Prijava

pa će da nauči da ceni zemlju.. kad vidi kolko je teška..

a sta je fora sa dve tacke, tresu ti se ruke dok kucas?

Daj ljudima posao, skolstvo, zdravstvo i drustveno-socijalni zivot i nece otici nikad

Otprilike ono sto je skocimis rekao, samo ne da dovedes stranca da ljudi robuju za 150e pa i kad zavrse sa poslom od 16 sati mogu samo sami sebi da popuse kurac ako ih ne bole ledja nego kazes slusaj mister shlabenhofen evo ti zemlja evo ti sve dozvole unapred ja sam vucic ja garantujem da sve dozvole imas ako ti neki mentol iz opstine trazi 50e za nesto evo ti moj br zovi me licno cu ga poslati u babusnicu da pece paprike babama otvori proizvodnju iverice plate moraju minimalno da ti budu “prosecna plata u srbiji” a napravicemo logaritam koji u slucaju da osvojite trziste dize plate radnicima a ti imas od drzave da ti kurve puse kurac svaki vikend na fristajleru s mojim sinom ides lagano on samo potpisuje. Pa srbi kad bi uvatili da prave te iverice(lupio sam) radili bi i po 24h samo da znaju da ce skoci plata i to bi bila prava stvar svi na dobitku (osim secikesa raznih) i sa 6 takvih proizvodnji sacuvas zajecar na svom mestu pa imas kome i skole da napravis i dom zdravlja i bioskop i pozoriste i igraonice i kafice pa onda i tu ljudi rade pa se zida da mladi kupe sebi stanove na lizing (u domacoj banci koja je samo za to kamatna stopa 0,5 posto) i brate sve kul procvetasmo. Izvinite me sada idem da kupim gorivo po 100 dinara moram na basket pa da sipam pozz

Celte, razumi da ja nisam protiv tvog mišljenja niti namećem svoje, ja ti nudim jednu stranu medalje kako je ja posmatram pa ti izvuci ono što misliš da je pametno, ostalo odbaci i dobro. Diskutujemo ko ljudi jebagati

Trougao Sabac - Novi Sad - Beograd sigurno najvrednije parce zemlje u srbiji, tu ce se sve sjatiti u narednih 50 godina.

kelt gledao tor ragnarok i na kraju sav narod ode u fazonu da opstane narod jebeš teritoriju..aman ljudi sva je priča o resursima. Pošto kapitalizam gleda na ljude kao resurse logično je da ti treba teritorije samo onoliko koliko ti treba da strpaš te resurse. Međutim, poenta je šta je ispod teritorije, i to jebe sve, jer pseto nije otišao da natoči čoveka nego gorivo, jbg

Pa da, ali mi ionako imamo generalno kurac od resursa, tj. Poenta je da u svakom slucaju ne mogu da nam budu primarna stvar, a da sa druge strane, ima mnogo zemalja koje na tom polju i jesu jos veca kurcina pa su bogate zemlje. Poenta cele price je da nisu teritorija i resursi primarni kada govorimo o bogatstvu zemlje. A i jako malo koja zemlja zapravo koristi svoje resurse.

to što smo mi kurac druga je stvar...ispada da su pametne zemlje još odavno iskoristile svoje resurse lol. Jasno je da moramo da menjamo svest, a iz te promene ćemo iznedriti mnogo toga dobrog

Meni se baš čini da se dižu nacije sa velikom teritorijom u poslednje vreme, (Kina, Indija, Iran, Australija, Rusija naravno), a ove male a drčne padaju, (Izrael, Britanija npr).
Ne bi Kinezi pravili ostrva da nije tako.

Krivim profe geografije koji nam od malena ispiraju mozak frazama "vojvodina može hraniti evropu" "kosovo najbogatije rudama" , treba od malena usaditi deci ideju da smo maleni kurčić i da za sve moramo da kidišemo i da se borimo

Srbija proizvede oko 2 miliona tona psenice godisnje, dok je planeti potrebno 800 miliona tona godisnje. Imajte na umu da najmnogoljudnije nacije (Kina, Indonezija i bermudski trougao Indija- Pakistan- Banglades) cine oko 70% populacije, a nemaju veliku kulturu koriscenja psenicnog brasna, onda je jasno koga i koliko Vojvodina moze da nahrani. Smesna prica. Ja bi to sa Madjarima prelomio odavno.

