Prijava

Лоза. Без шећера, ал и без петељки. Јес напорније мало, ал је зато крајњи резултат и више него испуњавајући. Такође, за ракију у свим стадијумима врења, чисти судови су веома, веома, веома битни, што наши људи често занемарују. Најмања прљавштина може да промени укус, а и бурад треба добро опрати.

E da još mi nešto pade napamet, kad pomenu lozu, skoro je neka ekipa iz MG išla na Ostrog, i tamo se ovaj jedan lik krstio, veli on ovom svešteniku koji ga je krstio :Ajde pope jednu popij, ovo krajiška šljiva, sedam jezika govori.- Veli pop : Kakvi vi i vaša šljiva moja loza 12 priča, ajte sa mnom.

ne znam je l u mom kraju iko peko rakiju da se nije bilo opekotina, ili na kaza ili pored kazna, uglavnom neđe se dovoljno vrelo mjesto da se ožeže.

Увек се нађе неки кицош да се протегне, тако што се увати за лушу и то док тече.

Има једно неписано правило. Озбиљни људи, старији, често се мало погубе код печења ракије. Како рокне мрак они би кући. Е сад. Када падне мрак, па негде до 9 сати, док не изађе месечина, море бити доста мрачно за некога ко је наздрављао уз казан. Онда их устављаш, да сачекају месечину, а они упру ко деца.

Једне године смо пекли ракију у воћњаку. Нема струје, нема воде из чесме. Вода за ладњак се набавља тако што укључиш томосову пумпу да повуче из бунара воде. Те томосове пумпе су конструкцијски ОК када трезан наводњаваш млад воћњак по дану.
http://i1.ytimg.com/vi/p4-JK_bSIRA/hqdefault.jpg
Видите где овај држи руку. То поред црно је ауспух, ово изнад месингано је гас, а одозго је свећица са каблоом од бобине. Пумпа се пали на канап, а гаси се тако што тај тамо месингани гас вратиш назад. Падала је киша ту ноћ, када смо пекли ракију. Када гасиш пумпу, имаш два избора. Да покушаш да провучеш руку поред ауспуха у мраку, што ти је сигурна опекотина или да одозго притиснеш. Међутим одозго пролазиш близу кабла за бобину. И сваки пут онога што гаси, онако мокрог отресе муња из бобине. Севне човек ко ренгенски снимак, онако у мраку. Некога баци у блато, неко само псује. Углавном се смејемо једно сат времена, сваки пут.

400 kila kruške 500 kila kruške i jabuke mešano i 400 kila šljive, dodao po 5-7 posto šećera i kvasac. Očekujem od 1 oktobra da mi stigne džibra pa bože pomozi.

Moj stari je prije 3 godine ispeko 972 litra šljive

Кажу да у Пригревици мећу, отприлике једну канту гована по казану. Гована из пољског вецеја.

U Sonti, ne u Prigrevici, takođe dodaju i malo masne sode da brže prevri - ko se kod njih jednom napije dva meseca ne pije alkohol...

A koji je kurac sa tim govnima u rakiji, mislim zašto oni to stavljaju i čemu to služi?

Samo požegača. Zabraniti da se od ostalih šljiva i voća pravi rakija. Standardizovati šljivike, kazane, jačinu, proces proizvodnje. Geografski brendirati. Uhvatiti Djokovića i istetovirati mu na čelo "Serbian rakia" pa nek nas promoviše.
Recite nešto o ambalaži i ako mogu slike

prvi put se upuštam u ovo pa se istripovah, dal je bolje da zatvorim burad skroz il ovlaš onako?

gabrilo
prvi put se upuštam u ovo pa se istripovah, dal je bolje da zatvorim burad skroz il ovlaš onako?

Zatvori onako.
Tokom vrenja odlobađaju se gasovi, koji trebaju dizađu iz bureta. Kod pojačanog vrenja, ako se zadihta bure može da pukne.
Nekakav poklopac mora da postoji. Ako on ne može da spreči insekte, može da spreči sisare i gmizavce. Ne bi ti se dopalo da iz koma vediš mrtvog miša, mačku ili komšijsko dete.

