Prijava

što se tiče Srbije generalno, nema više šporeta nego pre 10-20 godina

Dosta ljudi je sa grejanja na struju i naročito parnog prešlo nazad na drva.

ja kad nabobam sporet ne smem da izadjem u dvoriste od dima.grejanje je najvci problem zimi pa onda i porast broja autombila.ovde je ljude sramota da voze biciklu a doduse nema ni staza.nije jednostavno kad si na bicikli i kad projuri kamion na 5 cantima od tebe.bombas pre recce da je srb lepa zemlja,ne slazem se satim.ne da nije lepa nego je bas ruzna.pogledaj kako se gradi po gradovima, bez ikakvog sklada.u jednom redu imas kucu pa odma pored zgradu pa dve kuce pa opet zgrada,uzas.gradi kako ko stigne i tu vise popravke nema

Samo za mog brata izgubljene duše. Xd

https://youtu.be/1sLOOtBij7s

Čak negde na pola pesme pevaju o duši haha lol

slazem se sa bombijem, krsevi od automobila i sns fabrike su dva glavna uzroka

zagadjenja ima i leti, ja sam vam ispricao svoj dozivljaj kad sam dosao (bio avgust mesec), 5 minuta bi trebalo da prodisem

potrebno je ogranicenje u centru grada za euro 3 motore ili cak 4 ali niko to ne zeli, a sto se tice lozenja sad ce sirotinja loziti cipele i automobilske gume ne bi li se zagrejala i bice sve gore jer KRIZA DOLAZI
POCELO JE

ste culi da politicari otkupljuju otpad od razvijenijih zemalja i pale otuda i ovo zagadjenje

u celoj srbiji. problem je ogroman broj pojedinacnih lozista na drva ili ugalj na malom prostoru, mora to da se resi.
velika navala na gradove, koncentrisanje sve vise i vise kuca, a svako uzme pa zalozi.

Pa ne bih se bas slozio. Individualna lozista su koska koja se baci narodu jer uvek je narod za sve kriv. Po nekim procenama koje su radili ljudi koji malo vise znaju nekih 6% je od automobila, iako imamo najkrs aute i sl. Nekih 15% je od individualnih lozista, a ostatak je od termoelektrana i industrije. Msm da je 3/4 ostatka na te, a 1/4 na industriju. Sustina jeste u uglju, ali ti imas (po manjim gradovima) i dalje manje vise istu zbijenost kao pre 30 godina, cak se danas po centru retko zidaju kuce, vecinom zgrade, a evo ja ne pamtim da sam video da je negde u centru izmedju dve kuce nikla jos jedna kuca. Sto znaci da je isti broj lozista, verovatno cak i manji, jer ljudi prelaze na pelet, dobar deo se greje na ta pec, pa greje samo dnevnu sobu, i otvori spavacu da malo zagreje pred spavanje (strasno, ali to je neka druga tema).

Sto se tice individualnih lozista, skoro nikakav problem nisu ona na drva, jesu, al to je kao da imate otvoren prelom na ruci, i kao u jebemti odero sam i lakat. Najveci problem je sa ugljem, jer je krsina do besvesti. Takvo je stanje od kad su poplave bile, jer su mentoli dozvolili da se poplave kopovi. Secate se afere s namestanjem ispumpavanja vode iz kopova. Jedno vreme smo uvozili bosanski ugalj, sad se prodaje sta se stigne. Prosirili smo kopove bukvalno do ibarske magistrale. Ko je prolazio u zadnjih god dana posle lazarevca, kod vreoca, vidis glodalice sa magistrale, max 100m od tebe kad prolazis. I tu se otkopava povrsinski sloj uglja koji je uzasno loseg kvaliteta. Jos gori nego sirova kolubara, gde su ostaci sagorevanja npr. 30% mase koriscenog uglja. Taj ugalj ima i zemlje u sebi, i vode, i svacega da ne smaram. Takav ugalj kada se sagoreva, prvo ima losu kalorijsku moc, znaci moras vise da natrpas, drugo ne sagoreva u potpunosti, izbacuje svakakve materije kroz dim, izmedju ostalog i cestice zemlje, a dim se zadrzava na maloj visini, jer su te cestice znatno teze, nego kod kvalitetnijeg uglja (tezak ko crna zemlja xe xe). Otuda smog toliko veci i toliko cesto. Pa onda udisete i taj smog i te cestice zemlje i cestice svakakvih prelosih stvari koje ostanu zadrzane zbog tezine i ne mogu da odu u vis.

Sto se tice toga da je narod kriv, nije. Tj. jeste jer glasa ovu vlast, ali nije kriv sto mu je dopusteno da kupi takav ugalj. Pritom drzavna preduzeca i ustanove koriste isti taj ugalj. Ako i izuzmemo te, koje opet imaju bolje sagorevanje nego prosecno loziste u nekoj kuci koje je staro 50+ godina, koliko ima drzavnih ustanova da se greju na mazut? Koliko na ugalj? Evo npr. krusik koji se cesto provlaci kroz novine, trosi dnevno 50-60 tona uglja, 365 dana godisnje. Bolnica u tom istom gradu je tek pre 2-3 godine prebacena na gas, jer je poskupeo mazut, ne zbog zdravlja. To isto valjevo je 200 dana godisnje zagadjeno vise nego sto je dozvoljeno. 5 dana godisnje sme, da ne bi ostavilo posledice po zdravlje.

