Prijava

Inače, da, narod je kriv zbog birokratije. Verovatno što je svakom Srbinu san da se uglavi u neku tamo kancelariju, igra pasijans, dobija platu i pijucka krv građanima. Moja iskustva sa državnom upravom govore suprotno od tvoje idealizovane slike jadnih službenika koji se najbolje snalaze u datim okolnostima. I mislim da nije samo moje iskustvo takvo.

ja mu reko da isti efekat moze da se odradi samo telefonom i postom, ne treba kompjuter, a on ne odustaje.

mislim, pored srbije, zavrsavao sam poslove u irskoj i u svajcarskoj. ruku na srce, panduri su i u irskoj i u srbiji tupavi i spori i glupi (u svajcarskoj jos nisam morao sa njima da saradjujem, zato sto je imigraciono odvojeno - sto govori nesto), ali ostale sluzbe su drugacije. kod njih nije cudno da salterusa ispred tebe da pozove neku drugu sluzbu telefonom da im posalju neki tvoj papir ako ne postoji baza, pa da ti jave kasnije telefonom kad da dodjes da uzmes to sto ti treba. kod njih nije cudno da ako ima 2 saltera a veliki red, drugi sluzbenik iza uzme i prekine sta radi (pasijans) pa dodje za drugi salter da pomogne. takodje, culi su za imejl i te uber nove tipove komunikacije, pa i tu moz da pitas nesto, lakse i njima i tebi...
u poreskoj upravi te gledaju ko musteriju, smeskaju non stop i nude kafom - ipak placas njima i to debelo. jedino kod nas odvajas pola plate na porez a oni te jos dodatno prcaju birokratijom.

ovo za irsku. u svajcarskoj, i pored neke silne birokratije koje imaju, do sad sam bio na ukupno 2 saltera - na jednom sam imao zakazano vreme kad da dodjem, na drugom se ceka 2 minuta u proseku. tako da eto, nemam nekog velikog iskustva ovde, al opet, to govori nesto. spori su, to jeste, cekas za sve, al ne po redovima, nego sta ti treba stigne ti postom.

ima stvari koje su losije nego u srbiji, ali ovo je kod nas najobicnija sprdnja. sa onoliko radnika koliko imaju, bi to moglo da fercera ko podmazano, da gradjani samo daju zahtev za nesto, plate to nesto, ali vala i dobiju to nesto kako treba, a ne preko 20 reda.

ne postuje se tudje vreme u kurac... iznervirao sam se.

Velika ti školarina od npr. soma evra, a nosiš mobilni telefon od deve'sto jura, Braćijevu jaknu i Tomi Hilfinger farmerke od 200 evra... realno, takvi zaslužuju da dobiju preko pičke i da ih vratiš tamo odakle su došli. Odma' da se ogradim, ni ovi naši domaći nisu bolji. Svaki vikend se daju pare na separe, flašu pića za bicuri preko puta i donesi mi račun o'ma! Na faks dolaze kolima i opet kenjaju o školarini i nekim kurčevim pravima.

Što se stalno priča o ovakvim ljudima? Ja ne da ne znam nikog ovakvog, pa ni sličnog, nego ih nisam ni video u životu, a idem na faks na koji po legendi idu ovakvi. (pravni).

Лимару, баш сам био фин. Постави се у контра ситуацију - да неко пљује по вама приватницима. Лажете државу, гледате да је зајебете где год стигнете, вршите утају пореза, плаћате своје раднике минималцем који постоји само још у Молдавији и Албанији, а себи трпате лову у џепове као незасити. Притом плачете држави да добијете некакве субвенције, које опет не виде ваши радници, него ви и ваша фамилија. Колико пута су ме заврнули и опељешили приватници - издавачи, керамичари, разни мајстори, туристичке агенције - боље да не причам. И, јесте ли сви такви? По мени нисте, али када чујем тебе како бацаш риголето по 600.000 људи у јавном сектору, шта могу да закључим о твом карактеру и секотру коме ти припадаш? Срећом, не доносим закључак о групи по појединцу и обрнуто.

