Prijava

Sebe smatram i ljevičarem i liberalom, ali smatram da su današnja globalna ljevica i liberalizam izgubili kompas.

Po meni suština ljevice treba da bude prije svega borba za radnike. Za što veća prava radnika, za što bolje uslove rada. Pritom zadržavajući i dalje kapitalistički sistem, jer komunizam da je valjao ne bi propao... Ali u okvirima kapitalizma, treba se stalno konstantno i koliko je god to moguće boriti za radnike, njihova prava i status.

Tu ima još hrpe i hrpe neurađenog posla, pa čak i u najrazvijenijim zemljama ima još koliko god oćeš prostora da se dodatno povećavaju prava radnika, a današnja ljevica nije na to fokusirana.

(A na šta jeste fokusirana, to znate i sami, nema potrebe pominjati)...

Dalje. Popravkom statusa radnika, i rješavanjem radničkog pitanja... i mnogi drugih problemi u društvu bi se riješili, jer dosta frustracija velikog broja ljudi proizlazi iz nezadovoljstva poslovnim okruženjem i uslovima i materijalnim stanjem.

Što se liberalizma tiče, takođe, ja sam liberal. Ali po meni liberalizam, kao što mu i ime kaže, treba prije svega da se bori za što više sloboda svima, i za sve dok god ta sloboda ne ugrožava druge.

Tako, da, na primjer, ja podržavam sve one slobode za koje se današnji liberali zalažu:

- gej brakovi - OK, no problem
- da gejevi usvajaju djecu - no problem
- legalizacija droga - yes, sure
- pravo da čovjek mijenja pol kako mu se ćefne, i da promjeni čak i pravno svoj pol u dokumentima, bez potrebe za navođenjem bilo kakvih dokaza ili prolaska kroz bilo kakve komisije - odeš fino u sup, kažeš, od danas nek mi se piše da sam žensko, oni ti to uteftere, i završena priča
- abortus (da, ali bi tu bi već bio malo selektivniji i ne bi dao blanko dozvolu u svim slučajevima, jer time narušavaš prava i slobode nekog drugog bića koje se razvija i smatram da se generalno vrši više abortusa nego što je potrebno)
- eutanazija - da ali samo ako si prethodno, dok si još bio zdrav, potpisao unapred dokument u kome kažeš da se slažeš da ti eutanazija bude ponuđena kao opcija u situacijama u kojima se ona inače preporučuje - to ti je u suštini ono, da svako donosi zakon za sebe, ako se kao zdrav izjasniš da si za eutanaziju, u situacijama kad ti može zatrebati, ponudiće ti kao opciju, ako se kao zdrav izjasniš da si protiv, neće ti to ponuditi i kraj priče

E, ali svim ovim pravima dodao bih i sledeća (koja današnji liberali ne samo da ignorišu, nego ih aktivno gaze):

- Pravo da čovjek iskaže svoj stav o bilo čemu, dok god ne vrijeđa i ne poziva na nasilje. Npr. reći "Trans žene su ustvari muškarci", to je sasvim legitimno pravo i izražavanje stava... a reći "Trandže su izrodi i treba ih.... " to je već govor mržnje i treba zabraniti.

- Pravo da čovjek generalno iznosi politički nekorektne stavove... pa čak i da koristiti riječ niger, ako nije upotrebljana u kontekstu govora mržnje,
Štono reče, neko, dal Volter: "Prezirem ono što govoriš, ali do smrti ću se boriti za tvoje pravo da to kažeš"

- Pravo da sam odlučiš hoćeš li se vakcinisati ili ne (uz ipak izuzetak određenih neophodnih vakcina koje se daju djeci, i koje stvaraju 100% imunitet - tu bi i dalje zadržao obaveznu vakcinaciju)

-Pravo generalno na različite životne stilove i poglede na svijet, dok god to nikog drugog ne ugrožava. Gej brakovi OK... Ali isto tako OK, ako neko smatra da treba da živi u klasičnoj patrijarhalnoj porodici i da mu žena bude domaćica i da ne radi... i i jedni i drugi imaju puno pravo ne samo da žive takav život, već i da javno iznose svoj stav o blagodetima svog vlastitog načina života... a i da kritikuju one druge. Isto tako kao što patrijarhalac ima pravo da kaže "joj onih pedera, ne bi bio u koži njihovoj djeci... ili ko zna u šta će se svijet pretvoriti, itd... " dakle ima pravo da kritikuje i da iskaže neslaganje, dok god ne vrijeđa i ne poziva na nasilje... isto tako i peder ima pravo da kaže "Vidi onog Balkančerosa primitica, kako je zatucan... za njega izgleda još nije prošao srednji vijek..."

