Prijava

Vidim da je tema nešto zamrla, ajd da probam napisati neku riječ u cilju njenog oživljavanja. Ja sam izraziti samouki molski svirač sa mnogo bluza u sebi koji čeka da bude odsviran.. Sviram uglavnom prstima, neki bi rekli „old school“ stilom i to po maniru i tehnici najviše liči na R.M.Točkov način sviranja, mada se prvenstveno trudim da izgradim svoj stil. Kad se muzikom ne baviš profesionalno, tj. sutrašnji hljeb ti ne zavisi od sinoćnje svirke, kao što je to sa mnom slučaj, onda možeš beskompromisno svirati isključivo ono što voliš. Bolje imati svoj „day job“ i živjeti od njega, a kasnije svirati ono što želiš, nego živjeti „od muzike“ i tamburati za novce ono što ti drugi kažu. Tek nedavno ostvario mi se dugogodišnji san i sa navršene 33 godine kupio sam svoju prvu gitaru, baš ovu sa slike – Fender AVRI 57. Dotad sam učio na posuđenim instrumentima zadnje klase i hvala tim ljudima što su me godinama trpjeli i razumjeli me. Paralelno sa elektrikom me interesuju i akustična i klasična gitara kao i aranžmani za deset prstiju i šest žica (one man band), tradicionali, sevdalinke... Pravi gitaroš mora dobro zvučati i sam bez pjevanja na najgoroj akustari.
Gitaristi koji su najviše uticali na mene: Jimi Hendrix, Radomir Mihajlović Točak, Eric Clapton, Peter Green i Goran Bregović.

http://img202.imageshack.us/img202/5561/fenderavri57surfgreen11.jpg

E, da pitam ja nešto kad već oživljavamo temu:

Zašto neki gitaristi, kao Zek Vajld na primer, koriste nenormalno debele žice? Koja je poenta u sviranju na dvanaesticama, trinaesticama?

Ja ne vidim neku bitnu razliku u zvuku, pogotovo na električnoj gitari...

Koliko ja znam, i mogu da čujem, zvuk sa debljim žicama je masniji i puniji. Dakle, deblji komplet žica + nešto niži štim i eto masnoće i snage u zvuku. To su praktikovali i Hendrix, SRV, RM Točak (Bioskop Fox ->) i vjerovatno mnogi drugi. Zele Lipovača je pohvalio mladog gitaristu benda Santos Brothers iz Palanke upravo zbog zvuka i činjenice da svira na 12-icama

Pa to sam i mislio, ali ja ne čujem da je takav zvuk nešto izrazito bolji. Doduše, nisam spuštao štim sa njima, ali opet. Mislim da tu znatno veći udeo u zvuku imaju svirač, gitara i pojačalo nego debljina žica.

Ja u poslednjih par godina sviram devetke i zadovoljan sam zvukom. Koristim ih i za akustičnu, ali tu već primećujem razliku u kvalitetu zvuka, ali nedovoljnu da menjam na deblje. :)

Ima i neka fora sa kombinovanjem žica različite debljine, kao što radi na primer Malmstin... To bih možda uradio, ali bi mi bilo mnogo skupo za održavanje da kupujem novi komplet svaki put kada mi pukne žica, jer kvalitetne žice ne prodaju na komad, samo neke fuš. :)

Ја сам радио то са комбиновањем. Стављао 056 као најдебљу, а 008 као најтању. Могу ти рећи, добар трип. :) Али треба пара за то. И не знам колико је здраво за гитару. Сад сам мало склонији дебљим жицама, пошто годинама нисам вежбао солирање и бацио сам се на рифове.

Чуди ме, Гамби, да ти форсираш танке жице, а волиш треш.

