Prijava

Istraživanja kažu da manje od 2% ljudi u ratu ubija i to baš oni koji su po psiho-profilu ubice, odnosno bili bi ubice kako ga god okreneš.

Моја професија је ратни научник статистичар убистава, др мр проф шкк. Ко је малуман ово могао да каже? Колко људи побије једна артиљериска паљба, па кад улети тенак међ прашињаре, па кад прашињари опале плотун из пушака. Дај бре барем 80% војника у рату убије, 10% загине пре времена, 5% оде у ратне инвалиде, 3% побегне, 2% пиша у гаће у рову. Ето ти моје одокативне статистике које је сигурно валиднија и вијабилније у ондосу на те папазјаније научне.

Ima problem u svem tom opstem moralu i opstima pravilima i sta-ti-ga-ja znam: svetom upravljaju ljudi. A ljudi su, jebi ga, zivotinje sa razumom (diskutabilno) i vrlo cesto zivotinja prevlada, sama od sebe ili izazvana drugim ljudima.

Зато су, у суштини, сукоби природнији од пацифизма.

Убица из обести је вероватно онај који би требао да попије највише кривице, иако је најчешће томе разлог друге природе. Убица из очаја је постао такав јер је поклекао пред ситуацијом која му се свалила на грбачу. Убица по дужности је или сам одабрао шта ће бити у животу или га је, такође, натерала ситуација.
Тако да не можемо строго поларизовано гледати ''убице и жртве'', а тако ни не можемо знати каква би била најадекватнија казна за неког ко одузме живот. Једноставно, такав је живот, ал само људи покушавају да смисле начине да му доскоче, да га прескоче, заобиђу, прођу... И још да осталима усаде савест...

U crkvi su najveći koljači. Pogledaj Vatikan, koliko ljudi je ubijeno da bi sve ono dovukli tamo. Otimači, ubice. Sad vojnik kao vojnik se ne može smatrati ubicom, većina ubije u samoodbrani, to jest ubiti ili biti ubijen. Mnogo je veći zločin silovati žene ili maltretirati civile, nego ubiti nekoga ko će ubiti, u suprotnom ubiti tebe. Drugo, što se pandura tiče isto imaš onih kojima život zavisi od toga da li će ubiti ili ne i naravno da je taj vid ubistva opravdan. Nije opravdano ubiti ako nisi ti u opasnosti ili neko nedužan. Opet ubiti manijaka da bi zaštitio nekog nedužnog je isto opravdano AKO i SAMO AKO ne postoji drugi način da zaštitš tog nedužnog. Ako na primer panduru ubistvo jedina šansa da spreči nekog serijskog ubicu da ubija ljude, onda bolje nositi samo njega jednog na duši, nego sledeće žrtve. Ali nikakvo drugo ubistvo ne opravdavam. I vojniku je u opisu posla da ubije, ali i plaćenom ubici je. Tako da posao nije opravdanje. Dželat je u neku ruku isti kurac kao i plaćeni ubica. Tako da tu profesiju ne opravdavam. E da i velika je razlika između vojnika u recimo Americi, zemlji koja napada i vojnika u zemlji koja se brani.Ovo drugo je mnogo 'plemenitiji poziv'. Znači velika je razlika između onog ko ubije da bi ubio i onog ko ubije da ne bi bio ubijen. A mnogo je krvi proliveno baš zbog crkve, u prošlosti, tako da razgraničavam crkvu i veru. Uglavnom je crkva samo sredstvo za skupljanje para od vernika. Njihovo mišljenje nije bitno.

Dottere stvarno imaš čudan pogled na svet i neodoljivu želju da budeš u pravu a pri tom ne razmisliš do kraja.

Колко људи побије једна артиљериска паљба

Malo, 99% granata ne ubije nikoga.

па кад улети тенак међ прашињаре

Pešadiju ne čine ovce pa da tenkovi uleću u njihove redove. Prizor o kome pričaš je skoro nestvaran.

па кад прашињари опале плотун из пушака.

Ovo se dešavalo, ali pre 20. veka.

Дај бре барем 80% војника у рату убије

Drugi svetski rat je dobar primer jer je 80% stradalih činilo civilno stanovništvo koje je stradalo u logorima i od strane "specijalnih" jednica, što je veoma mali broj vojnika.
Na kraju citirao sam ti podatak iz naučne literature i ne mogu da verujem da odbacuješ sve to onako ladno. Osim toga, "gađaš" se nekim izmišljenim procentima koje si sam smislio za kratko vreme.