Takođe, kao liberal, protiv sam i smrtne kazne, jer ista narušava osnovno ljudsko pravo na život, a takođe može i da bude instrument zastrašivanja i borbe sa političkim protivnicima u autoritarnim režimima...

U sklopu prava na nepopularne stavove, treba da bude i pravo na grešku.

U suštini ko napravi neki prestup, sa njim zakon treba da se obračuna, ukoliko je prekršio neki zakon. A kad odsluži svoju kaznu, on je slobodan čovjek koji ima ista prava i dignitet kao i bilo ko drugi.

Cancel kultura i razvlačenje ljudi po medijima, mjesecima i godinama, kao i osporavanje istima osnovnih prava samo zato što su nekad uradili (ili samo izjavili, često i bez ikakve zadnje namjere) nešto što se nekom nije svidjelo, to nije OK.

Samo ovdje imamo jedan problemčić... a to je sloboda govora. Zato je teško biti doslijedan liberal, a boriti se protiv cancel kulture, jer jbga - u skladu sa Volterovom maksimom je da svako ima pravo da iskaže svoj stav, a u taj stav spada i cancellovanje određene osobe. Tako da ako se zaista zalažem za slobodu govora (a zalažem), teško je osporiti pravo na kanselovanje onima koji kanseluju... Ja mogu biti protiv tog što pričaju, ali se borim za njihovo pravo da to kažu...

Iz tog razloga, trebalo bi zakonski što preciznije definisati govor mržnje i vrijeđanje, tako da je jasno kad je linija pređena.

interesantna stvar da su se oko jedne stvari složili Barak Obama, Donald Tramp i papa Franja. Sva trojica su protiv cancel kulture:
(sa vikipedije):

Former US President Barack Obama warned against social media call-out culture, saying that "People who do really good stuff have flaws. People who you are fighting may love their kids and, you know, share certain things with you."

Former US President Donald Trump criticized cancel culture in a speech in July 2020, comparing it to totalitarianism and saying that it is a political weapon used to punish and shame dissenters by driving them from their jobs and demanding submission. He was criticized as being hypocritical for having attempted to "cancel" a number of people and companies in the past himself.

Pope Francis said that cancel culture is "a form of ideological colonization, one that leaves no room for freedom of expression", saying that it "ends up cancelling all sense of identity".

Све се мења сем Јовора и камења.

Americki konzervativici mi idu na kurac, kao i americki liberali.
Ide mi na kurac ta kultura preuvelicavanja i jedno i drugi su ista gomna.

Tako je po medijima, u realnosti i ne bas. A tako je zato sto je jedino tako zanimljivo ljudima na brzinu.

Ne bi se mnogo cimo oko svega toga.

Degenarcija koja dolazi sa zapada je posledica Jevrejskog lobija/vlasti u Americi. Sve sto je Jova pobrojao treba ukinuti i vratiti se hrišćanskim vrednostima. To je jedini spas za bele ljude kako u Americi tako i u Evropi.

Kako Jevreji vide belog čoveka iz njihovih knjiga.
https://www.bitchute.com/video/alfwsFTtXtAC/

Kako Rabini i njihovi tekstovi vide Hrista.
https://www.bitchute.com/video/OfSSmBBeJ0UR/

Indoktrinacija dece
https://www.bitchute.com/video/OMfmLH9qRrpQ/

Idi kazi cari da si dupli zavarnicio covek sinoc

@celt:
Da kod njih je to malo postalo kao neka vrsta sporta. Prevelik im standard, pa nemaju pametnija posla. Al jebiga, ta njihova zajebancija, i jedne i druge strane, opet ima uticaj na život i politiku ne samo u SAD, već se to preliva i drugdje... Hoću da kažem iako to jest većinom sport i navijačko podjebavanje, ipak na nekom dubljem nivou postoji neka realna borba. Ali postoji i spin... Spin je u tome da se ljudi dijele i međusobno optužuju da su lib-tardi ili trump-tardi, i na to troše energiju - bukvalno kao sport (hljeba i igara) - a ne obraćaju pažnju na neke realne probleme na koje bi trebalo obratiti pažnju...

Jedna od negativnih političkih poslijedica u poslednjih nekoliko decenija je to što su žene izvukle poprilično deblji kraj. Npr. ja smatram da je brak mog dede i moje babe bio pravedniji i feminističkiji nego današnji brakovi.

