Prijava

menijesamodosadno, pojačaj negordeljivost

Menijesamodosadno, pravi si stereotipni hrišćanin. Mož odlično da predaješ veronauku ako te ne mrzi da završiš teologiju. Poseduješ kvalitete.

Bora Čorba je to odavno protumačio stihovima "O kako je lepo biti glup".

"блажени су сиромашни духом, њихово је царство небеско? "

Ipak moram upasti na temu.

To znači da čovjek treba biti svjestan svojih mentalnih limita i ograničenja, a ne misliti da je najpametniji i da sve zna. To je blagoslov za intelektualno skromne. Najumniji ljudi su imali takav stav, počevši od Sokrata, koji je tvrdio "Znam da ništa ne znam".

Siromaštvo duhom je svijest da je svako naše znanje i talenat kod nas prisutan samo Božjim dopuštenjem, a da se prava duhovnost, mudrost i znanje nalazi kod Boga, a ne kod ljudi.

Takođe, to blaženstvo nije usmjereno protiv znanja. Kome je god Bog dao talenat i inteligenciju on treba da stiče znanja i da ih koristi u dobre, ispravne svrhe.

Međutim to blaženstvo se može shvatiti i na slijedeći način - oni koji su po samoj svojoj prirodi neuki, neobrazovani, mentalno ograničeni - mogu u nekim slučajevima da imaju blaženstvo, jer oni uslijed svojih limita, rijetko kad dovode hrišćanske istine u pitanje. Njihova vjera je jednostavnija od vjere inteligentnih ljudi. Ali to ne znači da umni i obrazovani ne mogu biti blaženi. Niti znači da se znanje treba suzbijati.

To prosto opisuje faktičko stanje nekih mentalno ograničenih ljudi koji se zahvaljujući svom stanju mogu pronaći u dječjoj jednostavnoj vjeri.

Međutim glupi i ograničeni ljudi, koji misle da su najpametniji i koji nisu svjesni svojih ograničenja, NEMAJU to blaženstvo, već jednako upadaju u grijeh gordosti, kao i oni zaista inteligentni koji misle da njihova vlastita mudrost daje sve odgovore.

Gambi je u jednom postu napisao da je samoubijanje štetno po zdravlje tako da sam protiv toga

Гамби, ко ти дрма каФез? :педерскисмајли:
Дупло њ, то је уствари значили ДА ЛИ ИМАШ СМИСЛА ЗА ХУМОР?
Очигледно не.
Да, Гамби, баш ме занима зашто тако мислиш?

Gambi je u jednom postu napisao da je samoubijanje štetno po zdravlje tako da sam protiv toga

Dušan objasniJo ...lololololo...

Evo ja dadoh odgovor gore. Previše postova, pa možda ne primjetite.

Ja ću uvek ostati siroma samo da bi vido carsko nebesko, pa ću tamo Miškovića lepo da cajperišem. Eto, živim za taj dan ili za tu noć.

sto bi rekli zemunci oces jedan hari kiri u vugla xaxaxa

jovičićev post u par reči: šta ti imaš da sumnjaš i dovodiš u pitanje, aj ti nama lepo na lomaču... sta kažeš, zabrinili lomače? e onda ćeš u pakao zbog gordosti!

Jovičiću,

ja sam pokušao da te pitam na onoj temi od onom glupom filmu nešto o Isusu jer me iskreno zanima tvoj odgovor, pa te ovako ganjam po forumu. Ponoviću zato pitanje. Zanima šta misliš o ideji da je Isus kao čovek, njegov lik i delo koji su od nesumnjive etičke vrednosti, mistifikovan i hristijanizovan od strane njegovih sledbenika, ne samo u ranom hrišćanstvu već i kroz čitavu istoriju? Čuo si možda ono Ničeovo "jedini hrišćanin umro je na krstu". Šta misliš o tome?

Духовито, беше неки филм црно-бел, тај фазон. Њу поједе гордост, он се самоуби.
Сад су заједно.

Мени нико неће да одговори? Шта сад треба да отварам нову тему? У пичку..

Mislim da je Niče donekle upravu. Hristos je bio pravi hrišćanin. A njegova vjera je predstavljala ortodoksni judaizam uz dodatak da je on mesija, Sin Božiji i spasitelj i uz poruku da i ne Jevreji mogu biti spaseni.

Nakon Hrista, sistematski su suzbijani svi jevrejski elementi u hrišćanstvu, što je suprotno i Bibliji i Hristovoj poruci.

On je rekao "Ja nisam došao da ukinem Zakon i Proroke, već da ih ispunim".

Dakle, omalovažavanje i obezvrijeđivanje Starog zavjeta od strane zvaničnih crkava nije u duhu hrišćanstva.

Mislim da je suština hrišćanstva ono što piše u kompletnoj Bibliji, dakle i stari i novi zavjet - od Knjige Postanja do Otkrovenja Jovanovog. To je hrišćanstvo, i to nije ni dodatak, ni mistifikacija, ni "hristijanizacija".

Sve ono što je kasnije dodato i što se ne sreće u Bibliji, jeste dodatak i uglavnom, mada ne nužno uvijek, nije u duhu pravog hrišćanstva.

Zmio, odgovorio sam ti na prethodnoj stranici, ali od ovog silnog spama normalni postovi se ni ne vide.

otvoraj zmijo, i onako je malo tema sa religioznom tematikom, viš da smo gladni boga, to najbolje prolazi, treba imati sluha za narodne potrebe