Prijava

Parodija teme: https://www.forum.hr/showthread.php?t=1334169

Dana 1.7.2013. godine Republika Hrvatska je postala punopravna članica EU, a Srbija nije.

Nekako mi se nevjerovatno čini da su naše komšije prije čak 10 godina ušli u Evropsku uniju, a da mi još nismo.

Dosta toga se dogodilo poslije, od Brexita, migrantske krize, Corona pandemije i rata u Ukrajini.

Evropa kao da nije imala vremena prodisati. Cijeli svijet je dramatično drukčiji nego prije samo 10 godina.

Što se tiče same Srbije, za razliku od Hrvatske, nismo prošli smo nejverovatni put od zemlje koju blokira nekoliko članica, do punopravne članice ne samo EU, nego i Schengena i evrozone.

Hrvati danas mogu živjeti, raditi i studirati u 26 drugih članica EU, kao unutar EEA zemlja, Norveške i Islanda, a mogu i Srbi, ali uz pono više cimanja. Tu su i EU fondovi i cijeli niz pogodnosti, naravno za Hrvate.

No mene zanima kako ste vi u ovoj sada već deceniji članstva naših komšija se navikli na njihovo članstavo i naše nečlanstvo u EU, smatrate li da li nam je izvan nje bolje ili gore i šta po vama se treba promjeniti ili šta smatrate da ide dobro?

Sta te boli kurac jovo ti svakako imas BiH drzavljanstvo lol

Jovo ljiljane
Ale ale ale

A i ne vidim poveznicu izmedju ulaska hrvatske u eu i zasto bi srbija trebala uci prije ili istovremeno mislim daleko su vam razlicitije politike, rezoni i pogledi kako na eu i nato tako i na zapad uopste

Mi smo još dalje od EU i nema šanse da uđemo prije Srbije.
Ali s obzirom na nacionalnu pripadnost, smatram Srbiju maticom, pa me u skladu s tim zanima šta se tamo dešava...

A sve što sam napisao za Srbiju, jednako se odnosi i na BiH.

@Plidu: ne treba se porediti s onima koji su i istom sosu kao i mi, nego s onima koji su napravili neki veći napredak...

Poenta cijele priče je da može i drugačije...

Ja se sjećam imao neki sastanak sa nekim Italijanima, došli u firmu gdje sam radio, posjetili nas, oni su inače naš klijent... uglavnom krenula tu priča o svemu i svačemu, i on u fazonu, ne može se načuditi što ne kopamo na sve načine da uđemo u EU... Kaže niste ni svijesni koliko znači, najviše zbog pristupa kapitalu, fondovima... milion stvari... Njemu prvo nije jasno da nismo član, a onda kao kad već nismo, šta čekamo?

Naravno, vidi se da taj lik ne poznaje skoro ništa o našim politikim problemima, jer da zna ne bi tako pričao. Ali baš to što ne zna, unosi dozu svježine u njegov stav, jer on razmišlja iz perspektive "normalnog stanja"... On nam čisto daje neki osjećaj orijentacije u vremenu i prostoru... resetuje tačku gledišta... Podsjeća nas na to šta je normalno.

Ako se ljudi previše udalje od normale, onda im to nenormalno postaje normalno... Zato je dobro da te neko s vremena na vrijeme podsjeti na to šta je normala.

pa lepo priznajte onu dole državu i eto ga ulazak u eu.

Haha jovo legendo ne osporavam ja jadnost bosne, u tom pogledu smo jos dalje ali brate porediti hrvatsku i srbiju u smislu pogleda zapada na te dvije drzave je smijesno brt znas i sam kakav imidz ima srbija na zapadu a kakav hrvatska, s druge strane iz Zagreba si za tri ipo sata u centar Beča, iz Splita u Ankoni za 9h brodom, Istra bliža Veneciji nego Osijeku i tako dalje ono vidis poveznicu, Hrvatska je Evropa u svakom slučaju, dok npr mi u BiH smo uzavrela mješavina bošnjaka hrvata i srba koja se krčka na tihoj vatri, ne mozemo se dogovorimo ni oko čega, kome mi igdje trebamo

A za EU me boli kurac, ne planiram da idem iz svog grada a kamoli države nek ide ko hoce svakako je papire dobiti lako ako imas neku vjestinu i nisi neradnik i znas bar jedan strani jezik, sta treba da mi dodje EU pa da mi skoce cijene a plate tanke, neka hvala dobro mi je ovako dok cucimo uz evropu

@mesni Mislim da nije samo do toga. Ima X drugih stvari koje treba mijenjati prije čačkanja u spoljnu politiku. Osim toga, to bi bilo protivustavno.

