Prijava

Kad sam tokom leta prvi put posle vise od pola godine dosao kuci iz Njemacke, prvi utisak koji sam imao je drasticna razlika u vazduhu. Teze se dise prvih 5-10 minuta dok se organizam ne privikne. I nije nimalo prijatno. Ne zajebavam se. Sad pre neki dan mi drugar salje kako je BG medju najzagadjenijim gradovima na svetu u odredjeno doba dana. Danas procitao kako je gradska uprava ulozila 54k evra u neke preciscivace vazduha za kancelarije.

Kontam da bar par decenija unazad nije idilicno stanje sa vazduhom, ali moj utisak je da se poslednjih godina dodatno pogorsalo. Na podrucju Beograda i okolnih gradova (Pancevo, Smederevo, Stara Pazova, itd) zivi gotovo trecina Srbije, a zagadjenja su ogromna - rafinerija u Pancevu, u Smederevu zelezara, bio ranije neki video kako je ljudima bukvalno crna prasina prekrila ceo sims. Dovode se raznorazne kompanije da se proizvode gume i sta sve ne, boga pitaj dal tu ikakvih ekoloskih standarda ima. Mislim da ljudi ne shvataju to dovoljno ozbiljno, nije ovo Greta level, vec su doslovno zivoti ljudi u pitanju. U Londonu je umrlo 12k ljudi 50-ih godina zbog smoga, a ko zna koliko i kod nas svake godine umire od respiratornih problema prouzrokovanih ili pojacanih zagadjenjem.

Haha zanimljiva stvar, i ja kad sam vratio iz Nemačke prošle godine u decembru isto nisam mogao da dišem bar 5,10 dana normalno, osetna je razlika baš

Tad je isto bio onaj haos sa velikim brojkama zagađenja tog

Sa ovom vlašću se nećemo baš usrećiti po tom pitanju, sa nekom sledećom možda al će i to biti dug proces

u celoj srbiji. problem je ogroman broj pojedinacnih lozista na drva ili ugalj na malom prostoru, mora to da se resi.
velika navala na gradove, koncentrisanje sve vise i vise kuca, a svako uzme pa zalozi.

znam znam, ljudi ce da pricaju nije, to je teska hemija automobili idimidodjimi, i jeste, sve to zagadjuje okolinu na duze vise od lozenja na drva, ali 10000 kuca na malom prostoru, svaka lozi, pravi se smog zimi, a to na brzinu sjebe pluca i zdravlje.

pojedinacna lozista. svako zalozi da se zagreje, a dimnjaci nisko.

pa i do toga je, al drzava umesto da regulise to koliko-toliko, doliva ulje na vatru

nece na dobro da izadje

do toga je 95%. inace bi isto bilo i leti.

treba regulise pojedinacna lozista. gas npr umesto drva i uglja.

Pa imaš to zagađenje od automobila konstantno, i nije bajno, ali kad svi založe onda baš ode u kurac.
Ovde u Nišu noću ko Gotam, jeziva neka izmaglica. Vraćao se kući s posla uveče, prozevnem se mahinalno ostane mi ukus na čađ u ustima, počeo sam da pljujem. Vazduh ne bi trebao da ima ukus...

Niš je stvarno distopija postao. Bio sam danas do centra pešaka od bulevara, to neko sivilo, prljavština, zombiji hodaju ulicom, neke iskrivljene face, poraźeni ljudi. Bulevar favela bukvalno.

ali, sto bi reko tilmo, ima dusu da ga jebem!

i meni je postalo tesko da dolazim u nis zimi. najprijatnije mi na neko prolece, jesen, dodjem i uzivam kao da sam na odmoru a ne da napinjem nesto.

zadnji put sam bio sad za novu 2020 god zimi, a pre toga duze vreme nisam dolazio tako. jedino cega se secam sad je da smo dosli svi sa nekim zajebanim kasljem, koji smo na kraju preneli mom caletu i da je od smoga to sve bilo jedno 20x gore.
ako sam imao koronu, tad sam :)

edit
e, i bio sam za novu godinu u nekom kaficu sa cudnim imenom jer jedino tu imale karte da se kupe 30tog, kafane kurac. zanimljivo bilo jer si mogo bez problema da se siris u delu za nepusace, al je bio nekul deo jer niko nije hteo tu.
bolje doduse od sedenja kuci sa matorima, decom i grandom.

nis zimi:
https://i.pinimg.com/originals/89/aa/32/89aa3260ac12ea6bdf1cf4148a032a82.jpg

ustvari i svi ostali gradovi, osim beograda. mada... i beograd. al malo manje, tu imas uvek neko sranje za pare.

u celoj srbiji. problem je ogroman broj pojedinacnih lozista na drva ili ugalj na malom prostoru, mora to da se resi.

hehe

iz aviona se vidi da ovo ima veze sa crvenom zvezdom, nego dzvedzdasi su svud oko mene pa ne vide to.

tojest: hehe

sta hehe? neresivo ili nije tako?