E, hvala Dragisicu!

I 15 litara. Nemam pojma kakva je, nemož jos da se proba. Dopada mi se kako miriše. Eno je u podrumu u frakliću od 20l. Kasnije ću da objasnim tehniku.

EPILOG
Posuda sa rakijom je stajala otvorena mesec i po dana. 40 dana Bog da joj dušu prosti. Mučenica. Iz posude je još tukla kiselina. Gradirali smo je na 19.5 gradi. Nekim šugavim gradom.. ozbiljnu spravu nismo ni potapali. Bacili smo destilovanu vodu svinjami. Boja je blago žućkasta. Ne zbog bureta, nego zato što sam ja bio konj i pustio sam rakiju ispod 20 gradi da teče u prepeku... to je bila mutno bela i kisela tečnost od koje se gubi očni vid... probao sam je. Probali smo rakiju nas trojica. Meni se učinilo da je izuzetno dobra rakija. Ovaj jedan je rekao da je kako treba. Ovaj treći je rekao.. citiram.. bljak lepa rakija.
Drugi krug. Sipao sam u lepu flašu. Nosio sam kod jednog nagrađivanog proizvođača. Kaže da je vrhunska. Lepo možeš da namirišeš kruškinu kominu iz čašice. Dao sam nekima što ne piju ni vode ko čestit svet. Popili veliku čašu. Mašalah!
Fala za savete. Nisam siguran zašto je rakija ovako dobro ispala. Pisao sam vam ranije proceduru. Moguće je zbog kontrolisanog vrenja komine. Zbog ostojavanja komine. Kod pečenja sam usrao motku. A možda i nisam. Možda je zato što nije videla plastike i što je bile otvorena posuda. Rakija je ispala ekstra. Ima preko 15 litara. Za sutra sam sipao tri plućem opletene flaše od 2 litra. Sipao sam i par politarskih flaša od nemačkog piva, sa čepom na patenat. Nadam se da me neće srušiti negde.

Masala Dragisicu.

Nikakav domacin, kakav jesam otisao sam kod brata od strica i uzeo svojih 35 litara rakije, koju je on ispekao kupeci sljive u mom sljivaru. Onda sam sisao u podrum i napunio bure za burazerovu svadbo onih 2,5 litra sto popije godisnje, i ostatak sipao u bure od 100 l.
Imam oko 150 litara meke rakije koja stoji u buretu vec 35 godina i svake godine se kanim da je prepecem. Sledece cu sigurno. Kazu da to posle bude mnogo dobra.

Gotova rakija, bacalo 12 litara, ali prepjecali, iz dva u treći što se kaže. Dobra. Jaka oko 43-44, poneki i 45, ali je pitka baš. Ja došao sa posla, probao onu ispod cijevi , frišku, nešto mi nejaka bila, probaj još jednu opet mi nešto nejako, iznesem mišljenje, kaže did da ne serem da nemam pojma o rakiji. Vidim nešto did ljut, mora da se sa ćaćom pokačio opet, kontam bolje iskulirati, kad stari povika :"Jebem ti nedlju, ovom nejaka, onom drugom malo, aj ti ugodi budalama sunce ti jebem".

Imam baš takvu nesretnu sudbinu da radim na radnom mestu gde u smeni od 8 sati nas trojica ponesemo svako po pola litre rakije i sve zajedno popijemo i uvek nam bude malo pa moramo svakih nedelju dana da dižemo normu.
Mnogi seru i trabunjaju napamet o rakiji a malo njih je pije.

Mnogi seru i trabunjaju napamet o rakiji a malo njih je pije.

Ja ćutim, ali mogao bih malo i da je smanjim.

ja sam smanjio mnogo, nije bilo granica jebiga...

Smanjio si u buretu verovatno.