Prijava

D'Addario su meni skroz kul... Verovatno nisu ništa posebno, ali su za naše tržište bog i batina, pošto je konkurencija bedna. Ne znam kakvih ima po inostranstvu.

jos jedno pitanje,u cemu je fora sa vrstom stima,nalazim tablice na kojima pise nzm sad da ne lupam npr. D tunning ili kazu koristite standard tunning pa me zanima kako se tu primecuje razlika u sviranju a i da li iskusni gitaristu mogu bez sviranja da primete tu razliku i da li je razlikovanje vrste stimovanja zasnovano samo na sluhu??? i jos jedno smeh pitanje... ko zna koji danasnji folker je bas gitarista sarajevskog rok benda princevi?

Д-штим ти је снижен штим за један тон. Значи, уместо ЕХГДАЕ наштимујеш жице на ДАФЦГД. Наравно да се примећује разлика. Осим тога што можеш песме које иду из Д да свираш дубоко, Д-штим даје додатну жестину звуку гитаре и баса. Звучи ''опакије'', па га зато увелико експлоатишу метал бендови. Неки спуштају штим и у Ц.

Е, сад, постоји и фора да прештимујеш само Е жицу (најдебљу) у Д (да остале остану у стандардном штиму) и тиме направиш да интервал између те и пете жице буде квинта. На тај начин можеш на прве две жице да свираш квинте као што иначе свираш кварте и наравно, имаш дубоко Д у квинти.

На неким мало скупљим гитарама постоји полуга која ово аутоматски ради, без дркања чивија.

a ako su zice obelezena sa E-H-G-D-A-E govorimo o cemu?

O žicama koje su predvidjene za standardan, E-štim. Mada i njih možeš da šaltaš kako hoćeš, nema to neke posebne veze. :)

super sada znam sve sto me je zanimalo,necu vise da vas smaram grdnim pitanjima,bar dok ne naletim na jos nesto

Ја сам скоро почео да учим, планирам да касније свирам електричну и бас.
Дакле, треба ми препорука за акустичну за почетника, цена од око сто јевреја је оптимална.
И занима ме да ли је Сквајер Булет најбоље што се може наћи за те паре (око 100 евра такође), или има још нека добра алтернатива за почетника?

Имаш одличне Јамахине акустичне гитаре за сто евра у Митросу. За 120-130 и озвучене.

Сквајер Булет јесте најбоља гитара за те паре. Ја сам скоро купио један Булет у намери да га распарчам и модификујем, променим електронику и тако то. Гитара има одличан врат и чист звук (за клин је душу дала). Нажалост, магнети су слаби и не подносе никакву дисторзију, па гитара под драјвом звучи прилично... Јефтино. Мада, уз адекватну модификацију, првенствено замену магнета, може од Булета да се направи врло фина гитара.

Imaš i do jaja Stagg akustične gitare, isto u Mitrosu. Možda čak može da se nadje i neki Fender za tu kintu.

Bulet je za te pare verovatno najbolji... Mada ima i solidnih Aria gitara u Skymusic-u... Nisam siguran samo kako im se sad kreću cene, ali ima tu da se nadje dobrih stvari, ili je bar bilo kada sam ja poslednji put išao da im dosadjujem. :)

Džimi, sa distorzijom Bulet zvuči jeftino zato što jeste jeftin. :)
Aria bolje zvuči sa distorzijom, ali ne sećam se kakav je klin...
Opet, Skvajer je ipak na boljem glasu od Arie, tako da je verovatno bolji izbor.

Хвала вам обојици.
А што се тиче појачала, које је најјефтиније, а пристојно?
И знам да постоје неке звучне картице за рачунар које могу да послуже као појачало, али колико је то решење добро?

Imaš Maršal od 10 vati... Ili od 15, slične su cene, negde oko 100 evra, možda malo jače. Isto u Mitrosu. Čovek bi pomislio da radim tamo. :)

Ima i u Scymusic-u dobrih pojačala, ali ne znam da li su povoljniji od Mitrosa. Vidi, proveri na netu.

Ja otkad mi se sjebalo pojačalo koristim komp, bez ikakve kartice... Samo sam kupio džek da mogu da ga uključim u ulaz za mikrofon.

Kad hoću distorziju koristim pedalu koju imam od ranije. Nije idealno rešenje, a ni zvuk nije neki... Ne preporučujem. I meni je to rešenje samo dok ne skupim kintu za novo pojačalo...

