Prijava

i po grckim ostrvima isto imaju tako neko radno vreme, a i oni su poznati kao veliki radnici i robovi modernog drustva

ima toga i kod nas, moj frizer zatvori oko 1, otvara oko 5 uveče

U šapcu se ne šišaju, opada im kosa od kiseline unutrašnje, kad vučić dobije merošinu sa 100% glasova

Tacno ovo sto kaze bombas znam i ja takve primere kod nas

pa dobro, to ima smisla u pojedinim sektorima, pogotovo usluznim

logicno je da radis onda kada imas najvise musterija, ako vec iz bilo kog razloga ne mozes da vodis biznis od jutra do kasno uvece

ali ako je neki posao gde ne zavisi previse toga od doba dana kad se obavlja, raditi tako je van svake pameti, ode ti ceo dan prakticno

Ali sve to na kraju zavisi i od klime i od toga kad zalazi sunce, koliko je vruce preko dana i slicno.

Nisu italijani grci i spanci blesavi, sta mislis sto svi zive po 90god u proseku a ne uzdravaju se nesto od jela i pica i slicnog

Finci pokušavaju da izguraju sistem od 4 radna dana, mislim po 6 sati. Istraživanje pokazalo da rezultati ne bivaju ništa slabiji, naprotiv - ljudi su zdravi, odmorni, motivisani, zahvalni...U fazonu - firma mi daje super platu za 25 - 30 radnih sati, ne mogu da budem djubre. Drugo, nakon tri cela dana provedena sa ženom i decom ljudi požele da pobegnu na Mars, u Bugarsku, najbližu kafanu...A na poslu banja - svi odmorni, sveži, raspoloženi, nema ujedanja i maltretiranja.

Ja s druge strane imam blagoslov da nemam normu i radno vreme mogu da spakujem bilo kad u 20 sati dana. Mogu da otputujem (što i radim) dignem laptop i odradim koliko hoću - ili koliko mi treba, mogu da uzmem i pola godine slobodno i radim nešto drugo a da me niko ništa ne pita. Ali postoji i problem - čovek se teško natera, naročito kad je napolju lep dan. Ili je legao u 6 ujutro pa mu se spava. Ili mu se radi bilo šta drugo...

Radno vreme od 06:30 do 14:30 h zvuči veoma dobro!...

Rad mora da podrazumeva sledeće: neka veća mentalna investicija na poslu može da predstavlja rasterećenje u životu.
Posao je produžetak pameti kroz demonstraciju napredovanja/opstajanja.

Brate, Jovo, ko bre jebeno radi od 8 do 16h, bukvalno, 99% srbije radi od 9 do 17h, i lol, ualuzne delatnosti će raditi dok ima ljudi, zvalo se to 22 ili 23. U suštini, tebe jebe što radiš u državnoj firmi pa imaš radno vreme definisano na nivou države. Nikog sem tebe, tj. ljudi koji rade poom vremenu ne boli kurac za to, pa ni tržne centre. Lolek.

brate kao prvo radim u privatnoj firmi... kao drugo nisam u Srbiji nego u RS... i ovdje baš dosta firmi iman radno od 8:00 do 16:00... al nebitno nije to tema.

Još jedna stvar...

ako dijete po čitav dan provodi na kompjuteru, ili ako se na neki drugi način "odrodi" ili distancira od roditelja, to nije krivica djeteta, već roditelja, koji nisu našli način da održe vezu s djetetom.

A to dalje nije toliko ni greška roditelja, ako su oni toliko iscjeđeni na poslu da imaju minimalno vremena, a još manje živaca za kvalitetno provođenje vremena s djecom.

U manjem uzrastu djece, dok su roditelji još koliko toliko mladi i puni energije, a i dijete je malo, pa stalno moraš trčati oko njega to i nije neki veliki problem.

Ali čim dijete malo odraste, krene u školu, više mu ne treba stalni supervizor.

I šta se onda dešava, odnosi između roditelja i djece postaju sve slabiji. Roditelj dođe kući, strovali se na kauč, gleda TV... i šta će dijete... ode u svoju sobu i sjedne na računar.

A onda kasnije tim roditeljima bude krivo što su se djeca otuđila, ali je tad kasno na silu se s njima opet ortačiti. Kažem, krivica je roditelja, ali je i krivica sistema koji im iscrpi svu energiju.

Celt
to sto ti pominjes je italijanski sistem sa sijestom gde sve usluzne delatnosti prave pauzu preko dana, i na severu italije i nije neka fora koliko je prisutno na jugu italije. cenim da ako si bio u luganu ili tako nesto, tako rade u ugostiteljstvu/servisima,

Chiasso, pored Lugana. Al čudno mi je bilo da i deca u osnovnoj školi isto idu dvokratno. Kompletno sve je podređeno tom glupom sistemu.

ovde imaju pauzu za rucak od sat vremena, i nema popodnevne prepodnevne smene, nego nekolko dana idu samo ujutru a neki dan imaju i popodne, pa onda treba da odu negde u 12 da jedu pa imaju pauzu.
imaju opciju da dodju kuci ako ima neko da ih nahrani ili kad vec mogu sami da se namire i sede kuci ili da im platis ono ne znam ni kako se zove na srpskom da ih nahrane i da se igraju tamo sa decom dok ne dodjes sa posla.

ne razumem kako bi ti, da im ne das da rucaju? :)

al to je sat vremena pauza koju ovde imas i na poslu, nije italijanska siesta do 4-5 popodne

Pa brate, od 7 do 15h, pa kući. Od 15h do 21h pa kući. Barem imaš jedan deo dana spojen.

Ovo njihovo posao je ceo dan, a nešto između te malo puste da jedeš i odmoriš.

I onda u subotu i nedelju svi zapale negde ko neiževljeni.

Ja hoću da posle posla u 15h odem sa društvom na 300gr pečenja i userem se od 15 piva, i to u utorak npr. Xd

jel pricas o skoli? nije tako u skoli do 12h ili 15h zavrsavaju deca, plus imaju mnogo manje zajebancija kuci da rade nego kod nas.

ako pricas za posao to sto si naveo je primer nekog vrlo cudnog radnog vremena za svajc, uopste nije norma

To i radim doduše svaki dan, umreo bih da u 15h odem u kafanu na ručak i ne smem da pijem jer se vraćam opet na posao do 20h.

ama boli me kurac sta radis, o cemu pricas ovo o radnom vremenu od 14 sati dnevno u 2 smene ovde? ko radi tako, gde je to legalno?

ni pojedini bankari, koji su stvarno dali dusu da rintaju do iznemoglosti pa sa 40 u penziju ne rade toliko.