Prijava

Pa jeste, nije tu problem. Švajcarska nema probleme sa susedima i još su ti susedi visoko uređene zemlje i to funkcioniše. Srbija je trula. Graničimo se sa Hrvatima s kojima imamo velike nacionalne, političke i istorijske probleme koji utiču na ekonomiju jer naše firme imaju probleme da posluju u Hrvatskoj a, s druge strane, veliki broj Srba baš i boli tuki da idi u Hrvatsku na more. Da ne idemo na druge susede, sa velikom većinom nemamo saradnju ili su te države jednostavno u problemima.

Skrenuli smo malo s teme koja je bila teritorija. U ovom poremećenom svetu koji je daaaaleko od idealnog, teritorija je i dalje bitna. Uvek je i bila. I biće. Gledaj na teritoriju kao na sigurnost neku svake države ako sve ode baš po zlu.

pa to kazem, kao ulaganje u nekretnine kao nesto sigurno.
jel jeste teritorija sigurnost za neki narod ili samo za one koji su na vlasti?

jebem li ga, prodje ti zivot u spremanju za neko zlo i zivis ko bednik i mozda ne zivis ko bednik kad podje sve po zlu, pa ga i dozoves ili napravis potsvesno.

isto kad podje sve po zlu postajes meta svim onim sto su za vreme dok je bilo dobro razvijali moc da kad podje naopaku uzmu samo ustedjevinu onima sto cuvaju sve to.

mozda nam taj mentalitet smeta, mozda zato i pravimo sranja stalno. ako se stalno spremas za neko zlo ti ces ga i napravis na kraju.

bem li ga, treba promena sustine za tako nesto

iz kakvog kurca? Srbija skroz ok drzava u poredjenju sa mnogim. promene koje trebaju drustvu su minijaturne ideje koje treba promenis u prosecnoj glavi

Trgovina je veoma bitan element kapitalizma (ne "kapitalizma" a la Malagurski). A da bi sve to išlo mora da postoji institucionalni okvir, dakle neki aparat koji će da kontroliše ceo taj tok. Kod nas institucije ne postoje i odmah imaš jedan defektan sistem. A te minijaturne promene mislim da si onako podosta ublažio. Ovde i da imaš dobru ideju za biznis i da se sve radiš po propisima, ispadneš budala. Pa moj matori se bavi geodezijom. Sad je u toku pitaj kurca koji talas privstizscije nelegalnih objekata i ljudi koji su nelegalno napravili kuću i kasnije je legalizovali su ispali pametni za razliku od onih koji su poštovani zakon. Vidiš kako je to izopačen sistem, takvih imaš još mnogo primera u drugim sferama. Daleko je to od male promene u glavi...

Kad smo kod teritorije
Ranilović > Aranđelovca

kad smo kod svajcarske, svi ovde su vrlo svesni da ako ispadne neko veliko sranje i prestanu drugi da daju hranu da ce 70% nacije da pomre od gladi.
ali ne baziraju celo svoje postojanje i politiku na tom strahu.
i ja sam ok sa tim rizikom ako mi to daje neki normalan zivot dok je dobro. kad sranje, onda sranje svima vadicemo se vec nekako :)

na kraju ispadose ti germani cvrčci a mi mravi u onoj jebenoj bajci, a zime nema.

Daleko je to od male promene u glavi...

sve ovo sto si pomenuo se resava ubacivanjem ideje u glavu da si ti, a ne vucic, drzava.

Pa nije teritorija nebitna, mislim da je to jasno. E sad kolko je danas bitna na skali od 1 do 10 mnogo pametniji i stručniji od nas bi imali oprečna mišljenja. Da nema ovoga što danas ima u svetu, ne bi bilo bitno.

u tim "uredjenim" drustvima, najveca razlika sustinska je sto se ljudi nikad ne spremaju za zlo (u proseku pricam). to je meni recimo, vaspitanom u srbiji, tesko da prevalim preko glave.
pitanje je samo jel to dobro za drustvo - jel zlo neizbezno, ili ako se konstantno svi spremaju za zlo, da se ono samo dogodi

recimo, da se jugoslavija nije 50 godina spremala da se suprotstavi spoljasnjem neprijatelju, nego radila na necem potpuno trecem (tipa da postane globalna sila u trgovini/elektronici/biologiji jebem li ga) dal bi napravili onakvo sranje medjusobno?

P.S. Kelte, postavio si veoma široko pitanje, brt. Da li je teritorija bitna? Hiljadama godina se ratovalo za teritoriju, nekad i bez materijalnih razloga. Posle pada Zida i Saveza mislilo se da nema prekrajanja granica. Raspad Jugoslavije. Bilo Kosovo, pa Rusi uzeli Krim sebi opet. Ko zna šta je sledeće. Nauče se ljudi oprezu, počnu da u tom strahu misle na sebe malo više. Posle počnu da misle samo na sebe. Posle iz toga jebavaju više ljudi. Posle svi ljudi grabe samo sebi i boli koga dupe za dal ćemo da budemo na dobitku i jedan i drugi. Zato i sistem treba da postoji, iskontroliše čoveka koji je prokletinja...

Kakvu sam sad antimalagurštinu napisao... :D

Kapiram ja na šta ti misliš, verujem da i ti kapiraš mene, ali perspektive su nam drugačije. Ja sam na deset kilometara vazdušnom linijom od Ranilovića, ti si u Cirihu.

u tim "uredjenim" drustvima, najveca razlika sustinska je sto se ljudi nikad ne spremaju za zlo (u proseku pricam). to je meni recimo, vaspitanom u srbiji, tesko da prevalim preko glave.

Jeste Kelte, samo što se o Srbiju ili generalno ove prostore nema ko nije očešao guzicom kad je ratovao. Zbog toga je možda i usađeno nama u mentalitet da uvek razmišljamo i o tom nekom potencijalnom zlu i da se uvek spremamo za njega jer su periodi mira oduvek bili kratki.
Čini mi se da je drugačije bilo u tim ''uređenim društvima''. Eto uzmi za primer upravo Švajcarsku koliko dugo nije bila u ratnom sukobu.

e al to se pitam sta je pre kokoska ili jajce. jel je kod nas sranje uvek zato sto na njega uvek racunamo kao na opciju pa smo jednostavno debili sto vole da se biju, ili sranje mora da postoji i onda su budale oni koji ne racunaju na tu opciju nego gledaju kako da naprave da nam sad bude bolje a ne kad se geoploliticke zvezde poklope?

pa i u vremenu kad nam najbolje bilo, uvek smo se spremali da se borimo sa nekim "neprijateljima". na kraju smo sami sebi bili neprijatelji.

Prove kažu da je Baskija sledeća, e sad ne znam
Gonzo Francuzi su isterali tovare zlata iz Srbije druže moj

kao balkan raskrsnica puteva kurac palac... i druga mesta su, nismo toliko posebni, nije samo taj jedan put gde ceo svet resio da ide ko da smo brankov most.

Meni sve nekako neprirodno deluje Celt sa ovim momentima naivnosti. Kao da je navaren ovo sve pisao :D

amerikanci se spremaju za zombi apokalipsu, ulazu citave ustedjevine