Prijava

Da li ste se ikada osećali kao da vas guši gomila najrazličitijih stilova oblačenja koja dolazi iz svih pravaca?
Da li vam je ikada bilo muka od najmanjih grupica ljudi koji "dele iste poglede na svet"?
Ili grupa ljudi koja se slučajno našla zajedno, ali imaju tu potrebu da se sukobe sa suprotnom stranom?
Otvorila sam ovu temu zato što se mnogi fokusiraju isključivo na stilove oblačenja. Naravno, jednim delom mislim i na to, ali takođe mislim i na kombinacije koke se stalno sukobe: ateisti-vernici, štreberi-face, gimnazijalci- klinci iz stručnih škola...

Čemu ta podeljenost?

Zainteresovala me je ova tema zato što sve češće nailazim na osobe koje se izjašnjavaju kao pripadnici neke grupe i uopšte ih ne zanima ništa van te grupe, a sposobni su satima da brane svoj stav. Tipa, ako volim stare horor filmove, ne možeš sa mnom pričati o novim horor filmovima, oni su sranje. Ako sam vernik, smaraću nevernika do iznemoglosti, da mu po svaku cenu nametnem svoj stav (važi i obrnuto). Ako se oblačim kao metalac, nemoj ni slučajno da mi potežeš priču o narodnjacima.
Začudo, ljudi naklonjeni jednoj grupi imaju apsolutno isto razmišljanje kao i ostali članovi grupe, iste stvari mrze i obožavaju. Da li je normalno da baš svaki metalac mrzi nu metal, a smatra da je sam doneo tu odluku i da niko ne utiče na njega?

U jednom trenutku shvatiš da su svi isti, iako svi forsiraju različitost, sve manje zadržavaju svoje ja.

Dakle, šta mislite, da li bi bilo lakše bez svih tih grupica, stereotipa, predrasuda, osuđivanja i nerazumevanja?
Ili ste još jedna osoba koja smatra da samo sa određenim ljudima može da pronađe zajednički jezik?

У суштини,човек осећа да мора да се идентификује са нечим. Не постоји људско биће које се не идентификује ни са ким/чим,јер би то значило да није ни рођен,него је пао из друге димензије.
Е сад,природно је да се човек углави у неку групу;међутим,потпуно конформисање са ставовима групе истовремено значи и траћење интелекта,јер ми смо једина бића на свету која не морају да се крећу у чопорима да би опстала.
Као што сам на разним подфорумима већ икс пута рекао- људи још нису одмакли од раскрснице између своје људске и животињске природе.

meni uglavnom smeta samo ako je neko nadmen ili zadrt....sad ta sranja sa oblacenjem i slicno mi izgledaju povrsno, shvatam da zele da pripadaju necemu ali nije uredu da zbog toga cute kad im se nesta ne svidi, prihvate neku kulturu u potpunosti ne dajuci joj licni pecat.

a djeljenja ce uvjek biti svi bi da budu drugaciji a vise ne znaju ni od koga zele da se razlikuju, bilo je price o tome prije.

Evo ja da kazem nesto... svidja mi se tema...
ovako..
Prije svega uvijek kazem da mrzim da dijelim ljude, bilo kakve podjele, jer sve pocinje podjelom na vjere, pa onda na drzave, pa na gradove, pa na naselja, pa na zgrade i kvartove, pa ne znam ni ja.... to je sveopste sranje i to samo cini da se svi udaljavamo jedni od drugih...
Niko nas nije podijelio, nego smo sami za to krivi.
jednom prilikom sam slusao izlaganje nekog hodze kad smo bili na izletu i pita ga moj nastavnik KO JE STVORIO NACIJE, BOG ILI COVJEK? on odgovara BOG... ma dajte... eto ja sam vjernik, vjerujem, nisam zagrizen, postujem ateiste svakako, i nikad se nisam uplitao u njihovo shvatanje.
Isto tako u muzici, slusam metal, rok, i jos ponesto, ne dam na to sto ja slusam, ali ne pridikujem nikome, tj. ne mogu da lazem, pridikujem ljudima koji slusaju grand i sve vezano za to, to je istina.
Ali da li normalan covjek moze da gleda na ljude kroz to kako se oni blace i sta oni slusaju????? Neko moze, ali ja iskreno ne.. Zbog mene mozes da slusas sto god hoces, da se oblacis kako god hoces, samo da si covjek...
Da, kad vidim djevojke koje su bas oskudno odjevene, to mi smeta, ne za gledanje, ali... za nesto drugo, mislim da me razumijete...

