Prijava

Nešto sam čitao forum, i moguće da sam se zajeb'o, ali nigde nisam našao temu posvećenu ovoj rep grupi. Neobično je što je CYA pala u zaborav, iako više nisu aktivni i dalje su jedna od najboljih, ako ne i najbolja rep grupa na Balkanu i jedni od pionira srpske hip hop scene.
http://a5.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/34213_117745931603031_3116336_n.jpg
Članovi grupe CYA (poreklom iz Zemuna), Marko Ivezić, Marko Ilić i Vukašin Stevanović su prvi album izdali 1996. Album se zove ''Pravo iz mrtvih'' i sadrži pesme koje su CYA-i obezbedili mesto među velikanima domaćeg repa. Hitovi poput ''Kuća bola'', ''Sudbina pravi greške'' i ''Ovo vreme je tvoje'' predstavljaju jednu vrstu osveženja na sceni, te su obezbedili CYA-i mesto u srpskom repu.

Drugi album (1998.), ''Cyazback'' verovatno predstavlja najbolji album srpske rep scene i do dana današnjeg neprevaziđen. Tada veliki hitovi, a danas, može se reći srpski rep klasici ''Cyazback'', ''Šanavalava'', ''Metak'', ''Sam protiv svih'', ''Jelena'' i ''Ceo život je sranje'' su CYA-u lansirali u sam vrh scene. Dovoljno je reći da se od jedanaest pesama, koliko se našlo na ovom albumu njih šest smatra hitovima.

Treći album, ''III'' izlazi 2001. pod okriljem City Records-a, i donosi opet, naravno, hitove, od kojih su neki na satiričan način opisali razmišljanje tadašnje mladeži u Srbiji, ali i neka dublja, lična razmišljanja samih članova grupe. ''Legionar'', ''Dečko u usponu'', ''Njegov svet'', ''Socijala'', ''Lavlje srce'' su pesme u kojima je mnogo toga otkriveno. Od trenutne društvene situacije u zemlji, pa do unutrašnjih previranja članova grupe. Bez naprednih tehnika rimovanja, ali pogađa u sridu.

Posljednji album, za BK izdaju 2004. pokazuje da im se stil nije promenio ni nakon tri godine od albuma ''III''. Najpoznatije pesme su ''Bolje vreme'' koja im generalno važi za najpopularniju numeru, himna ''Još uvek prvi'', ''Ponekad pomislim'', ''Idem samo pravo'' koju lično držim za vrhunac literalnog izraza u domaćem repu.

Preko jednostavnog rimovanja ''Sudbina pravi greške'', preko malo naprednijih stvari što se tiče delivery-ja ''Cyazback'', pa do opisivanja društva ''Socijala'', ''Dečko u usponu'' i ''Povezi me'', pa do nade za neko bolje vreme, CYA će ostati upamćena kao jedna od najboljih rep grupa na Balkanu. Personifikacija u pesmi ''Metak'', alegorija u Legionaru i Dečku u usponu, ali i mnogo toga više što ćete skapirati ako ih čujete, a ne samo slušate. :)

Nikada se nisu promovisali kroz prizmu ''novopečenih bogatih repera'' niti kao žestoki dileri vutre sa ulice, kao debili kakve danas gledamo na sceni, već kao prosečni momci sa margine koji se bore u životu kao i svi ostali ''obični ljudi'', a rep vide kao izlaz iz problema. Čisto, kao i začeci hip hop pokreta u južnom Bronksu. Cenim i to što su se držali van napada na tadašnju političku scenu, a generalno se ne može čuti da su bili u stilu ''fuck the system''. Dakle tu se razlikuju od, npr. BS-a.

K'o ih je malo podrobnije slušao, a voli i američki rep primetiće da su dosta inspiracije izvukli od Tupaka (''Sam protiv svih'', ''Ne zaboravi'', ''Jelena'' - zbog matrice, koja je Parisova, ali i korišćena u Tupakovoj ''U can't C me'', ''Kad muškarci plaču''...). Ipak, za svaku pohvalu je to što su iz američkog repa izvukli ono pozitivno i nisu se pretvorili u Tupakove imitatore ili ''belce koji žele da budu crnci''.

Službena FB stranica
Izdavačka kuća: Be Bop Records, One Records, BK Sound, City Records
Druge internet stranice: http://www.discogs.com/artist/CYA
http://www.myspace.com/markocya
http://www.myspace.com/2cya

Ja sam primetio da i po stilu dosta podsećaju na Paka, odugovlače izgovor pojedinih reči, ako znaš na šta mislim

Ja sam primetio da i po stilu dosta podsećaju na Paka, odugovlače izgovor pojedinih reči ako znaš na šta mislim

Jeste, i malo ''zavrću'' usta da bi skinuli njegov izgovor/flow; ali ja sam više mislio na tematiku koju obrađuju i način. Sam protiv svih - Me against the world, Ne zaboravi - never had a friend like me, Kad muškarci plaču - When thugz cry, Ceo život je sranje - Life's so hard ili So many tears. Nema tu nekog plagiranja niti sličnih tekstova, ali primeti se Tupakov uticaj i to mnogo.

