Prijava

Mnogi od vas pričaju o tome kako su Amerikanci skloni stereotipima, a vi svi pričate o tome kako su svi Ameri zatucani. Nije u redu. Verovatno je veliki broj Amera pandan onim Srbima koji i dalje misle da smo jedan od najstarijih i najvećih naroda sveta, tako da smo, generalno, podjednako zatucani. A i uzima se da kao default u mnogim medijima da je Amerika spasila Evropu i svet u WW2, tako da ta priča predstavlja poreklo njihove oslobodilačke dimenzije.

Elem, kod mene u teretanu dolazio jedno vreme jedan Amerikanac iz Missourija, onako hardcord akcenat, nešto slično nažem južnjačkom. Čovek bio oduševljen. Žena mu je iz jednog sela u blizini i oni tokom leta dođu ovde. Priča kako mu je neverovatno kako se ovde ljudi ophode prema gostima i kako su opušteni uvek. Ja ga pitam da li se bojao doću u Srbiju, pošto ko zna šta je o nama čuo, a on meni onako u stilu Johna Wayna: "Dude, my wife is from Serbia." Čak kaže da bi voleo ovde živeti.

Takođe, veliki broj Amerikanaca veoma malo zna o ostalim delovima sveta, to je tačno. Mislim da Obama ne govori nijedan jezik pored engleskog, malo znaju o istoriji ostalih zemalja sveta, ali to je donekle rezultat te percepcije sebe. Ali da postoje zatucani, postoje. Romney je tokom kampanje prošle godine rekao da su Rusi i dalje najveći neprijatelj Amerike, na šta mu je masa aplaudirala. Taj isti Romney imao je i možda više glasova od Obame, ali nije pobedio zbog sistema glasanja.

P.S. A kako da ne smatraju ovaj poraz od CSKA šokom, kad NBA timovi imaju prosečan salary cap od 60M$, a evropski više puta manje.

Само ме занима каква је разлика између америчког високог мишљења о себи самима узрокованог тамошњом пропагандом и српског комплекса више вредности о томе да сви народи само о нама причају и како нам сви завиде па желе да нас сјебу. Само питам, ништа лично према никоме

Glupost je ono što spaja sve ljude sveta.

Ja sam upoznao samo nekog sektaša, došao u Zemun da širi Božju reč, ko da ovde kod nas vlada ljudožderstvo. Bio sam kod njega, bio je prilično ljubazan, ali za oko sat vremena, koliko sam sedeo kod njega, njegova žena nije ni zucnula. Nije mi odgovorila ni na pozdrav kad sam ušao. Iskreno se nadam da je u stvari gluvonema. Inače, nije Amerika toliko homogena sredina pa da su Ameri svi isti, ljudi koji su bili tamo pričali su mi razne priče, od "dno dna, propast" do priča o srdačnim i pristojnim ljudima koji svakom daju šansu da se pokaže, a ne guraju nos u tuđe stvari. I nemam neko mišljenje, premalo imam informacija, sve se svodi na filmove, TV i knjige, a odatle ne možeš da izvučeš baš validne informacije. A što se tiče neobrazovanosti i zadrtosti, izađi ovde u Srbiji na ulicu sa kamerom, šatro snimaš za neku televiziju, ima da se naslušaš užasnih idiotizama. Ali ni to nije merilo.

Peki, ako je za upoznavanje merodavna činjenica da si sa čovekom jeo, pio i spavao u istoj prostoriji sedam dana, onda sebe smatram poznavaocem nekolicine Amerikanaca. Što se tiče stereotipa, nemam ih ni prema kome, zabole me kurac koje je nacije, narodnosti, boje kože ili seksualne preferencije osoba koja život živi poštujući zakone države ukojoj se nalazi i ne praveći namerne smetnje normalnom životu mene i moje porodice.

Inače, ja se bojim aviona i ne letim, verovatno nikad u životu neću videti Ameriku, a ono što ne vidim smatram nerealnim. Nisu mi Amerikanci ni u prvih pedeset mesta na listi životnih prioriteta.

@Peki

Ja sam govorio iz sopstvenog iskustva; delim vazduh s njima i životno i profesionalno. I živa je istina ono što je celt napisao u prvom postu. Naravno da ima izuzetaka (i to kakvih) ali one koje sam upoznao nisu iz "moji-su-američki-starosedeoci" porodica, šta god to značilo.

Само ме занима каква је разлика између америчког високог мишљења о себи самима узрокованог тамошњом пропагандом и српског комплекса више вредности о томе да сви народи само о нама причају и како нам сви завиде па желе да нас сјебу.

+15616

Не знам, људи су људи где год се окренеш. Амери имају изражен осећај курчења, у складу са својом снагом. Ми исто имамо изражен осећај курчења само не знам у складу са чим. Тако да су ми јаснији они него ми.

Добро, ниво културе им је дефинитивно нижи од европског, али говна су говна, овде или у америци, све једно је. Уосталом Њујоршки музеји су колико сам чуо прилично богати, као и библиотеке. Има и тамо културе, само на тв-у видимо нешто друго... Као што овде гледамо фарму а не музеје и пизде материне.