Марципан, и твој посао мора неко да ради, зар не? Ако се крене са реформом јавног сектора биће боље сигурно. То је један од услова. Али неопходно је да се крене са реформом по приоритету и на основу некакве евалуације радника. Лако је отпустити неку секретарицу или чистачицу (већ видимо реформе), али нису они проблем, већ лоши директори, председници, управници одбора и други манипулатори. Како народ у Србији није активан у заштити својих права и државних интереса (те тиме и својих) биће боље тек 2120. године. Избавити се могу само они који хоће да се избаве сами. Нажалост, после свих ових ратова и ужаса, многи Срби су постали злуради мали карактери који мисле да се избављење постиже тако што се онај изнад тебе сруши на земљу, а ти му се попнеш на леђа. То је твој комшија, твој пријатељ, познаник, учитељ твоје деце, њихов тренер, возач у ГСПу, електромонтер ЕДБ-а, медицинска сестра која брине о твојој болесној баби... Кад неко од њих буде изгубио посао имаћеш једног пијанца више, једног депресивца и незапосленог човека. Но, ко га јебе, он је вишак, пут до врха се гради на пирамиди лешева. Претпоставимо да су сви нерадници и олош, па нам је лакше на савести када чујемо да је неко добио отказ. А то што он један храни још 3 уста - супружника, децу или родитеља, о томе не мисли нико. Само дај да отпуштамо.

Целт, не одустајем, јер си глув код ушију. Многа документа у Србији можеш да наручиш телефоном, не треба ти чак ни компјутер. Али ти или ме зезаш или си зезнут. Волео бих да неко од вас паметњаковића може да схвати да смо заостала земља, да нам је народ заостао, да је ниво образовања катастрофа, а како из свега тога произилази и јавни сектор - и он нам је заостао, необразован и прилично лош. Људи, да ли можете да схватите да неке јавне службе још користе писаће машине и телепринтере? Да многе месне канцеларије на југоистоку Србије немају струју ни воду? Капирате ли да умишљате превише са вашим нереалним захтевима према јавним службама? Били сте у Европи и Америкама, па трипујете да то може и овде. Њихов стандард и наш не могу да се пореде. Када би у Србији људи радили као тамо, е онда би већ имали неке изгледе. Изгледа да много овде не схватају где живе.

Ја сам се сад раскењао, неће ово нико да чита, а и онај ко прочита, тешко да може било шта од овог да схвати и примени. Стога, удримо на зајебанцију, зато и јесмо у Србији - сматрамо да је све зајебанција и нечији туђи посао да се брине за наш посао.

U Crnoj Gori kad baciš papir na ulicu, 300 evra kazna bato.

Gvozdenovic
U Crnoj Gori kad baciš papir na ulicu, 300 evra kazna bato.

Да, зато све смеће бацате у море.

A vi Smrdi bacate gde, ne bacate u Dunav pa u Crno more nego kapiram da reciklirate verovatno sve? Koliko sam čuo DB vam drži sve što se bavi reciklažom, ne verujem da postižu toliko da melju smeća.

Шта су то Смрди? Оно што ти јашу женскиње по ужој и широј породици или си мислио Смрда као једнина?

Кад смо већ до ДБ-а стигли, нико да спомене да тај усрани ДБ држе још усранији Црногорци. Треба отићи из Србије негде што даље од Црне Горе.

