Prijava

Jednostavno radi sta mislis da treba drkaj kirac po ceo jebeni dan, radi preko omladinske, radi u stranoj firmi, studiraj/nestudiraj, budi tiktoker, samo nemoj se ponasati kao da nije tvoj zivot i cekati neciju potvrdu da to sto radis valja. Tako je onaj jebavao onu decicu na svojoj glumackoj akademiji jer deca ne znaju sama da odrede sta treba a sta ne treba. E tako ce i tebe da jasi pedercina neka ako se ne prihvatis sopstvenog zivota, svog jedinog. Ceni svoj zivot. Ako ne mozes biti srecan usreci bar nekog drugog ko zasluzuje. Nemoj biti pas kad si se vec rodio da bacis zivot u filozofiranje.
Poenta price je da zelim od danas da ne uzimas u obzir sta ti kazem ja i pera i zika, nije poenta pridika, poenta je da preuzmes volan i upravljas gde god pozelis. Digni svoje samopouzdanje. Ko jebe mene popisaj se po meni popisam se i ja po tebi. Gledaj svoje dupe. Jel kontas meni ne radi mozak umoran sam pa ne znam ni da li ja konvertujem u ova slova ono sto mislim pa zato pitam

Pošteno od tebe, mislim rekao si to meni, a to može koristiti svima.
Opet ne mislim da sam taj tip koji sluša šta mu kažu drugi i koji neće da upravlja svojim životom, koji se pušta stihiji. Imao sam tih faza, ali mislim da nisam više u tom fazonu. Što se samopouzdanja tiče, na tome svakako treba raditi.

Samo mi je malo baš blesavo da o tako ozbiljnim stvarima ovdje pišem... Mada možda je i OK, za promjenu, koliko ima sprdnje, neka malo i ozbiljne priče...

Sad ti meni možeš reći, eto sad slušaš mene, vidiš da si povodljiv...
Pa normalno da ću slušat, kad neko nešto napiše što ima smisla, nevezano da li si ozbiljan ili možda imaš neki polutrolovski đir... ali neke stvari koje si napisao stoje.

Negirati to, samo da bi negirao, bilo bi jako glupo, inadžijsko i nezrelo ponašanje.

Nikad ne treba nešto pobijat, samo da bi pobijao i kao pokazao svoju nezavisnost. Treba pobijati kad ima razloga da se pobija.

ono sto bergaz oce da kaze je da ako oces da menjas nesto prvo moras da naucis sta je i kako da ga koristis. a "sistem" ucis jedino tako sto ga iskusis i ucestvujes u njemu a ne iz knjiga.

zato se to tesko i menja jer oni koji savladaju zivot da im odgovara i nisu nesto voljni da uzdrmaju osnove, a oni koji ne savladaju nemaju mogucnosti da ga menjaju, a i da imaju, u sta ce ga menjati? obicno u isto to, samo da oni budu sposobni a ne drugi.

zavrsi se tako sto se promeni sve na povrsini a svi ostanu gde jesu.

Ne razumes ti nista
Poenta price je da ti teras svoju politiku a opet previse dopustas spoljasnosti da utice na tebe. Smanji uticaje a i tvrdoglavost. To ti je najbolja stvar, da nemas ego a da drzis do sebe.
Jebo te poredak gledaj svoj zivot, zabole me sta ti mislis da je pravedno. Ja znam odredjeni broj majstora i njihov zivotni put, ne mozes ti da imas svoje misljenje pored neke cinjenice znaci ako je on jeo govna i posle psotao gazda gde radi samo fizikalski manje ne mozes ti tu nesto da interpretiras nema mesta. Ti si tvrdoglav i ja da ti sad dovedem 10 svedoka kako je bilo ti ne bi verovao. Jel vidis onda u cemu je problem?
Ti se bavis menjanjem sveta u poznim godinama to je tvoj problem. Ti ne zelis da poredak bude kakav jeste nego da dodjes u 10 na posao, da ti se svi smeju, kad ti se ne radi da mozes da odes na tiktok, kuci da dodjes u 2 i 15 gde te ceka zena sa ruckom, mislim ne kazem ti si dobar covek pa ces i pomoci i onda deca sama sve obavljaju brisu dupe jedu pisu domaci ti samo se nasalis povremeno sa njima, dodje ti tasta ona ne progovara nista negativno nego se zezate, komsija ti ostavi parking mesto, krese krosnje, kiseli kupus baca 100km od kuce na kraju sezone, cisti ulaz od snega vi malo tu igrate sah sprdate se pijuckate vino al brate i kad se radi radi se niste vi lelemudi. Pa onda ti zatreba nesto ono sve ful prica stize postom na vreme vrh upakovano radnici ful ceo sistem radi kao svajcarski sat jos jeftino. E tako ti zamisljas svet a ono nije. Dzaba ti sve kad si klinja. Tebe moze promeniti samo batina ili GLAD.

