Prijava

Jel ima neko ovde ko ovo razume u detalje da nam bar ovde kaze o cemu je rec?

Izgleda mi kao bitna stvar za dati narodu da bira bez trunke edukovanja. Cak i u medijima i ovako, niko ni da pisne o cemu je rec.

Ja koliko kapiram, menja se nacin izbora sudija, gde ih vise nece birati skupstina vec sudsko vece vrhovnih staraca, sto u teoriji uopste nije lose na duze.
Jedino sto bi prvo vece bilo izabrano sad, pa bi bilo ljudi koje postavi svejedno partija, pa kad spadnu sa vlasti sud ce imati inerciju, i menjace se dosta sporije, da ne moze kad se vlast zameni da se na brzinu zameni i sudstvo pa da se razracunavas i tupis stvari 100% u svoju korist, sto je SNS naravno svesrdno uradio, a sad "ispravlja".

Ali naravno ovo je bolje za nezavisnost sudstva na duze. Jebi ga, SNS namesta sebi, sad se setili, ali sta da mu radim u picku materinu, neko bi morao.

Mozda potpuno pogresno kapiram, al kolko vidim i na medijima i po drustvenim mrezama, ljudi uopste ne diskutuju o zakonu nego jel Vucic il nije, a to mi definitivno kaze da referendum nije bas... Pa najbolji.

Jel ima neka kvaka ili je ovo?

mislim, mora se promeniti praksa da svaka nova vlast stavi svoje sudije pa udri. sudstvo sluzi da udara kontru, usporava, razvodnjava, to mu je poenta valjda majke mu ga, a ne da potvrdjuje samo narodnopopularne odluke.

Nisam toliko upućen u sve to, ali mislim da generalno spajaju ugodno s korisnim... korisno je to što ti kažeš, bolje na duge staze, povećava nezavisnost sudstva itd... a ugodno, do čega je njima mnogo više stalo, da prvu garnituru biraju oni... a onda će se poslijedice toga ostati i kad oni odu...

sta onda referendujemo ako ne znamo sta glasamo jebote, jel niko ne vidi kolko je umobolno?

odem na redit srbija: izadji i zaokruzi ne jer vucic kaze da zaokruzis da
rts: zaokruzi da

od tih 30% ljudi koji izadju na izbore, 99.99% nece znati sta zaokruzuje jebem mu mater, bitno nam australijsko sudstvo, srpsko ko jebe, to i onako (ubaci autosovinisticku izjavu lika koji te zove autosovinistom kad kazes da je djokovic mozda malo i debil)

sve je kvaka dok se na referendumu ne vidi precizno sta se menja, od slova do slova, mada me ne bi zacudilo da na neku muljavinu izbegnu da stave to precizno

ali sustina problema u ovoj zemlji nikad nije ni bila pravednost zakona i ustava, oni su mozda nesavrseni, ali nisu bas potpuno losi, problem je oduvek bio njihovo sprovodjenje, sta vredi da se na papiru sudska vlast odvoji od izvrsne, kad u stvarnosti sudije ne mogu/ne zele da pisnu protiv izvrsne vlasti zbog gomile stvari u realnom zivotu

u svakom slucaju, cinjenica da se referendum o promeni ustava organizuje u atmosferi kao da je rec o komunalnom problemu govori dovoljno o tome da mi vise i nismo drustvo i drzava, vec politicka masa koja ne zna ni de je posla, ni sta hoce

Da i meni je to malo bezze što se o tome odlučuje preko referenduma...
Nisam se mnogo informisao o tome pošto ne živim u Srbiji.
Ako si već dao narodu da odlučuje... trebale su biti neke televizijske debate da se čuju argumenti jedne i druge strane, da se ljudi barem edukuju o čemu glasaju... Ne znam da li je bilo išta od toga?

nije referendum problem, i treba preko referenduma, al ovo drugo sto si rekao - da se o tome ozbiljno razgovara i da se zna zasto da i zasto ne, pa da ljudi izvagaju

ovako, everidz srbenda ce samo pocesati jaje na pitanje sta misli ko treba da bira sudije i reci ce "deder mala stavi 500 na lacio"

sve je kvaka dok se na referendumu ne vidi precizno sta se menja, od slova do slova, mada me ne bi zacudilo da na neku muljavinu izbegnu da stave to precizno

o cemu pricamo, sutra je referendum

a recimo vidis da imas potpuno razlicito shvatanje o cemu je rec od mene,

ali sustina problema u ovoj zemlji nikad nije ni bila pravednost zakona i ustava, oni su mozda nesavrseni, ali nisu bas potpuno losi, problem je oduvek bio njihovo sprovodjenje, sta vredi da se na papiru sudska vlast odvoji od izvrsne, kad u stvarnosti sudije ne mogu/ne zele da pisnu protiv izvrsne vlasti zbog gomile stvari u realnom zivotu

sto znaci da jedan od nas pojma nema sta se glasa sutra, sto smo kobajagi pismeni, sto znaci da niko ne zna o cemu je ustvari rec, sto znaci da referendum nikako ne moze da bude validan