Ima milion drugih stvari na kojima se može raditi (a možda se ne radi dovoljno) bez čačkanja u spoljnu politiku i nacionalne interese.

Mi na primjer možemo sređivati one stvari koje nisu kontroverzne, a do tad se mogu promijeniti i prilike geopolitičke u našu korist... uglavnom, s obzirom da smo mi sad jako daleko od EU, mijenjanje spoljne politike ne bi ništa konkretno pomoglo.

A ispunjavali smo i prije toga milion uslova, pa ništa od njihove šargarepe. (Tipa saradnja sa Hagom, itd...)

mesni narezak
pa lepo priznajte onu dole državu i eto ga ulazak u eu.

Pa priznali smo i makedoniju i crnu goru (protivno mojim željama) dokle više bre da priznajemo

realno, ušla je recimo i bugarska u eu, pa baš im je lepo, HDI niži od srbije. eu članstvo ništa ne znači osim što postane lakše da se nabave papiri i pojavi se još jedna grupa govnara koji će ti govoriti šta da radiš.

Dobar primjer mesni, bugari i rumuni eu haha mos misliti

Usli samo zbog da se nato pribije uz granice rusije

Haha jovo legendo ne osporavam ja jadnost bosne, u tom pogledu smo jos dalje ali brate porediti hrvatsku i srbiju u smislu pogleda zapada na te dvije drzave je smijesno brt znas i sam kakav imidz ima srbija na zapadu a kakav hrvatska, s druge strane iz Zagreba si za tri ipo sata u centar Beča, iz Splita u Ankoni za 9h brodom, Istra bliža Veneciji nego Osijeku i tako dalje ono vidis poveznicu, Hrvatska je Evropa u svakom slučaju, dok npr mi u BiH smo uzavrela mješavina bošnjaka hrvata i srba koja se krčka na tihoj vatri, ne mozemo se dogovorimo ni oko čega, kome mi igdje trebamo

Pa i na imidžu može da se radi. To prvo. I ne moraš biti izdajnik i autošovinista da bi radio na imidžu.
Drugo, iz Beograda do Temišvara, 2 ipo sata vožnje, a Temišvar, pazi sad, u EU.
Iz Niša do Sofije, 2 sata i 20 minuta, a i Sofija, zadnji put kad sam provjeravao bila u EU.
A tek iz Subotice do Segedina, tu stigneš za 45 minuta, a i Segedin u EU.

A za EU me boli kurac, ne planiram da idem iz svog grada a kamoli države nek ide ko hoce svakako je papire dobiti lako ako imas neku vjestinu i nisi neradnik i znas bar jedan strani jezik, sta treba da mi dodje EU pa da mi skoce cijene a plate tanke, neka hvala dobro mi je ovako dok cucimo uz evropu

Ma ono, u suštini, imaš donekle pravo. Grass is always greener on the other side. Nije sve ni u standardu. Ne govorim ja o tome da se treba nekud iseljavat. Samo sam podijelio čisto radi poređenja... Oni s kojima imamo neku vrstu rivaliteta godinama, oni kojima smo nabili komplekse u košarci, oni s kojima smo dijelili istu državu 70 i više godina... Kakve su teme kod njih, a kakve kod nas... eto samo to...

realno, ušla je recimo i bugarska u eu, pa baš im je lepo, HDI niži od srbije. eu članstvo ništa ne znači osim što postane lakše da se nabave papiri i pojavi se još jedna grupa govnara koji će ti govoriti šta da radiš.

To stoji... ne mora biti ni GDP ni HDI viši u EU... Samo su Bugarska i Rumunija ušle preko reda iz geopolitičkih razloga. I opet, mislim da su ostvarili veliki napredak od tada...
Jer su sad tu negdje bara-bara sa nama. A za vrijeme SFRJ, mi smo za njih bili pojam...
Sad su nijanse u pitanju.

Opet ove tri tačke džigericu da mi jede

Hrvatska je Evropa

Slovenija je Evropa, Hrvatska je mlohava Balkanska kurcina koja pokusava da se predstavi kao nesto vise, nikakva znacajna razlika izmedju nje, BiH ili Srbije

Smokljo sta ti treba crna gora u sastavu srbije kad imas mali kurac samo bi onda u statistiku usli crnogorci s velikim kurcima pa bi ti bio jos manji, pušti đaola

Hrvatska je dobila celo primorje, oni su pobedili za sva vremena možemo samo da im zavidimo.