zato se to tesko i menja jer oni koji savladaju zivot da im odgovara i nisu nesto voljni da uzdrmaju osnove, a oni koji ne savladaju nemaju mogucnosti da ga menjaju, a i da imaju, u sta ce ga menjati? obicno u isto to, samo da oni budu sposobni a ne drugi.

zavrsi se tako sto se promeni sve na povrsini a svi ostanu gde jesu.

Što jes jes. Ispade da su jedine prave promjene u sistemu nastale djelovanjem elemenata van sistema, npr. stepena razvijenosti tehnologije i sl. To onda djeluje na sistem i u njemu izazove promjene. A bez toga sistem se teško mijenja.

Ipak bilo je recimo u 19. vijeku određeni broj ljudi iz privilegovanih slojeva (ima toga i danas), koji su uprkos tome se zalagali za niže rangirane slojeve. Ili su bili u poziciji nešto da mijenjaju, pa su to radili, ne samo radi lične koristi. Al to su rariteti i izuzeci.

Sad ti meni možeš reći, eto sad slušaš mene, vidiš da si povodljiv...

Ti razmisljas o tome sta cu ti ja reci, jesam ti lepo rekao da ne jebes mene? Jel vidis. I ja sam u ogromnoj meri kao ti ali ti mislis da ti ja pridikujem. Pricamo opusteno zajebancija

Ti si se postavio kao neki čiča koji treba da omladini kaže gorke istine. Može da me promijeni samo batina ili glad. Baš fino. Sjajne metode...

Rekao sam da o svijetu ne treba imati nikakve iluzije, ali ti nisi očigledno pažljivo čitao. Da treba prihvatiti stanje stvari kakvo jeste, kao neku polaznu tačku.

Ono što si ti opisao kako ja zamišljam svijet je neka gotovanska karikatura. Sledeći tekst, nažalost nije karikatura, nego baš prikazuje kako stvarno funkcioniše. Možda je 10% iskarikirano... Ali je uglavnom tačno

Večernjak

Svako ko radi od 8 do 16h, pa kad se na to doda i put do kuće, za život mu ostaje samo veče. Živi uveče, dakle - večernjak.

U tih recimo 6 sati (od 17h do 23h) - kada bi trebalo da se odmara (jer je čitav dan rinto ko konj) - njemu ili njoj treba da stane sve ono što čini život. Pošto tu ima dosta esencijalnih stvari poput pripremanja hrane, jela, pranja suđa, održavanja stambenog prostora u normali (od običnog usisavanja pa na dalje), održavanja lične higijene, vršenja fizioloških potreba... jako malo vremena ostaje za takođe izuzetno bitne, zapravo takođe esencijalne potrebe, kao što su provođenje vremena sa svojom djecom i VASPITAVANJE iste, provođenje vremena sa partnerom, seks, druženje sa prijateljima, itd... a gotovo ništa vremena ne ostane za fakultativne stvari, a koje bi zapravo trebale da budu glavne, kao što je posvećivanje vremena stvarima koje nas stvarno interesuju i do kojih nam je stalo, vrijeme za sebe, kulturni život, čitanje, itd... A da ne pominjemo to da ako nekad i dođe do toga da mu se otvori neko vrijeme za te aktivnosti, uglavnom će biti isuviše umoran i mentalno trom da bi ih na pravi način doživio. (Sindrom gledanja "kroz film" umjesto gledanja filma.)

Večernjaci se prepoznaju po hroničnom manjku D vitamina i izgubljenom osjećaju za Sunčevu svjetlost, te poslovnom pristupu vikendu - pošto pate od hroničnog nedostatka vremena - imaju imperativ da vikend što pametnije iskoriste i da im ni slučajno ne propadne.

