Prijava

Ko je ZA da se promoviše radno vrijeme, za većinu poslova, koje bi se završavalo u 14:30h.

Tako da većina ljudi može doći KO ČOEK kući u 15h i imati život.

Početak radnog vremena bio bi podložan dogovoru... ali ne bi smio biti prije 7h.

Idealno radno vrijeme bi bilo 8:00 do 14:30... a donekle prihvatljive varijante i 7:30 - 14:30, te 7:00 do 14:30...

"eydus heavy breathing"

može nedeljom do 14:30 taman da se stigne na vreme za ručak, ostalih šes dana nek ostane do 15:00, eventualno do pola pet

i da, sjeća li se iko uopšte još institucija koja se zove "Kućni odmor" ili "kućni red"... I koja je podrazumijevala da je period od 15:00 do 17:00 predviđen za odmaranje...

E to je isto bilo kod mojih babe i dede, i poštovalo se...

Znači zamisli život radiš do 14 - 14:30, ručak oko 3... i onda džonaš do 5... i u 17h ti si odmoran, svjež i sit... i možeš se posvetiti raznim stvarima...

a ne ko sad dođeš u 5 prepariran... i tek počinješ s poslovima nakon toga

bez zajebancije mislim da se radnici opet trebaju boriti za bolje uslove... Jer onomad kad su se izborili za osmočasovno radno vrijeme, tad je većina žena, i dalje su bile domaćice... tako da on kad dođe kući nakon svojih odrađenih osam sati dolazio je na gotovo, skuvan ručak, sređena kuća, djeca pod kontrolom itd...

Pa je donekle, za radnika i bilo 8 sati radiš, 8 sati spavaš, 8 sati se zajebavaš.

A danas kurac... danas 8 sati radiš, 8 sati spavaš, 1 putuješ do posla, 3-4 rješavaš u kući što moraš... i ostane ti još 2 sata da vegetiraš, jer više nemaš snage ni za kakvu kvalitetnu zajebanciju...

8 časovno radno vrijeme, nije osmišljeno za situacije kad oboje rade...

i još bih dodao da su sa ovim današnjim sistemom, kako to obično biva, žene još više najebale, jer koliko se god mi trudili i pričali da smo za neku ravnopravnost, gotovo uvijek većina kućnih poslova padne njima na grbaču... ne zato što ih mi namjerno tlačimo i izrabljujemo, već prosto zato što one nekako instinktivno same trče da se prihvate tih poslova... a mi koliko god u tome pomagali, na to naše se gleda kao pomaganje, a ne kao naš posao...

a i realno, žene više nervira prljavština po kući nego nas, i više imaju taj imperativ u glavi da budu dobre domaćice, i trip da će ih neko osuđivati ako to nisu...

a mi s druge strane imamo trip da ako se previše motamo po kuhinji, da se na to neće povoljno gledati... i nama na kraju super... to uvijek možemo koristiti kao izgovor za izležavanje ispred TV-a i konzumiranje piva, dok žena realno RADI

jedna takođe neloša alternativa bi bila 6x5 = 30

6 dana da se radi, od 9:00 do 14:00

pocinjem sa poslom od ponedeljka od 7 30 do 15 30 + mora ustajem u pola sedam najkasnije da bih stigo sve bice tvrdo i vidim da je ovo sve kurac a moze biti i veci naravno

Od 7 do 15h je skroz korektno radno vreme. Budeš kući tipa 15:30 istuširaš se i ručaš.

Od 17h imaš pun kurac vremena za sve.

Mislim da bih se bukvalno ubio kad bih morao da ustajem pre 7 za posao lol

slažem se Thilmo, al dobro je uvijek tražiti malo više... ;)

a opet većina radi do 4-5...

Au jel moguce tako rano kjerk

Imati vremena za ostale aktivnosti ako bi bio kući u 4:

4 - ručaš sa ženom jer sigurno ne ručaš po kafanama ako radiš od 7 ujutru

5 - piješ kafu ili čaj

5.30 gledaš bg hroniku ili diskaveri i ćutiš

6.30 - ideš u šetnju (besciljno lutanje)

7.30 - gledaš dnevnik

8.30 - gledaš seriju na rts haha to ludo

10 - jedeš nešto iz frižidera

11 - ležeš treba ustati u 6

Sranje ime za klub. Kakvu muziku puštaju?

Do 14:30 što gazda dozvoli, poslije 14:30, šta oćeš... :)

e al bez zajebancije... tema djeluje kao neko kukanje jednog ljenčuge...
ali brate, realno je reći da današnje tipično radno vrijeme od 8:00 do 16:00

a) nije osmišljeno u doba kad je bio standard da oboje rade
b) nikako nije pogodno za podizanje zdrave porodice i generalno za imanje nekog balansa u životu
c) u našoj kulturi konkretno ovdje na Balkanu ovo novo radno vrijeme se uopšte nije uobzirilo da tako kažem, nije se odomaćilo u kulturi, i nije napravljena oko toga neka kultura, i neka nepisana životna pravila, već se svako snalazi kako zna i umije... Oko nekih ranijih poslovnih režima, postojali su neki, kakvi takvi kulturni okviri u koje se to uklapalo, i znao se neki red... a danas jok...

To je takođe i jedan od uzroka goiaznosti, jer ljudi nisu ni uobročeni kako treba, jedu kad i šta stignu, a sve jer se nema vremena.

I nije normalno ni to da djecu neko čuva do ko zna koje godine, ili da budu po čitav dana sama kod kuće.

Aj vrtić i nekako... al šta kad krene u školu... recimo djete popodnevna smjena... Znači svako jutro sam bude kući...

A i oni produženi boravci su teško sranje... institucionalizuju djecu od malena... pripremaju ih za ono što ih čeka... ludnica od života.

ne treba se menja radno vreme nego vremenska zona u kojoj je srbija

ne kukaš nego gledaš da napraviš sopstveni posao, uprkos višegodišnjem ispiranju mozga u školi gde su te naučili da budeš rob i to što će ti neko omogućiti da rintaš za njega smatraš vrhunskim dostignućem

slažem se, ko god može treba da gleda da otvori nešto za sebe...
Jest ima i onoga, da gazde u suštini non stop rade, stalno prate posao, stalno moraju biti dostupne ako nešto zatreba...
ali dobro... to je neka organska povezanost sa poslom od kog imaš neki konkretan profit i što ti vodiš... meni to lično ne bi smetalo

Ali isto tako, gazda nema radno vrijeme... ne mora da bude svaki dan u firmi... on može obilaziti firmu onoliko koliko mu je dovoljno da sa svim bude u toku, ali može mimo toga imati život mnogo kvalitetniji nego neko ko je svaki dan osam sati fiksno vezan za kancelariju

@celt nema vremenska zona toliko puno uticaja, jer se ljudi svakako ne ravnaju prema svjetlosti, već prema nekim vremenskim odrenicama koje su fiksirane, i oko kojih se uklapaju... promjena zimsko/ljetno računanje ti je ekvivalent jedne vremenske zone... Pa opet ljudi isto funkcionišu i ljeti i zimi...

Ti po kom god vremenu da se ravnaš 17h po tom vremenu je 17h po tom vremenu... i opet ćeš leći oko ponoći po tom vremenu, i opet ti znači ostane manje-više isto vremena...

Slažem se jedino zbog bioritma, da je bolje da to vrijeme bude prilagođenije stvarnom astronomskom vremenu... ljudi bi bili manje umorni...

Ali u pogledu količine vremena na raspolagnju, i dnevnog rasporeda, i šta s tim vremenom možeš uraditi, bilo bi potpuno identično...