Veoma dobro si napravio uvod u temu. Onako baš vrhusnki.
Ja sam voleo da ih slušam kao mlađi posebno jer ih poznajem, pošto sam takođe iz Zemuna, a tada sam još i živeo tamo.
Dobri momci. Bilo je odličnih pesama. Meni lično je "Kuća Bola" sa albuma "Cyazback" najbolja njihova pesma, mada i "Metak" je odlična. Staviti se u perspektivu jednog malog, ali moćnog metka nije lako i jednostavno izvesti, a oni su to uradili perfektno.
I ono što si naveo da nisu mnogo tripovali neku ja-sam-krimi-dilujem-travu-i-idem-na-tekme-mrzim-slobu priču je isto pohvalno, jer to ih razdvaja od repera koji su tada kupili poene na tu priču.
Kul grupa svakako, nisam ih odavno slušao, pada kada dođem kući pustiću par pesama jer si me lepo podsetio na njih.

JELENA TI NIKAD NISI KRILA DA U KRE VE TUU UVEK NAJBOLJA SI BILA

Nema tu nekog plagiranja niti sličnih tekstova, ali primeti se Tupakov uticaj i to mnogo.

Što je veliki plus za njih, zaboravih gore da navedem, jer su svojim pesmama pokazali da su skapirali Pakov trip i ono što je želeo da kaže na neki potpuno ispravan način, što je i sada retko, a tada je bilo još ređe. I lepo si rekao, nije bio plagijat, već samo uticaj što je takođe za ogromnu pohvalu. Malo ljudi i danas kapira Paka i doživljava ga k'o nekog Fifti Senta.

iako više nisu aktivni i dalje su jedna od najboljih, ako ne i najbolja rep grupa na Balkanu i jedni od pionira srpske hip hop scene.

hehehehe, šabani. sećam se kako ih je jednom opisao onaj lik iz "vampira": "U spotovima se slikaju sa manekenkama i pored besnih džipova, pa posle odu kući autobusom"

БОЉЕ ВРЕМЕ!

Јесу једна од најбољих група. У њихово време је и било готивног домаћег репа, а не к'о сада, све неки фенси ципи-рипи реп уз обавезно курчење колима, моторима, камионима, авионима...
http://www.youtube.com/watch?v=Xe0zRUWTjLU

Meni lično je "Kuća Bola" sa albuma "Cyazback" najbolja njihova pesma

Nisam uzalud koristio prvih nekoliko stihova te pesme u svojoj definiciji ''Kavez''. Inače drago mi je da se kolegama reperima, DCX-u i tebi sviđa tema.

Malo ljudi i danas kapira Paka i doživljava ga k'o nekog Fifti Senta.

Da, nažalost. Šteta, jer pored Paka postoji nekoliko vrhunskih repera koji su imali slične poruke samo na jedan drugačiji, možda daleko kompleksniji način. Naravno, Pac je neprevaziđen.

JELENA TI NIKAD NISI KRILA DA U KRE VE TUU UVEK NAJBOLJA SI BILA

To sam ove godine pevao profesorki engleskog na izbornom. Pogađaš, zove se Jelena. Jadna gleda u budalu i čudi se. :))

"U spotovima se slikaju sa manekenkama i pored besnih džipova, pa posle odu kući autobusom"

Misliš na spot za Bolje vreme? Taj spot ima svoj tok kroz strofe, od vremena na basketu, pa do malo luksuznije priče. Inače, ako nisi slušao, ti džipovi su baš u trećoj, mojoj omiljenoj strofi pesme, pa poslušaj o čemu govori ta strofa. Nema 1% šabanizma ni kurčenja. A ona Kad se vozimo je kuliranje, nigde se ne spominje da se vozaju u Ferrariju ili tako nešto. Potrpaš ortake u Juga i pičiš. :)

Da citiram samog sebe, iz posta odozgo:

''Idem samo pravo'' koju lično držim za vrhunac literalnog izraza u domaćem repu.

...mnogo tuge iza mene, ali za to mi nije stalo...

Prvi rep na koji sam naišao, za mene i dalje najbolji u tom nekom segmentu.

''Idem samo pravo'' koju lično držim za vrhunac literalnog izraza u domaćem repu.

Odlična pesma. Juče sam je pustio jedno 60 puta :)))

Samo rijeci hvale za njih.
Jedni od najboljih, posto sam 91. godiste mogu reci da sam odrastao uz njih, tj. uz starijeg brata koji je samo njih slusao oko 2000. godine.
Najbolja pjesma njihova meni je Metak, saznam onako je predrkana. :)

cya prvi dan slobode... sta reci

I razmišljam zdravo, kada vidim kako živimo.

Taz brate odakle iskopa da je CYA među boljim sastavima na Balkanu? U Zemunu sam odrastao i naravno ih slušao, ali samo prva dva albuma. Preostala dva nisu vredna pomena što se mene tiče. Na ta dva albuma su uspeli da useru sve što su kao grupa izgradili na prva dva. Nešto slično onome što je i Gru uradio-prva dva ili možda čak tri albuma dobra, usudiću se da kažem odlična i onda je počeo da se zakopava sa nekim sranjima. A što se tiče pionira repa kod nas Badvajersi (tako se valjda izgovara, sada sam već pomalo i zaboravio) i Who is the best.