Prijava

Pa sad zbog Japana neće na duže vreme...

Kada sam rekao "Jes more" mislio sam moraćemo i mi da pravimo NE, odnosno da kažemo DA za NE.

Pa sad će da sačekaju političari da se stiša situacija, mada mi ćemo hidroelektranski...

Kada sam rekao "Jes more" mislio sam moraćemo i mi da pravimo NE, odnosno da kažemo DA za NE.

Pa što odmah nisi rekao?

Pitam se da li zagovaraci nuklearnih elektrana i dalje veruju da bi u Srbiji trebalo napraviti jednu. Ako znamo disciplinu Japanaca, i disciplinu Srba, da li ste jos uvek samoubilacki nastrojeni?

Ja sam za nuklearke u Srbiji.

Kao prvo, mi nismo ni izbliza trusno područje kao Japan, čak šta više Vojvodina je seizmički vrlo mirno područje, tamo nikada nisu bili veliki potresi.

Kao drugo, ne bitno da li je to Srbija, ili Njemačka i SAD, danas kada bi se gradila NE u Srbiji koristila bi se savremena, strana tehnologija, koja je daleko naprednija i sigurnija od one u Fukušimi ili u Černobilju, jer su te elektrane pravljene prije 40 i kusur godina.

Kao treće, stoji to da smo kao narod aljkavi i smotani, pomalo neodgovorni, ali nuklearkom ne bi upravljao običan narod, već najveći stručnjaci, a takvih se sigurno može naći i u Srbiji.

Kao četvrto, to ne bi bilo dobro samo za rješenje energetskog problema, već bi omogućilo i brži razvoj nauke, kao i zaposlenje za neke vrhunske stručnjake koji ne bi morali da piče u inostranstvo da bi mogli da rade.

----------------

Sve u svemu, NE jesu dugoročno rješenje energetskog problema, ali nose i određeni rizik, koji je u glavama običnih ljudi uglavnom preuveličan, jer se ljudi sjete samo Černobilja i Fukušime, a zaborave na hiljade nuklearki diljem svijeta koje rade besprekorno.

Kao treće, stoji to da smo kao narod aljkavi i smotani, pomalo neodgovorni, ali nuklearkom ne bi upravljao običan narod, već najveći stručnjaci, a takvih se sigurno može naći i u Srbiji.

U Srbiji? Jesi li bas siguran? Bas bas siguran? http://www.b92.net/tehnopolis/vesti.php?nav_id=505734&fs=1

Jebiga, i neke sajtove američke vlade su znali hakovati ranije.

Da al' ih nisu hakovali tako što bi pisala lozinka i admin baš na sajtu pa na izvote pravite čet od sajta...

Da. I to što brže to bolje.
Da skratimo muku i odemo u tri lepe pičke materine.
Šta kurac osiromašeni uranijum, plutonijum ovo ono, daj nam gljivu odmah.

Jedino ovaj aurorin argument prihvatam kao validan.

A po čemu su Bugari bolji od nas?

Ја сам против. Какви смо болиди, доделили би неком тантусу то да чува, који би звао ортаке и на њу прикачио Сони, иако је то немогуће лололо

Шалу на страну, не треба нам д'изгинемо сви.

Kad su pre trideset godina napravili fabriku polipropilena u Odžacima, posadili su topole oko fabrike i rekli da je fabrika potpuno bezopasna za okolinu... Topole su bile visoke tri metra sve do bombardovanja kad je fabrika prestala sa radom - te godine su izrasle još tri metra... fabrika je ponovo otvorena, a topole stoje od onda. A odžačani redovno pune onkologiju Sremske Kamenice.

Izvinite zbog oftopika, ali zbog čega moji potomci moraju da strepe od nuklearnih incidenata (Pročitah gore da će to biti moderne NE, a ne stare 40 godina kao Fukušima - a šta će biti za 40 godina?) - da bi direktor EPS-a mogao onoj što mu puši na toplom obroku dati platu direktora medicinskog fakulteta?