Nisam video da je neko pomenuo ali jako veliki zagadjivaci su i cementare. Generalno, u svetu je nekih 10% emisije CO2 od proizvodnje cementa. Kod nas je dodatan problem sto je nasim cementarama precutno dopusteno da loze sta god hoce. Pa onda oni loze otpadna maziva, gume, djubre, i slicno. U srbiji godisnje od zagadjenog vazduha umre 6000 ljudi. To je nekih 10% rodjenih godisnje. Fora je sto ne umru odma, nego umesto da dozive starost umru 20 godina ranije, ili 10, jer zagadjen vazduh ubija polako. Srb i Bih zagadjuju sa te, vise nego ostatak evrope zajedno. I jedini smo koji imaju u planu da prave nove te (mi pravimo sad kostolac b recimo).

Kada na sve ovo dodate da se pravi spalionica djubreta u vinci, fabrika guma u indjiji i zrenjaninu, da rio tinto otvara iskope jadarita kod loznice (ruda jadarita ima litijuma dosta), i ovo sto sad imamo, termoelektrane, rtb bor i zelezaru smederevo, nije tesko videti kuda idemo. Procenu ne znam al kapiram da ce biti bar duplo vise prevremenih smrti od zagadjenja kad se ovo izotvara, jer ne verujem da raste linearno nego eksponencijalno broj smrti. Znaci jedno 15ak hiljada ce da umre, samo od toga, na 60k ukupno rodjenih. Koliko jos ima onih zivih, sa narusenim zdravljem? Pogledajte statistiku broja dece sa pumpicom za astmu u okolini mesta velikih zagadjivaca? Preko 90% dece ima hronicne respiratorne probleme.

Da ne bude da sam samo mracio (ogroman je post jebiga, smaram se kuci), mnoge stvari se mogu relativno lako poboljsati. Npr. subvencionisanje energetske efikasnosti (ta kurvinska eu nam vec subvencionise kredite sa 20% pa ispadne da vratis manje nego sto uzmes, jos na rate), ali drzava moze da daje prikljucke na gas na rate (recimo 300e platis odma, toliko bi dao i za ugalj jebeni, a ostatak na rate), ili da peci na pelet sufinansira, ili geotermalno, i sl. Moze da podstice postavljanje solarnih kolektora kojima bi se grejala voda u bojleru na sunce, a ne na struju. Dosta su jeftiniji nego proizvodnja elektricne energije iz sunceve, a kapiram da bi smanjilo potrosnju struje, samim tim i uglja jedno 10% ako bi svi imali. Pa onda subvencije na hibridna, i elektricna vozila, pa veci porez na krseve, pa za 5 godina zabrana koriscenja uglja privatnim licima, i slicne stvari, neko je pisao u kosicama valjda zivi kako je tamo. Ne bi se niko bunio da kupi po jeftinoj ceni kolektor, i da mu se smanje racuni za struju. Ali je fora podsticati ljude na napredak, ne da sede cute i ne pitaju nista.

Ogroman post jebiga

Zaprepascen sam kvalitetom govana Beogradjana, svi samo salamu jedu. Za 20 godina ce samo kopriva da nice od subotice do preseva

napusis se kurca beogradjanima

bolje sredi ponasanje i nemoj da pretis i odajes adrese stanovanja zenskadije sa sajta

Jbt ti ko da si samo čekao da neko otvori temu, svaka čast i rispekt za objašnjenje

Odličan Dionisijo zaključao temu posle prve strane.

Bohore, da li ti je bolje?

Jebiga vrv sam smorio postom al smatram jako vaznom temom, a i blejao kuci pa kao da ubijem vreme. U principu ne bavimo se sustinskim stvarima kao drustvo, zato uvek pusimo kurac.

Ako je bar jedna osoba procitala onda je moja misija ispunjena! :)

evo procitao sam ja, i mogu da kazem samo, jeste, svako zagadjenje je sranje i lose, ali ako se trazi uzrok zasto zimi ima smoga iznad gradova u srbiji a na ostalim mestima ne, to je u velikom procentu od lozenja na drva, ugalj i stagod da sagoreva na malom prostoru.

ako bi bilo od drugih stvari onda bi kod nas bilo ko po indiji, leto, zima, ako ne pada kisa ili ne duva vetar, navuce se neka jebena smogcina sto izgleda kao nesto sto ce da te ubije, a ne smog koji smrdi na dimljeno meso.

nemamo mi toliku industriju da od toga vecina sranja. vecina su lozista.
nije toliko ubitacno koliko bi bilo da je od nefiltrirane industrije, ali je poprilicno lose. ustvari, bas lose, probaj da zalozis u kuci sa zapusenim dimnjakom, pa gledaj kolko zdrav dim od drveta.

tj, kad bi svi presli na gas... imali bi zagadjenje zimi kao sto je leti. lose, al ne bas toliko gusto.