Kviz opšte kulture i informisanosti

  1. Dominus je gospodar, a ne gospodin.

  2. Pa pročitao sam da je travnata kruna davana kao najviše vojno zvanje, kada general spase legiju od propasti i odvede u pobedu...
    Hvala ti Wikijo...

  3. добро то је сад минимална терминолошка разлика која није преводљива.
    Иначе кад се већ правиш паметан, реч господин јесте потекла од речи господар и некада је и имала идентично значење.

  4. Није Тришо. То није то признање. Ово има посебно име и добија се за потпуно другу ствар.

  5. Šakale, nije samo za krunisanje. Sad ću da nađem u Forum Romanumu, od Žike Bujuklića, sećam se toga kad sam učio Rimsko pravo.

  6. Да Чаче није само за крунисање али је само за ЦАРА и његову породицу. Значи не сме нико други да носи пурпур ни у ком случају.

  7. A ja ne učih Rimsko pravo... i eto ne znam kako se zove...

  8. C, nije, moglo je po povratku iz pohoda, oboje mu glavu u purpur, i taj dan samo je on glavni baja. Ima nešto tako sigurno.

  9. ало Тришо, кажем ти да то није признање за то што си рекао. Значи није за спашавање легије од пропасти.

  10. Дајте или име одликовања или за шта се добија.

  11. Значи није довољан одговор ово типа, обоје му главу или ставе му венац. То је већ део саме церемоније доделе.

  12. E jebemmumater, daj odgovor, vidiš da izgoresmo! :)

  13. Дај одговор и постави ново питање ако бога знадеш!

  14. Баш ми је било занимљиво :)
    Ово највише одликовање римске војске звало се Spolia Opima.
    Могао га је добити само заповедник војске који у боју, лично, у борби 1 на 1, убије непријатељског заповедника приликом чега му одузме неки део опреме.
    Сматран је највећом војном чашћу.
    За 1200 година додељен је само 3 пута. С обзиром да су прва два пута врло дискутабилна, сматра се да га је само Марко Клаудије Марцел заиста носио.

  15. И донт хев ени ајдиа.

  16. Godine 428. pne. ju je dobio tribun Aulo Kornelije Kos nakon pobjede na Larsom Tolumnijem.

    Овоме подсети на мој ник. Премда да јако волим културу Грчке и Рима, себи сам , овде на Вуки, дао ник Корнелије , према једном од великих римских војсковођа Корнелију Сули. Хвала на разумевању.

  17. ај још једно историјско али лакше.
    У Антици, у две битке, коришћене су методе постављања и маневрисања бојним редом, које су биле права револуција у ратовању.
    Реците војсковође или битке.

  18. Ханибал код Кане и Александар Македонски на Ису јел?

Rekli o sajtu

Slavna Vukajlija. Ima glupih stvari, ima bezveznih, ali ima i jako puno brilijantnih. Neću previše dužiti, samo odite tam pa vidite sami. Samo jedno upozorenje - ima ponešto napisano i na ćirilici (iako smatram da svako, ko kolko-tolko drži do opće kulture zna ćirilicu).

Skodin blog · 04. Septembar 2010.