šalim se malo...

nije to baš tako, postoji specifika svakog grada, položak, industrija, naravno ima veze i ti što kažeš... što se tiče Srbije generalno, nema više šporeta nego pre 10-20 godina, postoje dva glavna krivca - broj dizel krševa na ulicama i prljave tehnologije kojima je sns nominalno podigao prosečnu platu... nažalost, cena koju ćemo platiti za to je ogromna.

i generalno, slobodno se može reći da imamo antinarodni način vladavine, gotovo genocidaški usmeren prema Srbima i Srbiji. Bežite ljudi odavde dok još malo zdravlja imate, mi smo bivši narod.

Slažem se bombi, ali imaš i drugi faktor. Narod je stoka. Evo mene u Košicama sa železarom skoro 3 puta većom od smederevske, od kako sam se preselio imam kiseonika u krvi. Bar ja koji sam odrastao u SD znam koliko železara userava okolinu kada se ne vodi računa. Ali je zagađenje u SD bilo tek neznatno manje dok su bili Ameri umesto Kineza. Jer naša stoka pali đubre u dvorištima, loži stare parkete, baca gde šta stigne, što ti kažeš vozi krš dizelaše i slično. Da ima veze sa industrijom i usranom državom koju baš zabole ima. Ali realno narod najviše userava sve. Ne bacaju Vučić i Đilas mrtvu stoku u reke, stare veš mašine u potoke niti pali stari parket i gume u ložištu jer hoće da uštedi kintu da kupi polovan dizel BMW ili Audi da se kurči pred komšilukom. Niti to rade Kinezi, Ameri, Rusi ili jebem ga ko.

Ako ništa drugo ovde narod ne userava sve oko sebe. Ne zato što su lepši, pametniji i sposobniji od nas niti zbog zakona. Mislim, ovde je najveći problem trenutno što im zakon ne dozvoljava da peku svoju rakiju, pa peku na kvarno. Znači i oni vole da ga šuknu državi kao i mi. Ali je narod kolektivno svestan da ako userava onda userava i samom sebi i svojoj deci. Ne pušta da njegov ker userava parkić, jer sutra ujutru može njegovo dete da se umaže u to isto govno. A ako hoće da userava drugi će ga usrati od batina (figurativno). I u toj maloj stvari u mentalitetu je velika razlika.

sve to stoji, vozimo dizelase bez filtera i polagano umiremo od azotnih oksida. nema ekoloskih standarda i na duze cemo sjebati prirodu oko sebe, neprimetno, dok jednog trenutka ne gledas neku staru sliku i pias se "a gde ovo"

al to ne pravi smog zimi. za smog u gradovima, iskljucivi krivac je lozenje na drva i ugalj - sagorevanje koje ne sagori sve nego izbacuje dim, tj sitne nesagorene cestice cega god da sagoreva - puno dima. taj dim izlazi iz dimnjaka koji su nisko, i dokle je to u selu bezazlena stvar jer imas malo kuca i otvoreni prostor - strujanje vazduha pa dim moze da se razidje, toliko je u gradu to vrlo opasna zajebancija jer imas puno kuca i slabije strujanje vazduha i sav taj dim nema vreme da ode u vise slojeve i tamo nestane ili padne sa kisom, nego ostaje tu gde jesi.
da, milion puta bolje je sto je od drveta a ne od dizel automobila, ali ga to ne cini zdravim dimom. kancerogeno, smrdi, sranje generalno.

tako da nije sve sns. nesto je i do naroda da se ne lazemo.
odnosno ne ni do naroda, nego do navika. mozda kad bi se znalo, ili pricalo o tome, mozda bi se skupila kriticna masa onih koji hoce to da promene sto onda natera i "drzavu" da uradi nesto, i pomogne i onima sto ne razmisljaju da to promene, a zatim na kraju i natera one malobrojne sto ostali da nece.

al navike se tesko menjaju. lakse da se okrivi nesto na sta nemas uticaja, pa kao aj to da vidimo prvo pa cemo onda mi.

Dve stvari
Narod je stoka.
Zlatan je moj Kosmaj
Samo to imam da kažem

Da se nadovežem za ložišta i dizelaše. Ovde u Košicama je sve na gas. I kuvanje i grejanje i topla voda. Država je sa jedne strane povoljnim kreditima, a sa druge strane kaznama naterala narod da pređe na gas. Smeš i dalje da ložiš drva ili brikete i pelet, ali je to dozvoljeno samo na selu ili na vikendicama. A i njih polako guraju da pređu na gas. Takođe ne možeš da kupiš jeftin lignit da ložiš kao u Srbiji. Da ne pominjem kontrolu kvaliteta peleta, da ne mož Mile što pravi pelet da gura tutkalo umesto skupog lepka za pelet. Jebeni gradski prevoz je na gas. Možeš da imaš stariji auto, ali imaju progresivno oporezivanje po starosti vozila. Tako da je recimo registracija za Golf 4 od 1.6l daleko veća od registracije za Golf 7 sa istim motorom. Za električne ili hibridne automobile plaćaš samo porez i neku sitnu taksu. Pa ako ti se isplati da voziš krš dizelaša, a ti vozi druže, niko ti ne brani. Pitaćemo te kako ćeš proći tehnički i koliko te sve to godišnje košta. I niko ne kenja zbog toga. Svesni su da je to dobra stvar.