Prijava

Pitanje o ličnom identitetu.

Kada hoćete sebe da definišete, šta je ono prvo i najvažnije što vam pada na pamet.

Vi ste dakle, PRIJE SVEGA, (u vašem doživljaju sebe):

a) Srbin, Hrvat, Kinez, Eskim, ... (itd.) dakle, glavna je nacionalna pripadnost
b) muškarac / žena
c) homo sapiens (tj. čo'ek- ljudsko biće)
d) hrišćanin, musliman, budista, ateista, hinduista, šintoista (glavna je vjera ili odsustvo iste)
e) heteroseksualac / homoseksualac / transseksualac / sadista / mazohista / fetišista...
f) delija, grobar i tome slično
g) metalac, gotičar, panker, skinhead, .... tamo neka supkultura
h) socijalista, liberal, konzervativac, name your favorite political ideology...
i) ekstrovert, introvert, temperamentan, flegmatik... neka psihološka odrednica
j) rak, lav, ovan, škorpija... neki tamo horoskopski znak
k) dobar čoek / đubre od čoeka
l) ja sam ja Jeremija, tj. taj sam koji sam, jedinstven, ne mogu i neću da se svodim na bilo koju od prethodnih podjela

E sad, pošto smo svi pomalo u fazonu pod L, tj. svi smo jedinstveni, osim te kategorije, ipak morate izabrati i neku od prethodnih, da vidimo koji od aspekata vašeg identiteta je za vas najvažniji. Naravno na tu listu možete dodati još neke kategorije, predlozi su dobrodošli.

E, nemoj se ljutiti, ali i čupavije su guzice pokušavale sebe opisati pa im nije išlo, a i ovaj uvodni post kao u nekim tinejdžerskim novinama, aj malo se potrudi...

Ja mislim da je ovo baš bitna tema, jer je važno koji aspekt ličnog identiteta nam je najvažniji. Sa kojom vrstom pripadnosti se najviše identifikujemo. S kim imamo najviše zajedničkog - da li sa onima sa kojima dijelimo naciju, ili vjeru, ili supkulturu, ili političko opredeljenje itd.

Opet ti to vidi sa sobom, što kaće moja baba. Sa srećom...

Мене ово подсјећа на онај цртић ''Дјецо Ивица се зовем'' . . .

Radim svaki dan sklekove, trbušnjake, treniram i trčim. E tako se ja definišem.

Radim svaki dan sklekove, trbušnjake, treniram i trčim. E tako se ja definišem.

I to je nešto. Znači najviše se identifikuješ kao neko ko brine o sebi, svom tijelu, zdravlju, i sl. bitna ti je disciplina, rutina... To sve pod uslovom da se ne zajebavaš :)

Ит из ај, Џеремаја, мај ласт нејм из Крос!

Jovo, jel si ti psiholog neki?

Radim svaki dan sklekove, trbušnjake, treniram i trčim. E tako se ja definišem.

http://www.youtube.com/watch?v=bXNEsjnDuHM

muškarac / žena

Nisi predvideo 3. rod za Indijce (i za Latine koji imaju neutrum). DRŽAVA DURADI NEŠTO! 'Apsite ovog za rodnu diskriminaciju!

njarner

brkati govnar

njarner je brkati govnar

Njarneru, nekradi foru Aci Iliću, govno jedno brkato, ščuo?!

Evo da vam i ja kažem svoje viđenje:
a) nacija - mislim da nije mnogo bitna, određuje čovjeka možda nekih 20-30% utoliko što sa ostalim pripadnicima nacije dijelimo neko zajedničko iskustvo, jezik, kulturu, običaje, smisao za humor i sl. Ali uprkos tome unutar jedne nacije mogu postojati ljudi sa totalno drugačijim navikama, pogledima na svijet, i sl. tako da možemo da imamo mnogo više zajedničkog sa nekim ko je druge nacije, a ko je po drugim stvarima nama sličan, nego sa nekim iz naše nacije ko je u totalno "drugom fazonu".
b) pol - mislim da je bitan, bar jedno 30-40% određuje individuu, zato što su polne uloge dosta slične u svim kulturama i sudbina neke osobe mnogo zavisi od pola
c) to da si čovjek - to je najbitnije, ali je potpuno irelevantno, jer tu svi ljudi spadaju
d) vjera - za samog čovjeka može da bude jako bitna, može da bude i najbitnija, ali mislim da vjera ne određuje čovjeka, jer može da se mijenja i nije stvar koju čovjek nosi u sebi, već je usvoji spolja
e) seksualni identitet - mislim da nije mnogo bitan jer je ograničen samo na jednu sferu života, ali pošto postoje i određene seksualne supkulture, može da odredi čovjeka do 30-40% maksimalno, obično mnogo manje
f) klub za koji navijamo - mislim da nas to uopšte ne određuje, dakle 0%, a navijačke strasti su po meni krajnje iracionalne, iako ih svi imamo do neke mjere
g) supkultura - mislim da je jako bitna. Možda određuje čovjeka i do 50%, jer ona obuhvata određeni pogled na svijet, neku vrstu opšteg opredjeljenja, i u sebi sadrži dosta elemenata. Iako kad izađemo iz nekih mladalačkih godina supkulture postaju obično potpuno nebitne, ako je neko bio u mladosti iskreni pripadnik neke subkulture (ne pozer) mislim da ga to i u daljem životu donekle određuje
h) političko opredjeljenje - 10-20% mada može da znači i mnogo više kod fanatika.
i) psihološka kategorizacija - možda je i najvažnija, može da odredi čovjeka i do 70-80%, ali mislim da su sve te psihološke kategorizacije još uvijek prilično aljkave, neprecizne i nepotpune i vjerovatno će takve i ostati
k) horoskop / natalna karta - lično mislim 0%, odbijam da se identifikujem sa horoskopskim znakom i mislim da je tvrdnja da na naš život utiče položaj zvijezda i planeta čista glupost. Međutim, par puta sam čitao tumačenja natalnih karti određenih ljudi koja su mi se učinila dosta preciznim, mada moguće je da je to samo stvar moje sugestivnosti.
l) Ja sam ja Jeremija - to je to - svi smo jedinstveni 100%, ali takvo određenje nam u praksi ništa ne znači