Ja sam takođe večernjak - ali za razliku od hardkor večernjaka, koji imaju porodice, ja još imam taj luksuz da uveče lelemudam i zajebavam se, koliko toliko, ali opet, samo uveče.

Ja ne kažem da je realno da čovjek živi onako gotovanski kao što si ti napisao, ali kažem da ne treba ni rezignirano pomiriti se sa tim, da je ovo iz ove definicije "Večernjak" jedini način života i jedina mogućnost.

Tu definiciju "Večernjak" sam inače napisao u fazi kad sam baš najviše radio u prošloj firmi, tako da donekle oslikava moje tadašnje frustracije.

I rekao sam da imam luksuz uveče da lelemudam, za razliku od mog najboljeg prijtelja, koji isto tako skršen uveče mora da devera sa dvoje male i upišane djece.

Sistem svaki je sranje da budemo realni
Zasto, zato sto je zivot sranje tako ga napravili
Ima ono nesto iznad sistema
Neka vecita pravila postoje u svakom vremenu a to su da onaj sto pise o tome kako treba nesto da se radi (teoretise bez iskustva) kako da mu se ljudi ophode (roditelji, okolina) kako da nam bude do jaja a da ne radimo preterano nego imamo vremena za pecanje; da taj mora da se opasulji pod hitno bilo da je u ovom momentu u nekoj garsonjeri ili u pecini
Nema leba bez motike shvatices ti to sa 35 ili 45, nema precice, ima al do novih sranja
Sve u svemu nema tebi pomoci dok ne dodje zuta minuta to ti je moj konacan sud ili zakljucak
Izvinjavam se na svim potencijalnim neprijatnostima iz napisanog
Pozdrav

Sve je ovo lijepo, ali ja ne znam uopšte s kime se ti raspravljaš.

"Nema leba bez motike"... jesam ja kad rekao da ima leba bez motike?

Ti koristiš ono što englezi zovu Strawman argument... napraviš od onog što ja pričam neko strašilo, izokreneš, i onda se prepireš sa tom izokrenutom verzijom moje priče, a ne sa mnom.

Ono s čim se mogu složiti je da možda nisam dovoljno ogorčen, da mi nije došlo do grla što ti kažeš, pa ne nastupam iz pozicije panike i stvarno borbe za elementarnu egzistenciju. Da je tako možda bi razmišljao sličnije tebi. Nije mi dogorilo do nokata, nije žuta minuta.

Ali majka mu stara, jel mora čovjek da bude na ivici same egzistencije i da se bori na takav način da bi se opametio?

Onda smo po tebi i mi svi ovdje debili. Jedino su dovoljno mudri za život oni što su morali da rade još ko klinci da bi preživjeli.

Ko god živi u razvijenim zemljama je debil. Jedino oni iz Afrike su pametni jer su oni bili prinuđeni da shvate realnost života kroz glad.

Tako ispada. Ne mogu se s tim složiti.
Možda bi mi bilo korisnije da više tako razmišljam i da se manje uljuljkavam, ali jebiga takav sam kakav sam... Niti mislim da baš treba tako...

I Džoni Štulić je doduše rekao "... da je standard pokvario ljude, jedu govna i sanjare..."

Jebat ga onda...

Ali nije humano ni zazivati veću bijedu, kao da bi čovjek se opametio.

Dovoljno je život težak i ovakav kakav jeste.

Opasne su te mistifikacije i romantizacije borbe za opstanak itd... što sam već rekao...

Nemas ti sta Jovo da se miris sa 8do16 sistemom ti imas samo izbor. Prvi je da se obesis drugi je da.budes deo sistema i odas pocast majci koja te radjala u mukama. Ti sad zivis fizicki a duhovno si mrtav. Nisi glup, nisi lenj, nisi los, ali van zivota jesi i kad tad ces uskociti u zivot ili se obesiti nema trece. Za tebe je najbolje da sto ranije to shvatis ali sto se mene tice radi sta hoces.
Interesantno da taj moj isto kad prica ne govori nesto onako u izvornom obliku nego ko kisa oko kragujevca kroz citate i primere. Dosta me.nervira ali sam uvek tu za njega.

Ja ne kažem da je realno da čovjek živi onako gotovanski kao što si ti napisao, ali kažem da ne treba ni rezignirano pomiriti se sa tim, da je ovo iz ove definicije "Večernjak" jedini način života i jedina mogućnost.

