsa, prepleteno sa Hiperionski eseji, skroz preporuka. Čovek je mudar, dobar, razumljiv i zanimljiv. Još je mučenik bio u životu, gde ćeš bolje.

    Will Durant, jer je lakše razumljiva od ostalog sličnog štiva

    Samo ne njegova Istorija filozofijeeeee... Čitao sam je kao mlad, umalo me je odvela u kurac... to je samo njegova interpretacija, njegov pogled na sve to, da zavara lakoverne duše, filozofija za napredne početnike.
    Čitanje dela koja samo hoće da protumače i sistematizuju celu filozofiju nikako nije dobro ni korisno.

  7. Žao mi laba jbt kakva kučka

  8. Ako razumeš engleski slušaj Alana Wattsa preko jućuba, a ima i dosta njegovih knjiga raspitaj se malo čovek je legenda, objasnio mi je suštinu života i zbog njega sam pronašao neki svoj unutarnji kompas.

  9. objasnio mi je suštinu života i zbog njega sam pronašao neki svoj unutarnji kompas.

    Malo je zapadnjačko-istočnjački, da se čovek upita koliko je iskren, ali ok. A ako ti je objašnjena suština života, čestitam, čoveče, prvi si koga sam upoznao!

  10. Mislim, ne mogu ja to da smućkam u glavi, budizam i hrišćanstvo.

  11. Malo je zapadnjačko-istočnjački, da se čovek upita koliko je iskren, ali ok.

    Nema šta da ne bude iskren, on je filozof 20. veka, prošao je brojne škole kako zapadne - hrišćanske tako i istočnjačke, budističke jelte i izvlači sažete i mudre zaključke na osnovu svih tih iskustava.

  12. E, baš sad je kasno, nemam volje da ulazim u diskusiju, ali pomiriti budizam i hrišćanstvo, to je tolika mentalna akrobacija da ne mogu da progutam. Suviše, brate, ako se ne iskrivljuje suština budizma i hrišćanstva.

  13. Ako hoćeš, sutra baš da pišem što mislim da se to dvoje ne može pomiriti, mada i nebitno, ko hoće da zna, taj će se i bez čitanja na Vukajliji snaći. Bitno je samo znati da takvi eklektičari, i ako čovek nešto pokupi od njih, nisu mudrost koju može da crpi doživotno. Plitka bara se isuši brzo.

  14. Ako si ga slušao bar malo skapirao bi, promenio bi način gledanja na neke stvari.
    On ne pokušava ništa da miri niti da ubeđuje nekoga da je ta i ta vera prava, jednostavno priča o životnim pitanjima i kako ih rešavaju istočnjaci, a kako zapadnjaci. Čak i u meditaciju ubacije hrišćanske elemente jer je onda prosečnom čoveku sa našim mentalitetom lakše da tako nešto prihvati

  15. Evo poslušaj ovo pred spavanje, moj predlog. Inače nema šta tu da de iscrpi i da nestane, njegova mudrost se primenjuje dok si živ i veruj mi ako napraviš takav model u glavi sve će ti se u životu mnogo prostije odvijati jer ćeš i sam biti prost kao pasulj bez nepotrebnih misli koje te koče i izbacuju iz sadašnjosti i realnosti. Ljudi žive u iluziji, on nas uči kako da je prepoznamo.

  16. Nemam problema sa prihvatanjem budizma, nemam problema sa prihvatanjem hrišćanstva, al ajd da se ne zajebavamo na ovakav način. Ovo je meni plitko, oprosti ako te vređam.

  17. Samo ne njegova Istorija filozofijeeeee... Čitao sam je kao mlad, umalo me je odvela u kurac... to je samo njegova interpretacija, njegov pogled na sve to, da zavara lakoverne duše, filozofija za napredne početnike.
    Čitanje dela koja samo hoće da protumače i sistematizuju celu filozofiju nikako nije dobro ni korisno.

    Pa da, rekoh da takve knjige nisu potpuno objektivne, da imaju dosta manjkavosti, ali procitas to za pocetak, pa neku recenziju, pa onda se zapitas gde je on to pogresio u interpretaciji, pa nastavis dalje da istrazujes... Ne kazem da je dovoljno procitati samo to, cak bi bilo i lose, sto ti kazes, ali kao neka osnova za dalje istrazivanje, sto da ne, ne znam bas koliko je zgodno odmah poceti studiozno da proucavas sve od grka pa na ovamo. Moze i Rasel sa svojom istorijom.

    Nisam po vokaciji filozof, pa ne vidim toliku stetnost takvih knjiga za pocetnike, eto ti si citao, pa sta ti fali :)

  18. Ma u stvari nije štetno, lupam i ja, može da bude korisno nekome ko je zainteresovan, na početku, čisto malo da približi, ali ima ljudi koji se tu zaustave, koriste knjige tog tipa kao Philosophy for dummies.

  19. Ovo je meni plitko, oprosti ako te vređam.

    Smešno je to što je on jednom izjavio da je život samo Roršarhova mrlja od tinte, laički prevedeno - pogled na jedan smisao i svet iz više različitih uglova. Razumem te u potpunosti kad kažeš da ti je to plitko, štaviše i meni je, ali ne kao neki sastav petorazrednog vunderkinda, već se sa lakoćom može razumeti.

Rekli o sajtu

U subotu, 27. novembra 2010. u Klubu studenata tehnike biće održana smotra sadržaja popularnog šaljivog sajta. Vukajlija je mesto gde se Internet zajednica okuplja kako bi na duhovit i originalan način definisala reči i izraze, sleng termine, našu svakodnevnicu i aktuelne događaje, po paroli - „Ovde možete da definišete sve ono što ste oduvek želeli, a nije imao ko da vas pita”.

Mondo · 25. Novembar 2010.