Baba bila domaćica, deda zarađivao za leba. Jasno bili podijeljeni poslovi, niko nije rinto previše i svi bili zadovoljni.

Danas žene dođu s posla u 17h raspadnute, i u većini slučajeva opet na njih padne veći dio kućnih poslova. Da ne pričam kako su oboje živčani i rade sve na frku trku u tih 6 sati, o čemu sam pisao u definiciji "Večernjak".

A kod moje babe i dede, oboje bili gospoda, u odnosu na današnje bračne parove. Đed dolazio kući oko pola 4. I dalje sposoban za život. Kuća čista, ručak spremljen, djeca zbrinuta, sve super. A ni babi to nije teško padalo, jer nije imala drugih obaveza.

@Ejdus - gade mi se te priče o "bijelim" ljudima i onim drugim. Pola tih nacista ne smatra ni nas za bijelce... Mi smo ipak Sloveni, nismo Arijevci. Podijela i zavađanje ljudi po rasnoj osnovi, takođe odgovara onima koji nam ne misle dobro. Zavadi pa vladaj. Sve rase trebaju biti ujedinjene i sarađivati u rješavanju globalnih problema.

bukvalno kao sport (hljeba i igara) - a ne obraćaju pažnju na neke realne probleme na koje bi trebalo obratiti pažnju

da bi se obratila paznja na kompleksnije probleme treba ti kompleksnije razmisljanje, a to svi ovi pro-anti left-right lib-cons nemaju. i to cesto ne zato sto nemaju kapaciteta za to, nego kad krenes da gledas u detalje nesto sto je kompleksnije, pocnes da uvidjas da resenja nisu jednostavna i da traze kompromise na razlicite strane, a to jednostavno ne mozes ako si pro-anti lik, kosi ti se sa "stavovima", pogresno je itd.

kao takvi, ti problemi su ekstremno dosadni za citati ovako ovlas i ne zauzimaju medijski prostor.

nisu zene izvukle nikakav deblji kraj, i nije bilo bolje u vreme tvog djeda za prosecnog djeda i babu, samo se opet gledaju ekstremi. normalnim (nasa kultura) ljudima su ugodniji sistemi u kom zene imaju iste mogucnosti, uvek su i bili, al aj to druga tema.

Jer su ljevicari ranije imali kompas, kad su nam donijeli komunizam, fasizam, nacizam, kju kluks klan i sl

Uvijek bio skup najvecih bolesnika.

A sta je resenje mujaga, desnicari jel?

a ovo sto kaze mujo jeste... pusti jednu ekstremnu stranu da ima apsolutnu vlast i ne izlazi na dobro.

i da, obicno je "leva" po danasnjem posmatranju. svi ti manijaci dolaze na vlast dernjajuci se o pravima za vecinu, retko ko je postao narodni diktator tako sto mrmljao u bradu kako treba da se pomogne firmama i bogatima.

A sta je resenje mujaga, desnicari jel?

Pa s obzirom da si danas "desnicar" samo ako kazes da oces da postoji sloboda govora, onda da

to je ono, ideje su dobre, al ako das egzekuciju onima koji su glasni sa tim idejama... ti obicno nisu bas najbolji "organizatori" drustva

ne sekirajte se za ameriku, oni su postavili sistem koji dozvoljava da se ovi izduvaju, ali nikad.... nikada nece doci na vlast. mozda dodju, ali nece vladati (tramp npr).

kod nas jeste drugacije, i da, treba da se mozda vise povede racuna

Po meni celte nije problem u tome da žena radi ako joj je to izbor. Treba da radi. Problem je kad su primanja toliko niska u prosjeku, spram troškova života, da su oba bračna partnera primorana da rade. A pritom je radno vrijeme takvo, da si za svijet i porodicu dostupan samo noću. Preko dana te nema jer radiš za gazdu.

ovo citiram iz jednog svog pisanija, što sam negdje drugo pisao:

"...ми осам сати радимо, углавном не за себе, већ за газду, и углавном не оно што волимо и у чему видимо неки смисао, него оно што морамо, а као награду не добијемо оно што зарадимо, већ тек мањи дио тога, док већи дио остаје газди."

A žena onda još nakod toga, u većini slučajeva, radi i veći dio kućnih poslova.

Iz tih razloga, smatram da je borba za radnike osnova svega...

@MaliMujo: nisam nikad podržavao gore pobrojane, već normalnu ljevicu, koja funkcioniše u okvirima kapitalizma