Prijava

"Bolje da sam imao sina narkomana nego što imam kockara; narkoman se uradi pa je miran, ovaj ne miruje dok sve ne projebe". Reči jednog oca iz NS. Živeo sa kockarom inače, nešto malo, i nisam ga odmah provalio - posle bilo raznih neprijatnih situacija, izbacivanje iz stana, sukob sa ćaletom itd. Tipične nemile scene.

Kocka je kompenzacija, kao i sve drugo - gudra, alkohol, kupoholija, radoholija...Nikakve batine, zatvaranja, vezivanja za radijator (nažalost) ne pomažu, neophodno je raditi sa psihologom kraće ili duže vreme. Ako ga na neki način i odviknete od kocke, naći će vrv sebi drugo polje na kom će da sjebava svoj život. Kocka je samo posledica, uzrok je nešto drugo.

Ako ste u BG ili blizu, tu vam je pastirski centar u Kraljice Natalije - besplatno je a stručnjaci su fenomenalni. Ja idem tamo na geštalt. Ne znam kakvi su sa terminima sad preko leta, ali tamo bi sa njim radio preiskusan čovek na najbolji mogući način. Kako god, potražite rešenje što pre. Samo od sebe neće prestati, sem ako ne doživi neko naročito prosvetljenje, što je nažalost redak slučaj.

Ne mogu da ga vodim negde u izolaciju jer je odličan majstor u svom poslu i bukvalno je nezamenjiv u firmi od 25 zaposlenih, bez njega bi sve stalo.

Ili da ga vodim, ko jebe firmu

Nema ništa od izolacije. Vodi ga na terapiju. Svako dobro.

Nikakve batine, zatvaranja, vezivanja za radijator (nažalost) ne pomažu, neophodno je raditi sa psihologom kraće ili duže vreme.

Za romanticnog prijatelja i ostale koje veruju u moc lepe reci, razumevanja i ostalih modernih sranja parafraziracu velikog engleskog gospodina - neki ljudi veruju da verbalne uvrede bole vise od fizickih povreda... oni naravno grese, sto ces i ti shvatiti kad ti zabijem viljusku u oko

Kada imaš kockara/narkomana u porodici, moraš da imaš opciju prekidanja svakog kontakta i nastavljanja sa svom životom. Nije to priznavanje poraza, jednostavno nekada i pored svih stvari koje pokušaš neće nikad biti normalno. A biti rob nekome, koliko god ga voliš, nije dobro.

Naravno, ne znamo detalje, možda je vraćanje para zelenašima moguće, terapiju treba probati... al razmisli koliko jos ima dugova koje nije ni spomenuo i da li uopšte želi da se leči, plus relapsi.

Konsultovanje vukajlije mi je potez očajnika i svakako loš znak.

Mislim da nećeš ti biti ta osoba koja ce da ga spasi, nego on sam mora

Најгадније је што, за разлику од већине других зависности, ово није органска (не изазива је никаква супстанца унета споља). Зато је утолико теже и препознати и лечити.
Упознао сам то зло са обе стране, и као играч, и као радник у тој индустрији, и знам им све преварне механизме. Увек постоји неки узрок незадовољства (родитељи, супружници, уопште неко или нешто из окружења) који нагони људе на коцку, а кад постане зависник, онда више никакви спољни мотиви нису потребни.
Ово што каже Param, у Краљице Наталије. Само преумљење, ништа друго. Убијање у појам, избијање свих "аргумената" (који код коцкара нису намењени само за лагање других - они су сами најискреније убеђени у њихову исправност). Има и Драјзерова, али они више гледају да имају покриће пред законом и да испоштују "пацијентова права", него што се стварно баве неким делотворним терапијама.

Nije kocka glavni problem, već posledica glavnog problema (koji posle stvara gomilu drugih problema naravno). Sva sranja koja pravimo su kompenzacije za nešto, svaka ovisnost je beg od nečega. Od samog sebe. Možeš raditi šta hoćeš, no dok se ne suočiš sa tim nečim zapinjaćeš o isti kamen iznova i iznova. Nevolja je medjutim u tome što često ne znaš sa čime tačno treba da se suočiš (pokopao si suviše duboko, bilo suviše davno...) ili nemaš dovoljno kapaciteta da se trgneš i istraješ, što opet nije tvoja krivica - jednostavno, nisu ti usadili sposobnosti, samopouzdanje, sigurnost, ljubav, odgovornost...Neko dobije dete pa se sredi i stabilizuje, neko ni tada. Kako god, najbolje je otići kod čoveka koji se školovao za to, pomogao je već gomili ljudi da se vrate na pravi put i stanu na noge, i pomoći će ti da pomogneš sebi.

Ne placi ko picka nego budi musko, kako sutra da budes nekom uzor i ocinska figura tako nanjav

Megviče tebi nek je Bog u pomoći batke a vi kad ste tačno izrazli u gejaše jebene

U gejaše obično izrastu ljudi čiji su očevi u fazonu ne plači ko pička nego budi muško.

boco, upali fejs zovem te

Gde je ona tema sto su kacili titlove na bolivudske pesme?
Ono, “tole gej”

Da li se neko seća teme tipa gde ste se i kako osramotili?
Bila je tu neka priča o liku koji odlazi kod kumova na selo, pa mu se prikenja, izbaci vanzemaljca ali ne radi kotlić, pa odluči da ga ručno vrlji kroz prozor, a gomno padne komšiji koji nije dobar sa kumom, pravo na stol na dvorištu.

Hvala puno Barone. Još me boli stomak od smejanja