Prijava

Aleluja, velečasni Valdemar mi je otvorio oči! Bejah slep, al sad vidim! To što priče koje ljidi širom sveta pričaju imaju neke podudarnosti, nije posledica što ih pričaju, pa ljudi jebi ga, nesumnjiv je dokaz da tu ima nešto više. Briljantna dedukcija...

E, nemoj se tripuješ, majke ti. I ne stavljaj mi u usta reči koje nisam izgovorio. Ispada, po tvojoj priči, da ja sad ovde nešto propovedam, a naprotiv, ti si taj koji propoveda, agresivnim jezikom, agresivnu ideologiju. A ja nigde nisam napisao da li verujem, i u šta verujem. Pa čekaj, ko je ovde apostol, i čega? Ko otvara oči, i kome?

Svaka odluka se u svom krajnjem obliku može svesti na učiniti ili ne učiniti nešto. Ja sad želim npr. da pomerim svoj kažiprst, i trenutak pre slanja tog signala motoričkom delu mozga koji potom izvršava naredbu, imam slobodu izbora želim li to da učinim ili ne. Sad izvršenje nekih složenih odluka zahteva niz složenih motoričkih operacija, dok za neke jednostavnije, dovoljno je treperenje glasnih žica, pomeranje jednog zgloba na prstu itd.
Te motoričke operacije mogu se svrstati u određene celine, a pre svakog izvršenja te grupe operacija čovek može da donese slobodnu odluku želi li to da uradi ili ne (naravno kroz istoriju se dosta polemisalo da li je to tako, da li imamo zapravo slobodnu volju da sami činimo te operacije, brain in a vat i te priče, ali sopstveno iskustvo nam govori da ipak možemo samostalno da odlučimo iako nam niko to ne garantuje).
Složenost operacije ne podudara se uvek sa moralnom složenošću nekog postupka. Npr. ti jednostavnom motoričkom operacijom kao što je pokretanje kažiprsta možeš odsvirati ton na klaviru, kliknuti taster na mišu, ali i okinuti obarač na pištolju, aktivirati detonator... Ono što prethodi toj odluci jeste savesna odluka, zasnovana na iskustvu, načinu razmišljanja, a ja bih dodao i unutrašnjoj moralnosti, tj. stupnja savesti svakog pojedinca koji donosi odluke.
Vidim da ću se raspisati ako nastavim ovako, a umoran sam, poenta posta je da je neko moje viđenje sledeće: čovek poseduje slobodnu volju nezavisno od intelektualnog nivoa, rase, religije, doba u kom je živeo, koja u datom trenutku odlučuje i naređuje izvršenje motoričkih operacija koje dovode do određenih posledica (u ovom slučaju moralnih), koja je blisko povezana sa unutrašnjom moralnošću koja donosi odluku izvršiti ili ne. A ta unutrašnja moralnost "uvek zna" da li taj skup operacija koji se svodi na izvršiti ili ne izvršiti čini ispravan moralni postupak. Ona je nesvesna, poput refleksa, ali i svesna, poput misli. U slučaju malog vremenskog intervala za odluku postoji mogućnost greške pod afektom, ali svesni deo te moralnosti kasnije podstiče osećaj kajanja za tu grešku.
O poremećajima, psihopatologiji, o starosnoj dobi sticanja te unutrašnje moralnosti, o njenom ignorisanju i kakve sve ovo veze ima sa temom možda nekom drugom prilikom, zaspao sam.
edit: naravno postoje i nesvesne motoričke radnje, refleksi, ali razmatrao sam samo svesne jer su one od značaja za moralne odluke

Mislim da si u pravu. Ako je čovek uslovljeno biće, bez slobode volje, kako je komponovao Apasionatu? Nešto ga je onda primoralo da je komponuje. Ali šta bi moglo primorati čoveka da komponuje Apasionatu? I kako, i zašto? Ne vidim odgovor na to.
I kad bolje pogledaš, nije to baš sasvim to, jer jednu Apasionatu svira Barenbojm, a drugu Rubinštajn, ali večeras slušam mladog Barenbojma, i onda starog, stari svira glatko i iskusno, a mladi energično, nervozno, istrzano. I svaki put će drugačije da je odsvira. Posle svedi čoveka na mašinu. Ne može. Bihejvioristi koji su svodili čoveka na obrasce ponašanja, upali su u sopstvenu zamku: ako neko prilikom interpretacije jednog običnog muzičkog dela može toliko da varira, šta uzrokuje te varijacije? Promenu u obrascu? Pa oni bi rekli: nije to neka promena, odsvirao par nota drugačije. E pa to je mana generalizacije. Odsvirati par nota drugačije, to je sva mudrost. Nema baš mnogo nota.

e na kurac mi ide ta prica kako je verovanje u boga za slabice, staka, kako ljudi koji veruju u boga nisu u realnosti itd.a ok je verovati u vanzemaljce, neucnici rekli da ima sigurno zivota negde u svemiru.mozda ima zivota a dal ima i svesnih bica, kako je nastala svest.neki ljudi se ponasaju kao da znaju sve tajne svemira i ubedjeni su da bog ne postoji.ako ne postoji onda je ova planeta cisto sranje.toliko godina evolucije, poboljsavanja, za koji kurac?o crkvi necu ni da pricam,ko jos shvata crkvu za ozbiljjno to je covekova institucija.i mozda je isus stvarno bio sin boziji zamisljam da je napisao neku kratku knjizicu punu neporecivih istina i pravila ali da su posle toga ljudi dodavali svoja sranja vremenom

