Prijava

Evo ovako. Pošto je po nastavnom programu srpskog(maternjeg) jezika bilo praktikovano da se pojedine pesme književno obrade, da se skonta šta je pesnik hteo da kaže, mi ćemo se ovde pozabaviti definisanjem malo "modernije književnosti" (čuj književnosti? ha) i shvatiti šta je autor hteo da kaže dok je sedeći na wc šolji pisao stihove nenadjebivog ultra-tera hita.

Zadaje se refren ili strofa pesme, ostali definišu koji je smisao. Daklem, čas serbskoga jezika.

____________________________________________

Era Ojdanić - "Milica čobanica"

ref.
Oj Milice čobanice, tvoju sliku uvek nosim
ako nisi isprošena ja sam doš'o da te prosim

Šta je pisac 'teo da rekne:

Siromašni čobanin u nekoj vukojebini se zatreskao u neku tamo Milicu profuknjaču, dokopao se njene slike tako što joj je babi očistio sneg ispred kuće i uneo drva. Nakon besomučnog onanisanja po obližnjim senicima i međ' ovcama, smučilo mu se sve, te je odlučio da je pita da mu da...vode.

Не сам сконтао најбоље. Сви сад треба да траже смисао те Ерине песме или да свако нађе себи по једну?

Е јебига, искуцам километарску анализу песме "Ти за љубав ниси рођена" и поједе ми пост. Хтео сам да отворим ову тему јуче, јебеш ми све.

YouCantHandleTheTruћ

Не сам сконтао најбоље. Сви сад треба да траже смисао те Ерине песме или да свако нађе себи по једну?

Svako sebi da nađe.

Дакле, Маринко Роквић, "Ти за љубав ниси рођена"
"Колико ти мало треба,
да покажеш сваком ко си,
ко од тебе љубав испроси".
Јасно је да аутор директно, без имало метафорисања говори о промискутетности извесне женске особе, док у први план ставља њену јефтину тарифу. На први поглед, он нема ништа против тога, чак делује и да је подржава у томе што ради. Али,
"Колико ти мало треба,
да погазиш оно свето,
нека ти је свето проклето".
Овде се открива прави карактер његовоих стихова. Он не само да не одобрава њен занат, већ је и оптужује. Из последњег стиха се може видети и да је он загрижени верски фундаменталиста и проклиње курву, попут папе Пија. Међутим, у следећа четири стиха се открива шокантна истина:
"Ти за љубав ниси рођена,
погрешном се звездом вођена,
и зато ти није дато да на руци носиш злато,
ни моје ни бољег од мене".
Одједном падају маске и ми добијамо праву слику њиховог односа. Дакле, он је имао тежњу ка заједничким животом са њом, али га је она одбила (јер ипак не иде да курва буде удата). Он јој сада јасно ставља до знања да она није ни заслужила његову љубав, као ни љубав ма кога другог. Ако повежемо задња два аналитичка дела, можемо доћи до закључка да је он утеху пронашао у Богу, окренуо се њему, али је и даље сујетан, није јој опростио. Поука песме је то да чак ни љубав према Богу не може да спречи љуцку сујету.

Халид Бешлић
Јабуке су биле слатке

А са мном би, а са мном би
А са мном би, а са мном би
А са мном би срећна била
и јабуку среће поделила.

Текстописац нам дочарава ситуацију у којој човек разговара са женском особом за коју га вежу лепе успомене. Нажалост, она је своју јабуку делила са другима и он покушава да јој укаже на погрешност ове одлуке. Ових одлука, тачније. Ипак, у том разговору он не успева да дође до речи, па покушава у пет наврата да почне реченицу док га она прекида. Ипак, и поред тога он успева да јој саопшти своје виђење ситуације на веома пристојан начин. Шта нам ова песма говори? Да јој је на време налупао шамаре не би га прекидала ниједном а не пет пута, а у песми би могао да каже много више. Бар пет-шест стихова.

Миланче Радосављевић, "Дао бих ово мало живота"

"Дао бих ово мало живота,
што ће ми проћи у чежњи за тобом,
дао бих ово мало живота,
бар на тренутак да сам са тобом"

Наркоман у почецима принудног одвикавања од дроге. Он жали за бившим начином живота, жали за дрогом и песимистично гледа на своју будућност. Зна да неће издржати и да ће мрети скоро, стога сматра да је боље да гудриран оде с овога света, макар сутра, него да живи у агонији извесно дужи период. Тужно.

Само да окачим текст да не бих заборавио вечерас. Вечерас ћу анализирати, сад одох на посао.

