Prijava

U poslednje vrijeme, kad god guglam BILO ŠTA na srpskom što se tiče odgovora na neko konkretno pitanje, - Gugl mi među prvim rezultatima servira mašinski prevedene regionalne verzije nekih lijevih sajtova.

Prevodi su solidni, ali se vrlo lako naiđe na dijelove teksta koji su besmisleni i koji odaju da se radi o mašinskom prevodu. Ti sajtovi su gotovo počeli da dominiraju domaćim internetom, i od njega normalni, autentični domaći sajtovi ne mogu doći do izražaja.

I sad naš čovjek šta god da gugla, te sajtove dobija kao rezultat. Informatički pismeniji će lako provaliti o čemu se radi, ali će dosta ljudi biti izloženo sumnjivim materijalima, uz to loše prevedenim i irelevantnim za naše područje.

Ti sajtovi se prepoznaju po prefisku. Ja sam konkretno naišao na dosta hrvatskih verzija tih sajtova... Takođe prepoznaju se po tome što u URL-u često ostaje originalni, nepreveden naslov teksta.

Evo nekih primjera šta sam guglao i na šta sam naišao.

1) tražio da vidim kako nestanak struje utiče na SSD. Dobio ovo:
https://hr.2007es.com/mysteriously-disappearing-drive
2) Tražio da vidim kome bi se mogle prodati cijevi za izradu kupola za plastenike. Dobio ovo:
https://hr.vomturmhaus.com/kupac-staklenik-dizajnerske-karakteristike-kako-se-izgraditi
3) Kupovao kumi cvijeće i tražio da vidim da li i kod ruža poklanja neparan broj kao i kod ostalog cvijeća. Dobio ovo:
https://hr.oburocharlevoix.com/534-floral-etiquette

Dakle ovo nisu prave regionalne verzije gdje neko sjedne da piše tekstove i prevodi i prilagođava za neku državu... ovo su mašinski, serijski generisane verzije koje kolonizuju regionalne internet prostore na malim jezicima.

Uz to često su ti sajtovi puni virusa... antivirus se često zna aktivirat na njima.

Jeste li i vi to primjetili?
Mene čudi kako guglov algoritam ne sankcioniše takve sajtove, i ne okarakteriše ih kao spam?
Mada primjetio sam da se količina takvih sajtova za nijansu smanjila. Nadam se da će ih gugl ukloniti iz prvih rezultata.

Mislim ono, neće propast država zbog ovoga, ali
mene je stvarno iznerviralo, jer je to veliki pad kvaliteta domaćeg interneta. Žao mi da ljudi budu izloženi poplavi loših tekstova. I jezik se kvari kad čitaš takve rogobatne prevode.

I ovo mi takođe djeluje kao čista prevara, jer postoji neki prećutni dogovor između autora sajta i onog ko čita sajt, da je sajt pisao čovjek i da neko stoji iza njega. Ovi sajtovi to krše taj dogovor. Ti čitaš, misliš da čitaš autentičan tekst, a čitaš nakaradno prevedenu kopiju...

S druge strane, kao ima tu i nečeg pozitivnog... za neke stvari je dobro da nađeš bilo kakvu informaciju, bolje išta, nego ništa... Ali generalno loše je ovo... Loše je i za ljude koji prave domaće sajtove, kad imaju takvu konkurenciju.

I ne samo da se ti sajtovi serijski PREVODE na silne jezike... sasvim je moguće da se automatski i generišu, ili poluautomatski... bukvalno to je nešto što bih ja nazvao "content mill" ili fabrika sadržaja... po principu, daj kreiraj što više bilo kakvog sadržaja samo da privučeš publiku i da klikću na reklame... Tako su na tim sajtovima sadržaji često toliko izmještani i udrobljeni, da je to ništa ni sa čim...

Što uopšte ne bi bio problem... neka ljudi prave šta hoće... Dakle ne bi bio problem, da ti sajtovi ne zauzmu prva mjesta u gugl rezultatima, ispred autentičnih domaćih sajtova.