Prijava

Наравно, реч је о фасцинантим чињеницама да су неке од грађевина које би било и данас тешко изградити, грађене у периодима пре 4 5 па и више хиљада година. Најинтересантније је то што су грађене са невероватном прецизношћу што је можда и највећа мистерија.

Па да почнем излагање. Почећу од пирамида у Гизи. Највећа од њих је саграђена за 20 година. Реч је о Великој пирамиди. 20 година за 2 милиона блокова који су тешки од 2 до 10 тона и који су различитих димензија али су се савршено уклапали. ређани под идеалним правим углом без игде пронађеног угломера у срба познатијег као "винкло"

Свуда по пирамиди се могу пронаћи мере које имају везе са бројем "пи" и златним бројем(који је касније а и данас јако популаран у архитектури и сликарству) иако нигде не постоје записи да су математичари и архитекте Старог Египта знали за те димензије.

Поред пирамида постоје још неке грађевине које су грађене на готово идентичан начин међу којима је Мачу Пикчу. Такође необјашњиве су и Моаи статуе које су на најудаљенијем острву на планети Ускршњем, исклесане и подигнуте да стоје усправно и да заувек гледају веђина у средиште острва а свега 7 у море.

Такође су на многим налазиштима пронађени резови кроз камен и рупе које су клесане кроз камен с прецизношћу модерних машина.

Моје главно питање је да ли сте икада размишљали о томе како је могуће да постоји толико места на свету са сличним начинима градње а да те цивилизације нит су имале географски додирних тачака нити временски.

У филму који сам ја погледао има мноштво чудних чињеница, које се углавном везују за пи и златни број, па ме је вероватно због тога одушевио, ал се свакако запита човек како је рецимо Мачу Пикчу на јебеној висоравни од 2400 метара изграђен од камених блокова који такође имају невероватно велику тежину.

И само још једна чињеница која је помало чудна и запањујућа а то је.

Постоји у Египту на једној од локација пронађен Обелиск који је клесан у лежећем положају који је тежак неколико десетина тона и који је требало да буде постављен негде на удаљености од неколико стотина километара. Такође свуда по Мачу Пукчуу има камених плоча које су тек требале да се уграде а најчудније од свега је што на Ускршњим острвима постоји највећа статуа од свих која је такође у лави исклесана, али је и даље је у лежећем положају, што значи да је такође тек требала да се постави. Зашто су прекинути радови?

Линк је: https://www.youtube.com/watch?v=QC5iX2kPWk8 Могуће да све многи већ гледали а они који нису могли би, издвојити сто минута за прегршт интересантних прича није на измет екеккеке

Geometri manje pili nego danas.

za pi, i zlatni presek:

matematicki je to dokazano kad god vec kao brojka, ali kao merka, pi i zlatni presek je vrlo lako napraviti, i to ne bi trebalo da cudi kako su koristili.

svako ko uzme da se bavi geometrijom, a mora za takve gradjevine, probace odnos kruga-precnika i eto ti pi.

vanzemaljci, bate.

epipcani su znali tacnu razdaljinu izmedju zemlje i meseca

односом пречника и обима јесте лако добити Пи, али златни број је везан за метрички систем а они нису имали метар већ лакат. Иако је и њега врло лако конструисати. мислим да та пропорција није могла бити позната старим египћанима

можда грешим

Šta si po zanimanju? Imaš dobru podlogu, ili si zaludan, ili imaš veze s ovim...
Moje (još uvek) laičko mišljenje jeste da si imao u vreme izgradnje piramida neograničena sredstva kao vladar, faraon i sl. Samim tim, gomile robova za koje te realno boli uvo. Dok u današnje vreme, majstora udari sunčanica, ovi zovu Anlave jebote.

Za savršeno uglačane blokove smatram da su delom uglačani jer su se bukvalno vukli po zemlji, dan danas se habanje ispituje na takav, sličan način, pa i savršen krug (a oni su gledali da bude što pravilnija prizma, eventualno kocka), bi bila izglačana nakon pređenog tolikog puta.

Za Pi, majku mu, oni su imali mnogo veće znanje nego što se misli, definitivno, ali pogledajmo logično, npr nešto jednostavno kao poluga, ne znam tačno, ali mislim da ne postoje zapisi da su oni znali za polugu kao način, ali su pravili piramide, a jedino polugom su ih mogli podići, osim toga strele, samostreli i sl. Tako da nisu bili verovatno svesni svog znanja, kao što danas mi mislimo da sve znamo, pa nismo ni svesni svog neznanja. Sam Pi, je mnogo jednostavnije grafički objasniti,
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/67/2pi-unrolled.gif
šta znam, radili su po pravilnostima, morali su imati neku predstavu pre samog početka rada. Opet, mislim da nisu ni bili svesni šta i koliko znaju.

Зашто су прекинути радови?

Sama konstatacija da su uklesavani na stotinama kolimetara od mesta gde treba da stoje, nam govori da je bilo mnogo "centralizovano", odnosno znalo se ko je gazda. Što nisu stigle na mesto odredišta, verovatno zbog nekih ratova, da li protiv drugih ljudi, prirode ili čega već, ne znam. Čuo sam negde da je danas praktično nemoguće napraviti piramidu, Bil Gejts, ko god, nema dovoljno para za istu.
Ukratko od mene, nisam gledao klip, nemam stvarno sad vremena, ali odlična tema.