U parku kraj breze sto je nasa bila iz daljine spazih gledas moga sina,zatim si mu prisla,kosu milovala on pobeze meni ti si zaplakala Ref: Ne delimo vise ni radost ni tugu,voleo sam tebe ozenio drugu,pusti da me zivot svojim putem nosi,nemoj da mi sina milujes po kosi,pusti da me zivot svojim putem nosi,nemoj da mi sina milujes po kosi Krenuo sam sa njim kao kroz san ruzan a sin me upita sto si oce tuzan,ko je ona zena sto me milovala,dal je poznajes zasto je plakala Ref: Ne delimo vise ni radost ni tugu,voleo sam tebe ozenio drugu,pusti da me zivot svojim putem nosi,nemoj da mi sina milujes po kosi,pusti da me zivot svojim putem nosi,nemoj da mi sina milujes po kosi Cutao sam dugo o tebi misleci,jer nemadoh nista svome sinu reci,znaj i ti si mogla samo da si htela,ti bi naseg sina kraj mene volela Ref: Ne delimo vise ni radost ni tugu,voleo sam tebe ozenio drugu,pusti da me zivot svojim putem nosi,nemoj da mi sina milujes po kosi,pusti da me zivot svojim putem nosi,nemoj da mi sina milujes po kosi

едит
ако неко жели да је анализира без мене, нека анализира

A jel treba da se okači pesma ili tekst? Inače, samo da se upišem, posle oplemenjujem temu svojim analizama :)))))

Keruša - Ko ti to baje

,,Ja volim, volim da, da preteram, ne zameri
ja radim, radim to iskljucivo iz ljubavi''
Prve dve reči predstavljaju suštinu ovog dela, govore o najdivnijem osećanju koje trenutno obuzima autora. Druge dve pokazuju teško detinjstvo autora, drugari iz škole su ka zajebavali na časovima srpskog jezika i književnosti, jer mu olovka nije mogla pisati zareze, a on za drugu olovku nije imao sredstava. Kada je odrastao i počeo da piše ovako dubokoumne tekstove, nadoknadio je manjak zareza u svojim prvim delima. Uočavamo da je autor svestan toga, naglasio je da zna da pretera. Ne zameramo mu, radi to iz ljubavi.

,,Iz ljubavi, iz ljubavi
iz ljubavi, iz ljubavi
iz ljubavi, iz ljubavi
iz ljubavi''
Ovaj deo se može tumačiti na dva načina (dvosmisleno, vaaau, to je tako kul). Prvi otkriva govornu manu autora, nekontrolisano ponavljanje reči, a ako tumačimo na drugi način, videćemo da autor za nas misli da smo idioti, te nam sve treba še'set puta ponoviti.

,,Ja volim da preteram, ne zameri
ja radim to iskljucivo iz ljubavi
pa ako malo preteram ti oprosti mi
ja radim to iskljucivo iz ljubavi''
Objašnjeno u tumačenju prve strofe, samo što je ovde akcenat na praštanju. Ljudi, praštajte! Iz ljubavi! ♥

,,Da me vozis na Havaje
da nam ono duze traje
ko te voli taj ti baje, bajem
kad ti druga usne daje
kad ti poljupci zataje
ko te voli taj ti baje, bajem''
Autor ovom strofom iskazuje maaaaštu. Mašta da će ga neko voziti na daleka mjesta gde će im čitanje duže trajati. Zatim ponovo dolazimo do motiva ljubavi, ali sada sa primesama bajalica i ostalih veštičijih zajebancija, to daje dozu mističnosti. Sada nailazimo na motiv prevare i pokvarenih poljubaca, što vozdiže u nebo autora koji voli svoju nevernu ljubu uprkos svemu. I sad onaj opet tu nešto muti s vješticama.

Ref.
,,Ma ko ti to baje, e
ma ko ti to baje, e
pa ne znas sta ti je
pa ne znas sta je, e
pa ne znas sta je, e
ma ko ti to baje, e''
Ovo pitanje nije tek onako uzeto za refren. Tako dirljivo pitanje zabada (motku) pravo u serdce! Ko ga voli? Ona ga voli. Ako ga voli, bajaće mu. 'Nači ona njemu baja kod vještice, pa on ne zna koji mu je kurac.

,,Tone badema za srecu
kad se lomis hocu necu
gasim svetlo, palim svecu, bajem
da me vozis, da me vracas
da mi lude snove placas
kad te varam da ne saznas, bajem''
Opa, autor pada u depresiju, kupuje tonu badema, vuče ga do kuće, a ono se lomi, pa kao da l' da ga ostavi, teško, jebeš ga. Hoću da ga ostavim, neću da ga ostavim. Kupio je tonu badema i sad nema ni za 'leb, seku mu struju, pa se vraća sveći, kune i njega i elektrodistribuciju, pa onda baja da mu se vrati, da ga vozi (prodao je traktor za bademe), da ga vraća, da mu plaća kurve, a pored svega toga da ga vara sa drugim makroom. Opet baja.