U redu to da su ubice oni koji ubiju da bi ubili, tj da ih treba na lomacu.

Ljudi koji su napadnuti, i kojima preti smrt, vec je diskutabilno. Sta bih ja radio? Potrudio bih se da mu polomim obe ruke, da mu izbijem sve zube, da mu zatvorim oba oka da rodi mecku dok se oporavi. Mozda i da ostane invalid u ruke, da ne moze vise da napada ljude.
Zato i treniram aikido, fali mi malo jednostavne tehnike za lomljenje ruku.
U ratu bih dezertirao, skoro sto posto. Zato sto ne zelim da ubijam ljude zbog hira neke vlastele.

E sada, kljucno pitanje. Sta ako vam je neko bliznji u opasnosti?
Tu sam gotovo siguran da bih ubio. Da neko drzi nekom mom pistolj uperen u glavu, i da mogu da ga ubijem u mestu, ubio bih ga. Ako sam sto posto siguran da cu ga ubiti. Inace bih se uverio da cu ga ubiti, pa bih ga ubio. Tu ne bi bilo razmisljanja, i mislim da me ne bi ni savest grizla.

U ratu, ako pucaš, ubica si, ako dezertiraš još gore.
Mislim da se pitanjem krivice u ratu treba manje baviti jer tu nema baš nikakvog odgovora.
A za profesiju, kao što već rekoše, uglavnom je bira čovak sam, pa zašto da izabere profesiju gde bi morao da ubije?
Baviti se aikidom ili nečim sličnim da ako dospeš u bezizlaznu poziciju slomiš nekome ruku... Bolje se bavi korisnim stvarima, kako bi smanjio mogućnost da dospeš u takvu poziciju, jer ako ako dotle dođe...

Istraživanja kažu da manje od 2% ljudi u ratu ubija i to baš oni koji su po psiho-profilu ubice, odnosno bili bi ubice kako ga god okreneš.

Tokom Vijetnamskog rata je sprovedeno ovo istraživanje.Ali ovo obuhvata samo civile koji su mobilizovani.Naprimjer, čovjek koji je prije rata imao prodavnicu neće pucati da ubije jer nije obučen da bude ubica.Sa druge strane profesionalni vojnik će ubiti jer mu je to posao i obučen je za to....

Mora da prevedem sta sam konkretno 'tela rec' svojim esejom: Mislim da nemam prava licno da sudim bilo kome za bilo sta, jer bi taj vec neki Univerzalni Moral trebalo da je iznad ljudske prirode. A i ja sam ljud, ko i ubijeni, i ubice i ovi sto vladaju svetom.

U ratu, ako pucaš, ubica si, ako dezertiraš još gore.

Jos gore? Zasto? Mislis zato sto izdajes svoju zemlju?
Pa cekaj, ta zemlja te je poslala da izgines ili da ubijas ljude koje je druga zemlja poslala da izgine.
Na kraju krajeva, sta je zemlja? To sigurno nisu polja i doline, one ne salju ljude u ratu. U rat salju oni ljudi kojima je broj mrtvih samo slovo na papiru, i zasto bi se iko borio za takve. Ne, zasto bih izginuo za takve, i zasto bih ubijao za takve? Na kraju krajeva, vojnik je postala profesija, tako da poljoprivrednik koji je mobilisan nema nikakve sanse protiv aviona, tenkova i helikoptera.

Baviti se aikidom ili nečim sličnim da ako dospeš u bezizlaznu poziciju slomiš nekome ruku... Bolje se bavi korisnim stvarima, kako bi smanjio mogućnost da dospeš u takvu poziciju, jer ako ako dotle dođe...

Haha, dodjes na beerfest, i skoci pijana budala na tebe jer ti je zgodna riba. Verovatno ima skakavac u ruci, a sigurno ce njime brati cvece da bi smuvao tvoju ribu. Ne, brate, zaklace te. Da li ces mu slomiti ruke? Oces.
Inace, u aikidou ne moras da slomis ruku. Dovedes ga lepo do tacke gde ga boli, i spakujes ga na patos. Posle mozes da zoves policiju, da ga 'apse.
Ali, ako skontas da je imao noz, polomices mu ruke, i otici ces, JEBE TI SE.