Šta će Rusiji

Pa Rusiji veliki deo (ne mogu s telefona sad da gledam podatke tačne) BDP-a čini ono što crpe iz zemlje, tako da je njima bitna pošto zaostaju tehnološki za vodećim zemljama Zapada. Jedna Nemačka jeste trgovinska i industrijska sila, ali je patuljak u odnosu na jednu Rusiju, Ameriku ili Kinu najviše zbog fizičkog ograničenja. Na kraju se uvek uzimaju nominalne a ne per capita brojke, nema ovde pound-for-pound.

Nešto mi se ne čini baš da je globalizacija uticala na to da se baš "gledaju ljudi pre teritorije". Nas mogu da jebu jer smo nebitni, ali svakako bi došlo do sranja da se npr.dve države (posebno ako je barem jedna sila) sukobe oko nekog parčeta zemlje. Teritorija je ipak jedino dobro sa savršeno neelastičnom ponudom, što znači da je to što je.

Država sa većom površinom ima veće izglede da u slučaju potpune izolacije deluje kao funkcionalan a zatvoren entitet. Baš se Švajcarska uvek u ekonomskoj literaturu uzimala kao primer države koja je apsolutno zavisna od trgovine zbog svoje male veličine i strukture BDP-a. Što si manji i tehnološki slabiji, to si zavisniji od drugih.

major gavrilovic najveca prevara, ovamo borci junaci izbrisani smo itd a vidis posle lik preziveo to sranje, picka

pazi to sto si zavistan od drugih nije losa stavka po definiciji. poenta je da napravis situaciju da si medjusobno zavistan i onda imas vecu drzavu iako nisi ista drzava (najveci primer toga je recimo amerika-kina. te dve drzave nikada nece ratovati medjusobno)

ako nemas resurse, moc, ljude itd, a ipak si u nekom centru onda je verovatno trgovina i medjuzavisnost bolja strategija od teritorijalnog sirenja.

cini mi se da kod nas imamo mali rascep izmedju realne moci i onog sto mislis da jesi. cak i kad kazemo nesto realno, ne mislimo to.

a tu medjuzavisnost prvo pravis sa komsijama i sa onima koji su slicni pa se siris.
muka sto se svi mi medjusobno mrzimo sto bi mogli nesto da radimo, i borimo se oko jebene teritorije koja je vrlo moguce mnogo manje vredna nego sto svi u tom procesu gube.
zajebana situacija

Ratovaće kina i sad, zajedno protiv moćnog GLA

Trgovina i postoji da bi došlo do win-win situacije. Ti praviš ono što najbolje radiš, ja ono što meni najbolje ide i menjamo se. Ali kažem ovo kad postoje prepreke u trgovini i razni hladni ratovi, onda onaj manji i tehnološko inferniorniji najebu. Rusima su jbte bile prazne vitrine u prodavnicama u jeku sankcija al su se izvukli. Mi smo pre četvrt veka bili potpuno izolovani i dan-danas trpimo zbog toga. Ima tu i onog rezona "da li sam ja u stvari na dobitku ako ovaj s kim se menjam ima veći dobitak od mene". Jbg, u savršenom svetu svi trgujemo, volimo se, nema rasizma, dobrobit svih je ispred kulta nacije, Vulin nije ministar itd...

P.S. Kelte, vidi se iz tvojih postova da si zaboravio iz kakvog kurca od države si otišao :D

Jbg, u savršenom svetu svi trgujemo, volimo se, nema rasizma, dobrobit svih je ispred kulta nacije, Vulin nije ministar itd...

pa jel jeste to savrsen svet?
ja cenim da u nekom trenutku u istoriji svet koji postoji je savrsen za kombinaciju kulture drustva i tehnologije koja je na raspolaganju.
sve ostale "aj da se volimo na silu" ideologije mi izgledaju kao naivna proseravanja. dobro za razmisljanje da menja kulturu, ali ako se uvede na silu, opasno ti eksplodira u lice.

Kelte, vidi se iz tvojih postova da si zaboravio iz kakvog kurca od države si otišao :D

iz kakvog kurca? Srbija skroz ok drzava u poredjenju sa mnogim. promene koje trebaju drustvu su minijaturne ideje koje treba promenis u prosecnoj glavi.