Ref. 4x
Četiri puta ponovljeno dugokoumno pitanje, jer smo retardirani da shvatimo iz prve.
edit: Je l' ovo narodnjak? Je l' ovo muzika uopšte?

Јашар Ахмедовски, "Ти припадаш само мени"

"Ти припадаш само мени, ооооооооооооооо,
желела си моју љубав, заслужујеш то"

Кратак и јасан приказ мушке супериорности. У првом стиху аутор изражава став да је жена мушкарчева приватна својина, у овом случају његова. Други стих је саткан од сарказма, где аутор гледа на жене као на апсолутно инфериорна бића и обраћа се жени речима "заслужила си моју љубав" довевши је на тај начин на ниво пса коме газда даје кост. Платонски стихови.

Јашар Ахмедовски

Шећер и со

"Ти и он, ти и он, не иде то
ти и он, ти и он, шећер и со
Ти и он, ти и он, то виде сви
Ти и он, ти и он, промашене љубави."

Наизглед Јашар пева о некој женској персиони, али дубљом анализом долазимо до закључка да аутор пева о кокаину и хероину. Добро познати наркос дугокосијанер је ову песму посветио онима са мало скупљом улазницом који не виде пичку у сваком тексту. Шећер и со, две супстанце које се не разликују на први поглед а укус дијаметрално супротан. Тако је исто и са ефектом кокса и хероина! ЈАШАР БОГОТАЦ!

MiLE IGNJATOVIĆ - MIRIS LJUBAVI

Miris ljubavi, opasno me privlači,
sviđa mi se miris taaaaaj.

Kantautor, očigledno ne misli na miris kose, kože i ostale kliše mirise koji odaju ženu. On misli na specifičan miris vaginalnog sekreta u određenoj fazi menstrualnog ciklusa reproduktivno zrele žene. Miris ljubavi. Mile za njim žudi, želi da ga ponovo oseti, da se kupa u njemu, u nadi da će taj miris izlečiti njegov trzaj glavom, u stilu Falkaa..

Мирослав Илић, уводни стихови песме "Поздрави је, поздрави"

"Причај ми о њој,
причај све што знаш,
реци да л' је боли,
сад растанак наш"

Славуј из Мрчајеваца је овде био визионар, те је опевао мајвеј форумаше. Они напустише форум, дигоше прашину, све то са италијански шпиц театралношћу, али оног тренутка кад су кликнули на дугме одјава, њихова заинтересованост за даљи развој стања форуму нагло расте и поприма обличје Парменидивог бића. Кад из офа схвате да их нико не помиње, повлаче се, псују у себи, мрзе форум и људе на њему. Али већ сутра ће првог познаника са форума упитати да ли се ико интересује зашто је моћни Елвис напустио зграду. Дакле, стихови немају поруку, већ описују перманентно душевно стање посрнулог форумаша.

On misli na specifičan miris vaginalnog sekreta u određenoj fazi menstrualnog ciklusa reproduktivno zrele žene.

hahahahahahaha...ova Vuka uznapredovala od kada mene nema:)))))

ova Vuka uznapredovala

tako je. vukajlija prodaje seks :)

Primedba na pesmu Zanela me svetla velikoga grada by Marinko

Zanela me svetla velikoga grada
posao sam nekud ko ptica bez jata
kad sam dos'o tebe da odvedem
ti si bila vec zena udata

Zanela me svetla velikoga grada

-A neon?
-I on!

Zvonko Bogdan - Ko te ima taj te nema

Ko te ima taj te nema
ko te nema taj te sanja
ko te sanja taj te ljubi
a ti o tom pojma nemas

Apstraktna umetnost - Niko ne zna šta pesnik hoće da kaže a pesnik po najmanje. Ako se neko istripuje - super!
Bez zezanja, ako neko ima (ne)racionalno objašnjenje ovih stihova voleo bih da čujem.

Neku ribu ima baja koji je ne voli koliko pesnik, pa kao da je nema.
Pesnik je sanja i - u mašti i snovima ljubi, tako da ona nema pojma.
Jedino je kontradiktorno što ona pojma nema, jer to znači da je onaj baja ipak ima (i fizički i dušom je sa njim).

Ali pazi sad, ovo je jednačina sa više rešenja. Iste stihove može da govori baja, kad shati da ribu ima samo fizički.

Zezam, samo prvo pije vodu i pomalo curi.