Prijava

E a kako da nadjes posao da steknes iskustvo kad svaki poslodavac trazi iskustvo to je isto problem

Svi kukaju kako nema para a prodjes knezom u 10 ujutru svi kafici puni

kvalitetno trolovanje :) tj. pokušaj preuzimanja teme

ovo

@celt nema vremenska zona toliko puno uticaja, jer se ljudi svakako ne ravnaju prema svjetlosti, već prema nekim vremenskim odrenicama koje su fiksirane, i oko kojih se uklapaju... promjena zimsko/ljetno računanje ti je ekvivalent jedne vremenske zone... Pa opet ljudi isto funkcionišu i ljeti i zimi...

je logicki nedispravno. poenta je da smo u pogresnoj vrem. zoni i da vise odgovara radno vreme od 7.
recimo ovde da me neko natera da idem na poso u 7 reko bi mu da ide u picku materinu necu da ustajem kad je mrak. tamo vec izadje sunce leti u 5 ili jebem li ga kad.

sve jedno je dal pomerao sat ili radno vreme. sat je bolje pomeriti jer onda imas i legalni razlog da pomeris vreme posla, pa se pomeri i vreme izlaska, i spavanja, i svega

spanci idu na poso u 10 ujutru a veceraju u 10 uvece. bitno je gde je sunce, sat je najobicnija brojka

od promjene vremenske zone ima koristi samo ako se onda radno vrijeme pomjeri na 7:00 do 15:00

Ako ti po tom novom, ispravnom vremenu, budeš radio opet od 8:00 do 16:00, opet će ti biti sve vrlo slično u smislu koliko imaš korisnog vremena nakon posla...

Za biologiju se slažem s tobom...

cekaj bre, aj procitaj jovo sta pises. sat je samo brojka. kakve veze ima dal ga zoves 7 ili 8, ako nemas referencu

pomeris sat, lezes "kasnije" i eto ti sat vremena nakon posla. nema veze dal ga zvao 8 ili 9

sta si ti bese, pravnik?

posto ne razumem jel pricas da treba da se pomeri ili da se skrati radno vreme. ja nekako iz cele price ukapirao da hoces da se pomeri samo, al mi se cini da si stava da treba da se skrati, gde ima smisla sve ovo (ne menja cinjenicu da je pogresna vremenska zona doduse).
ne razumem te najbolje.

zato što kad se pomjeri sat, sa njim se pomjeri i sve ostalo... sat vremena ranije legneš, sat vremena ranije ustaneš...

i spram tog nekog fiktivnog vremena se ravnaš, ne spram sunca...

naravno da je BOLJE kad je to fiktivno vrijeme u skladu sa suncem nego kad nije, ali hoću da kažem da objektivno ne dobijaš na vremenu, jer se sve pomjeri na neku stranu

Evo ti čist primjer
kad je ljetno računanje vremena ustaje se sat ranije... ti kad imaš ljetno radno vrijeme od 8:00 do 16:00, to je fizički isto kao da imaš po zimskom od 7:00 do 15:00. Zapravo da nisi pomjerio sat, on bi u 8:00 pokazivao 7:00, a u 16:00, 15:00.

ALI u praksi velika je razlika između situacije kad se pomjeri sat (ili promjeni vremenska zona) i situacije kad se promjeni samo tvoje radno vrijeme...

Jer npr. ti ljeti se vratiš kući oko 16:30 (što je 15:30 po zimskom), opet imaš recimo samo sat vremena da platiš račune, jer banke rade npr. do 18:00 po aktivno važećem vremenu... i moraš trčati, itd...

A da se samo tvoje radno vrijeme promijenilo, ti bi u isto to fizičko vrijeme gledao na sat i vidio 15:30... i imao još dva debela sata da ganjaš račune, i sve ostalo...

poenta je u tome kad se svi pomjere, ne dobijaš ti lično nikakvu prednost

jedino kad se samo tvoje pomjeri, a da ostalo ostane, e onda imaš neki dobitak

razumiješ... ako je predstava u osam po važećem vremenu, a ti završavaš posao u 4 po važećem vremenu, tebi je taj interval 4 sata...

E al kad bi ti radio do tri po aktualnom vremenu, onda bi imao pet sati do predstave...

ljudi imaju neke svoje ideje u glavi šta se u koje doba radi... i kad ljudi vide da je ponoć, ići će spavati, bez obzira što to vrijeme fula dosta u odnosu na astronomiju

a tebi ako sat pokazuje ponoć, nemaš nekog izbora da ideš po kafanama i gotiviš se, jer već je razlaz, malo toga radi itd...