Bog te jebao koja je druga mogucnost, da radis od 6 do 18 pa te zovu na telefon do 22? Voleo bih da mi kazes ako ima i ja bi probao mrtav sam ozbiljan. Ja sam sirotan kao i svi, onaj sto nije sirotan nego smrce i jebe svaku noc misli da je upravu isto koliko i ja ali dajem sebi za pravo da kazem da je sasvim izvesno bolje i lepse biti sirotan, da nisi nista dobio od roditelja ili da ih nemas nego da smrces i gubis dane. Ja sam srecan sto sam ovakav kakav jesam jer onaj sto sve ima ne moze da zna kako je onome ko nema niti ce.ga njegov nacin zivota dovesti do srece. Onaj sto je zaradio krvavim radom taj moze da razume sirotinju sto se muci ne pricam za njega nego za ubicu mitrovica ili za panica iz zemuna ili za veljka bolesnog od mucenog arkana. To su ljudi ograniceni. Ali i oni idu u teretanu, veljko je bokser, radi ko pcelica iako je lud, nije mu lako u zivotu. Ovo je samo primer ne poznajem ni jednog navedenog al bar za veljka i panica mogu da kazem da su u oblacima. Doduse oni su i odlicni ljudi. Kakvih ima. Ja mogu da budem i sa takvima.prijatelj ako nisu tezi narkomani ili me na bilo koji nacin mogu ugroziti da najebem zbog njih. Oni imaju svoj zivot ja svoj ja ne smatram da je glupan iz africkog plemena bolji covek od veljka raznatovica niti da je glupan zaostali iz plemena zaista manje inteligentan od mongoloida Veljka. Ali ja ne mogu u kozu mongoloida da ne radim nista(teska laz, veljko sigurno prolije mnogo znoja da bi igrao boks bez obzira jel namesteno ili ne) a ne mogu ni u kozu afrikanca da uzivam u suncu bez telefona bez sefa bez maxija da mi uvali argentinski batak. Ja mogu da zivim samo u svojoj kozi. Ako ti mislis da mozes u tudjoj onda si lud. Lenjost, ovaj moj sud ne moze da pogresi. To ti je sva tajna iz svih knjiga sto citas, sad sam ti reko, to ne valja, tu skripi, nece jos sto knjiga procitanih da ti donese drugi zakljucak nemoj da pokusavas.

Ti imas pravo da ne budes deo sistema i da smrces samo nemoj biti lenj jer je to smrtni greh i onaj sto ima 10 bazena i auta i on se muci dok jebe nadrogiran svaku noc i kad treba sutra da radi nesto i bude suprug i roditelj a usta mu ko babura od droge
Kad malo razmislis mnogo laksi sistem od 8 do 16 bez briga
Sta mislis?
Ovaj je u bunilu ne zna jel je na nebu ili zemlji razvesce se verovatno i sve ce se raspasti ili nece ali ce mu biti sranje kad bude priteran uz zid pa bude morao bez kokaina i takvog zivota. Ako nema zenu jos gore izgubljena dusa. Sad ces ti reci ima i bogatih a religioznih i pristojnih, ima, ali i oni rade nisu lenji ko ti. Ilon Mask oces da budes on, Novak Djokovic, pa vidis bato oni se useravaju od rada da bi ti imao sta da gledas na b92 ili da vozis za sto godina.

Ti bi da zivot prolazi a da ne mrdas kurcom
Umesto da si srecan sto imas ruke i noge da kopas njima da bi napravio nesto lepo. Uzmes drvo i izdeljes neki oblik, dobijes zuljeve ali taj komad ostaje skoro zauvek. Ne mozes ti da se igras tokarenja rezbarenja ili cega vec nego moras da se ucis.i mucis da bi to nesto napravio. Da bi jebao moras da se malo pomucis, da ti bude i malo neprijatno, da progutas i neko govno, da trosis vreme, da pomazes i ona tebi pomaze i onda joj ga ubacis. Ne mozes sa ulice e jel bi mi dala picke? Mislim mozes i to ponekad, na nekim mestima i u nekim prilikama. Tako i za hleb, moras da radia da bi ga imao, nema druge mogucnosti shvati. Znam da bi da ne radis ili radis manje, da imas.vremena, da daju odma na prvu picke ali ne moze. Nauci pravila igre pa onda komentarisi a ne nisi ni probao a vec bi da menjas pravila.

