Prijava

Prema savremenoj medicini, dlaka je mrtvo tkivo. Jedini živi dio je korijen dlake, u kome se razmnožavanjem ćelija stvara dlaka. Taj proces bi po logici stvari trebao biti nezavisan od dužine dlake, pošto ona kao mrtvo tkivo, ne može da komunicira sa korijenom. Zbog toga kosa i brada uvijek rastu, ma koliko dugački bili. Dok se ne ošišamo/obrijemo, dužina kose/brade se povećava. Međutim, ostale dlake na tijelu (na stomaku, rukama, nogama, ispod pazuha i stidne dlake) kada dostignu određenu dužinu jednostavno prestaju rasti? Kako to? Da li iko ima ideju? Kako može iz čista mira prestati razmnožavanje ćelija u korijenu dlake kada ona dosegne recimo 2 cm???
Ja imam nekoliko ideja, ali uopšte nisam siguran šta je ustvari po srijedi.

a. Možda dlake ni ne prestaju rasti, već kad dosegnu maksimalnu dužinu opadaju, a na njihovo mjesto dolaze nove. Mi to ne primjetimo, jer uvijek opada jako mali broj dlaka. - ova mi opcija djeluje moguća, ali iskreno vrlo rijetko se desi da mi opadaju dlake s ruku, nogu itd, a i ako se desi to se ne dešava isključivo sa najdužim dlakama.

b. Možda korijen dlake posjeduje nekakav senzor, koji detektuje fizičko djelovanje dlake na korijen, pa ona ako je duža imaće zbog veće težine i savijanja malo drugačije dejstvo na korijen nego vrlo kratka dlaka. Na osnovu toga senzor pokreće neki mehanizam koji zaustavlja rast dlake.

Eto to su moje ideje, a sad vaše.

I još nešto.
Ovo se isto dešava i kod životinja, one iako se ne šišaju i ne briju, imaju jednu određenu dužinu dlake koja se uglavnom ne mijenja. A pitam se i - zašto ni jedna životinja nema kosu. Tj. dlake na glavi su joj iste kao i na drugim djelovima tijela. (osim možda grive kod lava) Moglo bi se i drugačije formulisti - zašto životinje nemaju potrebu da se šišaju i briju (izuzev nekih - ovce na primjer)

nisam biolog niti dermatolog, te neću postaviti svoju teoriju.

želim samo pitam, zašto se dlaka uvija, i zato imamo kovrdžave ljude naspram onih sa ravnom kosom? :)

@jz: tacan odgovor je pod a. samo sto dlaka ne zna koliko dugo duzinski treba da raste, nego vremenski. I sve rastu otprilike istom brzinom. Na rukama i nogama recimo opadnu za mesec dana, pod miskom nakon 2-3 meseca, a na glavi nakon x godina, i to ne nakon fiksnog vremena nego po gausovoj raspodeli (negde vidoh da znas matematiku). To je to. Ne nalazis dlake na rukama i nogama, zato sto ih nemas mnogo.

@cris: dlaka se uvija cesce kod ljudi u suncanijim krajevima, zao sto kroz takav tip kose manje prolaze uv zraci i vise se gubi toplota. naravno, logicno je da kod ljudi u manje suncanim krajevima, prednost dobijaju oni sa ravnom kosom.
e sad, kako se uvija, pojma nemam, ali ako bi se posmatralo fizicki, verovatno se uvija zato sto jedna strana dlake raste sporije od druge.

toliko od mene

objasni mi i ovo, ja bežim od sunca kao đavo od krsta (imam izrazito svetao ten) a kosa mi je prirodno plava i kovrdžava :D
nisam crnkinja iz Aleksinca xD

e frčkavi postoje zato, draga Chris, jer je pravitelju bilo kul što neko izgleda kao da ima mindžu na glavi i što mu treba sat vremena da očešlja kosu :(

@cris: jebem li ga, nisam geneticar, i nije ti to bas fikna matematika. Pitaj gugla, pametniji je od mene.

pitala sam ga, ne zna xD

Hvala Celt na odgovoru i mene je a. najviše privlačilo, ali sam sumnjao jer skoro nikada nisam primjetio da mi bilo koja dlaka s tijela opada. E sada još ostaje misterija zašto jedino ljudi imaju kosu i bradu koja se mora šišati / brijati?

E, to je vec tesko pitanje. Ajde da cujem teorije
Duga kosa nema neku evolutivnu prednost, a duga brada jos manje.

@ Chriss, zavisi od toga da li je folikul dlake ovalnog, okruglog ili kockastog oblika. E sad, ne mogu tačno da se setim koji oblik daje kakvu vrstu kose... Trebalo bi da je izdužen kod onih sa ravnom kosom, za kovrdžavu i talasastu sam u dilemi.

Pa kosa opet valjda štiti od sunca, koliko negdje pročitah...

Čini mi se u zabavniku.

Pa da. ali zasto moze da poraste do metar i vise? kao i brada. Cemu smisao toga?

Kad si negdje na hladnom da se možeš umotati sa njima. :D

Možda je smisao kose i brade u simbolizmu koji one imaju u ljudskom društvu. Pošto se ljudi mogu šišati, razlika između ošišanih muškaraca i dugokosih žena potencira razliku i privlačnost među polovima. I ne mogu da ne primjetim da su ljudi jedini koji se znaju šišati i brijati. Takođe možda je brada tu da privuče ženske. Ima i ona narodna - "Cure vole kad brkovi žare!" Ipak ova teorija nema čvrst oslonac u kontekstu teorije evolucije. A da li i sama teorija evolucije stoji na čvrstim osnovama?

Ја капирам да људима расте коса да би се сачувала температура мозга, који је најразвијенији у човека. Можда псећи мозак може нормално да функционише и при нижим температурама.
Можда и грешим.

@jimmy ma jeste kosa zato tu. nije u tome problem. problem je zasto moze da naraste do jednog metra, kad to ni najmanje nije potrebno
@jz ma jeste to da se bradom dokazuje polna zrelost, a da gusta i duga kosa obicno krasi plodne zene, ali opet... bas zajebano pitanje.

Неки кажу да дуга коса има функцију да привуче јединке супротног пола.
Има овде нешто о томе:

http://evoandproud.blogspot.com/2008/04/why-is-human-head-hair-so-long.html

ok, ovo zvuci razumno. verovatno je i tako

Jbg...meni je glava uvek obrijana, a ne pale se pederi na mene. Da kosa ima ulogu da privlači suprotni pol, znači ovo bi trebalo da ima kontra efekt, a?

A ne ide mi loše sa suprotnim polom...:-)