Deblje zice imaju puniji zvuk, vecu rezonancu i gitara bolje drzi stim u drop stimovima. Ako ides u drop stimove sa 008 ili 009 i drzis takav stim duze vremena, vrat gitare ce se postepeno kriviti, pa je i to jedan od razloga zasto ljudi koriste deblje zice. A jos ako gitara ima floyd... pihh. :)

Ako ides u drop stimove sa 008 ili 009 i drzis takav stim duze vremena, vrat gitare ce se postepeno kriviti,

То није тачно. Тање жице стварају мању тензију на врату од дебљих. Ако не верујеш, имаш податак на кутијама Д'Адарио жица колико која килограма вуче. Ти кад спустиш штим, ти их само олабављујеш - значи ствараш МАЊУ тензију, тако да ова теорија о кривљењу врата пада у воду. Друго, јако тешко је искривити врат електричне гитаре, јер кроз њега иде гвоздена шипка. Једине гитаре са искривљеним вратом које сам виђао су биле неке маторе класичне гитаре. Али њихов врат је у потпуности од дрвета.

Ako si mu rekao. Stvarno teorija nema nikakve logike. I koji kurac sa flojdom, šta si bre toliko zapeo za njega? :)

Džimi, ja forsiram male žice prvenstveno zbog soliranja, najviše neoklasike. Tu ima mnogo bendovanja i još više vibrata (koji je jaako izražen), pa bi bilo mnogo zajebano raditi to sa trinaesticama pri tolikoj brzini. Jebiga, da imam udubljene pragove kao Ingvi to mi ne bi bio problem, ali takva gitara košta 'iljadu i po evra. :)

Kad budem bio pri parama probaću to kombinovanje, pa ću da se igram dok ne bankrotiram. :)

A to što možda nije zdravo za gitaru... Nije ni pušenje zdravo po mene, pa se ne uzrujavam nešto puno. :)

Šalu na stranu, ionako ću u skorije vreme da pazarim neku novu gitaru. Samo da skupim pare. :)

Haha jbg :D Tesko je sa floydom ici u drop stim sa tankim zicama, pa zato... :) A ovo za krivljenje vrata... pogrijesio sam (da kazem "terminologiju"). Ako stavis deblje zice na standardni stim bez cackanja ostatka gitare, vrat se moze iskriviti, a ne ono sto sam prethodno napisao. Inace, ako se cesto mijenjaju stimovi trebalo bi obratiti paznju na zice i sipku u vratu.

Pozdrav!

moja gitara ima jedno 30 godina,nije svirana bar 10 dok se ja nsm zainteresovao za nju,B-5 katastrofalno zvuci (izrazavam se preko tabova samo to i znam u vezi gitare) vrat joj je kriv ali nije to previse mada nmg akorde da sviram jer uvek to malo srecu kvari pa krci i pucketa inace gitara je polu akusticna,ono sto mene zanima jeste da li moze neko od vas da mi preporuci neku pesmu za poboljsanje tehnike... uspesno sam skinuo neke delove iron man-a paranoid-a stairway-a zatim fear of the dark,fade to black nothing else matters crni leptir,sweet child o mine i tako neke lakse pesme tj. bar lakse delove...ali kao sto rekoh nmg da sviram akorde pa ako neko od vas moze da ostavi ovde linkove pesama ili lekcija koje bi mi pomogle da ubrzam rad prstiju i poboljsam tehniku bio bih zahvalan

Pa, možeš da radiš sledeće:

Kreneš od E6 (najdeblje) i sviraš 1,2,3,4. prag (sa upotrebom sva četiri prsta i okidanjem trzalicom gore-dole).
Tatim se spustiš na žicu ispod i uradiš isto. I tako i sa ostalim žicama.

Zatim kreneš od najtanje žice, od 5. polja i sviraš 5,4,3,2 po istom principu. Zatim predješ na žicu iznad i uradiš isto, pa nastaviš tako i sa ostalim.

Onda od 6. praga na najdebljoj uradiš isto kao što si na početku krenuo (6,7,8,9).

Po tom principu nastaviš da guliš trzalicu dok ne stigneš do 12. praga, pa onda odradiš isto to, samo unazad.

