Prijava

Пошто није лоше отворити штреберске теме у нади да ћемо помоћи унесрећенима, ево отварам своју струку. Ако некоме треба нешто нека пита па ћу да видим да ли могу да помогнем. И други могу да помажу. Струка ми је више молекуларна биологија тако да не очекујте много помоћи из зоологије, а нарочито не из ботанике. И глупа питања су добро дошла.

Baš ništa iz botanike?

Слабо шта... Питај па шта буде...

Interesuje me gutacija kod biljaka...pa sad ako znaš mogu da produbim...

Ево чега се сећам. То је вид излучивања воде код биљака, који се не обавља преко стома колико се сећам (давно је то било) и такође се вода не излучује у облику водене паре већ је у течном стању. Најтужније је то што немам сада књигу из ботанике, а ни физиологије биљака... тако да ти само ово могу рећи. А зашто тако излучују и које биљке имају способност гутације и које немају... немам појма... Биљке не подносим да учим... јбг...

Ma znam ja Endi šta je gutacija, ono što me interesuje oslobađa li se voda nužno u vidu kapi ili može i u vidu kristala (mislim ne znam da li bi to onda bila voda ili minerali i da li je to uopšte onda gutacija). Ne znam koliko sam jasna, slabo mi ide ovih dana...

Пази, гутација и транспирација се односе само на излучивање воде. А дали минерали иду исто то је нешто друго колико знам. И гутација је нужно течна. Кристали би били лед а то је енергетски јако не повољно изличити, а тешко да би биљка радила како ваља ако би било леда око ње - нема респирације.

Mogu li se minerali izlučiti i u kom bi obliku bili?
Ovo za led mi je savršeno jasno, nisam ni mislila da je u tom slučaju voda nego soli.

Сигурно се излучују и минерали, само нисам сигуран који су механизми. Такође не знам ни колики је удео (и да ли је довољан да се дикутује о томе), тако да то треба проверити у некој од књига. Ако нађем случајно књигу из физиологије биљака погледаћу па ћу ти рећи.

Mene zanima da li je ili da li ce biti moguce putem genetskog inzinjeringa oziveti bica iz raznih mitologija, npr. Grcke, Norveske, Slovenske... Kao sto je recimo Minotaur (covek-bik) ili Kentaur (covek-konj) :)

Прво, не верујем у оживљавање.
Друго, и да је могуће оживити, потребан нам је генетички материјал тих бића, тако да ништа од тога. ;)

Ako naletiš ti mi javi, u svakom slučaju hvala najlepše.

mene interesuje da li postoji babaroga>?

p.s. i da li zaista jede malu decu koja nisu dobra,te da li iko ima njen DNK.

Наравно да постоји и појешће те врло брзо ако наставиш овако да хулиш по бабароЗи.

joooooooooooooooooooooooj

Pa dobro. Mada ja nisam mislio na ozivljavanje u bukvalnom smislu :), vec metaforickom. A da li bi postajala mogucnost da ako bi se ukstili geni tih zivotinja i ljudi, jer ukrstanjem gena raznih biljaka dolazi se do novih vrsta, a poznato je i ukrstanje lavova i tigrova (jes da se ne vrsi to preko gena :)), onda nacin na koji su nastale na stotine razlicitih vrsta pasa i tako dalje...

Пази, нису настале на стотине врста паса већ сада има једна једнина врста (колико сам упознат). Иначе, укрштањем магарца и коња такође се добија нека санђама али то није врста. Врста представља једнинке које су способне да даја ПЛОДНО потомство, тј. да могу да продуже врсту, тако да мула није врст, већ санђама. :Д
А што се тиче укрштања између људи и тих санђама, са овом технологијом, апсолутно НЕ. Свака манипулација генетског материјала првави већа срања него користи. Једино што ради ок је вештачка селекција и генетски инжињеринг на "нижим" врстама, као што су бактерије, вируси, и неке "просте" еукариоте. Иначе, имам теорију еволуције тек следеће године тако да ми је ово мало зајебано питање јер немам довољно знања да тврдим нешто 100%. Мада не верујем у теорију еволуције (не значи да сам креациониста априори)...

jel ko gledo park iz doba jure ....joj sto su strasne one kuce tamo....jooooooooooj...jel one jedu malu decu za dorucak i jel se moze upotrebti dnk iz komarca koji je pio krv dinosaursa prije mnogo godina a nakon toga ga zatrpala smola(mislim komarca)i on ostao neostecen do danas...ako moze moze li se iz njega klonirati tiranosaurs?

Да ли је то могуће нисам сигуран. А и да нађеш комарца који је сисао крв диносаурусу како да знаш да је то крв баш диносауруса а не неког пустињског скочимиша. Између осталог, гмизавци имају тожне крљушти, а комарац смешну сисаљку коју би поломиЈо и о пету моје бабе, а камо ли о дино-кожу.
Е сада, ако претпоставимо да имамо крв диносауруса треба га клонирати. А да би га клонирали потребан нам је неко да носи јаје у себи. А да би носио неко јаје у себи (фетус) потребно је да су врсте исте (колико знам, а нисам се бавио овом проблематиком много тако да можда лажем, али чисто сумњам...). Пошто немамо живог женског примерка те врсте онда је јебено јер немамо где да га ставимо да се развија. А неке машине да користимо нема шансе јер не знамо шта му је портебно за развој, нити имамо такву технологију...