Ne znam koliko ljudi ubije u ratu. Da li je 2% ili 80%, nisam nikada učestvovao u ni jednom ratu ali činjenica je da kad si u nekom ratu veća je šansa da ćeš morati nekog da ubiješ nego kada sediš kući kuckaš na Vukajliji. Zato mislim da to što si napisao da u ratu ubijaju samo oni što su po profilu psiho ubice ne pije vodu. Ti se jednostavno možeš u ratu lako naći u situaciji da moraš ubiti nekoga ko puca na tebe (jer je rat) i i to nema veze sa tvojim psihološkim profilom. To je jedna ekstremna situacija u kojoj ljudi verovatno reaguju najbolje što umeju a posle se nose sa tim takođe kako znaju i umeju.

Pravi profesionalci ne razmišljaju nego pucaju. Inače svako od nas može da ubije drugu osobu pod određenim okolnostima. Da li nas to sve čini psihopatama? Čovek je mašina za ubijanje, jedini problem je savest, ono što nas razlikuje od životinja. Ako dugo nekoga obučavaš za ubijanje na kraju on postaje ubica. Jedini problem je kako će se njegov mozak suočiti sa tim. Postoje ljudi koji mogu da ubiju bez oklevanja, ali su svesni onoga što rade. Opet imamo i psihopate kojima je to čisto zadovoljstvo.

Opet imaš osvajačke ratove a imaš i oslobodilačke ratove ili odbranu svoje teritorije/života kuraca palaca. Drugi su opravdani. Kurac bi ti kucao na Vukajliji da neko od tvojih predaka nije ubio nekoga. Ako ideš u jebeni osvajački rat, ti si taj koji napada, drugi se brane, a ti napadaš.
Opravdavam ratove za slobodu. Opravdavam ubistvo u samoodbrani i u cilju odbrane nekog bližnjeg, pa čak i u cilju odbrane nekog nedužnog. Ništa drugo ne opravdavam. Znači ne opravdavam ubistvo zarad profita, ne opravdavam ubistvo zato što je nekom tako dunulo ili ima psihički problem, ne opravdavam napadača.

Moji preci su bili miroljubivi ljudi. Ovaj kalaš je slučajno na avataru lololo

Vojnik kad tad mora da pripuca, bilo da se brani ili da napada nekoga. E sad ako se brani od agresora, tu je onaj psihološki momenat kada on iza sebe ima napaćeni narod i nedužne civile. Da ne dužim mnogo, ako vam treba neko oružje na crno obratite se meni slobodno.

Ljudi, poznato je da su u vijetnamskom ratu ljudi pucali iznad glava protivnika, jer su se plasili da ubiju coveka. OBE STRANE su to radile. Ne znam zasto uopste dovodite u pitanje podatak koji je donesen iz strucne literature, koji je verovatno vec proveren hiljadu puta.

Znate li da kada su ratovali Rusija i.. Da l' Finska? Zimski rat se to valjda zvalo..
U svakom slucaju, jedan covek, snajperista, je ubio nekoliko stotina vojnika. To vam vrlo jasno govori da je procenat ubica u vojsci jako mali.

Lu to su bil obični ljudi, radnici, farmeri koji su prošli samo osnovnu obuku. Kao kada bi sad poslao nekog guštera iz martovske klase na Kosovo. Ili bi pobegao ili bi se usrao u gaće.
Današnja obuka profi vojnika je totalno drugačija od one koja se tada koristila. Jednostavno vremenom se stvarao savršeni vojnik, koji je uvek sposoban da ubije bez razmišljanja. E sad što među njima uvek bude neki psihopata koji ubada trudnice bajonetom, to je već druga priča.

Ovako:
1. Serem ti se na stručnu literaturu. Istoriju pišu pobednici. Svaka priča, činjenica, istina je izokrenuta tako da se dodvori, uvuče u dupe običnom čoveku. Za rat na prostoru bivše Juge, koji je bio pre jebinh 20 godina, možeš da nađeš 4 različite priče. Svako ima svoju verziju. Istina je negde između. A sve 4 priče su ispričali 'stručnjaci'. Vidim da si '93 godište. Prelistaj udžbenik iz geografije. Šta piše, koliko JAT ima aviona? 100? 200? E pa nema, ima cirka 20 aviona. I svi su dosta stari. Medicina - sve stručnjaci. Ni jedna bolest ne nastaje slučajno, dosta bolesti je stvorio sam čovek u veštačkim uslovima. A za sve postoji protivotrov, lek. Samo neko debelo zaradi na tom leku ili se uopšte ne priča da postoji. Stručna literatura je dakle mnogo podložna manipulaciji. I to je to.
2. Procenat ubica u vojsci ne može da bude mali, pre svega zbog jebenog ljudskog instinkta. To ti je osnovni instinkt u prirodi - želja za životom. Da, čovek je životinja sa razumom. Ubi ili budi ubijen. Kad bi neko pripucao na mene, uopšte ne bih imao vremena za savest. Nešto drugo bi presudilo. 'Oću bre da živim.

