Prijava

Posle hemije i biologije evo prve društveno-socijalne štreberske teme.Pitajte me ono što želite znati o svetskim religijama,antičkim religijama,dogmama,istoriji i filozofiji religije,ratovima zbog nje...

Da li bi Brus Li prebio C3PO-a? Mislim, Brus je zajeban, to stoji, ali ipak kad je neko od metala, pitanje je šta je starije, masnica ili ulubljenje.

Koje su tačno sociološke posledice Sabora u Nikeji,na današnju političku situaciju u Srbiji.

@Dovlinhos
Pazi Brus li je budista i on po principu ahimse ne radi ono što zapravo radi već ono što mu je bila namera da uradi.Što znači da on svakako može prebiti robota ako misli da može
@Kurd
Pa pazi jedino što mi pada na pamet je da je na tom Saboru doneta odluka o proterivanjima šizmatika i pokrštavanjima nevernika.Mi smo stigli jedno 200 godina posle na ove prostore pa se to primenilo i na nas.Zato sada imamo demohrišćansku partiju Srbije i Batića a ne recimo Demoperunovsku partiju Starih Slovena.

Ja rek'o da nastavim ono s komentara o ikonoklastima, i to jednim krajnje nebitinim detaljem, apropo gospodžine tvrdnje da je bog otac predstavljan isključivo simbolički, da postoji određena vrsta ikona svete trojice (zaboravio sam kako se zove, imam takvu ikonu na stolu), na kojoj je bog otac stari čika s bradom, onako dedamrazovski:
slika=http://www.therealpresence.org/essentials/images/holy_trinity-1.jpg

Mene interesuje nešto više o ikonoklastima. :)
(nastavak na Ajronmenovu definiciju)

**

2 dovlinho:
Da, slično je i na crkvi kod nas, nisi video komentar koji sam ostavila posle. Nama je pravoslavni veroučitelj rekao da je to jeres, i sasvim jasno obrazložio zbog čega. Ne može se ići suprotno od Biblije, tako se šire kriva tumačenja. Čovek je objasnio kako je ispravno.
To što se predstavlja ne znači da je ispravno... i Jelena Karleuša peva, pa to nije pesma :)

Evo kao prvo do pojave ikonoklazma dolazi negde tamo početkom 8. veka.
Arapi drugi put opsedaju Carigrad mislim 728. pošto su ih Vizantinci već išutirali 696.Arapi ga i drugi put ispušavaju pobedjuje ih Lav Treći.Iako pobednik nad Arapima upravo će on uvesti ikonoklazam.Ne zaboravi da su Arapi tad bili ono što je sad Evropa za njih u kulturnom smislu.Pod uticajem arapskih filozofa i islamskih filozofa ideja o jeresi ikona se sve više prima u Vizantiji.Gomila ljudi je mislila da su sva sranja koja su zadesila Vizantiju upravo Božji gnev zbog idolatrije.Naravno tu je i večito rivalstvo car-patrijarh.Lav III je želeo i da slomi patrijarhovu moć u zemlji a u ikonoklazmu je video pravu stvar za to.No nije on baš gnjida,kolko sam skapirao on se za to baš zalagao svim srcem.I na kraju jednog dana poslao je jednog baticu da skine glavnu ikonu Hrista iz Svete Sofije.Narod ubija baju na mestu,Lav III malo sačeka ali 5-6 godina kasnije donosi zakon kojim zabranjuje ikone i freske.Inače je imao podršku vojske jer je i sam bio vojnik.

Aaaaaa, imam jeretički artefakt na stolu! Zovite egzorciste! O ne, pravoslavci nemaju egzorciste!!! Šta da radim, šta da radim... Spalio bih ikonu, ali je osveštana, pa bi spaljivanje bilo jeres... O ne, I'm doomed! :)

Dalje,treba reći da ikonoklasti nisu bili neka bezvezna grupica zaludjenika,već su narednih 100 godina imali apsolutnu prevlast i kontrolu nad situacijom.Posebno je značajno što su imali vojsku iza ledja.Ipak u samom narodu ideja se nikad nije ukorenila jer je kult ikona bio suviše ukorenjen.Moje skromne mišljenje je da je ikonoklazam propao delom zbog strašnih reperesalija nad protivnicima što je stvaralo mržnju prema njima,delom zbog toga što je bio predobra ideja za to vreme.Rim i papa su uvek bili protiv ikonoklasta ali Rim je u to vreme bio go kurac i papa se nije ništa pitao.Pod ikonoklastima Vizantija kao država sasvim lepo napreduje,nisu bili tako jaki kao za Justinijana ili Vasilija II ali su bili stabilno jaki.I pitanje je da li bi danas gledali obrezane na Bosforu da je ikonoklazam opstao.Situacija se preokreće sve većim prilivom Slovena u vojsku.Oni su bili sveži hrišćani neki još i sami pagani pa su prirodno bili na strani ikonodula.Pošto su vremenom stvoreni evropski vojni kontigenti sposobni da pariraju maloazijskim ikonoboračkim,ikonoklasti gube kontrolu nad situacijom.Konačan poraz ikonoklazma desio se 843. obnavljanjem mozaika u Svetoj Sofiji.

To je bilo što se tiče istorije,što se tiče teologije:
-Ikonoklasti su tvrdili da je SVAKO fizičko i likovno predstavljanje Boga jeres i idolatrija.
-Ikonoduli su tvrdili da oni ne obožavaju ikonu već sveca koga ona predstavlja a koji opet,predstavlja Boga.
-Ikonoklasti su na to odgovorili nešto u stilu Isti kurac.
-Ikonoduli na to bacaju tezu da su paganski idoli,prava idolatrija-a da hrišćanske ikone nisu jer su one samo sredstvo komunikacije sa onima gore
I tako su se oni ganjali u krug i u krug...