океј, видим да сви имамо логично објашњење за број Пи. Али златни број? мислим да је рецимо интересантно и то што питагорином теоремом можемо да конструишемо сваки корен неког броја тако што почнемо од правоугло једнакокараког троугла са страницама 1 и на сваку хипотенузу дода се јединични крак под правим углом. И све те мере које чак и нису рационалне се лако могу конструисати али је фасцинанттно то што су све те мере везане за МЕТАР који у то доба није постојао као систем мерења. И геометрија је лако савладива била за тадашње научнике ал да ли постоји данас човек који може градити грађевину без васерваге. То је исто чудно, подизани стубови нормално на темеље а нигде винкло нису пронашли. А пронашли су милијун неких срања.

односом пречника и обима јесте лако добити Пи, али златни број је везан за метрички систем а они нису имали метар већ лакат. Иако је и њега врло лако конструисати. мислим да та пропорција није могла бити позната старим египћанима

можда грешим

gresis debelo. i pi i zlatni broj je lako dobiti jednostavnom geometrijom.
prirodni broj e, to mislim da ne moze, al ova dva su cisto geometrijski odnosi.

Lepo reče deki gore. Geometri manje pili.

http://pentagram.sarkisisozleri.org/galeri/p/pentagram/pentagram-0.jpg
evo ti ga zlatni broj, odnos cele duzine ove jedne linije kraka, naspram dve linijice zajedno (vidis da je podeljena na tri linije)

takodje odnos dve te linijice naspram jedne duze

a pentagram se moze konstruisati lenjirom i sestarom

To si u pravu za zlatni broj. Jebem li ga, teško mi je da se vratim u njihovo vreme (ko da sam nekad i bio jelte), odnosno da razmišljam na što prostiji način a da ne vučem na stranu rešenja (koje sad hiljadama godina kasnije znam).
Morali su da imaju i splet srećnih okolnosti, za vaservagu, nisu je imali, jedino ako su imali visak, ili nešto slično. Jebem li ga, kanap su imali svakako, ali u globali kad pogledaš, težili su pravilnosti, verovatno su mislili da je apstraktno đavolsko, sad je više dosadno postavljati sve pod vinklu, ali mislim da bi bila uvreda za to "Božanstvo" kome je namenjena da nije urađena pod pravm uglom i sl. Opet metar, sam po sebi nisu imali, ali metar smo izmislili, kao što su oni izmislili lakat. Da smo se bavili više laktom nego metrom, (zanimljivo je kako je metar kao takav nastao), možda bismo uočili pravilnosti i za njega. Tvrdim da su više eksperimentalno dolazili do zaključaka nego teorijski. Danas je drugačije, imaš teoretičare, teorijsku matu, fiziku i sl. gde su ljudi izveli Boga oca, a ne znaju gde zeka pije vodicu.
Temelje su morali da imaju, takođe bi praktično videli da se bilo koja zgrada na pesku sleže u proseku 2 cm godišnje. Ko zna koliko je građevina još dole, koje su tamo ostale dok nisu počeli drugačije.
Meni je sam "KULT BOŽANSTVA" nešto neverovatno, gde ti (hipotetički ti) veruješ da je taj neko, ko izgleda najnoralnije, poput tebe, nema fizičku ili intelektualnu superiornost, BOŽANSTVO. Kako započeti taj kult? Posle je lako razvijati ga, ali kako začeti, naravno da je u gomili uvek lakše naređivati, kad držiš govor gomili, tapšaće ti i oni koji te ne podržavaju, jer su poneseni većinom, ali kako od nekolicine potpuno istih kao ti, doći te mase. Jedno od pitanja na koje neću znati odgovor pre smrti.

Ne bi vam ja znao oko te matematike, a inace tema mi se svidja. Mene zanima da li se jos neko od vas sreo sa antickom (ili nekom drugom starom) gradjevinom u cijoj je izradnji skoro iskljucivo korisceno petougaono kamenje. Znaci razlicite velicine i oblika, ali petougaono. Da li postoji neki praktican razlog za to?

Само да додам ако неко није, "фараони" су сахрањивани у некрополама, њихове пирамиде су биле само делови (али, наравно, главни делови) тих некропола.

koliko je mali kurac ovim antickim ljudima

Metar je samo standard, sve što važi za njega kao intezitet dužine važi za lakat, pedalj, stopu... Tipa jedan lakat, dva, tri, pet, osam, trinaest... što je u osnovi zlatan odnos ima istu proporciju kao ti inteziteti sa metričkom jedinicom... Znali su oni još kodža stvari koje i danas koristimo samo u drugom obliku. Čak je verzija parne mašine konstruisana u antičkom svetu, samo nije bilo komercijalnih uslova za njeno usavršavanje i korišćenje pored tolike, uslovno rečeno, besplatne radne snage.

dobra tema, da se upišem pa ću kasnije da pogledam ovaj dokumentarac