Prijava

Иако је ово тема за Курсеру, предлажем сајт:

http://ocw.mit.edu/index.htm

Предавања са чувеног МИТ-а.

DOBILI ste od prijatelja kartu za kocert Erika Kleptona. Isto vece u vasem gradu je i koncert Boba Dilana. Karte za Dilana su 40$, ali vi ste spremni da ih platite 50$. Nemate drugih troskova da odete na bilo koji koncert. KOLIKI je vas Opportunity cost, ako odete na Kleptonov koncert?

A evo i resenja. Opportunity cost je 10$. Kako? Pa kao, koncert za koncert, vama je svejedno koji, a bili ste spremni da platite 10$ PREKO vrednosti koncerta da vidite Dilana.
ALI zasto bih ja platio (bio spreman da platim) 10$ preko cene ako karata IMA, znaci nisu rasprodate? I ako mi je svejedno, a za Kleptona sam karte dobio dzabe, a za Dilana moram da platim, gde je tu izbor?

Sledeci primer je bio jos gluplji, a danasnje predavanje je u meni izazvalo zelju da istucem ne kera, nego slona.

Teo sam da mu napisem shvatljiviji primer: Imas Sl00dju i Zorku. Tebi je svejedno koju teslacis. Sl00dja daje dzabe, i jos ti spremi veceru. Zorka uzima 50E, ali ti kad zagoris dao bi i 80E. Kolki je tvoj Opportunity cost ako tovaris Sl00dju?
Al odustao sam , on ne bi ni u kupleraju uspeo da navata nesto...

Ako ja sad sedim i pisem ovo i pri tome izgubim, lupam, 15 minuta, a placen sam recimo 100 din. na sat, onda je moj Opportunity cost za to vreme 15 din.

HAHAHAHAHAHAAHHAHAHAHAAHHAAHH
pa ovako samo ekonomisti mogu da racunaju.

HAHAHAHAHAHAAHHAHAHAHAAHHAAHH
pa ovako samo ekonomisti mogu da racunaju.

Nije, oni jesu govna, ali ja sam taj koji je imao keca iz matematike, zalagao se za uvodjenje dekadnog vremenam, i desetodnevne radne nedelje, fiksnog i okruglog kursa dinara radi lakseg racunanja itd. , tako da ja sam zasro... Znaci 25 dinara za 15 minuta, ALI kao i uvek zajebao sam se u svoju korist. Sustina ekonomije.:)