I u Švajcarskoj i u Portugalu sam sretao i radio sa njima. Ide mi na kurac maltene sve to što je Kelt spomenuo. Amerikanci moraju biti najglasniji, i samo nešto pričaju: u busu, redu za kafu, kraj kafe automata, u veceu... ma svuda. Nastupaju sa mnogo samouverenim i napadnim stavom i to je njima potpuno normalno. Imali smo jednog na faksu u teretani... o lebgajebo kako pametovao za vežbanje, paunio se, nepozvan delio savete, pričao, šepurio se, pričao.... Proviron pa et'. Bilo tu još nekih Srba, hteli da ga bijemo. Jednom sam na konferenciji trolovao Amera zbog njegovog napadnog stava prezentacije: "Did you come here to present a paper or to sell travellin' salesman' s products?" :-D

Sa druge strane mnogo volim kod njih tu strogu selekciju- valjaš/nevaljaš, znaš/ne znaš, radiš/ne radiš, to je to. A ne kod nas (i donekle u Evropi)- "Joj pustiga dooooobar, mica, javlja se bakama na ulici i ima trojku iz matematike". Bolimekurac opaaa! Kod nas gde si bog ako teraš šegu, bez obzira što si možda neljebar, tupson i raspikuća. Ameri su mnogo vredni, cene talenat, rad i znanje. Tesla nikad ne bi bio Tesla da je ostao u Evropi.

Другарица једна студира у Илиноису, каже да је сусретала свакакве ликове међу домаћим становништвом, од суперинтелигентних и заинтересованих до имбецила који су на карти света тражили Србију у Анадолији. Ал опет, то је мање- више својствено свим народима, свуда ти имаш свакаквог света.

Jankoviću, ovo sam rekao za društveni sistem i neku statostički dominantnu crtu naroda, koju možeš da vidiš. Naravno da ima svuda svakakvih izuzetaka. ;-)

до имбецила који су на карти света тражили Србију у Анадолији

Haha, pa to i nije toliko daleko... Pitaj prosečnog Srbina gde su Kanarska ostrva, garant će da ih traži u Pacifiku ili na Karibima. I to samo na primer.

Ono što sam video u filmovima i gledajući nba mogu da zaključim da su SVI amerikanci GOMNA!!!! Jednostavno, preglasni su. Kad svi ćute oni nešto uvek kenjaju, misle da su najbolji na svetu. Posebno kad je scena u basu uvek se nađe neki amer da nešto kenja, jebote, platio si kartu sedi i ćuti, šta koj moj glasno pričaš. A naročito mi na kitu ide što su glasni u prevozu, šta koj moj, ako može onaj kinez da jede špagetu i ćuti, možeš i ti. Ili u tramvaju, samo amerikanca čuješ, svi ostali kulturni ĆUTE!
I amerikanci imaju predrasude, sve su kao oni najbolji, najjači, kurče se nešto, a nikakvi su. Kad to kažem mislim na sve amerikance.

Мене највише нервира кад дође некакав апокалиптични догађај а њихов председник је бивша фока или пилот или маринац па онда крене да спашава свет, а све то крене са мотивационим говором крајње упитног квалитета. Мсм шкк амери? Говна једна распала...

Posebno kad je scena u basu uvek se nađe neki amer da nešto kenja, jebote

Hehe, ovo sam doživeo par puta, ali i dalje nisam mislio da je baš toliko simptomatično. Potvrđujem. Doduše, ja sam tada to doživeo kao preteranu srdačnost, ne baš kao pametovanje.

Amerikanke su dobre, nežne, krhke, vesele, samouverene, nezavisne i dobro puše.

Sasvim pogrešno. Nas Amerikance boli kurac za tamo neko random slovensko balkansko pleme. Mi zapravo nikoga ne mrzimo i svesni smo da nas naša vlast laže kada opravdava javnosti slanje naših sinova da ratuju po svetu. Mi, kao i vi Srbi, volimo dobru svirku, hranu, popiti žestine, pojebati kakvu pičku, putovati i sve ostalo. Svi smo mi ljudi, i kao takve vežu nas slična interesovanja.

Agi ja sam bio ironičan, igrom slučaja radim sa klijentima koji dolaze sa svih krajeva planete tako da sam ove godine raskrstio i sa ono malo predrasuda koje sam imao. Hrvat mi je prošle nedelje dao više nego duplo od onog što sam tražio za ilustraciju koju je dobio, a amerikanka (i to crnka) se sprema da mi pošalje duks sa mojom ilustracijom iz njujorka. Ljudi su ljudi, samo se rukovodeći organi i sistemi razlikuju, nametnute stvari od strane sistema ih malčice menjaju, a u suštini smo svi manje više isti. To govorim kao lik koji ne navija ni za jedan sportski klub, koga zabole za politiku i učlanjivanje u stranke i koji nije deo ni jedne verske organizacije/sekte, a igrom slučaja radio sam sa ljudima iz preko 50 zemalja tako da sam koliko toliko objektivan.

Rekoh ja šta imam o Amerikancima na prethodnoj strani, ali ovo da su najglasniji u busu, stvarno jesu :) Rekoh, ne u nekom lošem smislu, kao što se Kale Gospodar Vremena dernja u busu, nego ono, normalno im je da pričaju sa nekim.

Da sam ja Amer bio bih još kurčevitije nego što jesu, i kao zemlja i kao osoba. Kome se ne sviđa što ih napada Amerika ili im se meša u sve po svetu, nek se pobune ili ih pobede.
Ne možete? E pa popušite kurac opaaaaaaaaaa. Vršio bih invazije na zemlje i zbog manjih sranja nego hemijski napadi i terorizam, nafta i ostalo.