Brate, sam si reko da postoje univerzalije u ljudskom poimanju boga (implicirajući tako da postoji neka veza čovek-bog), a onda se okačio Borhesa koji kaže da se u suštinui od vajkada pričaju četri iste priče. Sam si sebi skočio u usta jbg. Onda to nisu nikakve božanski nadahnute univerzalije, nego samo ljudi ko ljudi pričaju iste priče na različite načine.
E sad da sam iskarikirao maksimalno, jesam. Oću ja tako.
Agresivno napadam isključivo organizovanu religiju, i to naročito one koje su isključive i tvrde da su jedine ispravne. To je kancer čovečanstva.
Što se tiče toga da čovek možda ima sposobnost da spozna nešto duhovno. Moguće, mada ja sumnjam.
Više verujem da je čovek racionalnoi biće, a ne religiozno, to što je religija tu duže ne znači da će biti tako do veka. Ali, ko zna.

za koji ce kurac nama svest ako bog ne postoji, onda je svest greska prirode.sto je data coveku mogucnost da razmislja u svetu koji nema nikakav smisao.i ko zna kakav je bog uopste, mozda on postoji a niko ne zna sta je to

Vald, ima Točak intervju gde govori o toj inspiraciji kroz jedan san koji je usnio, mogu pronaći ako te interesuje.

Brate, sam si reko da postoje univerzalije u ljudskom poimanju boga (implicirajući tako da postoji neka veza čovek-bog), a onda se okačio Borhesa koji kaže da se u suštinui od vajkada pričaju četri iste priče.

Nisam ništa implicirao, samo sam podelio svoju zapitanost (o, može li se, sme li se to učiniti na nekom forumu??? I sme li na nekom forumu da postoji zapitanost???). Inače, nisam uskočio sebi u usta, jer univerzalije i jesu nešto univerzalno, a i te četiri priče jesu nešto univerzalno, tako da ne vidim gde je problem. Nego ti sad raspravljaš sa mnom, koji nisam agresivan i isključiv i koji ne tvrdi baš ništa onako sigurno, a ne napadaš agresivno ljude koji su isključivi i agresivni u svojoj religiji. To je samo zato što ti ja pišem ovako fino, a oni bi te oterali u tri lepe i najeli govana, i ništa od diskusije ne bi ni bilo. Nego, vidim da se i mi ovde vrtimo ukrug, pa da završimo to polako.

Vald, ima Točak intervju gde govori o toj inspiraciji kroz jedan san koji je usnio, mogu pronaći ako te interesuje.

Hvala, ali ne bih sad ad hominem, da izlazim iz arene ili da mi iz publike dobacuju trozubac ili kratki tračanski mač :)

mene nervira kad neko tvrdi da bog ne postoji,jebote ne znamo jedan od milion posto o ovom svetu i sad neko tvrdi tako neke stvari.

i ubedjeni su da bog ne postoji.ako ne postoji

Ja nisam ubeđen da ne postoji. Ali bi dao visoku kvotu da držim kladionicu da Bog postoji.

onda je ova planeta cisto sranje.toliko godina evolucije, poboljsavanja, za koji kurac?

Izvini, meni je baš do jaja biti neki organizam koji je svestan sebe i živi u zajednici sa drugim takvim svesnim organizmima. Jedino što mora d'umreš jebiga. Ali ćivot je generalno do jaja stvar.

o crkvi necu ni da pricam,ko jos shvata crkvu za ozbiljjno to je covekova institucija.

Mmmmm samo milioni i milioni ljudi širom planete.

i mozda je isus stvarno bio sin boziji zamisljam da je napisao neku kratku knjizicu punu neporecivih istina i pravila ali da su posle toga ljudi dodavali svoja sranja vremenom

Zašto Isus, zašto ne Muhamed ili Buda, ili jebem li ga ko se još proglašavao za proroka/inkarnaciju božanstva?

Tronožac, hahaa, ovaj Točak se nagutao i nagutao esida u mladosti...