Kontaš, poenta je doći kući u 15:00 po važećem vremenu, i onda imaš punih 9 sati aktivnosti koje možeš raditi u društveno prihvatljivo vrijeme

A ti ako dođeš kući u 17:00, ti imaš samo 7 sati... jer bez obzira na to što bi sunce, recimo u nekom idealnom slučaju bilo do 21:00, ljudi opet kad vide da je ponoć idu spavat.. ne možeš ti sam hajcat do dva sata noću

po meni treba i da se skrati i da se pomjeri...

da se skrati za jedan sat recimo, bilo bi dovoljno, da ne pretjerujemo... možda i samo pola sata

ali da se pomjeri ka ranijem terminu spram važećeg vremena, koje god ono bilo

nisam pravnik, batalio sam to, radim u prodaji, uglavnom sa stranim klijentima, ali više kancelarijski, mada je bilo i putovanja prije korone...

skracenje - ok. pomeranje - potpuno je isto ako pomeris radno vreme a ne diras sat ili ako pomeris sat i sa njim radno vreme i ne znam koja mentalna gimnastika moze ovo drugacije da tumaci.

nije isto

ako pomjeriš radno vrijeme a ne diraš sat, imaš sat vremena duže do zatvaranja tržnih centara, banaka, itd... jer ti dođeš kući ranije, ovo sve ostalo radi kao i prije

ako pomjeriš samo sat... a radno vrijeme isto (po tom novom vremenu) fizički se sve pomjera za jedan sat, ali kad dođeš s posla ne dobijaš dodatnih sat vremena za aktivnosti, jer su i one pomjerene

ako pomjeriš i sat i radno vrijeme, to je najbolja varijanta... u smislu dnevnog svjetla koje dobijaš, itd... ali za aktivnosti dobijaš samo jedan sat (onaj od pomjeranja radnog vremena)... samo to bi značlilo fizički pomjeriti svoj ritam za DVA sata unapred

ljudi takodje rade u trznim centrima, bankama i slicno. jel bi to samo sebi da pomeris radno vreme?
pricaj onda sa sefom, jel mozes ranije da radis jer je ovo ocigledno tvoj subjektivni problem, a ne problem koji bi se resio tako sto ces celo drustvo da pomeris sat unapred.

jer ako celo drustvo pomeris sat unapred, pomerio si sve sat unapred i dobio si kurac kao pojedinac. to sto ti hoces se resava tako sto ustanes sam sat ranije.

pa da, da pomjerim sebi, i većini koja radi tako kancelarijske poslove... a tržni centri, itd. su druga priča, tamo se uglavnom radi po smjenama, tako da njih ne kače ti isti problemi na taj način... njima kad je druga smjena, oni se već pomire s tim

a ovo drugo.... OK, ustanem sat ranije, i šta imam od toga, opet idem na posao, i vraćam se kao da nisam ni ustao sat ranije

jedini benefit je to ujutru što dobijem...
iskreno jedno vrijeme sam to čak i praktikovao, ustajao sam baš dosta ranije, tipa da dobijem neko vrijeme za sebe, dok mi je mozak svjež, jer sam poslije posla raspadnut

tipa do 7 sam znao, čitati i ganjati još neke gluposti prije posla

al onda moraš ići mnogo rano spavat ako oćeš da se naspavaš

sa šefom se ne može postići ništa jer ne mogu ja biti izuzetak

ono što govorim je da mislim da je raniji difolt radnog vremena, kad je većina ljudi radila do tri sata, ili čak i nešto manje, mnogo bio bolji za većinu... a i tada su radnje radile duže, pa si mogo mnogo više toga pozavršavat poslije posla nego danas

i imalo se više vremena i za porodicu itd... kuvanje, itd... ti kao otac bi trebalo to da kapiraš...

jer to sto ti kazes, aj sad cemo odabrane da pomerimo a neke necemo je ekvivalentno kao da si pomerio radno vreme tim ljudima na drugu stranu, pa im jos gore nego sad da bi tebi bilo bolje, a oces da ispravljas neke drustvene nepravde :)

i onda dodjes i nateras ljude da dolaze u 7 na poso a 10% njih ozenjeni nekom koja radi u prodaji, pa on dodje kuci u 14 30 a zena dolazi u 6, onda on legne u 9 jer umoran, ne vidja zenu, ne vidja decu i onda dodje kod sefa i kaze, sta radis bre ovo u picku materinu, daj vrati vreme na normalno.

to sto ti pricas je skroz subjektivan problem, i resi sa sobom.