Imate primjer da danasnje generacije ne gledaju puno na to ko je koje vjere, medjutim starije gledaju i te kako, cak su bas zagrizene, sto je za mene prelose i takve ljude smatram zatupljenim. Razumijem ljude kojim je neko stradao u ratu, ali ovako ne, mada sve to dolazi iz kuce...

Smatram sebe za 'razlicitog', ali ne da bih se furao, nego zbog mojeg razmisljanja i pogleda na sve...

Mada realno gledano niko ne moze da nedje zajednicki jezik sa svakim, jer ne moze svako sa svakim da se druzi... Neko nema istu pricu, ista interesovanja... Ako npr ja volim muziku, basket i racunare, a ti nesto drugo, mislim da nemamo dodirnih tacaka, ali to nije razlog da se mrzimo, vec samo da ne mozemo da provodimo puno vremena zajedno...

malo sam se i ja pogubio dok sam pisao jer sam zelio toliko toga da kazem i da pametujem, ali dobro... :) izvinjaJEM se :)

Najkrace receno: ljudska zatupljenost

jedan od banalnijih primera .. Teretana i ljudi koji mrze teretanu....mada to je vise stvar kompleksa,,,

Meni je sasvim ok biti drugaciji,voleti stvari koje nisu po sablonu i slicno.Ali kao sto rekoste postoje fanatici koji se gnusaju na sve sto nije u njihovom domenu, i kako Laki kaze to je stvar kompleksa.Jer ti da si opusten i furas taj svoj fazon bolelo bi te dupe za ostele,postovao bi njihov izbor i zdravo.

radi se o tome da su, generalno, ljudi ovce. i to ne bilo kakve, već retardirane ovce. eto tako.

Najbitnije, ono sto sam i ja htio reci, rekao je Jankovic: covjek mora s necim da se identifikuje. Opet jedan od banalnijih primjera - sekte: grupacije koje vrbuju pretezno mladje osobe koje se jos "nisu pronasle", zbunjeni su. Kao takvi su lak plijen, i bez puno otpora ulaze u sektu jer jednostavno - zele negdje da pripadaju. Da imaju cilj, da se identifikuju.
Mimo toga, da kazem neku i o sebi. Do prije koju godinu, slusao sam (izmedju ostalog i) turbo folk, a sad ga mrzim iz dna duse. Sad mogu poslusati samo odredjene stvari, i to ako sam p'jan kao letva. Istovremeno, poceo sam da prozivam ljude koji se pale na te stvari, ali se ucim da popustim :)
Slicno po pitanju homoseksualaca. Uvijek sam (mozda je grubo reci) mrzio takve osobe, u mladjim danima. I dalje nisam nesto pozitivno nastrojen prema istima, al' sam i po ovome pitanju malo o'ladio. Kazem malo, jer i dalje ih ne gotivim, al' ako nista drugo definitivno - ne mrzim ih. Najvaznije mi je samo kakav je ko kao covjek. (Ja) Kao srbin i pravoslavac, supku srbinu i pravoslavcu pa i rodjaku necu reci ni dobar dan, dok s nekim tamo muslimanom (itd. razumijete sta hocu da kazem) mogu biti najbolji prijatelj, ako je covjek na mjestu.
Mozda sam malo pobjegao od teme, al' jebiga, jedna misao vodi drugoj. :)

Ja sam se identifikovao sa nekim ljudima iz podzemlja...to nije bilo pametno.

Ja se uvek drzim onoga-Stavi se na tudje mesto,i postuj druge i ako ih ne razumes.Ko sam ja ili bilo ko da ugrozava neciju slobodu.Ako je on sebe video u homo vodama,ne mora da znaci da i ja treba njima da zaplivam ili jos gore da ga davim u njoj.

Nešto slično tome sam ja pomenuo u jednoj definiciji:

http://vukajlija.com/ocajnicko-pokusavanje-da-se-ne-bude-poseban
Njome je otprilike izražen moj stav o ovom pitanju.

Ovo nije defka,ovo su memoari.:))