Prijava

Zato što napuniš 17. godina, prerasteš i počneš da slušaš nešto što liči na muziku.

Zato što napuniš 17. godina, prerasteš i počneš da slušaš nešto što liči na muziku.

Stereotip.

Uvek sam se oblacio kao gospodin covek ili privatno sportski. A pank je moja muzika. Nema to veze sa oblacenjem. Svi koji ne kapiraju pank su seljacine.

Teško je objasniti šta je pank ljudima koje nije zahvatio bar nekad. Ja sam ko klinac bio baš ono načičkan nitnama i bedževima, sad izgledam prosečno, ali ko što kažeš, nije u tome stvar. Ljudi koji nemaju pojma o savremenoj rok i metal i bilo kakvoj alternativnoj muzici nemaju pojma takođe ni koliko je pank ostavio uticaja na tu muziku. Niti znaju koliko je ideološki uticao na generacije i generacije. Doduše, ko ne kapira pank, ne mogu reći baš da je seljačina, stvar ukusa. Samo treba znati uticaj panka na x stvari.

razmišljam sad šta bi moglo da bude dovoljno PANK danas, u smislu, da ostavi taj izvorni buntovnički pank utisak na svet koji se ničemu više ne iščuđava i zaključio da bi najljući pank bend morao doći iz Saudijske Arabije ili Avganistana i bio sastavljen isključivo od ženskih članova

tematika pesama: kamenovanje, pederi, svinjetina, familija Saud

A jeste se otrcao danas, više nije pokretačka snaga, svodi se na modu. Dolaze sad stari bendovi, i oni su se pretvorili u dinosauruse. Da navedem samo par primera, ovde kad sam bio na PTTB, ili GBH ili Oi Polloi, ili UK Subs, Sham 69 itd., tu dolaze klinci sa svakom rupom u farmerkama na mestu. Žao mi, jbg, al odem na koncert, slušam pesme uz koje sam odrastao, poslednji su bili švedski pioniri HC panka, Mob 47, u NS. Dobro bilo, ali nisam osećao ono što sam mislio da ću da osetim.

Pank je pre svega kvalitetna muzika na prvom mestu. Svaki gitarski pank-rok uopšte. Ne pričam o tekstovima, porukama, ideji... pričam o kval muzici.

Ja mogu da slušam The Jam - going underground 20 puta dnevno, o tome pričam.

Zašto je uvek bio neshvaćen?

Јер није покрет.

Pank je pre svega kvalitetna muzika na prvom mestu. Svaki gitarski pank-rok uopšte. Ne pričam o tekstovima, porukama, ideji... pričam o kval muzici.

A imaš panka i panka, muzički kvalitetnog i nekvalitetnog. Meni se najviše u startu svidelo što su svaki klinci u startu, znali ili ne znali da sviraju, imali jaja da iznajme studio i iživljavaju se. To je druženje, to je zezanje, ne znam u životu bolje da sam se zezao. I onda, ako čemu vrede, nauče da sviraju, i naprave nešto. Tako je počelo mnogo bendova koji danas nisu pank, ali zadržali su duh. Imao sam i ja bend, skoro smo se kao ponovo okupljali, pa se raspali, nema veze. Odemo i sad na probu nekad, čisto da namučimo gitare... Uživancija.
Inače, da, normalno, više volim kvalitetan pank, ali to već se meša sa HC-om, sa metalom, sa ska, sa folkom, teško je reći gde i šta je moderna pank muzika danas.

A dobro, ja sam malo ograničen po tom pitanju, po meni nešto što nema gitaru ne može da se nazove muzikom. Ne rčunam klasiku. Meni rep i elektronika nikad ne mogu biti muzika.

Pa de si video pank bez gitare? :)

zaključio da bi najljući pank bend morao doći iz Saudijske Arabije ili Avganistana i bio sastavljen isključivo od ženskih članova

Pusi Rajot? Ali one su se prodale, kad ih je Putin pustio, sve počele da rade za neke američke NVO organizacije. Pljuvale su po jednom, a počele da rade za iste, samo sa druge strane.

Pusi Rajot je pank koliko i Grin Dej.

Osim što nemaju nijedan album :)

netalentovani lenjivci svi obučeni po istom šablonu da bi se navodno razlikovali, isto ko što sad ovi ljombero hipsteri glume originalnost ray ban cvikerima, kariranom košuljom i riđom bradurinom. Ista lenja govna, drugo pakovanje.

