Разноразно питање

  1. Jeste sejo, formira se taj opadajući ''niz'' jer nema ponavljanja.

  2. Trebaju ti kombinacije bez ponavljanja. Sa wikipedije:
    http://i.imgur.com/4UapnUP.png

  3. Treba samo podeliti taj broj sa 7!
    EDIT: Zakasnio sam lolo.

  4. Бем ти Тита, тотално сам у конфузији. http://free-zg.t-com.hr/Vesna_Erceg/Kombinatorika/KOMB_varijacije1.htm Откуд му сад овај факторијел у имениоцу...

  5. Бгате ово је просто, ја сам баш ово пробо у првом средње и рачуно колко кинте ми треба да уложим да бих сигурно добијо.

  6. Vičeš ili faktorijelišeš?

  7. Ovo je uopšteno o bin. koef. ono je samo za zadatak...
    http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%B8%D0%BD%D0%BE%D0%BC%D0%BD%D0%B8_%D0%BA%D0%BE%D0%B5%D1%84%D0%B8%D1%86%D0%B8%D1%98%D0%B5%D0%BD%D1%82
    Sejo koje si godište? Ako imaš viška vremena ima gomila zadataka iz kombinatorike, koju slepci ubace u 1 jebeno polugodište, ali je do jaja za razmišljanje...

  8. Јери знате који чили сос има да се купи код нас а да је љут јебему дете? И да није неки увозни илегални јер то не могу да купим у продавници. Јуче купим неки АБЦ и више се осећа бели лук у њему него паприка.

  9. Имам реферат за сутра на тему Варијације без понављања. И све фино одрадим, убацим пар примјера и реко ај и ово да одрадим. Израчунам по овој формули из збирке и реко да провјерим на нету, кад оно друга формула...

  10. Ovoj su ti binomni koeficijenti. Ono što se gleda je ukupan br (onaj gore) od broja tebi trebaju, i što je 39 nad 7 u ovom slučaju.
    Rokneš one tipa ima 4 lika koja treba da podele 5 din. Na koliko načina da svako dobije bar po dinar... :)
    Evo na primer:

    Vračara napravila igru zvanu šah, i odnela kralju na poklon. Kralju se svidi igra, i pita kako da joj se zahvali, šta traži zauzvrat, ona kaže na prvo polje stavi mi 1 zrno pšenice, na drugo 2, na treće 4....

    Na kraju, kralj ukapira da ne može da joj da toliko pšenice (pretpostavlja se da toliko pšenice nije ni postojalo ukupno na svetu), i on je ubije (jer bi pukla bruka da on ne može nepšto što obeća da ispuni). Koliko je tražila pšenice vračara?
    improvizovao sam tekst, ali to je suština

    Rešenje:
    1+1puta2+2puta2+4puta2+8puta2+...(2^63puta2)
    A samo 2^63 je = 9 223 372 036 854 775 808...praktično domen Ministra Bačevića...
    A ako bi hteo da izr. ukupan zbir 63
    puta(1+2^63)+1 (tako nešto bi trebalo)
    EDIT: Morao sam da prepravim, jer je gutao zvezdice, i pisao kosa slova... :) Sad sam napisao samo puta.

  11. Има ли негде стриминг за Шпановићку у финалу светског првенства?

  12. Vičeš ili faktorijelišeš?

    Faktorijelišem.
    Slabo sam radio generalno kombinatoriku i teoriju verovatnoće ali koliko se sećam da bi prepoznao da li koristiti kombinatacije ili varijacije u nekom zadatom problemu treba da znaš da kod ove prve nije bitan raspored, pa na osnovu toga primeniš formulu.

  13. Примјер 1: Колико се троцифрених бројева са различитим цифрама може написати од цифара 1,3,5,7,9?
    Е={1,3,5,7,9} n=5; k=3;
    V=5х4х3=60
    Ако направимо аналогију између овога и лота то бих било: Колико се различитих седмоцифрених бројева може написати од 39 различитих бројева?
    Е={1,2,3...39} n=39; k=7;
    V=39х38х37х36х35х34х33=...

    Значи ово су формуле из Вене збирке.
    Едит:Сконто сам! У првом је битан редослијед, овде није. Ово је друга област...

  14. E, ali kod Lotoa ti je svaki redosled brojeva rezultuje istim (dobitna kombinacija je bez obzira da li je prvo izvučen neki broj ili ne itd.), a kod sedmocifrenih ne.
    Znači, kod sedmocifrenih su varijacije, a kod lotoa kombinacije

    EDIT:

    Едит:Сконто сам! У првом је битан редослијед, овде није. Ово је друга облест...

    E!

  15. Едит:Сконто сам! У првом је битан редослијед, овде није. Ово је друга облест...

    Upravo. Mada učiti formule za kombinatoriku...nije nešto preterano neophodno. Biće kasnije, npr za binomne razvoje i odredjivanje nekog šurnaestog člana... Jesi gledao one zadatke sa štapićima? Sa vitezovima okruglog stola...istripuješ se dok radiš...

  16. Нисам видио, који задатак? Ова област математике ми се чини јако примјенљива.

  17. Lupam sad vitezovi okruglog stola treba da idu (samo dvojica od njih) na put, na neki seminar šta li (improvizujem tekst). I koliko može grupa da se oformi, koliko parova može da ide, ako niko ne priča sa onim pored kojeg sedi. Nacrtaš recimo sliku, sa njima za stolom, i provališ da ima 2 kruga, ako izabereš prvog on može da ide sa trećim, petim, ..., pretposlednjim. A ako izabereš drugog, on može sa četvrtim, šestim, ...,poslednjim. I sračunaš preko n nad 2, plus n nad dva (zavisi koliko ih ima, ako ih je jednak broj parnih i neparnih, onda je 2puta n nad dva, ali ne mora biti). To je neki elementarni primer, uglavnom se izvlače šibice, i imaš one uslove ako izvučeš to onda tako, ako ne, onda nešto drugo, i te fore.
    Zanimljiva je neverovatno oblast, a ako misliš da ćeš da sračunaš nešto za hazardne igre, hoćeš kurac, nemoj džabe pokušavati... :)

  18. То ми више личи на пермутацију?
    Ма јок за коцкање. Програмирање и те ствари... :)

  19. To ok. Mada moja bivša razredna (ne mogu da kažem, jest jeben profesor, gomile knjiga, zbirki, druga najjača u gradu posle Voje Andrića), je tvrdila da kad bi se dovoljno vremena razmišljalo o tome, da bi mogla da zajebe kladionice... Kad sam počeo da se cepam... Kuku majko, iščašio bio vilicu...
    Tolike godine, vekove, niko ne može da zajebe kladzu, ona će... Ako voliš programiranje, samo cepaj, ortak moj, za jednu aplikaciju uzme 10 000e, a treba mu do tri meseca da je napravi...za neke i manje...brdo para uzimaju...

Rekli o sajtu

Slavna Vukajlija. Ima glupih stvari, ima bezveznih, ali ima i jako puno brilijantnih. Neću previše dužiti, samo odite tam pa vidite sami. Samo jedno upozorenje - ima ponešto napisano i na ćirilici (iako smatram da svako, ko kolko-tolko drži do opće kulture zna ćirilicu).

Skodin blog · 04. Septembar 2010.