Prijava

Agnosticizam je filozofsko verovanje da je nemoguće dokazati da Bog ili neko drugo božanstvo postoji. Agnostici to ne mogu znati, ali ne isključuju mogućnost da Bog postoji, pa su samim tim tolerantni i prema vernicima i prema ateistima.
Međutim, 'agnosticizam' nije nešto poznat pojam u Srbiji.

Kakvo je vaše mišljenje o agnosticizmu?

Jao, pisao sam svojevremeno svoje misljenje o tome negde, sad cu da iskopam...jeste da sam preterano filozofirao, i da je na engleskom, ali ne mogu da se ponavljam.

Nadjoh...jbg, ne mogu prevoditi, nema sanse!

When I think about the agnostics, I always remember the words of Homer J. Simpson...When about to die, he yells out: "Jesus, Buddha, Allah, I love you all!" :D
The same way agnostics "believe" there COULD be something called god (or whatever), but there MOST PROBABLY isn't? I'm not judging anybody here, but being proud of being agnostic seems 10 times more ridiculous than being proud of being religious. Since you clearly KNOW there is actually no "higher force", why can't you go through the entire thinking process and come to the eventual conclusion? You can't really judge religious people, it's surely not easy to fight the entire religious tautology thoroughly instilled and imposed since childhood (family "instructed" religion - I'd say the way 95% of religious people actually becoming religious), but my question to agnostics is: Once you realized there is no god, "force majeure" or whatever, WHAT EXACTLY DID YOU LEAVE YOUR DOOR OPEN TO?!

Neću da učestvujem u temi koja u naslovu nema ''društveni parazit, ili samo stereotip''!

Ja mislim da bi trebalo da se napravi podforum "društveni parazit, ili samo stereotip".

Jericho, možda grešim, ali zar nisu agnostici ti koje zapravo nije briga da li neko misli da nešto iznad postoji ili ne postoji? Koliko sam upućena, agnostik smatra da "pitanje je veliko, a ljudski život kratak", i tu se završava svaka diskusija na tu temu.

Bin ladene, agnosticizam ne može da bude filozofsko verovanje, već filozofsko stanovište. Ovo na šta ti pucaš nije filozofski agnosticizam već teološki agnosticizam, razlika je ogromna. A gnosis znači bez znanja. Teološki agnostici u preciznom smislu pojma, nisu ljudi koji negiraju postojanje boga ali ipak dozvoljavaju mogućnost da bog postiji, za njih ne postoji gradacija stepena verovatnoće (kao što misli Jericho), niti su ljudi koje to pitanje uopšte ne zanima (kao što misli staklena), već su ljudi koji se uzdržavaju od donošenja bilo kakvog konačnog suda o tom pitanju usled nedostatka dokaza na kojima bi mogli bazirati znanje, tako da oni ne ostavljaju otvorena vrata nikome, za njih vrata ne postoje...

Moje mišljenje o agnosticizmu jeste da je to malokrvan stav. Ja sam ostrašćeni ateist, čak antiteist prema svim poznatim koncepatima o bogu ili bogovima.

Ja sam ostrašćeni ateist, čak antiteist prema svim poznatim koncepatima o bogu ili bogovima.

Како можеш у исто време да будеш и АТЕИСТ и АНТИТЕИСТ? И мој деда је тврдио да је оба, али то се не уклапа.

Атеист си кад не верујеш да бог постоји. А ако кажеш да си антитеист, ти признајеш да бог постоји. Не можеш да будеш ''анти'' нечега што не постоји.

Или грешим?

Ne isključujem mogućnost da agnosticizam postoji.

Džimi, u pravu si. Anti jeste protiv. Ali ja nisam protiv boga (jer mislim da ne postoji, bilo bi to kao da se mačujem s vetrom), već sam protiv specifičnih pojmova o bogu koji su tokom istorije formirani od strane različitig religija. Najviše se protivim hrišćanskom pojmu boga, koji mi je zbog geografije najbliži, a uzgred i najbesmisleniji. Tako da sam istovremeno i ateis i antiteist prema poznatim konceptima o bogovima. Ko što kaže onaj antihrist Ričard Dokins - svi smo mi ateisti što se tiče mnogih bogova koji su se provlačili kroz istoriju, samo su neki od nas otišli "one god further".

Filantropofobe, izvinjavam se na greški. Da, ja sam mislio upravo na teološki agnisticizam. Hvala na ispravci.
Ja sam inače agnostik zato što ja baš i ne verujem u postojanje Boga, ali ponekad uhvatim sebe da se zapitam da li on postoji.

Evo šta je jedan Vukajlijaš rekao o agnosticima:

http://vukajlija.com/agnostik/202124

hahaha, ta defka je meni jedna od najsmešnijih koje sam vido, razvaljuje

Jericho, možda grešim, ali zar nisu agnostici ti koje zapravo nije briga da li neko misli da nešto iznad postoji ili ne postoji?

za njih ne postoji gradacija stepena verovatnoće (kao što misli Jericho)

Mozda ja nisam najpreciznije izrazio svoju misao, umesto onog "believe" mnogo bolje je bilo "allow".

Evo linka, doduse na vikipediji, gde se vidi sta se sve podrazumeva pod agnosticizmom.

Мој ћале је био агностик. И мислим да је то једини разуман приступ религији. Никад нам није наметао своје (не)веровање, чак ми је млађи буразер поприлични верски фанатик.

http://en.wikipedia.org/wiki/Philosophy_of_S%C3%B8ren_Kierkegaard

Recimo da sam u sličnom fazonu, samo u malo blažoj varijanti... ;)

Мој ћале је био агностик. И мислим да је то једини разуман приступ религији.

Evo baš sam čitao na netu, Horhe Luis Borhes je jednom rekao:

"Being an agnostic means all things are possible, even God, even the Holy Trinity. This world is so strange that anything may happen, or may not happen. Being an agnostic makes me live in a larger, a more fantastic kind of world, almost uncanny. It makes me more tolerant."

ni angostik ni ateista nit pa imam nesto protiv takvih ljudi