I na kraju svega dolaze Sajentelozi i kažu: ''Ma jok, to su sve vanzemaljci!'' Teološka preganjanja su kao one dečije prepirke: ''Ja uvek za jednom više od tebe! Pu poliži, ćihu ćihu, proš'o brzi voz!''

Hahaha, što je najgore zaista je tako :))))

U suštini i jeste tako.
Da zaključim,mislim da je ikonoklazam bio dobra ideja.Ali jednostavno u situaciji kada se rimski svet i način života raspadao,sa svih strana nadirali varvari,Arapi,kurta, murta jedino što je ostalo kao zajednički činilac je bilo hrišćanstvo.I sad lakše je bilo izmisliti ikone i dati Slovenima,Vikinzima,Gotima da ih obožavaju i da imaju materijalni dokaz o toj novoj veri kojom su podjarmljeni i pripitomljeni.A da im je neki ikonoklast otišao i bacio neku teološku raspravu,lokalni poglavica bi verovatno rekao Urgh,much boring,me kill you,me destroy Constantinople
Ja generalno mislim da je tako trebalo i da bi danas živeli u možda ipak lepšem svetu oslobodjenom nekih dogmi i oslobodjeni odvratnog neo-paganizma koji se ispoljava pri svakoj teškoj životnoj situaciji.

Izmedju sveta u kojem ne bi bilo Rafaelovih slika Madone i mozaika Svete Sofije ali u kojem možda ne bi bilo krstaških ratova,celivanja ikona pred polazak u klanje i papske suprematije i današnjeg sveta,biram ovaj prvi.
Arapska kultura nije imala ni ikone ni freske pa je bila najnaprednija i najsjajnija dok krstaši nisu odlučili da skoknu malo do Jerusalima i oslobode Hristov grob.

Ju,ju zamisli da neko uništi Sikstinsku kapelu? Zamisli ti 50000 mrtvih u Jerusalimu 1099. Zamisli klanja ljudi posle otomanskog osvajanja Carigrada.Zamisli kurvu koja je sela na presto carigradskog patrijarha 1204. kada su Latini ikonofili osvojili grad.

Gvozdene, zaista misliš da bi to sprečilo klanje?
Slažem se sa Jelenom, uništavanje ne može biti pozitivno.

Nemoj mešati pojedinačne ljude i kulture.
Ništa gore nego kad neki šef države reši da se malo još protegne van svojih granica.

Od vas OBAtroje uvek ponešto naučim. Sećam se ovoga iz istorije ili možda filozofije, ali kao kroz maglu, jer NISAM BUDNO PRATILA, A I PROFESO0RI MI NISU IMALI TAKO SOČAN REČNIK KAO GVOZDENOVIĆ. Na času nisam kao đak pazila, pošto ja svako i svačije slavljenje Boga poštujem. Ako će neko da se klanja zlatnom teletu, neka ga. Bog sve to vidi i često verovatno misli: ko zna čemu je to dobro, ili : mora da sam ja negde pogrešio dok se ljudi ovako ponašaju. Ne kaže se badava: veliki je Bog! Svašta on nama toleriše :)
Mada sam pravoslavac, znam da uđem i u katedralu i u sinagogu i džamiju i svuda se prekrstim kako sam naučila i kako su to radili i moji stari 500 godina pod Turcima. Njima nije tada na um padalo dA menjaju veru, pa neću ni ja sada . Oni su se generacijama krstili nad ikonom Sv. Nikole, pa i ja to činim, i slavu slavim, mada su svi moji zakleti ateisti.Patrijarh Pavle je rekao: " Ako muški članovi porodice neće da slave slavu, ženski potomak to može da čini sa blagoslovom." Doduše, nisam čekala da mi on to kaže. Kao i psihonaut i ja imam ikonu na stolu, a kad odem u crkvu, obavezno darujem ikone. Da li je to teološki korekto= Pojma nemam, ali izađem iz crkve kao nova, kao da nijednog greha na duši nemam.

A koji je Simonida kurac da bude na fresci?I ne mešaj šiptarsko divljaštvo za ikonoklazmom.Ne izvrći moje reči!

Baš tako Ubico, Gvozdene kriviš umetničke predmete za ljudske postupke, mešaš veru i njene rekvizite, da ne kažem you're mixing frogs and grandmothers.
Kao da se ne bi poklali da nije bilo ikona...
Imali su različite vere i to bi se desilo sa ikonama, ili bez.

Uh, ovo se zove Hot topic, iako je religija. :))

Ikonoklazam je mogao da bude most koji bi spojio islam i hrišćanstvo.Zato mislim da se mnogi dogadjaji ne bi desili da je on opstao.Saradnjom Damaska i Carigrada,Rim bi mnogo izgubio i nikad Vatikan ne bi imao moć koju ima danas.Možda bi živeli u mnogo manje dogmatski opterećenom društvu nego danas,a sigurno bi imali mnogo čistiju svest o Bogu i religiji.Ne bi bilo zadušnica,trpanja hrane na grobove,krkanja i pijančenja posle sahrana,ljubljena ikona sa željom da ti božja sila pomogne u nekim najprizemnijim stvarima u životu.
Iskreni vernici i danas postoje i čast njima.
A umetnička dela bi sigurno postojala samo što njihov pokrovitelj ne bi bila crkva već jednostavno neko drugi.