Prijava

Budisti imaju vrlo zanimljivo objašnjenje postojanja duše:

čovek se može podeliti na tri dela - telo, um i dušu.
Kada je telo bolesno, osećaš fizički bol a um i duša su manje više u redu. Kada je um bolestan, telu i duši ništa ne fali ali um je zaostao, razmišljanja nepovezana, svest sebe kao bića nejasna.
Kada je pak duša bolesna, telo i um su zdravi ali je čovek pokvarena i zla osoba.

Verujem da je duša neka vrsta energije koja se menja. Dobrom je čine suzdržavanje, skromnost, vedrina, obrazovanje i ideja o čovekoljublju i poštenju. Dobra duša utiče dobro na druge duše, zato ti je jednostavno prijatno kad si u društvu dobrog, blagog i iskrenog čoveka.

Гамби, много нешто муљаш ти са религиозним темама, ниси ти неки секташ, а? ;)
Шалим се. Па, види, поприлично је релативни појам, обзиром да га користе и верници и неверници :)

Гамби, не може да се покаже шта је душа због тога што нема никаквих доказа за то... Шта год да ти неко каже о души и о ономе шта је она, ти и ја и још неколико милиона људи на овоме свету ће то моћи да упореде са нечим и да ставе знак једнакости између душе и тог појма... Душа не постоји душа је оно у шта се верује... а за све то су са друге стране стоје оне зајебанције, типа, гени, карактер, менталитет, и остале зајебанције! А лошу душу има онај који је зао, тј чини лоше ствари, типа краде, лаже, вара и убија! Тако да душа не може да се дефинише као што не може ни Бог... зато се у њу верује као и у Бога! Бар ја тако контам...

Objasnio fejs! E, sad može da se zaključa tema. :p

Тако да душа не може да се дефинише као што не може ни Бог... зато се у њу верује као и у Бога!

ВЕРУЈЕ је кључна реч.
Кад нешто не може човек да види, чује, осети на било који начин, једино може да верује у то. И ту би требало сва прича да стаје.

Слажем се са Блеком, Душа не јебе.

http://vukajlija.com/dusa/274776

Zamisli ovako : crnci te jebu u dupe četvrti sat, a ti moliš Boga da prestanu. E, to što moli Boga da prestanu je duša.

Стивене, логично је скроз да се слажеш са блеком... ал нећеш јебати лоололололло

Зашто је логично?

Стивене, опусти се спрдам се... сконто ваљда...

Ja verujem da će se napraviti veštačka inteligencija, i da će se na manifestnom planu ponašati kao i ljudska, ali pitanje je hoćeš li ti moći da proveriš da li je to što se robot ponaša ovako ili onako znak svesnosti. Sigurno znaš za filozofskog zombija

Fora sa filozofskim zombijem je u tome da ja, osim za sebe, ni za koga drugog ne mogu da tvrdim da je svesno biće. Ja i tebe, kao i bilo kog drugog čoveka, mogu da posmatram kao besvesni automat koji se samo ponaša kao nešto što zovem čovek, i u tom smislu nikada ne mogu da dokažem i proverim da si ti zaista svesno biće. To stoji i za veštačku inteligenciju, jer nikada nećemo uspeti da dokažemo da ona ima "dušu" tj. ono specifično ljudsko JA. Ali to je već civilizacijski problem ukorenjen u ljudskom poimanju sveta. JA sam kao čovek oduvek zaključivao na TI, oduvek ono naše JA priznaje u onom TI postojanje druge ličnosti izvan sebe samog, i onda se postavlja pitanje kako to uraditi sa mašinom, kako mašini priznati ličnost, e to je već futurizam i zahteva kopernikansku revoluciju u poimanju sveta od strane čoveka.

Ovaj Minski tvrdi da će čovek jednoga dana ovladati takvim neurološkim znanjem da će u veštačkom materijalu uspeti da reprodukuje do poslednjeg detalja procese koji se odvijaju u ljudskom mozgu, i da će time proizvesti potpuno svesno biće. Čak ide dotle da govori o tome kako će ljudi moći da prenose svoju svest sa hardvera na hardver, kao što mi danas prenosimo računarske podatke, to je već naučna fantastika, ali ko zna, i Žil Vern je nekad bio naučna fantastika.

Postojanje i nepostojanje su kategorije sa kojim se ovde neki frljaju gore nego sa padežima! C c c... Sve vi znate. :)))

Ево само да се окористим језиком науке која не признаје никакву душу:

"Психички живот човека и животиња се базира на раду нервног система, како централног (когнитивне и мисаоне функције, конативне (вољне), учење и памћење, емоционалне... ) тако и периферног и вегетативног (телесне и висцералене (топло-хладно,бол, додир, покрет, различити надражаји...).