Не дефинишем се. Нисам ушао у теретану две године и имам стомачину ко бојлер од 40 литара.

ЕДИТ: Пффф, тек сад видех да је неко написао нешто на сличну фору. Смор.

kud rekoh "definišete", svi odmah se prebacili na teretanu

Evo da vam i ja kažem svoje viđenje:
a) nacija - mislim da nije mnogo bitna, određuje čovjeka možda nekih 20-30% utoliko što sa ostalim pripadnicima nacije dijelimo neko zajedničko iskustvo, jezik, kulturu, običaje, smisao za humor i sl. Ali uprkos tome unutar jedne nacije mogu postojati ljudi sa totalno drugačijim navikama, pogledima na svijet, i sl. tako da možemo da imamo mnogo više zajedničkog sa nekim ko je druge nacije, a ko je po drugim stvarima nama sličan, nego sa nekim iz naše nacije ko je u totalno "drugom fazonu".
b) pol - mislim da je bitan, bar jedno 30-40% određuje individuu, zato što su polne uloge dosta slične u svim kulturama i sudbina neke osobe mnogo zavisi od pola
c) to da si čovjek - to je najbitnije, ali je potpuno irelevantno, jer tu svi ljudi spadaju
d) vjera - za samog čovjeka može da bude jako bitna, može da bude i najbitnija, ali mislim da vjera ne određuje čovjeka, jer može da se mijenja i nije stvar koju čovjek nosi u sebi, već je usvoji spolja
e) seksualni identitet - mislim da nije mnogo bitan jer je ograničen samo na jednu sferu života, ali pošto postoje i određene seksualne supkulture, može da odredi čovjeka do 30-40% maksimalno, obično mnogo manje
f) klub za koji navijamo - mislim da nas to uopšte ne određuje, dakle 0%, a navijačke strasti su po meni krajnje iracionalne, iako ih svi imamo do neke mjere
g) supkultura - mislim da je jako bitna. Možda određuje čovjeka i do 50%, jer ona obuhvata određeni pogled na svijet, neku vrstu opšteg opredjeljenja, i u sebi sadrži dosta elemenata. Iako kad izađemo iz nekih mladalačkih godina supkulture postaju obično potpuno nebitne, ako je neko bio u mladosti iskreni pripadnik neke subkulture (ne pozer) mislim da ga to i u daljem životu donekle određuje
h) političko opredjeljenje - 10-20% mada može da znači i mnogo više kod fanatika.
i) psihološka kategorizacija - možda je i najvažnija, može da odredi čovjeka i do 70-80%, ali mislim da su sve te psihološke kategorizacije još uvijek prilično aljkave, neprecizne i nepotpune i vjerovatno će takve i ostati
k) horoskop / natalna karta - lično mislim 0%, odbijam da se identifikujem sa horoskopskim znakom i mislim da je tvrdnja da na naš život utiče položaj zvijezda i planeta čista glupost. Međutim, par puta sam čitao tumačenja natalnih karti određenih ljudi koja su mi se učinila dosta preciznim, mada moguće je da je to samo stvar moje sugestivnosti.
l) Ja sam ja Jeremija - to je to - svi smo jedinstveni 100%, ali takvo određenje nam u praksi ništa ne znači

kad tako sabereš procente, znači trista godine

Ja sam transrodni gruzinski pas (lupus canis) paganin sadomazohista nenavijač dark fašista šizofreničar lav u horoskopu, loš čovek, volim duge šetnje pored reke i skupljam markice, salvete i trofejne delove tela svojih žrtava.

a šta je s onima koji ne veruju u 'ja', već samo u poprište borbi između različitih kvantuma sila koje se konstantno nadvladavaju?

kad tako sabereš procente, znači trista godine

Procenti su ofrlje.

a šta je s onima koji ne veruju u 'ja', već samo u poprište borbi između različitih kvantuma sila koje se konstantno nadvladavaju?

Mnogo naučno obrazovanih ljudi intelektualno vjeruje upravo u to što si ti napisao. Ali uprkos određenom intelektualnom stavu, vjerujem da skoro svi imaju neki osjećaj ličnog identiteta, (pa makar on bio u strogo naučnom smislu čista iluzija) jer bez toga idemo ka depersonalizaciji.

Kad te neko iznervira ili udari reći ćeš mu (možda i nećeš, ali pretpostavimo da hoćeš) "Jebem ti mater!" a ne "Elementarne čestice u mom mozgu koje se ponašaju deterministički ili možda i indeterministički, a koje određuju moje ponašanje, ti jebu mater!"