Prijava

Ne znam meni nije jasno što ljudi traže preporuku za fakultet na netu upiši brate ono što te zanima a ako ti ne znaš šta te zanima ne vidim kako će neko drugi znati

taj fakultet je tesko sranje ako si neko ko zeli da zaista nesto nauci u zivotu i zeli da razmislja svojom glavom.... eto. tako. sada komotno moze lock...

lemaja objasnila

Није објаснила. На том факултету се заиста може пуно научити, а она живи у заблуди да је тешко срање, јер факултет обилује дудуцима који су незаинтересовани за то што студирају, већ студирају да би се увалили у странке. Али није факултет, нити оно што се проучава на факултету, крив за то.

Не може тебе факултет да научи да размишљаш својом главом. То мораш сам да се научиш.

Није објаснила. На том факултету се заиста може пуно научити, а она живи у заблуди да је тешко срање, јер факултет обилује дудуцима који су незаинтересовани за то што студирају, већ студирају да би се увалили у странке. Али није факултет, нити оно што се проучава на факултету, крив за то.

Не може тебе факултет да научи да размишљаш својом главом. То мораш сам да се научиш.

Tačno tako. Mnogo fakulteta ima itekako šta da ponudi, samo što se momenat u glavi pojedinca da sve upija i razvija se retko kad pojavi. Zbog čega? E to je dobro pitanje...

Није објаснила.

jesam objasnila! :P i to ne samo za taj nego i za sve fakultete u bgd-u. čast profesorima koji drže dobra i kvalitetna predavanja, ovo ostalo je žali bože, džaba predaju. a ti duduci, samo zato što su u većini ipak postavljaju neke standarde i pravila koja utiču na svakoga, na ovaj ili onaj način. u suštini, svaki fakultet je sranje, jedino što dobiješ tu nekakvu diplomu, po principu "bolje išta nego ništa" i posle dalje sam furaš. imamo zastareo sistem obrazovanja, o ovoj raspaloj bolonji neću ni da počinjem, nastavna sredstva su žali bože, ovi što su samofinansirajući mogu komotno da se ubiju kad pogledaju šta dobijaju za svoje pare...

Moja najbolja drugarica iz detinjstva je na FPNu, na žurnalistici.
Ne bih ničiji faks da vređam, ali realno je da im je raspored smešan.
Mali broj predmenta (5 u prvom, 6 u drugom semestru prve godine) sa malim brojem časova. U našem društvu svi studiramo različito (mašinac, medicina, ekonomija, prostorno p., arhitektura i fpn) njen raspored, njene obaveze, njena zauzetost povodom faksa je uvek bila, jednom rečju smešna. Otići na faks rekreativno, 2 sata dnevno, ili u najgorem slučaju 4 od kojih ćeš jedan zbog pauze provesti na kafi, je vrlo, kako bih se izrazila, neakademski.

Smer je lak za završiti. Ako neko voli, što da ne. Teorija nije obimna nikako, pogotovo ne na prvoj, ceo semestar radiš iz knjižice od 80ak strana, smejurija.
Taj praktični deo je bleja, može da bude zanimljiv ako se potrudiš, ona je malo zagrebala pa je imala 2 3 radio emisije, non stop do duše moraš da vučeš neke nazovi poznate za intervju, ali dobro. Ona je sada na trećoj, i kako sama kaže, uz minimalan napor što se nekog štrebanja tiče, uz ogroman broj prilika da se izvučeš, da odložiš nešto, zaista nije nikakav problem davati godinu za godinom.

Razmisli o tome kakvi su ti izgledi za posao, do duše nisi se izjasnio koji bi smer upisao. Žurnalistika ti je po mom mišljenju baš promašaj. "Veliko novinarstvo" ne postoji u Srbiji. Svake godine izlazi gomila novih norvinara sa fpna, svake godine se još veća gomila ljudi samoproklamuje u novinare, nije ti to neka rabota. Ukoliko da se ne lažemo nemaš veze ili plan da idem preko da se doškoluješ za master ili nešto slično.

O ostalim smerovima, izuzev žurnalistike, zaista ništa ne znam.

Kako je studirati? Moze li se posle naći posao? Vredi li ga uopšte upisivati?