Izvini, meni je baš do jaja biti neki organizam koji je svestan sebe i živi u zajednici sa drugim takvim svesnim organizmima. Jedino što mora d'umreš jebiga. Ali ćivot je generalno do jaja stvar.

ok ali bas o smrti i pricam.pre svega nije svaciji zivot do jaja pojava.ja u tom slucaju na zivot gledam kao na bespotrebnu pojavu.cista zajebancija, malo cete da postojitie da bijete glavom jer mozete da mislite i onda necete da postojite.milioni god evolucije zbog tog sranja.lako je zivotinjama, one nisu ni svesne.jednostavno zivot nema nikakvu svrhu, jos kad se uzme u obzir da je vecini ljudi zivot sranje onda stvarno cemu sve to.mozda je eto neka greska, to bas lici na gresku ili ima drugi smisao
edit
ustvari ne greska nego splet okolnosti koje su dovele do nebuloze, do necega totalno bespotrebnog

Nisam ništa implicirao, samo sam podelio svoju zapitanost (o, može li se, sme li se to učiniti na nekom forumu??? I sme li na nekom forumu da postoji zapitanost???). Inače, nisam uskočio sebi u usta, jer univerzalije i jesu nešto univerzalno, a i te četiri priče jesu nešto univerzalno, tako da ne vidim gde je problem. Nego ti sad raspravljaš sa mnom, koji nisam agresivan i isključiv i koji ne tvrdi baš ništa onako sigurno, a ne napadaš agresivno ljude koji su isključivi i agresivni u svojoj religiji. To je samo zato što ti ja pišem ovako fino, a oni bi te oterali u tri lepe i najeli govana, i ništa od diskusije ne bi ni bilo. Nego, vidim da se i mi ovde vrtimo ukrug, pa da završimo to polako.

A znaš ono, vole ljudi kad imaš ono, kako se zove...stav po nekom pitanju. Ne mož samo da sediš i da se pituritutitaš ceo život, a u principu ti voliš da sediš na ogradi i mudruješ.
A jesam bio nekorektan i seljački, evo priznajem. Primi moju ispriku. Ne, ne zajebavam se. Imaš pravo da si bio maksimalno korektan.
Ali izvini molim te:
1. napadam i take, al eto jebeš ga, nije bio večeras ni jedan;
2. napušavanje ide u oba smera.

Ali ćivot je generalno do jaja stvar.

Generalno, generalizuješ, a nemoj. Reci: Ali ćivot je MENI generalno do jaja stvar. To će sasvim sigurno da bude tačno, naravno, ako si iskren u tome što si napisao.

A znaš ono, vole ljudi kad imaš ono, kako se zove...stav po nekom pitanju. Ne mož samo da sediš i da se pituritutitaš ceo život, a u principu ti voliš da sediš na ogradi i mudruješ.

Imam i ja stav, koji se može pročitati iz onog što pišem, samo nisam baš toliko siguran, jer ozbiljne su stvari u pitanju, a stav jesam menjao iz krajnosti u krajnost godinama, pa sad ne bih baš da budem ekstremni prozelit ni u kom smislu. Dozvoljavam sebi intelektualni oprez, a ako bude došlo do neke akcije, koja se tiče onoga u šta zaista verujem, neću sedeti na ogradi i mudrovati.

Lele majko, ću se utepam. :))
Dobro, jebemmudan, meni je eto ćivot do jaja stvar, kom nije nek se baca sa zgrade, ili zatrči u zid sa nožem na grudima, da ne troši kiseonik džabe.
Samo nemojte da osnivate nove religije! Imamo toga ko govana već!

ok ali bas o smrti i pricam.pre svega nije svaciji zivot do jaja pojava.ja u tom slucaju na zivot gledam kao na bespotrebnu pojavu.cista zajebancija, malo cete da postojitie da bijete glavom jer mozete da mislite i onda necete da postojite.milioni god evolucije zbog tog sranja.lako je zivotinjama, one nisu ni svesne.jednostavno zivot nema nikakvu svrhu, jos kad se uzme u obzir da je vecini ljudi zivot sranje onda stvarno cemu sve to.mozda je eto neka greska, to bas lici na gresku ili ima drugi smisao

I onda uzmeš i ubediš sebe kako ima nešto posle i bude ti sve do jaja. Isto ko kad imaš sranje dan pa se nadrogiraš i lepota.
Pa jes, ja se ono nikad nisam drogirao, pa verovatno zato i u Boga ne verujem.
A jes lepo bežati od stvarnosti jebeš mu sve.

Dobro, jebemmudan, meni je eto ćivot do jaja stvar, kom nije nek se baca sa zgrade, ili zatrči u zid sa nožem na grudima, da ne troši kiseonik džabe.

Sad bi i ubijao ljude kojima život nije do jaja :) Cccccc....

svakom dodje period kad misli o zivotu kao o lepoj pojavi pa onda kao o ruznoj pojavi i tako u krug nekoliko puta.ako mu je smisao samo to da se covek zaposli, da ima da pojede, da popije i da jebe uostalom sve sto rade i zivotinje samo na sofisticiraniji nacin onda jbg

E, idem ujutru da berem gljive, bilo ovih dana sunca, kiše, sve po PS-u, samo treba da ustajem oko 6, pa eto, laku noć.

Sad bi i ubijao ljude kojima život nije do jaja

Ne bi ja ubijao, nek se ubiju sami, a ne da mi kukaju.
Mada sam se loše izrazio mislio sam život je fascinantan fenomen, mislim to što je čovek svestan sebe je možda unikatna pojava u univerzumu. Eto to je prilično do jaja ako razmisliš. Fenomen!
Ali ljudi pičke ko pičke, ne bi da preuzimaju odgovornost za svojih 70-tako godinica na ovom svetu, jer to im je baš strašno, pa aj će da izmislimi nekog čiku tamo da nam da svrhu...