Kolko kapiram a pglu sam za ove stvari, ove trenutne sudije su postavljane od strane trenutne vlasti i kao takve ukoliko se i bože pomozi promeni vlast i skupština bude u drugačijem sastavu, ta buduća skupština neće može da promeni sudije lojalne prethodnoj skupštini/vlasti samim tim ukoliko se pokrene neki postupak protiv sadašnjih velmoža, biće mrka kapa.
Eo ne znam objasnite mi pls

jeste tako, al to tako treba. oduvek je trebalo tako da bude, da medju sudijama imas konstantno mix neke metuzaleme sto prosli x vlasti, one prethodne i ove sadasnje, da od svega sto mozes da zamislis da im das naprave corbu, sto je otprilike onako kako smo do sad napravili da najbolje funkcionise pravda u modernom drustvu.

ni meni se ne svidja sto ovi to sad rade kako bi svoje dupe sacuvali, jer mutilo se, al ovaj proces se mora inicirati nekad, a utopija mi je da zamislim da ce vlast koja je tolko jednoumlje ko sad to napraviti posteno od pocetka

eto to je moje misljenje, a stava sam da nisam bas informisan o ovome.

Kolko kapiram a pglu sam za ove stvari, ove trenutne sudije su postavljane od strane trenutne vlasti i kao takve ukoliko se i bože pomozi promeni vlast i skupština bude u drugačijem sastavu, ta buduća skupština neće može da promeni sudije lojalne prethodnoj skupštini/vlasti samim tim ukoliko se pokrene neki postupak protiv sadašnjih velmoža, biće mrka kapa.
Eo ne znam objasnite mi pls

nacelno da, samo je pitanje dokle ce ta lojalnost trajati ako se izgubi moc, kao i to da li ce ovi zapravo izgubiti svu moc ako padnu, imajuci u vidu kolko su se nakrali

cak mislim da je ovo konkretan pritisak EU i ekonomije da zastiti svoje interese kod nas, a i mi malo da se priblizimo nekoj uredjenosti.

jer sud kakav takav je, treba da bude konstanta na duze. nikom se ne oce mnogo da ulaze pare u zemlju koja je takva da sa narednom vlascu totalno realno da postave svoje sudije i "legalno" nacionalizuju sta oces.

ono, mogu naredni da budu "demokrate", al moz se desi i bosko. nikom se ne rizikuje kad se ulazu goleme pare.

da nema tolko veze sa SNSom trenutno vucicem i ostalo za sta ustvari narod glasa

moguce, to je najbezbolnija varijanta, cak moze i nesto dobro da ispadne

Ceo sns i sateliti odlučno za;
opozicija, zeleni, boško odlučno ne .

Stvarno ne kapiram što nije bilo nekih rasprava ili objašnjenja ako ne na tv sa nacionalnom frek. a ono bar na ovim nebitnim portalima, pa makar neki teša jutjuber se izjašnjavao o tome.
Mrak jbt.

zato sto stavljamo uvek prioritete na pogresne stvari. ovaj ovakav, onaj onakav, kad imas mogucnost o necemu konkretnom da odlucujes, kog boli kurac ako nije o coveku.

ocekivao bi da sto su mladje generacije da su sve osvescenije, al ono jok, ko da i unazad ide. sto i nije neocekivano, ako vidis samo A, ne moze spontano da ti padne ideja o B, nego mozes samo da unapredjujes ili unazadjujes A.

Dobio sam true istrukcije da treba da se zaokruzi ne.

Svodi se na to da i ovo danas ne valja al ovo drugo moze biti samo gore ili isto.

Takoreci moronski je uopste cela prica jer je van referenduma zakonom doneseno da nije potrebno 50%plus 1 da bi referendum uspeo.

Lako ce nameste da je bilo DA

U osnovi protiv toga treba da se bunimo

Ljudi su generalno dezinfirmisani sa razlogom ofc, ono malo ovcica sto se bune ostanu sami jer drugi imaju svoje probleme a ovi koji imaju zajednicki cilj (stranke) vrlo lako rese problem po ustaljenom scenariju.

Radim u tuzilastvu i glasacu ne, iako predlozene izmene nisu totalno sranje. Ono sto je dobro resenje jeste da vise nece biti jednog tuzioca u okviru organa i zamenika javnog tuzioca koji predstavljaju tog jednog, dakle dobija se izvesna autonomija na nivou coveka, nece biti vise takve jake hijerarhije.

A sa druge strane nacin biranja je uzas, izvrsna vlast ce moci jace da utice na izbor tuzioca kroz to sto ne bira skupatina koja je kao narodni suverenitet vec se izbor premesta na drzavno vece tuzilaca (to ce se sada zvati neki visoki savet tuzilaca) koje se opet bira vecinski od strane izvrsne vlasti.

Isto sranje drugo pakovanje.
Do danas se pitao m risticevic iako mu je naredjeno.
Ta prica 250 predstavnici naroda je bas puka kurcina vec 30god.

Moje misljenje je da smo odradjeni svakako. Ali posto sns to gura a svima nije jasno zbog cega samo po sebi daje odgovor da treba da bude NE

Ne zelimo da saznamo sta su naumili