Zna li neko zašto je ova Fenderova akustara ovako jeftina (110e)?
http://www.mitrosmusic.com/proizvod/4841-Fender-CD-60-/

Jeftina je zato što za te pare dobijaš gitaru namjenjenu baš za one
totalne početnike: i gornja ploča i stranice su laminat, vrat nije rosewood već neko drugo drvo za koje nisam nikad ni čuo, čivije i ostali hardver su od najjeftinijih materijala. Naravno, izrađena je u Kini, kao i većina gitara koje se u Srbiji mogu nove kupiti za stotinjak evra. Takvi instrumenti pri finišu tokom izrade ne prolaze nikakve testove pa kvalitet znatno varira od komada do komada. Uzmi u obzir i da su se ovi trgovci iz Mitrosa ugradili u cijenu 20-30% od te sume i dobićeš njenu približnu realnu vrijednost.

Што се тиче појачала, не бих се сложио у препоруци с Гамбијем. Не препоручујем та мала /10-15 вати/ појачала уопште. За 200 евра, пак, можеш солидно комбо појачало да купиш. Ја имам ово појачало:

Randall V2XNM Michael Amott Signature Ninja Series Combo

http://www.armazemdorock.com/images/Randall%20V2XNM.gif

Њега можеш да нађеш и за неких 170 евра. Веома је снажно ако си љубитељ маснијег звука, има сјајан звук за ту категорију појачала, а да ти не помињем то што има квалитетан звучник, и то 12-ицу, и што је произведено у САД, значи није тамо неки кинез или индонежанско.

С њим можеш опуштено на клупске свирке, што није случај с малим моделима.

Постоји и у лампашкој верзији, али немам ја буџет за то. Они који су пробали, сви су пали на дупе. :)

http://www.soundtech.co.uk/images/soundtech/news/NAMM2008/Ninja_Half_Stack.jpg

Hmmm možda i ja treba da potražim savet ovde...

Uzimam novu akustaru, do 240 jevara.
Najviše mi pažnju privlači Ibanez aeg8e
Reč je o elekro-akustičnoj, ali ja bih se odlučio samo za akustičnu varijantu, ukoliko je bolja naravno...

http://www.ibanez.co.jp/products/images/ag2010/AEG8E_BK_2Y_01.png
postoji dosta kritika o ovoj gitari, i negativnih i pozitivnih, meni se čini sasvim solidnom, i pored nekih jako odbijajućih postova po nekim htvatskim forumima.
Znam da ovde ima dosta ljudi koji se u ovo razumeju više nego ja, pa bih vas zamolio da mi date svoje skromno mišljenje.
Dakle, nemam 1kE, tako da budite racionalni. Alternativa, ili potvrda kvaliteta ove bi bila sasvim zadovoljavajuća.

Не разумем се претерано у акустаре, али мени фино делује гитара.

Иначе, можда ће неком звучати смешно или позерски, сматрам да је један од основних критеријума за бирање гитаре њен изглед и како се она слаже са изгледом гитаристе. :) Не стоји сваком свака гитара. И ако мислиш да свираш уживо, да палиш и жариш, мораш да обратиш пажњу и на тај елемент. :))

Moje skromno mišljenje je da je za te pare možda bolje kupiti akustaru bez ozvuke, jer u tom rangu se može naći gitara sa gornjom pločom od punog drveta (solid top) što uglavnom veoma primjetno da utiče na kvalitet zvuka. Naknadno se onda u nju, prema potrebi može ugraditi neka kvalitetnija ozvuka. Ova Ibanez aeg8E je sa gornjom pločom od laminata i ugrađeni pikap mu dosta diže cijenu.

Npr, baš ovaj Ibanez SGT 630E (solid top) košta otprilike 250 evra kod nas:
http://www.ibanez.co.jp/world/country/frame_uk.html

Ipak, ako ti se gitara koju si predložio jako dopada, vrat ti leži i imaš potrebu da odmah sviraš negdje javno-tezgariš i još uz sve to skontaš da ti dobro stoji (a i to je bitno, što spomenu Džimi : )), nemoj se pokolebati.

Зељчек, како распознајеш од чега је гитара, конкретно горња плоча коју си поменуо, ако јој финиш није провидан, већ црн као код ове гитаре?

Golim okom sigurno ne :). Odem na zvanični sajt Ibaneza, pogledam konkretan model i njegove specifikacije i tamo sve piše - ako je npr. Solid Top Spruce, gornja ploča je od punog smrekovog drveta a ako je samo Top Spruce onda je od laminata, kao što je u ovom slučaju.

Ајд једно лаичко питање:
Докле највише сме да се издуби тело гитаре како би гитариста могао да погоди виши тоналитет? Конкретно,мислим на део са доње стране врата.
(узмите у обзир да никад нисам узео гитару у руке,само питам онако информативно)