Kviz opšte kulture i informisanosti

  1. wojtek, grcka vatra je skoro-pa-mit. Ona mozda nije ni postojala kao takva. Ne postoje nikakva objasnjenja kako su Grci napravili bacac plamena(bar ja nisam cuo za to).
    Tako isto nisam siguran ni da su ga vizantijci imali, posto nisu bili mnogo tehnoloski napredniji od Grka. Ocu reci, nisu imali plinske boce pod pritiskom.

  2. Moja greška. Nisam često zalazio vamo.

  3. Ne osporavam price, samo hocu da kazem da je tu pitanje koliko ima dokaza da je tako nesto zapravo postojalo.

  4. Tako isto nisam siguran ni da su ga vizantijci imali, posto nisu bili mnogo tehnoloski napredniji od Grka. Ocu reci, nisu imali plinske boce pod pritiskom.

    Imali su kožne mehove u koje su nabijali vazduh potreban za izbacivanje zapaljive tečnosti. Eto ti definicije bacača plamena.

  5. Мит? То је већ предалеко. Постоје несугласице у вези конструкције, али грчка ватра је одлично документовано оружје.

    http://en.wikipedia.org/wiki/Greek_fire

  6. Može li neko da kaže u kom se veku pojavljuje grčka vatra?

  7. 6. веку пре нове ере, лупам сад :)

  8. Tako isto nisam siguran ni da su ga vizantijci imali, posto nisu bili mnogo tehnoloski napredniji od Grka

    Vizantinci su Grci.

    Elem,aj da probam 8 vek.

  9. Onda 9. jebem mu mater. :D

  10. И где је постављач питања да каже да сам дао тачан одговор па да и ја лупим питање неопште информисаности?

  11. @Gvozdenovic
    Nisam ti video post, malo ranije.

  12. Onda mora biti 7. vek .

  13. Da, navodno negde 672. se pojavljuje prava grčka vatra, mada postoje indicije da su slični bacači plamena postojali još u 1. veku.

  14. Ljudi, pre ili posle nove ere?
    To vreme o kome vi pricate je vreme kad se i rim raspao, a tad je grcka davno bila sjebana. Grcka vatra je bila valjda i u ratovima sa persijom.
    Hm. Jes da imaju kozne mehove, ali imali su oni i cev, ali nisu imali top. Hocu reci, treba ti plin da bi imao vatru. Jedino ako su lozili neki katran, pa ga bacali na ljude, ali to su pre onda zapaljeni projektili...
    Koliko ja znam grci su grcku vatru pravili tajnim receptom, ne?
    I ako je i postojala, ne zna se kako.

  15. Koliko ja znam grci su grcku vatru pravili tajnim receptom, ne?

    Колико ја знам (не знам много) и није нека превелика тајна. Тајна су финесе заправо. Основа је била нафта и пиљевина.

  16. Jes da imaju kozne mehove, ali imali su oni i cev, ali nisu imali top. Hocu reci, treba ti plin da bi imao vatru.

    Pa ne znam šta ti treba za bacač plamena osim sprave koja pod pritiskom izbacuje zapaljivu i zapaljenu tečnost? Šta će ti gasovi kad ti je cilj da lepljivom zapaljenom smesom pogodiš protivnički drveni brod, koji je i onako pun katrana za zaštitu drveta od vode? Nije puno potrebno pa da sve to plane kao ludo.

  17. Pa onda mi treba luk i zapaljena strela, haha...
    A ne metan pod pritiskom.
    Mislim, isuvise je to naucno-fantasticno da bi bilo istinito. A i, da, gledao sam na vikipediji, recept je bio tajna i izgubljen je tokom vremena, i sada se smatra izgubljenim izumom.
    Kaze da je mogla da gori i POD vodom. Supickumaterinu bre, odakle im to??

Rekli o sajtu

Na pitanje: „Ko je bio Mocart?“ duhoviti posetioci internet sajta Vukajlija, rečnik slenga, odgovaraju: „Svestrana ličnost. Čovek koji je komponovao muziku za Nokiu. Inače, bio je poslastičar i izmislio je Mozzart kugle. A voleo je i da se kladi...“

Danas · 06. Novembar 2008.