Mislim da fakultet nije najadekvatniji odgovor na ovo pitanje. Može li se naći posao? Za nekoga ko je vredan, radan, želi da nauči i napreduje - uvek. Štaviše, i bez diplome se možeš sasvim lepo snaći. Problem je što to parče papira sada baš dosta znači. To ti je potvrda da si imao dovoljno volje da učiš i ono što te možda ne zanima i ono što ti neće trebati. Da li ćeš se ti snaći na poslu koji radiš, želeti da se angažuješ oko njega, to veze nema s diplomom.

Moj savet ti je, upiši fakultet koji je po svojoj materiji najpribližniji tvojim interesovanjima. A da li ćeš iz generacije iz koje izađe par desetna ili par stotina studenata, uspeti da se izdvojiš iz mase i budeš baš taj koji će da dobije neki dobar i pristojan posao - zavisi isključivo od tebe. Imam u svom okruženju ljude koji su ista godina kao ja, daju godinu za godinom, ljude koji će mi sutra biti i konkurencija za posao, a svi idu na foru - samo ja da završim, posle ćemo lako... Šta ćeš lako? Ništa ne znaš, četvrta si godina. Provlačiš se sa dobrim i praktično primenljivim ispitima - samo da prođeš? Sutra će neko da te pita, šta ti uopšte znaš da radiš, a ti ćeš blenuti u njega kao tele u šarena vrata. Cilj studiranja je znanje - tj ono što uspeš da izvučeš iz studiranja. To otvara vrata dalje. To ili veza, ali smatram da nepotizmu treba što pre stati na put, pa se ič ne uzdam u tu stavku.

Slažem se što se tiče novinarskog smera. Moj smer su međunarodni odnosi. Prvi semestar je sastavljen od 5 predmeta od kojih je jedan engleski i sluša se tokom cele godine. Zapravo, predavanja ne služe ni za šta, ništa konkretno ne radimo, jedino što nam dolazi neka Amerikanka pa drži govorne vežbe, a potom nas odere na kolokvijumu! Ukoliko ne vladaš baš najbolje engleskim jezikom ili ne ostvariš dovoljno bodova na testu koji se polaže već prvog dana, budi siguran da će te isbaciti sa tog jezika, jednostavno sklanja muku sa svojih leđa. Ostala četiri predmeta su sociologija, politička ekonomija, savremena politička istorija i uvod u političku teoriju. Ono što je dobro, od ove godine je došlo do značajnih promena. UPT je mnooogo teži, to je delimično zbog novog asistenta, pre je bio sprdnja. SPI nije problematičan, poznato gradivo, blaga profesorka... Sociologija i poznati Čedomir Čupić, nezaboravna predavanja, pre bih rekla da je seksologija nego socilogija na koja u svakom slučaju nemaš potrebe da ideš osim ako ne želiš da saznaš četiri načina za muvanje. Rečenica koju najčešće govori je: "Prvo moraš da pitaš pa tek onda da pipaš!" U svakom slučaju, imaju dva profesora i asistent koji je fenomenalan. PE je jedan od težih predmeta, prvenstveno zbog zahtevne profesorke. Ono što je posebno dobro to je što između svakog kolokvijuma imaš sedam dana, tako da sve može da se stigne. Knjige su preskupe, naravno ukoliko kupuješ originale kao ja. Školarinu platiš, a ne dobiješ ništa jer se sve plaća. Kako bi bio na budžetu, moraš položiti sve predmete i tako stičeš uslov za rangiranje. Postoji brdo nedostataka kod ovog fakulteta, ali meni se dopada, odabrala sam ono što sam želela. April jedva čekam, tada su u toku predizborne kampanje, studentski izbori, potom pregovori, dogovori, koalicije...

Hvala na podrsci.

Črčo, srušila si mi sneška. Ja baš razmišljao o žurnalistici ovih dana, ali sam kapirao da tu mogu da steknem neko obrazovanje, neću da idem na faks rekreativno jebešmumater.

Ја не контам баш ову политикологију, мислим, где могу да се запослим и тако то...