E čova nećemo se vrijeđati.
Vidio si da imam savjest i da se primam na neke stvari pa si najašio.
Ljenost jeste smrtni grijeh, ali nećeš ti odlučivati jesam li lijen ili nisam.

Mani me tih lažnih dilema... ili ćeš se objesiti ili ćeš biti dio sistema.
Prije svega nikakvih suicidalnih namjera nemam, a kao drugo, svako bira svoj sistem, pa u skladu s tim se i nosi s poslijedicama svog izbora.

Poznajem još neke koji su od rada pravili mitologiju, Arbeit macht frei, rad oslobađa, zaista istina, nemam šta prigovoriti, jedini je problem što je ta mudrost stajala na ulazu u Aušvic.

Ljenost je grijeh, ali je grijeh i idolopoklonstvo, a ti od rada praviš idola.

Nema poente s tobom dalje raspravljati o ovome. Sve što pišeš o vrijednosti rada i vrijednoće je tačno, nemam šta tu da te pobijam.

Ali ovo sad dalje prelazi granice.

Inače ona definicija "Večernjak" je pisana iz perspektive nekoga kome su nabijali na nos i kad traži 2-3 sata slobodna da ode kod zubara. Iz perspektive nekoga koji nikad nije ispucao sve dane godišnjeg u toku godine koji mi po zakonu pripadaju, jer takvu atmosferu prave na poslu. Iz perspektive nekoga koga je direktor optužio da laže kad sam imao koronu jer mu nisam prvi dan donio doznake... itd...

Alternativa je da radiš, možda isto tako od 8 do 4, ali da te ne gledaju mrko poprijeko kad uzimaš slobodan dan, da ne misle da lažeš kad si bolestan. Da možeš nekad iskombinovat neki godišnji i mimo kolektivnog koji je uvijek u isto vrijeme, kad je najveća špica na moru i kad je najskuplje, itd...
A ima i boljih alternativa... Na Zapadu, da na tom trulom kapitalističkom zapadu, petkom mnogi rade do 12-13h... U Finskoj se eksperimentiše sa četvorodnevnom radnom sedmicom... U mnogim zemljama su skratili radno vrijeme pa se pokazalo da produktivnost nije ništa manja, opet se sve postigne, samo se radi kraće a fokusiranije... I čovjek dobije i život, a ne da je samo posvećen firmi...

Ja sam za konstruktivnu raspravu i predloge, ali to nije moguće ako ti nastupaš sa pozicije da sam ja ljenčuga, i govoriš o koristi rada, kao da mi to svi ne znamo.

Pa brate sta pricas onda da ne mora da se radi
Ako posao ne valja menjaj sta je problem
Ti si nezadovoljan sto mora da se radi od 8 do 4 a neki rade od 22 do 6 npr
Najbolje je ne raditi ako imas mogucnosti napisao sam to procitaj
Ako moras da radis onda moras, opet kazem mozes i da se obesis ili krades ili dilujes mada je i to posao
Da li si ti svestan kako zvuci da punoletno lice pita jel mora da se radi od 8 do 4? Izvinjavam se ako nisi tako mislio ali si tako REKAO.
Rad zameni sa borba, za sve moras da se boris, ja sam rekao da svako bira sta su mu prioriteti neko voli da radi ko konj neko voli da peca, radi sta zelis a nemoj pitati jel to ok ili ne otvaras non stop teme sa glupim pitanjima ja sam napravio neki mozaik u glavi iako sam retko ovde ali u zadnjih godinj dana bar 5 do 10 tema sam video.
Arbajt moj kurac, treba biti pametan uciti, ne mislim kroz skolovanje nego u zivotu, ali rad se svakako isplati, ja sam pisao gospodine o tome jer si rekao da je sve namesteno protiv tebe i da su sefovi tu onako preko noci kao da ti ne mozes da budes neko ko ima veliku platu ili dnevnicu. Sistem je takav da ne moze da ti se da nesto moras da uzmes tj zasluzis. Arbajt sine ako hoces da sefujes. Ako se vratimo unazad vecina je sa sela jel tako e pa tad se radilo od 6 do 6 doduse zimi se uglavnom drkao kurac i pio alkohol. Pretpostavljam da ti ni to ne odgovara jer ima puno prljavstine zuljeva i savijanja ledja. Mislim ti ces reci da je tad bilo bolje na mentalnom nivou ali ja znam da ti to ne bi mogao. Ne mozes se samo zaliti da nista ne valja i cupkati. Kao ti si bas za neko drugo vreme a za ovo nisi, tja, kakav maler. Ne moras da imas ni pare ni porodicu ali budi to nesto sto hoces nemoj da uvek pitas nekog o nekoj temi jebes konstruktivne diskusije treba ziveti, od suplejg u prazno nema nista. Akk se ne varam ti si otvorio temu kako da roditelji pristupe detetu. Znaci ti bi specijalan pristup ne ovako nego onako. A ako budes roditelj sigurno ces biti isti. Sto kaze oliver ja sam pape isti jer sam zivot kusa lepa pesma poslusaj. Umesto da gledas kako ti da promenis odnos da pomognes ti gledas kako tebi da bjde bolje okrivljujes da su mogli bolje spistas se na taj nivo da se tako raspravljas umesto da gledas napred ti se vracas na to sta ti je mama uradila i rekla pre 20 godina. Ti treba samo napred da gledas a kad gledas napred mama je sporedna stvar kao i okolina. Kao ti bi bio najjaci inzinjer ali te okolina nipodastva miniraju te ne daju ti da ucis nipodastavaju visoke skole ili ti govore da nema nista od tog poziva ili vec nesto trece, uglavnom sve je protiv tebe, a da te podrzavaju ti bi bio astronaut. Pa mozda i bi, ne kazem, ali zivot se sastoji od iskusenja, tu su prepreke da ih covek zaobidje i tako se nadogradjuje kao covek a ne kuka na prvoj prepreci i povlaci se. Mozda sam ja izgradio pogtesnu sliku ti demantuj ako nikad nista slicno nisi napisao.