Kreni jako sporo, pa kako napreduješ povećavaj brzinu. Svaki ton mora da se čuje skroz čisto. Kad pogrešiš, vratiš se na početak i ponnovo. Ovo je jedna od najosnovnijih vežba koje treba da prodješ.

Gud lak fela. :)

hvala za ovo probacu

Javi da l' si skapirao šta treba da radiš. I pitaj ako ti još nešto treba.

Да. Овај неки фазон:

http://www.youtube.com/watch?v=6FdJpeaHexw

Kad pogrešiš, vratiš se na početak i ponnovo.

Тако је правилно, али ја раније кад сам вежбао, обично сам прелазио преко грешака. Временом се грешке изгубе саме од себе.

Иначе, Мастејн је ту вежбу форсирао кад је имао прикљештење радијалног нерва, па је морао испочетка све да вежба:

Премотати на 2:20

http://www.youtube.com/watch?v=yBYlzVN7twM

Pa vežba je stvarno keva. I za desnu i za levu ruku. Osnova svega.

nesto je ovde jace od mene i tera me da sviram 6-5-4-3-4-2-1 i tako stalno mahinalno

Meni je (nekad davno) ova vjezba puno pomogla za brzu izmjenu akorda.
Namjestis metronom na, recimo, 80bpm. I na svaku cetvrtinu udaris po jedan akord. Kada prodje takt, prelazis na drugi. Ovdje imas primjer sa Am i C akordima. Ako budes radio ovu vjezbu, ne moras se zadrzavati samo na ova dva akorda, mozes je primijeniti na bilo koje druge. Pozdrav!

Am 1/4 2/4 3/4 4/4

e---0----0----0----0----
h---1----1----1----1----
g---2----2----2----2----
d---2----2----2----2----
a---0----0----0----0----
e-----------------------

C 1/4 2/4 3/4 4/4

e---0----0----0----0----
h---1----1----1----1----
g---0----0----0----0----
d---2----2----2----2----
a---3----3----3----3----
e-----------------------

P.S. Je l' iko narucivao nekada nesto preko Mitros Musica? Ako jeste, koliko im je trebalo da nabave robu (gitaru u mom slucaju)? I kenjaju li sta, tipa, sta ce ti to, uzmi onu tamo na lageru sto je da se ne mucimo a i ti da ne cekas...

Неће да ти кењају, али ће прописно да те одеру. Боље сам да наручиш из иностранства, па да платиш поузећем или пре тога картицом. Код Војвођанске банке, чини ми се, можеш да отовриш рачун за плаћање преко нета. Прво уплатиш колико ти треба, па платиш.

Мада, ја не бих никад наручивао гитару из иностранства. Превелики је ризик. Обично се наручују делови и тако то. А коју гитару би наручио?

hvala na pomoci ljudi ali kao sto rekoh akordi ne zvuce kako treba na mojoj gitari,uzimam ja gitare koje su dobro nastimovane sa pravim vratom i lepo se cuju akordi,ali na mojoj gitari je skorz druga prica pa zato skidam pesme kolki umem bez akorda i gledam da poboljsam tehniku dok ne sakupim dovoljno para za noviju gitaru,inace imam D'Adorio strune (valjda se tkoa pise) i vidim da se cesto spominju pa me zanima da li su nesto posebno ili samo se siroko koriste?

Od kako sam poceo svirati korisim D'Addario zice, tako da ih ne mogu uporediti sa nekim drugim proizvodjacem.

Mislio sam naruciti LTD EC-256 AVB. Ne znam da li je imaju u prodavnici, nisam skoro isao (na sajtu je nema). Nije mi hitno, pa mozda i pricekam novogodisnje snizenje, ustekam jos koji dinar i uzmem neki 401 model. Svirao sam jednom na EC-200 i prilicno mi se dopao (i zvuk i kako mi lezi gitara u rukama). Ako imate nekih prijedloga, slobodno recite.