Мораш да размислиш шта желиш од факултета? Јел ти треба диплома да би те неки шурак пашеног угурао негде да крадеш? - Упиши факс политичких наука.
Размисли шта не ради у нашој земљи како треба?
Политика, Економија и Право(суђе) - управо најпопуларнији факултети који годишње дају највише дипломаца.
Да могу да те нешто науче ова држава би ваљала. Можда сам био престрог према економији али јбг.
Ако оћеш да нешто вредиш и даље од граница ове јадне земље, онда ти не гине нека математика, неки инжењерски факс или природни.
Ако ћеш да имаш просек 10,00 и да останеш да радиш на факсу онда можеш и на ДИФ и упиши оно са најлепишим описом и вебсајтом.

Размисли шта не ради у нашој земљи како треба?
Политика, Економија и Право(суђе) - управо најпопуларнији факултети који годишње дају највише дипломаца.
Да могу да те нешто науче ова држава би ваљала.

Хаха, Лигњославе, легендо!

Можда сам био престрог према економији али јбг.

Ни мало.

Na osnovu kojih podataka si zaključio da je FPN jedan od tri fakulteta koji godišnje daju najviše diplomaca??? Vrlo zanimljiva informacija. Na fax-u ima ukupno oko 3500 studenata, a ti ga porediš sa Pravnim koji godišnje primi 1800 i Ekonomskim koji primi 1200. Smešno! Državu boli dupe za FPN, zato je tako kako jeste, a ne zbog toga što ne možeš ništa da naučiš! Toliko od mene. :)

Нећу пуно да каким о факсу,али могу ти рећи да фпн има добар кафић у дворишту.. а и риба добрих има на том факсу.. и има апарат за топлу чоколаду у ходнику.. е сад добра је и читаона,увек има добрих риба.. ето толико од мене. А да преко пута ти је фон,па можеш да одеш тамо некад на предавање ако желиш да научиш нешто! :Д

Evo, da vam kaže nešto student treće godine politikološkog smera.

Fax je kao gimnazija među fakultetima. Imaš svašta interesantno da saznaš, ali posle toga si, u principu, niko i ništa. MEĐUTIM, ako si dovoljno spreman da se guziš, možeš dobre vezice da stekneš itd, jer je većina profesora povezana, a ima i dosta mogućnosti za raznorazne posete i stažiranja u skupštinama i dr institucijama, konferencije i tako te gluposti, a i redovno nas posećuju svi, od političara pa do stranih predsednika i diplomata.

Jeste, ispita ima malo (u proseku 9 po godini), predavanja uglavnom nisu obavezna i uglavnom je bleja na faxu tokom semestra, ali, kad dođu ispiti, onda stvarno moraju da se zasuku rukavi i to je to.

Molim vas da obratite pažnju na to, da ja pričam o svom smeru (politikološki) i samo mogu o njemu do detalja da govorim. Politikološki je teorijski smer i ubedljivo je najsvestraniji po pitanju disciplina koje se proučavaju.

Ako želite da steknete stvarno korisna i interesantna saznanja iz:

-politike, političkih sistema i svega vezanog za politiku i politikologiju
-međunarodnih odnosa i diplomatije
-sociologije (sa politikološkog aspekta)
-ekonomije (sa politikološkog aspekta)
-prava
-filozofije
-antropologije
-ekologije

(a tu su i mnogi drugi izborni predmeti filozofija, informatika, kulturologija...)

...OVO JE SMER (FAKULTET) ZA VAS!

Što se tiče drugih smerova,

-međunarodni upisuju uglavnom oni najbolji učenici iz gimnazije i to je jedan od najtežih smerova da se uđe, velika konkurencija. Ima dosta da se radi, ima puno međunarodnopravnih predmeta itd. U principu je veoma sličan politikološkom, samo se više pažnje posvećuje, logično, međunarodnim odnosima.

-novinarski smer je, po meni, (sad će da se uvrede kolege), pozerski :) Takođe je konkurencija ogromna, a prva godina je smešno laka. Imaju veoma zanimljive predmete (ukoliko vas novinarstvo zanima) i dosta mogućnosti za praktičnu nastavu (brojni fakultetski časopisi, studio - fakultetska radio emisija, fakultetska TV emisija, stažiranja i volontiranja u ostalim medijima itd)

-socijalni smer je nekako izolovan u odnosu na ostale i ne znam puno o njemu. samo znam da oni takođe imaju dosta prakse u domovima, sa siromašnima itd, dakle iz onoga što sam video, stiče se dosta iskustva iz prve ruke u domenu socijalnog rada tokom studija.

Eto, toliko od mene... ukratko :D