GOlemi vam ti postvi.ne mogu da procitam/vidim da se radi o poslu.ima jedna divna izreka*rad oslobadja

Moras da napravis neku svoju pricu a za sve je potreban rad
Tvoja prica moze da bude da radis lagan posao 5 dana nedeljno i da radis nesto privatno i opet imas i prijavu i parusine
Mozes lagan posao bez dodatnog rada i da trosis vreme takk kako volis izgradis svoju atmosferu ali kazem ti treba za to rad dejstvovanje kako god hoces znaci moras da se izboris da ti bude lepo znaci moras biti nelenj znaci ako te neko jebe ne das mu da te jebe ako ti se svidja devojka boris se za nju ako ti je stan skup trazis jeftiniji bolji uvek gledas da ti bude bolje sve ovo lupam cisto kao primer
Ako te neko napusava na poslu ne moze da ti dodje vaspitacica razredni mama ili aleksandar vucic ili ona brankica za ljudska prava nego moras sam da preuzmes odgovornost inicijativu i izbors se za samog sebe
Znaci mora borba da uredis svoj zivot da bi bio donekle zadovoljan
Rad na sebi a ne mora rad u preduzecu ali rad moze da pomogne kod depresije i bezvoljnosti. Mozes da se tusiras ladnom vodom, da trcis itd, ali ako samo zelis toplo i mekano i svoj poznati krug komfora nema nista od toga u tvojoj fazi jer si nezadovoljan to ne mozes reci da nisam pogodio i da nisi sam iskazao. Najlakse je reci nista ne pomaze evo ja probao par puta i nista... Borba je neprestana do sudnjeg dana dok ne crknemo kao zadnja govna.

Okej s ovim stvarima se u načelu slažem i stav je OK. Bio si pretjerao u smislu arbeit, arbeit, ali ako govorimo o borbi generalno tu se slažem.

Možda sam s nekim postovima ili temama previše kukao pa si stekao takav dojam... Jebi ga onda, čovjek može da se zezne u procjeni. Ne kažem da si 100% omašio... moguće da jesam kukao malo i da nisam dovoljno navikao da se borim za neke stvari.

Mislim ja znam o svom životu šta je i kako je, gdje sam se zajebo, gdje nisam, šta mislim da je do mene, šta nije do mene. Ima i do mene, ne kažem da nema... Al kažem isto da nije sve do mene.

Što kažu stoici, ono što nije do tebe, ne možeš da mijenjaš, to ignoriši, što je do tebe, to mijenjaj, na to se fokusiraj. To je ispravno rečeno.

