Prijava

Srbija ima jedno pismo.

Koje je nastalo iz dva, ćirilice i glagoljice.

СМарко pre 26 minuta

Ја никад нисам писао латиницу осим кад сам имао енглески или неке рачунарске ознаке или тако неке термине.
Куцао јесам латиницу ошишану у почетку, па онда неошишану, и на крају прешао на ћирилицу, не зато што сам патриота, него зато што ми је љепша и више је волим, то је моје писмо које сам прво научио и тако....

+много

Koje je nastalo iz dva, ćirilice i glagoljice.

Али... како?

Браниславе, брате, мени се некако чини да је лик са принтскрина који си окачио био ироничан.

Možda, ali takvi ljudi ZAISTA postoje.

А који је смисао ове теме? Мислим, не видим никакво постављено питање, све је у форми неке Властимирове констатације о ћириличарима.

А који је смисао ове теме? Мислим, не видим никакво постављено питање, све је у форми неке Властимирове констатације о ћириличарима.

Pa da, sve se vrti oko mene. Čekam da me potapšu po ramenu oni koji su saglasni, a ostali da se pogube u svom stilu, da bih imao razonodu za poslepodne.

Ћирилица и руком и на тастатури (осим кад тражим нешто на енглеском или немачком наравно). Увео бих обавезно писање ћирилицом у основне, средње школе и факултете, јер не видим разлог да глумимо неке помодарске ноблесе са латиницом.... Ал' искрено, боли ме туксон, нека свако пише како хоће....

Kcam pisao maturski rad,profesorka me vratila da otsampam na cirilicu...ja otisao kod ortaka koji je imao stampac,ptkucao iako se slabo snalazim sa cirilicom na kompu,jer uvek latinicom pisem na kompjuteru...to sto mi je rad upao u baru kasnije,to je vec druga prica...

Prvo bi uveo obavezno pisanje ćirilice (?), a onda te boli penis kako ko piše. Objasni mi taj tok misli.
Uzgred, latinica nije nikakvo "pomodarstvo".

Cirilica je pomodarstvo. Ako od 7 casova dnevno na 4 moras pisati latinicom jebes mi sve ako ces na ona tri cepati cirilicu. Prakticnije je, ali mi je trulo npr da natpisi po gradu ili novine koriste latinicu. To je vec nepotrebno.

Koje je nastalo iz dva, ćirilice i glagoljice.

Od etrurskog i vinčanskog pisma. :)

Али... како?

Из старословенске азбуке Вук је задржао следећа 24 слова:
А а Б б В в Г г Д д Е е Ж ж З з
И и К к Л л М м Н н О о П п Р р
С с Т т У у Ф ф Х х Ц ц Ч ч Ш ш
њима је додао једно из латиничне абецеде:
Ј ј
и пет нових:
Љ љ Њ њ Ћ ћ Ђ ђ Џ џ
а избацио је:
Ѥ ѥ (је) Ѣ, ѣ (јат) І ї (и) Ы ы(јери, тврдо и) Ѵ ѵ (и) Ѹ ѹ (у) Ѡ ѡ (о) Ѧ ѧ (ен) Я я (ја)
Ю ю (ју) Ѿ ѿ (от) Ѭ ѭ (јус) Ѳ ѳ (т) Ѕ ѕ (дз) Щ щ (шч) Ѯ ѯ (кс) Ѱ ѱ (пс) Ъ ъ (тврди полуглас) Ь ь(меки полуглас)

Eto tako. :)

Ѡ

Podseca na dupe.

Само Српство, само ћирилица рођаци.

Питам за глагољицу. :) Елем, је л' стоји нама у Уставу да је званично писмо ћирилица?

ali mi je trulo npr da natpisi po gradu ili novine koriste latinicu.

Натписи по граду би баш требало да буду на латиници. Имена улица нарочито. Замисли да си странац, купиш мапу града, у мапи све на латиници, али слаба вајда кад по зградама пише све на ћирилици.

Натписи по граду би баш требало да буду на латиници. Имена улица нарочито. Замисли да си странац, купиш мапу града, у мапи све на латиници, али слаба вајда кад по зградама пише све на ћирилици.

А каква је ствар у другим државама које користе ћирилицу?

А каква је ствар у другим државама које користе ћирилицу?

Mислим да је исто као код нас у већини земаља.

kada sam išao u školu, jedan pismeni zadatak se pisao latinicom a jedan ćirilicom i to je bilo obavezno.