A dobro, ja sam malo ograničen po tom pitanju, po meni nešto što nema gitaru ne može da se nazove muzikom. Ne rčunam klasiku. Meni rep i elektronika nikad ne mogu biti muzika.

Nije što si ti bombaš ali ovo je možda najpretenciozniji post u zadnjih mjesec dana.

Elem, da odgovorim Ejdusu na pitanje.

Pank je jednostavno nije imao predispozicije da opstane ni među mejnstrim ni među hardkor publikom (sa izuzetkom onih kojima se baš sviđala takva muzka a i takvi su uglavnom što reče neko gore 'prerasli' taj fazon):

Što se tiče ljubitelja mejnstrim zvuka, pank jednostavno nije bio akcesibilan da kažem (opet sam zaboravio našu riječ jebeno)
Za hardkor muzičke glave, pank je jednostavno bio repetitivan i sa izuzetkom tekstova nije bilo mnogo varijacija... Da ne pričam da se pank počeo razvijati u periodu kad je prog rock bio na vrhuncu i kad su izlazili sljedeći (i brojni drugi albumi sličnog kvaliteta):

Od King Crimson-a: 'Larks' tongues in Aspic' i 'Red'
Od Yes-a: 'Fragile' i 'Close to the edge'
Od PF-a: 'Dark side of the moon' i 'Wish you were here'

Ne kažem ja da nije bilo i odličnih pank albuma, ali imali su problem što kad kupiš jedan, čuo si ih sve... Brzo se preraste to.
Naravno bilo je varijacija i u panku, ali ti što su voljeli da eksperimentišu su obično odlutali u neki post-pank ili pank-rok, ili kasnije pop-pank, i neki od tih albuma su danas jedni od najcijenjenijih u muzičkoj istoriji (npr albumi Sonic Youtha i The Replacementsa su dobar primjer, da ne pominjem Unknown pleasures od Joy Divisiona na koji svršavaju sve hipsterke što studiraju društvene nauke)

netalentovani lenjivci svi obučeni po istom šablonu da bi se navodno razlikovali, isto ko što sad ovi ljombero hipsteri glume originalnost ray ban cvikerima, kariranom košuljom i riđom bradurinom. Ista lenja govna, drugo pakovanje.

Stereotip.

Za hardkor muzičke glave, pank je jednostavno bio repetitivan i sa izuzetkom tekstova nije bilo mnogo varijacija...

Gle ovo... Pa sad, ako te ne mrzi, pogledaj šta je tu isto. Ovo samo na primer.
https://www.youtube.com/watch?v=tfumDvyeNv0
https://www.youtube.com/watch?v=argXjXAWf0E
https://www.youtube.com/watch?v=12kcpP-8jfM
https://www.youtube.com/watch?v=WmJCnNuMg3Y
https://www.youtube.com/watch?v=GrB1QjD1WDc
https://www.youtube.com/watch?v=GPt-s5w9W3Q

Evo Valdemare puštih par sekundi od svega (ponešto već ionako znam) ali dosta ovoga što si linkovao su one varijacije panka o kojima pričam. Recimo Dead Kennedys su pank-rok bend a , ne možeš o tome govoriti kao o sirovom panku. Mislim đe si čuo nekoga da kaže npr da su Andrew Jackson Jihad pank bend - uvijek se koristi termin folk-pank...
Ako neko ne vidi razliku između 4. pjesme koju si linkovao i sirovog panka onda ili nije dovoljno čuo panka ili je gluv ili jednostavno ne zna da iskoristi pravi izraz da to opiše.

Ono što oću reći da zvati neke stvari pankom koje su to samo dijelom, je isto kao da kažeš da su Smithsi pop bend... Svakako da jesu ali moraš dodati još par prefiksa i sufiksa uz to 'pop' da bi iko ko ih prije nije čuo a razumije se ič u muziku (mada malo je takvih realno al hipotetički kažem) mogao da stekne ikakvu ideju o tome o kakvoj se muzici radi

------------

I naravno, kad kažem da nema dovoljno varijacija, ne mislim u sklopu samog žanra, ali kad uporediš recimo samo sa varijacijama koje imaš u prog-roku (ne, ne pričam o cijelom roku, nego o samo jednom jebenom podžanru) shvatiš da je pank previše monoton