Al bez obzira na to neću da prihvatam kao neku dogmu da je sve do čovjeka, jer onda sebe mnogo okrivljuješ za sve. Ja sam to često imao i običaj da radim, što mi je još više sjebavalo samopouzdanje.

Mislim da treba znati i prepoznati situaciju kad jebi ga nije do tebe.

Ono za roditelje sam pisao, jeste inspirisano mojom ličnom situacijom, ali je isto i stvarno opažanje, da kod ljudi koji su nekako imali zdraviji odnos s roditeljima, to se pozitivno odražavalo generalno na njihov život i mentalni sklop. (Mada i ta teorija je donekle američka podvala, kao aj šta god ti ne valja u životu svali na roditelje... možda i jeste podvala, al nije sasvim pogrešno)

Ono za "Večernjak" sam pisao jer sam skonto da nakon 3-4 godine rada u firmi počinjem da zatupljujem u smislu da nemam vremena ni za šta drugo... E sad, da sam ja bio ranije pametniji i da su neke stvari bolje prošle po mene u prošlosti, vjerovatno bi imao i bolji posao i ne bi dolazio u neke situacije u koje sam dolazio, ali to je duga priča...

I slažem se zvuči glupo kukati o poslu, i kajem se što sam to pisao... Na kraju ostaje čovjeku da sam skonta i presječe... Dok si tu, trudi se, daj maksimum, ako vidiš da tu nema neke perspektive, a da ti se nešto drugo ukazuje kao bolja alternativa, u nekom trenutku presjeci, daj otkaz itd...

Samo hoću da dodam i to da nije istina da u firmama najviše napreduju radnici udarnici. Isto kao što nije istina ni to da se najbolje napreduje samo preko nekih štela, guranja, itd.
Štela je možda bitna na početku da neko upadne na neki posao... Mada može i bez štele, ja sam upao bez štele...

A na poslu, NAŽALOST, što sam skonto, najviše je bitno ko koliko drži do sebe, koliko se šlihta direktoru, kako prezentuje svoj rezultat itd... I tu uglavnom najbrže napreduju narcisoidni i bahati likovi, koji pored sve bahatosti, znaju dok je god to potrebno biti veoma ponizni pred šefom.

Znam curu koja gine od posla, nakon što se obim posla u toku 2 godine povećao sigurno za 40%, i nakon što je još dobila neka dodatna zaduženja pored onog što je prije radila, A TO SVE U PERIODU KAD SI IMAO INFLACIJU OD 30-40%... ne pada joj na pamet da traži povišicu... zašto zato što je isprepadana.... i zato što su joj tako isprali mozak.

Plata joj je samo na papiru ista, a efektivno njoj plata nije ostala ista nego je smanjena za 30% (da ne pretjerujemo) zbog inflacije, i još dodatnih bar 40% po osnovu novih zaduženja...

I ta cura ne može protiv sebe... tako je vaspitana, plaši se za posao, nema mnogo alternativa... planira u budućnosti još jedno dijete, pa će na porodiljsko, pa joj je zato bitno da joj ostane taj posao i dok je na porodiljskom, neće da talasa...

A imaš likove koji rade mnogo manje od nje a više napreduju...

Znači nije sve do toga koliko se trudiš, ima i do toga kako si mentalno nasađen, do okolnosti, okoline, itd...

Imaš ti likova na faksu dobiju neke anksiozosti, depresije, tikove, opsesivne misli, to ih poremeti pa ne mogu da uče, a nije da neće... A to može biti opet zbog neke pozadine, generalnog osjećaja nesigurnosti itd...

Mislim da je relativno mali broj onih koji su "zdravo lijeni", tj. prosto neće da ulažu napor bez nekog posebnog razloga, jer eto to im je njihov neki hir ili ćejf, neće im se da rade. Više je onih koji su se nekad zbog nečeg sjebali, imali neki problem, pa onda ušli u neki začaran krug iz koga se teško izlazi...

Dovoljno je da neko izgubi 2-3 godine korak sa svojom generacijom pa da ga to demotiviše, i da mu smanji neke šanse kasnije...

Ne treba se vraćat na prošlost, treba gledati u budućnost. Ali hoću samo da kažem da nije sve samo "on se trudi, bori, pa je zato uspiješan... " a ovaj drugi se kao ne trudi, i zato je luzer.

Nisu stvari tako jednostavne.

Bergas se raspojasao brat bratu tri sata priča bez prekida