Sloba je barem bio direktan u pokušaju da nas sve pobije.

A po čemu su Bugari bolji od nas?

To.
Nije bitno da li želimo ili ne, njih već ima dosta u okolini tako da bi najebali u svakom slučaju, bilo da dođe do proboja reaktora ili tako nečega kod nas il' preko grane, zašto se onda ne bi okoristili malo?

Pa zato sto bi se umnogome povecali rizici, zar ne? Ako vec treba negde da se ulozi, zasto ne u hidrocentrale? Sad malo guglah, evo rezultata:

Bruto potencijal od voda koje otiču vodotokovima u Srbiji iznosi 27,2 TWh/god. Od ovoga, tehnički iskoristivi potencijal iznosi 19,8 TWh/god. Do sada je već iskorišćeno 10,3 TWh/god ovog potencijala. Od neiskorišćenih 9,5 TWh/god je deo i ekonomski isplativ. (Wikipedia)

Hidroelektrane u Srbiji proizvode godišnje oko 9.930 GWh, što je oko 25,5% ukupne godišnje proizvodnje električne energije (Wikipedia)

Prostom matematikom dolazimo do racunice da bi ulaganjem u hidrocentrale ucesce hidroenergije udvostrucila proizvodnja, koja bi pokrivala vise od 50% domacih potreba (oko 35TWh godisnje). A bila bi ekoloski cista, i nikoga ne bi ugrozavala.

Jedino možda trebaju iseljavanja zbog akumulacije jezera, mada i sa nuklearkama bi ljudi bežali osim ako nije negde u vukojebini napravljena...

Ako je već prave neka bude u mom selu - bar ne mogu da ostanem invalid posle nesreće.

Prostom matematikom dolazimo do racunice da bi ulaganjem u hidrocentrale ucesce hidroenergije udvostrucila proizvodnja, koja bi pokrivala vise od 50% domacih potreba (oko 35TWh godisnje). A bila bi ekoloski cista, i nikoga ne bi ugrozavala.

Ulaganje u ove naše hidrocentrale bi značilo ponovnu izgradnju. Đerdap ima 40 godina, Perućac ima isto tako itd... Mi imamo solidan hidroenergetski potencijal, ali koga zabole za to? Misliš da će država da se otvori i da da neke pare za to. Hoće, boli je tuki

Što se tiče Nuklearnih elektrana, protiv sam toga jer znajući nas verovatno bi kupili neke polovne delove i sklepali nešto samo da nas izađe jeftinije...

Nuklearku nece praviti nasi ljudi sa nasim tehnologijama, to je sigurno. Ali i da ta nuklearka bude najsavremenija, naj naj, ja bih opet bio zadovoljniji kada bi se napravila jos jedna hidrocentrala umjesto nje, ili mozda dvije. Opet, hidrocentrale nisu nesto pretjerano dobre za ekologiju, mozda su vise dobre u odnosu na nuklearne ali nisu cistunci. Ko god je vidio kakva je Drina u donjem toku, kod Foce ili Gorazda, a kakva je poslije Zvornika znace o cemu pricam.
Treba odabrati od dva zla ono manje.
Ja se uzdam da ce se roditi neki blentavi naucnik koji ce uspjeti da rijesi sve probleme oko fuzione nuklearke, pa da se takve pocnu praviti.
Podrzavam ja i solarnu energiju ali dzaba nam ona kada ne znamo da pretvorimo ni 20% sunceve energije u elektricnu, a 20% bi bilo fenomenalno. Gledao sam neku emisiju o tome, u Nevadi su posijali solarne ploce i picke materine, fora je u tome da ako hocete da grad pici samo na solarnoj energiji onda vam trebaju polja za solarne ploce veca nego citav grad a da ne pricam o parama koliko treba.
Za sada nismo toliko pametni da napravimo tako nesto "ekolosko-ekonomski" isplativo, al valjda ce se roditi neki kuronja pametni, sklepace ga srpski kurac garant.