E sad što među njima uvek bude neki psihopata koji ubada trudnice bajonetom, to je već druga priča.

Treba razlikovati vojnika od psihopate. Meni je mnogo gnusniji i odvratniji čin silovati nedužnu ženu nego ubiti u sred rata, ubiti da ne bi bio ubijen.

Ko je uopšte otvorio temu? Koji će nam kurac ovo na Vukajliji, kao da nema dosta sranja.

Oces da kazes da to sto sam '93 imam manju sposobnost kapiranja, sta?
Ja se informisem koliko i ti. Slusao sam price nekoliko ljudi koji jesu ucestvovali u ratu, i svima su se tresle ruke kada su pricali o tome, i svi su se trudili da predju na drugu temu.

Uopste mi nije nezamislivo da su ljudi namerno masili jedni druge, i nadali se da ce njihov drug da pogodi.
Postoji podatak da kad su Francuzi i Englezi jurisali na Nemce u drugom svetskom ratu (posto su imali dezinformaciju da su Nemci ostali bez municije, ili tako nesto) da su Nemci izlazili iz rovova i mahali im da se vrate nazad, da ne bi morali da ih pobiju. Naravno, ovi nisu shvatili odmah, i nastao je pokolj. Ali potpuno je jasno da neko nece da ubije coveka.
Meni nije jasno kako ti mozes toliko da omalovazavas nauku. Tacno je da je podlozna uticajima, ali ne mozes da kazes da su toliko slagali. Ipak prica ima jaku podlogu.

Jao Fejz polomiću ti one kljakave ravničarske noge što otvaraš ovakve teme!

Oces da kazes da to sto sam '93 imam manju sposobnost kapiranja, sta?

Ne, nego ti kažem da o novijoj istoriji ne možeš sada objektivno da pričaš. To će za nekih 300-400 godina, biti koliko toliko objektivinije zapisano. I to u trenutku kada se budu gledale činjenice, a ne priče pobednika.

Slusao sam price nekoliko ljudi koji jesu ucestvovali u ratu, i svima su se tresle ruke kada su pricali o tome, i svi su se trudili da predju na drugu temu.

Gde sam ja rekao da je rat prijatno iskustvo?

Uopste mi nije nezamislivo da su ljudi namerno masili jedni druge, i nadali se da ce njihov drug da pogodi.

Ti ljudi su stavljali sopstvenu glavu u torbu, rizikovali svoj život, da ne bi ubili? Ne verujem. Rat je specifična situacija. Nema tu mnogo razmišljanja, nego samo instinkt. Preživeti. Ubiti ili biti ubijen. Druga stvar, gomila vojnika puca u nebesa, a 2% puca u ljude i pobije ko zna koliko njih? Ma daaaaj.

Ali potpuno je jasno da neko nece da ubije coveka.

Ne želi da ubije čoveka, ali u nekoj situaciji mora, a rat je takva situacija.

Meni nije jasno kako ti mozes toliko da omalovazavas nauku. Tacno je da je podlozna uticajima, ali ne mozes da kazes da su toliko slagali. Ipak prica ima jaku podlogu.

Priča nema nikakvu podlogu. Društvene nauke se koriste da bi se manipulisalo ljudima.
Ne omalovažavam nauku, ali priznajem samo ono što se posmatra sa neke distance, objektivnije. Tipa istorijske činjenice starije od 100 godina priznajem, ovo ostalo uzimam sa rezervom.
U knjizi iz geografije ćeš videti mnogo netačnih podataka.
Filozofija - videćeš da su još ranije filozofi zahvaljujući svojim znanjem (pre svega su znali da manipulišu ljudima, dobri govornici) dolazili na vlast.
Ustav - napisali ustave, da mozak zaustave, napisali zakone da se bolje zaklone.
Medicina, farmacija - najgora mafija ti vlada u ovim oblastima.

Priznajem matematiku i fiziku, tu makar nema mnogo mesta za manipulaciju. Inače ja sam '92 godište, malo stariji od tebe. Ali dovoljno je pogledati rat u bivšoj Jugi i ukapirati da za taj jedan jebeni rat imaš 4 različite priče. Dalje ne zalazim.