Е сад да вам то преведем на српски: Све што сте у животу икада видели, чули, осетили, доживели, сазнали, научили, запамтили, заборавили, ваш идентитет, ваше свесно постојање, све, све ама БАШ СВЕ је кхм... нервни импулс, раздражење једне нервне ћелије. Промена спољашњег и унутрашњег електромагнетног потенцијала мембране нервне ћелије која резултује наизменичним уласком јона калијума и натријума са једне стране и калцијума са друге стране мембране нервне ћелије. Један мајушни електро-хемијски догађај.

Дакле они тврде да је комплетан наш живот (свесни и несвесни) јебени микро електро-хемијски догађај и да никаква душа не постоји.

Конкретно: када сам упознао нпр. Гамбија, његов лик који сам спазио и који данас препознајем на улици - замена позиција јона натријума, калијума и калцијума у и изван ћелијске мембрене нервне ћелије.
- Када сам се руковао са Џимијем и прозборио коју њим - замена позиција јона натријума, калијума и калцијума у и изван ћелијске мембрене нервне ћелије.
- Када сам се упознао са Урошем и кад ми је рекао да је он студент правног факултета и објаснио коју музику слуша, чик погодите.... - замена позиција јона натријума, калијума и калцијума у и изван ћелијске мембрене нервне ћелије.
.
.
.

па јебига брате, ко сад ово прогута...

Ripli,

ja gutam sa sve jajima. Bolje objašnjenje ne postoji. Mada si mnoooogo pojednostavio stvari... Fenomen svesti svodi se na mozak, kako ga mozak proizvodi još uvek je nepoznato.

Edit - primer - postoje ljudi koji su tokom života bili "moralni", dožive povredu mozga, ošteti im se baš taj cetar za moral, izgube svaki pojam o "moralnom osećaju"... postoje brojni primeri ne samo za "moralni osećaj"

ja imam migrenu... sta god da je dusa, trenutno mi izlazi na nos...

Нисам напет и слично, него ми није баш најјасније било... Оно, практично ни немам праву комуникацију шчовеком. Није битно, нећемо да спемујемо више.

Melkijades
Budisti imaju vrlo zanimljivo objašnjenje postojanja duše

Enter the void - moćan film na tu temu

Filantropofob

Ripli,

ja gutam sa sve jajima. Bolje objašnjenje ne postoji. Mada si mnoooogo pojednostavio stvari... Fenomen svesti svodi se na mozak, kako ga mozak proizvodi još uvek je nepoznato.

Пре ере научног напретка су људи сматрали да је Земља равна плоча и резоновали овако:

" Нормално је да је равна плоча! Не него је округла???! Па сви би са ње попадали јеботе! БОЉЕ ОБЈАШЊЕЊЕ од теорије о Плочи коју носе Четири Корњаче НЕ ПОСТОЈИ.
И то трабуњање о земљи која је лопта и још се окреће (? свима би се завртело у глави до повраћања) и то - око Сунца се окреће?! Ахахахахах јеботе, па макар то Сунце сваки ведри дан гледамо како се окреће око наше Плоче..."

Čak ide dotle da govori o tome kako će ljudi moći da prenose svoju svest sa hardvera na hardver, kao što mi danas prenosimo računarske podatke, to je već naučna fantastika, ali ko zna, i Žil Vern je nekad bio naučna fantastika.

Malopre sam gore napisao, ne znam da li si čitao. Pretpostavimo da moje telo rekonstruišu do najsitnijih neurona, naprave u dlaku isto. Ili da naprave nekoliko kopija te moje svesti. Možda će jednoga dana moći. I, ide to drugo telo tamo-amo, radi šta već radi, ali ja sam ovo što sam sad, moje JA nije preneseno u to drugo telo ili u taj program, nastavljam da gledam kroz svoje oči i slušam kroz svoje uši. Nije napravljen nikakav transfer identiteta. Šta misliš, ti umireš, a oni na primer skeniraju tvoj mozak i učitaju ga u neko drugo telo, i to recimo dok si još živ. Taj bi otišao i glumio tebe pred tvojim poznanicima, i to do savršenstva, jer je istovetan sa tobom, ali ti, ti bi ostao da umireš, i na kraju bi se spustilo crno, i gotovo, ne pomaže ni download, ni upload.

Нисам напет и слично, него ми није баш најјасније било... Оно, практично ни немам праву комуникацију шчовеком. Није битно, нећемо да спемујемо више.

Ок је... шалио сам се малко... но, нема ни везе