Granjka, nikako nisam rekla da je loše raditi u javnom sektoru, sa bilo kojom željom da omalovažim te poslove, ili ljude koji tamo rade. I sama ne razumem kakav je argument da je to odvratan posao, i da su ljudi tamo gadni, naravno da bi uslovi mogli biti bolji, ali to nije tema. Suludo je objašnjavati zašto je državi potreban katastar, ili poreska uprava. Problem je sistem, htela sam reći da je tužno što je ljudima posao u državnom preduzeću spas od siromaštva, a ne slobodan izbor zanimanja. Sasvim je normalno da neko kaže da želi da bude sudski izvršitelj, vozač u GSP-u, ako je to izbor prema afinitetu, u skladu sa obrazovanjem, ali ne i ako je to bekstvo od nezaposlenosti, ili privatnika koji izrabljuje.
Loši su uslovi za samostalnu delatnost, u privatnom sektoru, dok raste broj zaposlenih kod države. Država je skoro uvela da oporezuje i dobit na ekstraprofit, jer im je zafalilo sredstava. 17% privatnog sektora izdržava koliko javnog? 30, 40%? Imamo par tajkuna, od njih ćemo da uzmemo pare koje nam trebaju, i još njih da zaposlimo u upravi, pa smo rešili sve probleme. Kako smo ih rešili tako?
A nismo ih tek rešili ako krivimo službenike. I ako je privatniku najveći problem sa kojim se susreće neki radnik na šalteru, onda blago njemu.

Ludi Čak

Bratić, ovo sam tačno video pre neki dan.
Dečko, možda koju godinu mlađi od mene. Pretekne me bezobrazno, stane na crvenom (što nisam očekivao da će uraditi), pritrči neka devojka, on joj proturi indeks i kaže: "neka mi upiše sedam, neću da probam za veću.". E, sad. Pošto vozi džip, mlađi od 2005og, tako mi izgleda, ne verujem da mu je problem školarina.
Dalje, moja drugarica (koja još uvek studira), vozi Rav4 Tojotu, a voli da priča o skupim knjigama i školarini, smanjenju onih poena i ostale prateće priče.

Укратко, у Јевропи и Америкама платиш да јебеш, а у Србији платиш да те јебу, треба отић ако не желиш да целог живота будеш с погрешне стране главића и још да те исцрпу за то

Ja znam da je katastar plaćenička institucija. Pa onaj Mapsoft strani softver za, kupio u SAD Hšim i doniro u beograd. A štembiljaši vole da misle da su bitni. A izdaja najgrđa. Nemaš ti šta tu da mrnjakaš i da pričaš, čekaj dok administrativna aristokratija ne odluči da te udostoji svog pečata.

A za zemlju se nekad znao red. Udariš pečat komšiji u čelo sa budakom, i njiva tvoja. Nema šiptara i njihovih agenata.

Киздо, скидам ти капу, насмеја ме са задњим коментаром. Поставићу у канцеларију, одмах уз слику Тачим Хашија. Бај д веј, свиђају ми се твоји Дрти Санчез брци!

Vrijeđaj, pljuj, viči. Al si izdo Kosovo. Pun Beograd takvih govnara. Bombe po Beogradu, to je ono što hoću reći.

Ajakse, znam da tvoja duša svetosavska ne može da gleda kako se ljudi glože, ali on je iz Beograda i radi u katastru.

Velika ti školarina od npr. soma evra, a nosiš mobilni telefon od deve'sto jura, Braćijevu jaknu i Tomi Hilfinger farmerke od 200 evra... realno, takvi zaslužuju da dobiju preko pičke i da ih vratiš tamo odakle su došli. Odma' da se ogradim, ni ovi naši domaći nisu bolji. Svaki vikend se daju pare na separe, flašu pića za bicuri preko puta i donesi mi račun o'ma! Na faks dolaze kolima i opet kenjaju o školarini i nekim kurčevim pravima.

Имаш сад Ајподове који коштају два породична сладоледа и могу да играм Бјесне Птице Стар Варс едиција цео дан.
ЕДИТ : Ја био на Сењаку у неком том локалу "Трезор" ил "Кормило" како се зове једанпут, шест хиљада плаћаш за нејебање.
ЕДИТ ЕДИТ : Ал ни ја не знам овако ликове који носају те ствари, ни овде нису толико луди док барем не нађу скуп посао.

Ја био на Сењаку у неком том локалу "Трезор" ил "Кормило" како се зове једанпут, шест хиљада плаћаш за нејебање.

A budale, a znaš da je ovdje džabana.

Две литре пива ако је лепо време.

Киздо, ради жуч, а? Не причај са пуним устима, дућкај и смешкај се.