Prijava

@мастрикст

Хвала :)))

E sad pošto vidim da si pročitao evo i za ostale znakove:

ALT + 124 daje " | "
ALT + 91 i ALT + 93 daju " [] "

Mesto na kome se takodje gresi u srpskom jeziku je: SE IZVINITI/nekome, a ono sto se cesce a nepravilno koristi je: SE IZVINUTI/unatraske.

Nedostaje mi (fali mi) / "hvali mi"

Kaze se razocarAnje zato sto je to imenica od glagola razocarati(se).
:)

-Predlog s se ne pise sa apostrofom.
-Ne kaze se "U toj bitci..", vec se kaze bici, ili bitki.

Hm... pa imam i ja jedno pitanje. Zanima me da li se BOG pise velikim ili malim slovom?

Bila sam ubedjena da se pise velikim, dok mi profesorka srpskog nije rekla da gresim.

Ако верујеш у истог пиши великим, ако не, онда малим.

Ukoliko se odnosi na božanstvo, pišeš velikim, ukoliko je poštapalica, malim.

"Čuo nas je Bog"
"Hvala bogu da si došao"

bog Zevs, bog Apolon... Hrišćanski Bog nema određeno ime, tako da se samo Bog piše velikim.

U principu malim, ali vi morate velikim da vas ne bih spalila. :)

ne kaže se "glumeo" nego "glumio"...

Kako da dobrom prijatelju na lep način kažeš da je "SVO vreme" gramatički pogrešno?

Нађи у некој граматици и покажи му . Купи пиво да се не љути

Ako jaganjci ZASPE, da li ispravno da i UTIHNU ili?...
Malo ljudi izgovara MOMENTANO bez L.
Ako njime usisAvamo, zašto ga zovemo usisIvač?

Sećam se def. o Vuku, koji se sad okreće u grobu k'o kardanska poluosovina, kad vidi ko i kako kroji gramatiku i uvodi ''pravila''!

Ovo me nešto podseća na provalu mog mlađeg brata: "Je l' se i leti naplaćuje grejanje?" Niko mu nije odgovorio, jer je pitanje glupo, tako da... :)

RazoačarAnje (jer je od razočarAti), ali i razočarEnje (od istog glagola, ali je došlo do disimilacije, tj. razjednačavanja istih samoglasnika). Ako profesor i dalje ne vjeruje, podsjeti ga na pravopis (valjda ima neki noviji od onog iz 1960-i-neke), a u njemu su oba oblika pravilna...

UsisIvač, od glagola usisAvati, ali na djelu je, u stvari, isti princip kao u gornjem primjeru.

P.S. Kod nas se i ljeti naplaćuje grijanje... ;)

Očarana sam tvojim objašnjenjem.